Dovolená u moře

15 skvělých tipů kam v říjnu k moři

Vyrazit v říjnu na dovolenou k moři je vždy dobrý nápad. Kdo by si nechtěl prodloužit léto, nebo se k němu alespoň na pár dní vrátit? Nicméně je třeba pečlivě vybírat kam. V mnoha evropských destinacích už začíná pršet, teploty vzduchu klesají pozvolna, ale teplota moře se na některých místech drží v říjnu výš než v červnu.

Získejte cestovatelský občasník ZDARMA! Moje aktuální tipy a vždy 🎁 k tomu. Níže zadejte e-mail a začne vám chodit (cca 6x ročně). 👇🏼👇🏼👇🏼

A tak jsem se podívala do statistik a níže máte seznam nápadů, kam v říjnu k moři vyrazit, a to včetně tamních říjnových teplot vody i vzduchu. Pozor, jsou to statistiky a zejména letos je vidět, že vše může být jinak. Zároveň teploty jsou to průměrné a ve stínu. Mohou se tedy zdát nižší, než pak pocitově na místě jsou. Na Emiráty je ještě brzy (moc horko), využila bych jednoho z tipů níže. A kdo nechce číst, tak rovnou příkládám tabulku 👇🏼

Počasí u moře v říjnu:

DestinaceMin. teplota ºCMax. teplota ºCVoda ºC
Tenerife192524
Mallorca132422
Algarve152321
Malta172524
Madeira192323
Chorvatsko142019
Sardínie132221
Ischia142220
Kypr162727
Korfu142322
Sicílie172123
Azory1221
Zakynthos192322
Abruzzo1121
Malaga152421
Jsou to průměrné říjnové teploty, zdroj: holiday-weather.com

1. Kanárské ostrovy v říjnu

Na Kanáry můžete vyrazit celoročně, my strávili týden na Tenerife v prosinci a já se i vykoupala. Nicméně říjen tam budeme mít ještě opravdu letní – teploty 19-25 stupňů, což je teplji než dle statistik v červnu. Voda tam má v říjnu krásných 24 stupňů, ale na rozdíl od vyloženě letních měsíců může víc pršet. Naše tipy z Tenerife. Letenky na Tenerife, Lanzarote nebo Gran Canarii jsou levnější z letišť jako Vídeň, Berlín, Norimberk.

Dramatické pozadí pláže Las teresitas

2. Mallorca v říjnu

Na Mallorce jsme strávili poslední březnový týden a chytli jsme super počasí. Když se dívám na teplotní statistiky, tak říjen je na Mallorce teplejší než květen. Průměrné teploty 13-24 stupňů (ve stínu). Akorát je to nejdeštivější měsíc, což ovšem vyváží přjemně teplé moře o 22 stupních (teplejší než v červnu).

Určitě využijete naši mapu Mallorky ke stažení, ve které najdete naše oblíbená místa, pláže, kavárny,… Letenky na Mallorku v říjnu hledejte u Ryanair nebo Smartwings. Pravděpodobně levnější to ale bude z Vídně (Ryanair). Náš itinerář Mallorca zde.

Dovolená Mallorka
Dovolená Mallorka

3. Portugalské Algarve

Portugalska není nikdy dost, nicméně co se té pevninské části týče, tak mimo sezónu k moři leda do Algarve, na severu je už chladno. V říjnu je v Algarve hezkých 15-23 stupňů. Oceán ma 21 stupňů a statisticky o dost víc prší. Bude to ale o dost levnější a kdyžtak tam je co poznávat. Inpiraci načerpejte v našem článků dovolená na jihu Portugalska.

Letenky do Fara z Prahy v říjnu nejsou, pokud nepočítám s přestupem s Brussels Airlines (Easyjet s přestupem nedoporučuju kupovat). Podívejte se radši na přímé lety většinou s Ryanair z Vídně, Berlína nebo Norimberka.

