stopover v Paříži

Stopover v Paříži – přestup po dlouhém letu a denní hotel

Na Velikonoce jsme vyrazili do Kanady. Cestou tam jsme měli výhodné letenky v business class KLM, které Martin pořídil za své míle a k tomu jen poplatky za 5-6 tisíc za jednu. Zpátky jsme letěli s nízkonákladovkami – Z Montréalu do Paříže s Corsair a z Paříže do Prahy s Transavií. Přestup v Paříži necelých 10 hodin. K tomu dva kufry, se kterými jsme se nechtěli po městě vláčet.

na Orly
na Orly

Dayuse hotely

Věděli jsme, že po nočním letu z Montréalu budeme unavení. Navíc oba Paříž známe, nepotřebovali jsme běžet k Eiffelovce. Našli jsme stránku Dayuse.com, která nabízí hotelové pokoje přes den za nižší cenu. Jak to ale skloubit s kufry a případnou procházkou městem?

Kde se ubytovat, když letíte z/na letiště Orly

Hledali jsme denní hotelový pokoj co nejblíž u letiště, nejlépe pěšky, jako to šlo v Amsterdamu. Nechali bychom si tam pak i kufry a ušetřili tak 10 EUR za kufr v lockeru na letišti (cena se odvíjí od času, teď po otevření nové budovy letiště a předělání terminálů to vypadá, že tam úschovna zavazadel není žádná). Našli jsme akorát jeden, kam se ale stejně muselo Orly Busem, na který stojí jízdenka 8,30 EUR (pozor, některé weby prodávají za 9,20 EUR, ale jízdenku koupíte v automatu na letišti i kdekoliv jinde za 8,30.) Z letiště Orly se do Paříže dostanete právě díky této lince, která vás za cca 25 min doveze na metro Denfert Rochereau (metro i vlaky RER). Mrkněte na přehled všech linek na pažížských letištích.

Hotel jsme tedy hledali co nejblíž stanice Denfert Rochereau, protože odtamtud se pak dá hezky dostat dál do Paříže už metrem – viz mapa pařížského metra.

Procházka kolem Notre Dame - blížse nedalo kvůli nedávnému požáru dostat
Procházka kolem Notre Dame – blížse nedalo kvůli nedávnému požáru dostat

Ubytování přes den – za kolik a na jak dlouho

Další proměnnou v hledání hotelů byl čas. Některé hotely jsou dostupné už od 9h ráno, jiné od 10h. Opustit pokoj pak musíte buď v jednu, ve dvě nebo ve čtyři. My jsme zvolili variantu 10-16. Přílet na Orly jsme měli před devátou ráno a odlet pak v 18:30. Našli jsme krásný hotel Sophie Germain za 60 EUR. Walk in cenu na ceduli měli 230 EUR, on-line však 130-150. Jen pár ulic od výstupu z Orlybusu.

Jak probíhá dayuse pobyt

Na hotelu jsme se klasicky zaregistrovali a dostali pokoj. Nejdřív drobný úlek – cože, v mínus jedničce (rozuměj v podzemí)? Ale šlo o normální pokoj s oknem a bylo jedině dobře, že byl trochu jinde než ostatní pokoje – nikdo nás totiž nerušil a byl tu klid. Dali jsme sprchu a schrupli si.

Kam s kufry?

Po několika hodinách spánku jsme si sbalili saky paky, odhlásili se z pokoje a poprosili recepci, zda si tam můžeme nechat zavazadla. “Bien sur!”, odpověděla recepční a bylo. Moc času nám nezbývalo, a tak jsme sedli na metro a dojeli k nedávno vyhořelé Notre Dame. Prošli se kolem a to bylo všechno, co jsme tentorkát v Paříži stihli.

Opravy Notre-Dame po požáru
Opravy Notre-Dame po požáru

MHD v Paříži a sleva pro mladé

Pro dvě cesty metrem jsme zvolili jednorázové jízdenky za 1.90 EUR. Pokud dáte víc jak 8 cest, tak se vám vyplatí koupit balíček deseti jednorázívých jízd za 14.90 EUR (tzv. carnet). Denní lítačka vyjde na 7.50 EUR. Je vám míň než 26? Tak si kupte víkendovou jízdenku pro mladé za 4.10 EUR a jezděte po městě neomezeně!

Po procházce jsme se opět vrátili na hotel vyzvednout kufry, pěšky došli na Denfert Rochereau a sedli na Orly Bus směr letiště.

Vstup do Orly 3
Vstup do Orly 3

Co je nového na Orly a Transavia

Nová budova. Z několika terminálů udělali pouze jeden rozdělený do 4 částí – a část 3 je nová. Odtamtud zrovna létá Transavia, a tak jsme si mohli vyzkoušet samoodbavení kufru (ten mi pak do Prahy nepřišel, ale nebylo to tím, že bych ho špatně naskenovala – dorazil o den později). Orly 3 voní novotou a v neděli večer tam moc lidí kupodivu nebylo.

Orly 3 - nová budova letiště
Orly 3 – nová budova letiště

Navíc Transavia má svou specialitku při check-inu online. Nenechá totiž všechny pasazéry on-line check-in udělat. Vzpomenete-li si pozdě jako my, tak vám systém napíše, že si buď musíte vybrat zpoplatněné sedadlo nebo províst check-in na letišti. V praxi to znamená, že jim už jiná než příplatková sedadla nezbyla a nemají v systému pořešeno jejich automatické přidělení pasazérům doposud necheck-inovaným. A tak jsme sice každý seděl jinde, ale za to na místě v extra místem na nohy.

Transavia - online checkin
Transavia – už na nás nezbylo sedadlo

TIP: Muzea zdarma první neděli v měsíci

My měli smůlu, naše neděle byla v měsíci poslední. Máte-li možnost ovlivnit vaši cestu přes Paříž, zkuste cílit právě na poslední neděli v měsíci. Mrkněte na seznam muzejí v Paříži, kam se dá zdarma dostat. Pokud je vám méně než 26, tak dny neřešte, muzea v Paříži máte zdarma pořád.

Zdarma do Louvru se dostanete 14. července nebo každou sobotu večer.

Jak se nám denní hotel líbil?

Slovo na závěr. Byli jsme spokojení. Není to super levná záležitost, ale zároveň je to cena, kterou jsem za spánek ochotná dát. Vyřešilo nám to i kufry, se kterými se tahat po Paříži chce snad jen sebetrýznič. Dayuse je dobrý nápad, jak zvýšit využití pokojů na hotelích a jak pomoct cestovatelům mezi časovými pásmy se dospat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top