Amsterdam

AMSTERDAM

Azorské ostrovyostrov MadeiraPortoÚdolí řeky Douro • Lisabon

LETECKY DO AMSTERDAMU

Z Prahy do Amsterdamu létá nízkonákladová společnost Easy Jet. Zpáteční letenku pořídíte za cenu v rozmezí 1 200 až 2 000 CZK včetně všech poplatků. Cena letenky Praha-Amsterdam a zpět záleží na tom, zda chytnete slevu nebo jak dopředu letenku koupíte. Z amterdamského letiště Schiphol se do centra dostanete vlakem velmi rychle, za cca 15 minut.

MHD AMSTERDAM

Po městě jezdí autobusy, vlaky a tramvaje. V tramvajích a ve vlacích lístky moc nekontrolují, ale pozor, v autobuse vždy. Centrum Amsterdamu není velké, a tak nebudete potřebovat MHD, po Amsterdamu se pěkně chodí pěšky a nebo na kole. Mapu a ceny MHD v Amsterdamu najdete na webové stránce GVB.

PŮJČENÍ KOLA AMSTERDAM

Snad úplně každý v Amsterdamu vlastní kolo a ti, co ho nevlastní, si ho vypůjčí. Jedna ze známých půjčoven je Mac Bike (www.macbike.nl). Ceny za úůjčení kola mají přijatelné. A když je špatné počasí a celý den prší, tak vám dají dokonce i slevu. Všude jsou stezky a vyznačené pruhy pro kola, jízda na kole Amsterdamem vám pomůže poznat toto město daleko více.

STRAVOVÁNÍ

Jako v každém hlavním městě, tak i v Amsterdamu najdete nesčetně restaurací. Zajít můžete třeba do restaurace Bazaar (ulice Albert Cuypstraat, nad Sarthati parkem). Doporučovaná restaurace s jídly v ceně 12-15 EUR. Malé pochutiny a polévky vám nabídnou v malém íránském café (cestou od centra ulicí Rozenstraat, 2. odbočka vlevo k Laurierstraat). Jídlo chutná pro někoho možná až moc neobvykle, ale je to otázka zvyku. Ceny jsou tu nízké a každou sobotu tu hraje živá hudba.
Pokud nechcete utrácet v restauracích, pořídíte dobře v supermarketu. Mým typem je VLA-puding v krabici jako na mléko (cena cca 1 EUR/l). Ve stejném balení prodávají i husté acidofilní mléko pod jménem Yoghurt. Každý, kdo do Amterdamu přijede, by měl také ochutnat hranolky ze stánku na ulici. Chutnají jako ty domácí a je z nich cítit opravdu chuť brambor.
Pivo jménem Grolsch stojí za ochutnávku.

UBYTOVÁNÍ AMSTERDAM

K ubytování se nabízí široká škála hotelů a hostelů – rezervujte přes Booking.com (sleva 10 %). Pokud máte rádi pronájem celých apartmánů, kde si sami připravujete snídani nebo jiná jídla, zahledejte na Airbnb “entire place”.

ZÁBAVA A KULTURA

Po městě je rozseto spousta klubů, ale není lehké najít něco méně turistického. Jeden ze členů Hospitalityclubu mi ale prozradil jedno tajemství o dicobaru, kam chodí jen místní. Jmenuje se Korsakoff (mezi Laurierstraat a Elandstraat na pobřeží Lijubaansgrachtu). Není lehké ho najít, a tak je lepší se doptat, protože zvenčí vypadá dost nenápadně. Zábava se rozjíždí až po půlnoci, pivo stojí 2 EUR, vstup zdarma a hudba výborná.
Nikdo, kdo se dostane do Amsterdamu, by neměl vynechat návštěvu coffeeshopu, i když zrovna neoplývá láskou k marihuaně. Coffeeshopy zavírají docela brzo k večeru, a tak je dobré vyrazit najít ten správný již dřív. Já mohu doporučit coffeeshop Stix (www.stix.nl). Předubalený joint tu pořídíte za 4 EUR.

PLATBY KARTOU AMSTERDAM

Pokud často platíte kartou, mějte i tak radši u sebe i nějakou hotovost. V některých amsterdamských obchodech a automatech se vám může stát, že karta neprojde, nebo že berou pouze holandské karty.

Azorské ostrovyostrov MadeiraPortoÚdolí řeky Douro • Lisabon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top