Dovolená v Algarve, Portugalsko
Dovolená v Algarve, Portugalsko

4. Malta a Gozo v říjnu

Na Maltě je v říjnu krásných 17-25 stupňů a může pršet. Co mě ale překvapilo, teplota moře 24 stupňů! Na Maltě jsem strávila jedno léto a pak se dvakrát vrátila – v červnu a v září. Pokaždé krásné počasí a švagr si to tam užil už i koncem dubna (jen voda studenější). Nesmíte vynechat druhý ostrov tohoto souostroví – Gozo.

Projděte si mé tipy z Malty nebo nastudujte článek se základními informacemi. Letenky na Maltu z Prahy seženete s Air Malta, levnější to bude v Bratislavy, Vídně nebo polské Vratislavi s Ryanair.

Malta
Malta

5. Madeira

Madeira je podobně jako Kanárské ostrovy celoroční destinací a moji tamní kamarádi se tam někdy koupou klidně i v lednu. Je to ale spíš výjimka. Na Madeiru bych se v říjnu nebála jet. Říjnové teploty na Madeiře dle statistik 19-23 stupňů, přičemž je tam minimální rozdíl mezi dnem a nocí (což v jiných destinacích se na noc udělá zima a pak ráno trvá, než se teplota vyšplhá). Oceán tam má v říjnu moc pěkných 23 stupňů, ale i zde platí, že může víc pršet. Na Madeiře jsem jedno léto pracovala, na blogu k tomu mám dost článků.

6. Chorvatsko dovolená

Jako referenci jsem vzala Zadar. Říjnové teploty 14-20 stupňů, teplota moře 19. Zvýšené srážky. Já bych to riskla. My jsme strávili jedny Velikonoce na ostrově Krk a druhé na ostrově Korčula. Obojí březen/duben a měli jsme hezké počasí, na koupání méně. To říjen bude v tomto ohledu lepší. Navíc z Prahy do Zadaru teď za pěkné ceny létá Ryanair.

Baška a koupání v dubnu na Krku
Baška a koupání v dubnu na Krku

7. Sardínie v říjnu

Rozhodně lepší volba je tam letět v říjnu než třeba v červnu, kdy tam nejvíc prší. I když chytit to samozřejmě můžete úplně jinak. Statistiky uvádějí teplotu moře 21 stupňů a denní průměr vzduchu 13-22 stupňů. Mrkněte na naše tipy ze Sardinie. Letenky seženete z Vídně do Cagliari (Ryanair).

8. Jih Itálie – Ischia, Sperlonga, Bari

Někteří doporučují zavítat na ostrov Ischia, kde je v říjnu 14-22 stupňů. V Bari je tomu podobně a s teplotou moře 20 stupňů. My zavítali v lednu do krásného městečka Sperlonga, kde nám tedy byla zima a to především proto, že po příchodu do apartmánu tam byla stejná kosa jako venku a nešlo se ohřát. Říjen bude ale jiná pohádka. Letenky seženete pohodlně z Prahy – do Říma nebo do Neapole. A nenechte si tam ujít ubytování v tradičních domcích starého města – já bych se jednou chtěla vrátit do Casa Vacanza Madonnella, Casa Ares nebo Casa SIFRA.

9. Kypr dovolená

Na Kypru je v říjnu 16-27 stupňů a pamatuju si, že loni tam lidi užili i hezký prosinec, natož říjen. Teplota moře dle statistik v říjnu 27 stupňů! A výhoda oproti ostatním destinacím? Je tam v říjnu mnohem nižší riziko deště a o hodinu až dvě slunečního svitu denně víc (8 hodin). Z Prahy do Larnaky bych se na letenky dívala u Wizzair či Eurowings. Další možností je Ryanair nebo Wizzair z Vídně. Pak ještě také z Bratislavy do Paphosu. Základní info ke Kypru čtěte tady.

10. Dovolená u moře Korfu

Teploty v říjnu na Korfu dosahují 14-23 stupňů. Voda má 22 stupňů a může pršet. Příjemný je malý teplotní rozdíl den/noc. Na Korfu výhodně doletíte například z Bratislavy s Ryanair a doporučuji si tam půjčit auto – nám letos nejvýhodněji vychází hledat autopůjčovnu tady. Nastudujte tipy, co na Korfu dělat.

