Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

Nejčastěji k moři létáme na 4-7 dní a vždy pouze s příručními zavazadly. Na Korfu nám v ubytování zajistili postýlku a udělali první nákup (v neděli v den příletu měly obchody zavřeno). Poprosila jsem je tedy o plenky, vlhčené ubrousky a dva zeleninové příkrmy. Tyto položky jsem tak nemusela tahat z ČR.

Seznam oblečení pro miminko k moři

Zde seznam oblečení pro miminko k moři s tím, že jsem s sebou vzala prací papírky na přeprání (místo prášku/gelu). Pod seznamem si prohlídněte fotky a ZDE stáhněte přehledné PDF s věcmi, které pořídíte na Promaledobrodruhy.cz, využijte tam slevu s kódem CESTUJZABABKU5:

 • letní merino body a lehké tepláky a ponožky do letadla (do chladu)
 • letní merino body s krátkým rukávem (rychle schne, dobré na pocení i přeprání)
 • bambusové body s krátkým rukávem (chladí)
 • UV body z outlastu – s UV ochranou, super věc, mají i trička
 • UV trička – nemusíte pod nimi mazat opalovákem, doporučuji s dlouhým rukávem a aspoň 2ks na střídačku (nemusíte mazat ani ruce) – máme Playshoes
 • neoprenové kalhotky do vody s vnitřní vsadkou
 • plenkové plavky do vody (uvnitř vystlané a la plína)
 • letní overaly (společně s merino bodýčkem nosil nejvíc)
 • 2 trička (na válení na deku i bez plínky)
 • UV klobouček chránící krk zezadu a náhradní oboustranný
 • boty do vody (pro chodce se hodí zejména do Řecka na kamenité pláže)
 • sluneční brýle na gumičku (nevěřila jsem, ale nesundaval si je)
 • plovací vesta

Výbava pro miminko k moři ke stažení PDF 📩

Připravila jsem pro vás přehledné PDF se seznamem věcí k moři a na pláž pro miminko a malé děti, které si můžete stáhnout/vytisknout.

UV kalhotky, tričko a klobouček
Super brýle, co nepadají, a UV outlast bodýčko

UV overalům jsem nepřišla na chuť – špatně se miminku oblékají. A tak jsem to vyřešila UV tričkem (pro miminko neměli malé velikosti, tak jsem holt vzala větší velikost, ale nevadilo to). Příště bych vzala rovnou s dlouhým rukávem, protože pod UV oblečením nemusíte děti mazat krémem = úspora času, mých nervů a vlastně i krému 🙂 Dolu jsem mu vzala plenkové plavky a druhou variantu neoprenové kalhotky s vnitřní vrstvou – s obojím spokojenost.

Náhradní UV tričko – vemte i dlouhé
Zvažte plovací vestu pro starší sourozence

Boty do vody pro děti doporučím tyto barefootové. Samozřejmě je nejlepší, když děti chodí na pláži naboso, ale v Řecku často ty kamínky bývají velké a nepohodlné, tak jsem jim na Rhodos boty do vody vzala. Skvělé rozhodnutí – mají i velikosti pro začínající chodce.

barefoot boty do vody
na kamenité pláže zejména v Řecku

Jaké oblečení jsem měla zbytečně navíc:

 • 1 letní tepláky a 1 kraťasy (nebyo třeba)
 • 2 pyžama (bylo na to moc horko, spal v letních overalech)
 • slinták (moc horko na to mu dávat ještě něco dalšího kolem krku)
Seznam k moři s miminkem
Tohle jsem sbalila na Korfu s 1. dítětem a škrtlé jsem nevyužila, chybí UV oblečení
Zde jsem již byla zkušenější (2. dítě) a místo UV overalu lepší UV tričko+kalhotky

Komu se nechce číst, tak jsem po návratu z Korfu natočila video u vybalené tašky s komentářem, které věci pro Adámka se hodily nejvíc a které jsem nevyužila. Video zde:

Co sbalit 1-2 letému dítěti k moři

Podívejte se na video Co jsem sbalila 1,5 letému synovi na týden na Zakynthos nebo Co jsem sbalila dvouletému synovi na týden na Tenerife. Co se týče seznamu k moři pro kojence, na Zakynthos jsem v roce a půl brala hodně triček s krátkým rukávem, musela jsem počítat s tím, že větší dítě se už víc umaže než miminko. Přibyly taky hračky.

Velice jsem ocenila mušelínový set od Jakomama.cz – na pláž ideální, rychle schne. Moc jsem nevyužila UV triko, byli jsme na konci září a nechtěl to mít na sobě. UV triko se ale dost hodilo v březnu v Emirátech, slunko dost šajnilo a Adámek ho už neodmítal. Druhý syn ho nosí v pohodě hned od začátku, no nedávám mu moc na výběr.

