Jak na dražbu nemovitosti od státu v Praze

Jak na dražbu nemovitosti od státu přes ÚZSVM

Koho by napadlo, že na blog o cestování budu psát i článek o dražbách nemovitostí. Měla jsem z toho docela zážitek, a tak kdyby o podobný někdo stál taky, tady moje zkušenost s dražením bytu, pozemku a domu. Už pro ten pocit zvednout číslo a říct cenu, jak z filmu! Pro ty, kdo radši cestují, mrkněte třeba na Madeiru, Sardínii, Havaj nebo Nový Zéland.

Dražba byla jedna z možností, jak vyřešit naše bydlení. Už se nám nechtěl platit nájem. V článku popíšu průběh veřejné dražby fyzické, nikoliv elektronické, kolik byla cena vyvolávací a za kolik se nakonec vydražilo. Půjde o dražby nemovitostí vlastněných státem na základě úmrtí vlastníka, který neměl žádné dědice. Nemovitost tak spadla do vlastnictví státu a ten ji prodává. Dražila jsem v Praze a okolí. A nevydražila nic. A pro jistotu: jsem amatér, takže omluvte případnou nepřesnost pojmů, jde čistě o mou zkušenost.

Rašínovo nábřeží, sídlo ÚZSVM, kde dražby probíhají
Rašínovo nábřeží, sídlo ÚZSVM, kde dražby probíhají

1. Sledujte dražební kalendář

Nejdřív je potřeba mít co dražit. V dražebním kalendáři můžete proklikat jednotlivé dny a dle místa dražby a předmětu dražby vybírat. Já jsem se tedy hledala Prahu a byty, domy, pozemky. Žádné zemědělské objekty nebo komerční prostory.

Dražební týden
Dražební týden

2. Nastudujte dražební vyhlášku

Tu najdete po rozkliknutí konkrétní dražby dole v souborech. V dražební vyhlášce je přesné určení předmětu dražby – adresu a čísla listů vlastnictví (LV), podle kterých v katastru zjistíte, co přesně za nemovitost to je, jaký pozemek k ní patří a jaký už ne.

Kompletní výpis veřejné dražby
Kompletní výpis veřejné dražby

3. Máte na dražební jistotu?

Pokud se vám dražební předmět líbí, je potřeba zjistit, zda máte dost likvidních prostředků (rozuměj peněz) na složení dražební jistoty. Já jsem dražila dům k celkové rekonstrukci v Úvalech s vyvolávací cenou 3,5 mil. Kč a musela složit jistotu 300 000 Kč. Byt 71m plus lodžie na Pankráci s vyvolávací cenou 4,5 mil. Kč měl dražební jistotu 450 000 Kč.

4. Jděte se na nemovitost podívat osobně

Termíny prohlídek bývají dva většinou pár týdnů před dražbou a najdete je opět v dražební vyhlášce. Nicméně vždy je u toho napsáno, že se lze dohodnout i na jiném termínu po dohodě s dražebníkem. Kontakt na dražebníka najdete v té samé sekci dokumentu jako termíny prohlídek. Já jsem takhle byla na prohlídce bytu na Pankráci v jiný termín a sama.

Na prohlídce bytu na Pankráci
Na prohlídce bytu na Pankráci

5. Posudek odhadce ceny nemovitosti

Na prohlídce můžete nahlížet do posudku odhadu ceny nemovitosti. Zjistíte, proč odhadce uvedl danou cenu a můžete se doptat na další informace. Často jde totiž o nemovitosti nějakou dobu nevyužívané, mohou být ve špatném stavu – zejména pokud jde o nemovitost, kterou stát zdědil na základě úmrtí člověka bez dědice, který už třeba pár let před smrtí pobýval v pečovatelském domě/nemocnici apod.

I takhle to může na prohlídce vypadat, Úvaly
I takhle to může na prohlídce vypadat, Úvaly

6. Jdete do toho? Složte jistotu včas

Já jsem jistotu skládala převodem z bankovního účtu. Zároveň jsem na místo dražby donesla vytisknutý výpis z účtu, nebylo potřeba ho nijak ověřovat apod.

