Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla

Už léta létáme (ta zvukomalba!) pouze s příručním zavazadlem a letos tomu tak je i ve třech – s naším miminkem Adamem. Níže mé tipy z cestování letadlem s kojencem, kterému je necelých sedm měsíců. Včetně seznamu, co dítěti zabalit s sebou a co naopak nechat doma. A pokud jste v očekávání, napsala jsem také článek o cestování letadlem v těhotenství.

Děti do dvou let zdarma? Ani náhodou!

A pozor, nenechte se zmást mýtem, že děti do dvou let létají zdarma. Není to pravda, většinou něco zaplatíte. U dálkových letů je to zlomek normální ceny, ale u nízkonákladových společností na krátké lety letenka pro kojence vyjde kolikrát podobně jako pro dospělého. Například když jsme letěli z Prahy na Korfu, letenka pro dva dospělé a jednoho kojence vyšla na 4 500 Kč, přičemž za kojence jsme zaplatili plošný poplatek 25 EUR za každou cestu, to je za zpáteční cca 1 350 Kč. Tato cena platí v případě, že máte miminko u sebe na klíně. Kdybyste pro něho chtěli vlastní sedačku, bude to už jiná cena.

Zavazadla pro miminka do letadla

Opět zde platí: nastudujte podmínky konkrétní aerolinky, protože se často dost liší. U Ryanair můžete miminku s sebou vzít příruční zavazadlo do 5 kg a 2 kusy dalšího vybavení. My jsme vzali autosedačku (abychom ušetřili na půjčovném a zároveň autopůjčovny kolikrát ty autosedačky dost ožvejkaný) a hluboký kočárek (protože Adam ještě neseděl a chtěla jsem, aby měl možnost být v úplném lehu a v klidu se na pláži vyspal). Kočárek jsme koupili cestovní a lehký, co jde složit do 1 kusu. Nicméně na letišti nám řekli, že kočárek lze mít až do 15 kg a 3 kusů při složení – opět se to liší aerolinka od aerolinky. Kočárek jsme si nechali až k letadlu, kde ho manžel složil a předal personálu. Ale na přepážce jsme ho ještě předtím nechali označit štítkem, kdyby ho ztratili.

Seznam oblečení pro miminko k moři

Letěli jsme na týden. Řecký ostrov Korfu. V ubytování nám zajistili postýlku a udělali první nákup (v neděli v den příletu měly obchody zavřeno). Poprosila jsem je tedy o plenky, vlhčené ubrousky a dva zeleninové příkrmy. Tyto položky jsem tak nemusela tahat z ČR.

Zde seznam oblečení pro miminko k moři s tím, že jsme s sebou vzala vzorek pracího prášku na přeprání:

 • merino body a tepláky a ponožky do letadla (do chladu)
 • letní merino body s krátkým rukávem (rychle schne, dobré na pocení i přeprání)
 • 4 letní overaly (společně s merino bodýčkem nosil nejvíc)
 • 2 trička (na válení na deku i bez plínky)
 • klobouček chránící krk zezadu s možností zavázat

Jaké oblečení jsem měla zbytečně navíc:

 • 1 letní tepláky a 1 kraťasy (nebyo třeba)
 • 2 pyžama (bylo na to moc horko, spal v letních overalech)
 • slinták (moc horko na to mu dávat ještě něco dalšího kolem krku)

Co dalšího nezapomenout kojenci k moři zabalit

Jednorázové plenky jsme vyřešila nákupem až v destinaci, a tak jsem s sebou vzala pár kusů jen na cestu. K tomu jsme přibalila látkové plenky. Plavky jsme do moře nepoužívali (tedy my jo, Adámek ne :D), ale do bazénu ano. Zapomněla jsem je však doma, a tak náhradním řešením byly látkové kalhotky od plenek Charlie Banana. Po koupání jsem je ihned svlékla a stejně během těch tří minut ve vodě na čůrání nedošlo.

 • 3 x látkové pleny (doplněk k jednorázovým, na přeprání a náhrada za plavky)
 • 2 x klasické látkové plínky (bohatě stačilo)
 • 1 x velká látková plena (na pláž na deku – deku nám půjčili v ubytování)
 • 1 x přikrývka do postýlky (v postatě taky plena, nebyla nutná)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top