11. Sicílie v říjnu

Na Sicílii jsem byla v půlce října a bylo hezky slunečno, ale některé dny pršelo (už je statisticky víc deště). Na koupání už to bylo docela málo, ale každý rok je to jinak a taky záleží, zda se chcete krátce vykoupat nebo ve vodě “pobejt”. Teploty v říjnu na Sicílii jsou dle statistik 17-21 stupňů (ve stínu). Moře tam má v říjnu krásných 23 stupňů, což je víc než v červnu. Letenky z Prahy na Sicílii seženete u Ryanair a Wizzair – vše do Catanie. Naše tipy ze Sicílie.

12. Azorské ostrovy

Azorské ostrovy jsou posledních pár let dost nepředvídatelné, jak i místní říkají. Já dřív tvrdila, že bych tam letěla jedině v červenci nebo v srpnu, protože moje červnová zkušenost z roku 2011 byla poněkud chladná. Teď už ale ani léto není tutovka a může se vám stát, že tam bude pár dní lejt a mlhy.

Na druhou stranu tam byli kamarádi v prosinci a měli teplo a slunečno. Statistiky říkají, že se teploty v říjnu na Azorech pohybují mezi 12 a 21 stupni. Inspirujte se naším týdenním itinerářem po ostrově Sao Miguel a nezapomeňte si do mobilu stáhnout mapu míst, co tam vidět.

azorské ostrovy
Sao Miguel – Azorské ostrovy

13. Zakynthos v říjnu

My jsme na Zakynthos letěli poslední zářijový týden, a tak musím upozornit, že v říjnu už tam bude hodně sezónních podniků zavřených – zavírali právě na konci září. Na druhou stranu tam byl klídek, jen my a němečtí důchodci. Teploty tam jsou v říjnu příjemných 19-23 stupňů – výhodou je malý rozdíl mezi teplotami den/noc – a moře je z léta ještě poměrně vyhřáté (v průměru 22 stupňů). Jen může víc pršet, ale letos tam lilo i v červnu.

V říjnu se na tento řecký ostrov dostanete z prahy s Eurowings a Smartinwings, z Vídně pak s levnějšími Ryanair nebo Wizzair. Letenky kupujte vždy přímo u letecké společnosti.

14. Italské Abruzzo dovolená

Letenky z Prahy do Pescary seženete s Ryanair. Říjnové teploty 11-21 a zvýšené deště nejsou úplně nejlepším lákadlem jet tam v tu dobu k moři. Ale může vás to překvapit. Když jsme tam začátkem července vyrazili, tak bylo až nesnesitelné horko. Voda bude z léta ještě příjemná. Naše tipy z Termoli zde.

Západ slunce v Termoli
Západ slunce v Termoli

15. Malaga

V Malaze se snad nikdy nespletete, nám se líbil týden v lednu v Marbelle vedle. Říjnové teploty 15-24 stupňů a voda 21 stupňů jsu velice příjemné! Letenky seženete z Prahy i okolních letišť, případně můžete letět do Alicante z Pardubic.

Někteří pro říjnovou dovolenou u moře doporučují Kapverdy (může tam dost foukat), Zanzibar nebo Turecko. Něco se dá určitě pořídít přes last minute zájezdy.

Zdroj k teplotám vzduchu a moře: holiday-weather.com

Nevynechte také našich 11 tipů, kam v zimě za teplem nebo kam v létě k moři! Nebo vyzkoušejte bydlet na cestách zdarma. Cestujete-li jako my pouze s příručními zavazadly, zde návod, jak si do nich sbalit. Pokud jste v cestování na vlastní pěst nováčci, poslechněte si záznam našeho webináře, kde před lidmi naživo hledáme letenky a ubytování a ukazujeme krok za krokem, jak na to. Letíte s dětmi? Nezapomeňte si poslechnout náš webinář S dětmi letadlem! Chcete, abych vám letenky našla? Napište mi TUDY.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top