Strávili jsme zde 4 dny a byla to správná volba – mrkněte na náš itinerář dvou týdnů na Havaji a následně na report z ostrova Big Island.
Ihned po přistání na Oahu jsme sedli na letadlo Hawaiian a přemístili se na tento ostrov, kterému se říká Ostrov zahrad, protože je téměř celý porostlý zelení a exotickými květinami. Na ostrově se všude volně pohybují kohouti – u silnice, na pláži, kdekoliv. Další zajímavostí je filmová scéna z Indiana Jones, která se točila právě v útrobách džungle tohoto ostrova. A právě velká část této džungle je soukromým majetkem rodiny Robinsons. Ti tam mají někde nahoře “chatu”, na kterou létají vrtulníkem.
I když se ostrov zdá být malý, bude vám trvat ho projet. Jezdí se zde pomalu, bývají zácpy. My jsme tedy vždy naplánovali den tak, abychom nejezdili tam a zpátky. Jeden den jsme vyrazili na jihozápad, druhý den na sever, třetí den na jihovýchod. Moc jsme toho nenachodili, bylo to spíš o autě, šnorchlování a výhledech. Nestihli jsme některé treky, příště.
Níže tipy na konkrétní místa k vidění.
Waimea canyon
Je to takový Grand canyon Havaje a na jeho projetí se zastávkami na výhlídkách a s procházkou/trekem budete potřebovat skoro celý den. Doporučuji to jet shora dolů – to znamená dojeďte na nejvzdálenější místo (Pu’u o Kila lookout) a pak se vracejte. Předejte tak dvěma jevům: zhoršené výhledy kvůli mrakům, které během dne stoupají a později odpoledne už můžete mít zataženo a pak také davům – většina turistů to totiž jede zdola nahoru.
Kalalau lookout vám poskytne výhled na slavné Na Pali coast. Vydali jsme se také na krátký trek (cca 2h) Canyon trail s nádhernými výhledy. Určitě stojí za to z auta vylézt a taky někam dojít. Autoturistikou člověk zleniví.
Kauai coffee museum
Na Havaji je podobných míst několik, vyberte jedno, to navštivte, kupte kávu, ochutnejte kávu zdarma a to je celý. V tomto muzeu vás nechají si projít cestičky skrz kávové plantáže. Hezké, milé, nic víc.
Pláže na Kauai
Zajeďte na západní pláž v Polihale State Park. Je to obrovská pláž, na konci se jedná už o písčitou cestu, tak se tam nejede zrovna nejlíp, ale pak se koupete a za vámi se tyčí kopce – prostě pláž v ráji. Byly docela vlny.
Oblíbenou šnorchlovací pláží je Poipu. Ale připravte se taky na dost lidí. Zkusili jsme i Baby beach a Lawa’i beach. Pěkné koupání, šnorchlování horší – možná proto, že jsme sem vždy dorazili až navečer (je víc rozvířený písek a horší viditelnost).
Zůstaneme ještě na jihu ostrova. Moc pěknou procházkou přes jeskyni Makauwahi (pozor, je otevřená asi jen do dvou, my ji také nestihli, ale je vidět i zhora) se dostanete na osamocenou pláž Kawailoa. Dokonce tam byla cedule, že se zde nedávno narodilo mládě tuleně, tak ať si držíme psy (které jsme neměli) na uzdě. Druhá cedule pak hlásila výskyt nějaké bakterie a zákaz koupání. Prošli jsme pláž tam a zpět, příště tu snad už bakterii mít nebudou.
Na východním pobřeží jsme se koupali v Lydgate beach parku. Na jeho severním cípu najdete dokonce bazének vhodný pro děti, které chtějí zkusit šnorchlování. Samozřejmě jsem si s dětmi zašnorchlovala taky. Těsně před odletem jsme stihli koupání na pláži Hanamaulu, kterou najdete pár minut od letiště.
Na severu nám místní doporučili Larsen’s beach, prý se tam dobře šnorchluje. Asi špatný timing, mělké vody a drsný povrch korálů se s příjemným šnorchlováním moc neslučovaly. Kauapea beach neboli Secret beach je dobrý tip. Zaparkujete na konci cesty a pak musíte cca 20 minut prudkým srázem dolů. Náročnější přístup k pláži z ní dělá příjemné místo s méně lidmi. Anini beach nevynechejte, také jedna z těch s lepším šnorchlováním.