Co vzít k moři rok a půl starému dítěti

Jaké plenky vzít miminku k moři

Jednorázové plenky jsem vyřešila nákupem až v destinaci, a tak jsem s sebou vzala jen pár kusů na cestu. Pokud chcete vzít plenky na celou dobu rovnou s sebou (já to dělám u kratších cest typu 4 dny), ušetříte místo díky kompresním vakům, do kterých je narvu a stlačím.

Plavky pro miminko vozím dvoje – jedny neoprenové s kalhotkovou vložkou uvnitř a druhé podobné látkovým plenkám. Jednou jsem plavky zapomněla doma a použila právě látkovou plenku. Po koupání jsem ji ihned svlékla a stejně během těch tří minut ve vodě na čůrání nedošlo.

AIO plenka Charlie Banana místo plavek
Látková plenka místo plavek
 • 3 x látkové pleny (doplněk k jednorázovým, na přeprání a náhrada za plavky)
 • 2 x klasické látkové plínky (bohatě stačilo)
 • 1 x velká látková plena (na pláž na deku – deku nám půjčili v ubytování)
 • 1 x přikrývka do postýlky (v postatě taky plena, nebyla nutná)
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou

Co dalšího nezapomenout kojenci k moři zabalit

 • clona proti slunci na kočárek
 • nosítko – hodí se také v letadle na chození a při nástupu/výstupu
 • síťované nosítko Tonga – hodí se k vodě, protože síťovina rychleji uschne než klasické nosítko, je to vhodné když potřebujete dítě chvíli nosit a nechce se vám dávat do klasického nosítka – tohle je jen přes rameno a místo předloktí máte váhu dítěte právě na rameni
 • lékárnička – k moři se nám vyplatily výplachové roztoky do očí a nosu, Zyrtec na případnou alergii, minerální roztok pro případ průjmu, čípky na teplotu (Paralen a Nurofen) a teploměr
 • hračky
 • hygiena
 • bryndák se lžičkou
 • lahvička na vodu
hračky k moři
hračky na pláž – skládací kyblík geniální
dětská lékárnička
dětská lékárnička a síťovaná taška na kočárek
 • opalovací krém – miminko by na slunci nemělo být vůbec, takže primární je stín, klobouček a celkové krytí. Nicméně i tak jsem mazala a mažu. Více o opalovacích krémech v mém článku Kosmetika do letadla
 • batůžek se šňůrkami – na cesty s miminkem autem beru většinou hned dva, ale k moři jsem do příručního zavazadla vzala jen jeden, využili jsme na věci pro Adámka na pláž, na výlet apod. Místo kočártašky, kterou jsme s sebou neměli a nebo vozíme síťovku na kočárek. Na plenky, ubrousky, jídlo, hračky,…
Jak sbalit kojence k moři
Krémy, základní lékárnička, hračky, hygiena, jídelní potřeby, sluneční clona,…

Co nechat doma

 • chůvičku, používali jsme aplikaci 3G Baby monitor v mobilu (článek o dalších tipech na mobilní appky na cesty zde: mobilní appky ČR, mobilní appky do světa)
 • krém na komáry koupit až na místě, ať má ty správné účinné látky na tamní hmyz (použili jsme za rok ten z předešlého roku)
Jak sbalit miminko na dovolenou
Vše pro našeho kojence přišlo do této tašky

Zavazadla do letadla pro miminko

Tohle si každá letecká společnost určuje podle svého, a tak nezbývá, než nastudovat podmínky té, se kterou poletíte. Pro ulehčení práce jsem vše kolem létání s miminkem a malými dětmi vložila do našeho on-line kurzu Letadlem s dětmi. Je to 11 kratších videolekcí, přehledové tabulky, tajné slevy, certifikát “Můj první let” a také soutěž o kočárek do letadla pro ty, kdo si kurz pořídí do 31. 7. 2024!

Obecně ale platí, že:

 • kočárek pro dítě je zdarma
 • pro dítě do 2 let můžete mít tzv. baby bag (taška plenkami a dalšími potřebami na let, třeba u Ryanair je dokonce větších rozměrů než klasické příruční zavazadlo, u Smartwings naopak nemůžete mít žádné)
 • většinou můžete krom kočárku nechat odbavit i autosedačku nebo dětskou postýlku (opět nastudovat v našem kurzu přímo konkrétní aerolinku)
Letadlem s miminkem
Nastudujte náš návod na cestování letadlem s dětmi

Na příkladu Ryanair ukážu, co nejčastěji bereme my:

