Výlety z Prahy: Nižbor na Berounsku

V sobotu po obědě jsme se rozhodli pro výlet nedaleko Prahy. Prozkoumala jsem mapu a náhodně vybrala Nižbor. Vypadalo to, že tam pár věcí k vidění bude a okružní turistícké trasy taky. Sedli jsme do auta a vyrazili.

Cestou k zámku Nižbor

Podívali jsme se na zámek a náhodou vlezli do expozice Prvorepubliková archeologie. šla jsem pak zpětně zaplatit vstupné, které platilo i na hlavní expozici keltské kultury. Překvapila mě velice hezky a interaktivně zpracovaná výstava. Navíc prostory zámku jsou nádherné.

Zámek Nižbor
Zámek Nižbor

 

Zámek Nižbor
Zámek Nižbor

Chtěli jsme pak obejít okruh vedoucí přes Hradiště a keltské oppidum Stradonice, ale tentokrát nás přemohla lenost. Svedli jsme to na změnu tlaku, možná to tak i bylo, nevím.

Keltské centrum na zámku Nižbor
Keltské centrum na zámku Nižbor

Místo toho jsme zamířili do podniku. Hned vedle vlakového nádraží stojí restaurace Zastávka. Vlastní ji Tomáš Hanák, kterého jsme tu potkali. Je to stylovka, stoly jako kupé, nebo si můžete sednout ven k vagónům, či na terasu a pozorovat projíždějící vlaky. A navíc mají skvělé dezerty. I ta sekaná byla moc dobrá. Náš závěr: sem chceme znovu a na oběd, né odpolední sváču.

Restaurace Zastávka
Restaurace Zastávka

Dalším tipem byl kopec Děd. Tam jsme nakonec taky nešli. Příště. Pak jsme ještě krátce prošli Beroun a frčeli zpátky do Prahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top