Hezké koupání zažijete v Hanalei, z vody můžete koukat na vodopády v horách, které za pláží vyčnívají. Na konci pláže je molo, ale v dubnu 2018 tu napršelo tolik vody, že z toho byl nový americký rekord, a odnesla to silnice vedoucí z Hanalei dál směrem k Na Pali Coast a také pár domů právě u této pláže. Kvůli tomu jsme se nedostali nikam dál směrem k Na Pali Coast – tedy alespoň po silnici. Místní si ale libovali, že tam mají teď konečně klid na revitalizaci. Za běžného provozu jsou ta místa hojně navštěvovaná turisty.
Na Pali Coast
Pokud jste viděli fotky z Havaje, tak jste na tuty museli vidět fotku Na Pali Coast. Na pohled krásné zelení porostlé do nebes se tyčící útesy přitahují turisty jako vosy. K tomuto pobřeží se dá dostat dvěma způsoby. Buď můžete vyrazit na výlet lodí (ceny kolem 200 USD za výlet jsou normální) a nebo zvolit vyhlídkový let – vrtulníkem nebo letadlem. My si vybrali letadlo – bylo nejlevnější, našli jsme volnou kapacitou den předem a jednalo se o více než hodinu času ve vzduchu. Letěli jsme s Wings Over Kauai za 117 USD/osoba. V letadle nás bylo pouhých 5, pilot nám byl zároveň průvodcem – a že toho věděl! Dokonce nám pouštěl tématické písničky. Vřele doporučuju. pokud se přeci jen rozhodnete pro plavbu, rezervujte si svá místa raději předem, o plavby je velký zájem a den předem mají většinou vyprodáno.
Wailua falls
Krásné vodopády, jeďte se tam podívat. Až k nim dojedete autem. Někteří odvážlivci přelezou plot a jdou k vodopádům nahoře nebo slezou dolů. Na internetu najdete hromadu návodů, kudy jít, někteří tam chodí i s malými dětmi. My jsme tam nešli a vám radím to samé. Respekt k přírodě, k místním a nakonec i k sobě samým. Nelezte tam, fotku si můžete udělat z vyhlídky nebo letadla.
Hanapepe
Ospalé městečko na jihu, co má atmosféru. Najdete tu především umělecké galerie. Jako zastávka určitě příjemné místo a údajně to tu vždy v pátek navečer žije (až do noci).
Restaurace a jídlo na Kauai
Zajděte na večeři do Olympic café v Kaapa. Další večeři v Kaapa jsme dali ve foodtrucku Chicken in a Barrel BBQ. A ještě další ve fastfoodu The Shrimp Station. Poké jsme si kupovali v supermarketu/minimarketu na váhu. Jeden takový dobrý minimarket najdete na severu ostrova v Anahole – Whaler’s General Store. Druhý takový naopak na jihu ve Waimee – Ishihara market. Místní doporučují Pono market (Kaapa) – ten jsme nezastihli v otevírací době. Vyraže také na trhy, každý den se konají jinde – doporučili nám trh v Kukui’ula Village Shopping Center, ale opět jsme to nestihli. Dle průvodce jsme jednou jedli také v Kilauea Fish Marketu, bylo to dobré, ale docela drahé. Všude kolem stylové obchůdky s hipster zbožím nadprůměrných cen.
Co se nám na Kauai nelíbilo
Dvě věci. Každodenní dopravní zácpy kolem Lihue a Kaapy. Pokud můžete, nejezděte tudy kolem čtvrté odpoledne. Tou druhou věcí je město Princeville. Takové Beverly Hills – všude drahá auta, honosné bydlení, golfové hřiště, rezorty a skoro nemožný přístup k plážím. Musíte vjet do rezortu a zaplatit drahé parkovné (jinak pláže jsou ze zákona zdarma, rezorty ale brání přístupu omezeným a placeným parkováním). Vykašlali jsme se tedy na Queens bath a jeli odtamtud pryč.
Krom tohoto článku mám pro vás o Havaji další dva: Itinerář Havaj na dva týdny, report z ostrova Big Island.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.