7. Nácvik dražby stínováním

Na tento tip jsem hrdá. V den, kdy jsem měla odpoledne dražit dům v Úvalech, se ráno konala jiná dražba. Shodou okolností taky Úvaly, ale ty jsme vyřadili rovnou, protože jsme věděli, že v dané ulici panují spory mezi majiteli nemovitostí a že ta štěrková cesta tam asi ještě desítky let bude. Nicméně kdokoliv se může na veřejnou fyzickou dražbu přijít podívat. Stačí se u vchodu zapsat (pomocí OP) a je to. Byla jsem tam i s půlročním Adámkem. A zjistila, jak taková dražba probíhá, jak se lidi chovají, jak se chová dražebník.

Na dražbě jsem s sebou mohla mít i sedmiměsíčního syna
Na dražbě jsem s sebou mohla mít i sedmiměsíčního syna

8. Kolik dáme?

Domluvte se předem, kolik maximálně za nemovitost dáte. Na místě je totiž taková atmosféra, že by se jeden nechal strhnout přihazováním. Navíc dražebník tomu napomáhá, vyzývá dražitele, aby přihodili. A když přestávají přihazovat, sníží minimální příhoz, třeba za 100 000 Kč na 50 000 Kč nebo i na 30 000 Kč, aby z toho ještě něco káplo.

My jsme s Martinem byli domluvení na ceně předem, plus mínus. Na jedné dražbě jsme byli oba, na druhé jen já s jeho plnou mocí (protože jsme chtěli dražit jako manželé). A tak jsem v průběhu dražby psala zprávy o tom, jak se vyvíjí, a co dál.

9. Průběh dražby

Po příchodu na místo se zapíšete, v jedné místnosti s vámi projdou formality, nafasujete dražební číslo, které budete během dražby zvedat a jde se na to.

Trvá tak 20-40 min, samozřejmě podle toho, jak moc se přihazuje. Počet účastníků se může hodně lišit – na prvních Úvalech bylo 20, na druhých 14 a na bytu na Pankráci pouze 4 účastníci. Já se lekla, že to snad fakt vydražím. Byli jsme tam tři amatérští zájemci a jedna paní z realitky. Ta to nakonec vydražila a kdo ví, kam by s cenou až šla. Realitka si bude umět dobře spočítat, na kolik vyjde rekonstrukce a kolik posléze na prodeji vydělá. Nicméně bych to s dražbami nekoncovala, protože nikdy nevíte, na kterou dražbu zrovna přijde málo lidí nebo se realitka nedostaví a zrovna se vám poštěstí vydražit za fajn cenu. Ten byt na Pankráci se vydražil za 4 920 000 Kč. Dobrá cena. Před reko.

Na začátku dražby formality. Dražebník přečte přesné určení předmětu dražby. A pak to začne. Vyvolá cenu a kdo dá víc. Někdy účastníci přihazují přesně minimální příhoz, jindy rovnou víc. Asi když jsou majetní a už je to nebaví. Jeden přihodil rovnou 300 000 Kč. Dal tím ostatním najevo, že se s tím nehodlá párat a že peníze asi nebudou problém.

Číslo, pod kterým budete dražit, si můžete vybrat
Číslo, pod kterým budete dražit, si můžete vybrat

Dům v Úvalech s vyvolávací cenou 3,5 mil. Kč se vydražil za 5,350 mil. Kč. Ten druhý s vyvolávací cenou 4,5 mil. Kč se vydražil za 7,7 mil. Kč. Byt na Pankráci pro jistotu ještě jednou – vyvolávací cena 4,5 mil. Kč a vydraženo za 4,920 mil. Kč. Vše v létě 2020.

10. Život po dražbě

Pokračuje dál 😀 a taky vám do 10 dní vrátí jistotu. Kdybyste toho dražili víc naráz, musíte mít dobře spočítané, že buď máte hodně peněz k dispozici nebo že se vám jedna jistotu stihne vrátit, než budete odesílat druhou. U jedné dražby se nám stalo, že jistotu vrátili téměř ke konci desetidenní lhůty, i když tvrdí, že to posílají hned.

Budova ÚZSVM stojí za návštěvu :)
Budova ÚZSVM stojí za návštěvu 🙂

A teď zpátky k cestování. Co takhle Japonsko, Singapur nebo Taiwan?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top