 • Baby bag o povolených rozměrech (menší cestovní taška viz foto níže) – do toho miminku balím oblečení, plenky, hygienu, hračky, lékárničku,…
 • Kočárek – když mu byly 3 měsíce, tak jsem s sebou brala hluboký s korbičkou, později od cca 9. měsíce jsem brala už cestovní kočárek do letadla – podívejte se na moje srovnání kočárků do letadla (o tom, jak je to s kočárkem na letišti a v letadla, do detailu mluvím také v kurzu)
 • Autosedačku k odbavení (ne na palubu, protože ta by musela splňovat přísné podmínky a taky bychom si museli přikoupit sedadlo navíc) – na cesty jsme koupili obyč autosedačku po směru, přišlo nám to lepší než ty kolikrát staré, špinavé a drahé z autopůjčoven

Dvě rizika našeho řešení: 1. vždy je lepší mít autosedačku do protisměru a 2. autosedačka se manipulací na letišti může poškodit, ani o tom nebudete vědět. Historii autosedačky z půjčovny ale také neznáte.

Získejte cestovatelský občasník ZDARMA! Moje aktuální tipy a vždy 🎁 k tomu. Níže zadejte e-mail a začne vám chodit (cca 6x ročně). 👇🏼👇🏼👇🏼

S miminkem letadlem
S miminkem a starším bráškou letadlem “pouze” s příručními zavazadly

V jiném článku jsem pro vás napsala návod, jak dětskou autosedačku zabalit do letadla. Nicméně na Zakynthos jsme letěli s Wizzair a tam jsme mohli mít pouze 1 zavazadlo pro Adámka a kočárek. Autosedačka musela zůstat doma. Ta půjčená byla zašlá s nejistou historií – TIP: vzali jsme staré prostěradlo, Martin to něho udělal díry a vystlali jsme jím autosedačku (né vícevrstevnatě, v rámci zachování bezpečnosti!).

Autosedačka zabalená na cestu letadlem
Autosedačka zabalená na cestu letadlem – nyní máme místo tašky vak na zip
Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze
Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze (lepší ve vaku)

Kojící oblečení na cesty pro mamku

Do letadla a na cesty vozím několik kojicích triček a za ty 4 roky jsem si oblíbila dvě značky, o kterých píšu do detailu ZDE – je tam na trička i sleva. Kojicí šaty mám od Jakomama.cz – viz foto níže, pak ještě mušelínové na ramínka. Za zmínku stojí také značka J Amys.

Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj
Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj

Jaká byla první cesta ledadlem s kojencem

Cestou tam jsme byli natěšení, takže to uteklo. Adámek část letu spal. Děti do dvou let na klíně musejí vždy sedět u okna (to jsem si myslela do doby, než jsme letěli ze Zakynthosu a vesele nás posadili do uličky, takže…), Martin seděl vedle nás, protože jsem si u Ryanair zaplatili sedačku.

Pohoda v letadle
Pohoda v letadle

Cestou zpět jsme chtěli zkusit, zda nás rozsadí, i když cestujeme s miminkem. A rozsadili, takže jsme si opět sedačky koupili. Let z Korfu do Prahy byl náročnější, navečer, byli jsme unavení a Adámek za letu nezamhouřil oka. A co víc, z letiště jsme na Vinohrady jeli MHD a v neděli večer to moc nejezdilo…štreka.

Děti do dvou let zdarma? Ani náhodou!

Nenechte se zmást mýtem, že děti do dvou let létají zdarma. Není to pravda, většinou něco zaplatíte. U dálkových letů je to zlomek normální ceny, ale u nízkonákladových společností na krátké lety letenka pro kojence vyjde kolikrát podobně jako pro dospělého. Například když jsme letěli z Prahy na Korfu, letenka pro dva dospělé a jednoho kojence vyšla na 4 500 Kč, přičemž za kojence jsme zaplatili plošný poplatek 25 EUR za každou cestu, to je za zpáteční cca 1 350 Kč. Tato cena platí v případě, že máte miminko u sebe na klíně. Kdybyste pro něho chtěli vlastní sedačku, bude to už jiná cena.

Porovnání ceny letenky kojenec vs. dospělý – letenka u klasické aerolinky

Na screenshotu výše vidíte detailní rozpis ceny letenky za kojence vs. dospělého u klasické aerolinky – tedy né nízkonákladovka (takhle detailně se to jen tak nevidí). Zatímco dospělý zaplatí poplatky a taxy ve výši 3118 Kč, tak kojenec pouze 271 Kč.

Tip ohledně sedadel v letadle

Cestou na Tenerife Martin investoval a koupil sedadla nám (A a C) a doufal, že B mezi námi zůstane volné. Podařilo se, měli jsme celou trojku pro sebe. Cestou zpět nám přiřadili A a B, a tak Martin místo béčka koupil C a opět jsme doufali, že B zůstane volné. Nezůstalo. Ale jak to paní viděla, šla za letuškou, zda je jinde volno a může si přesednout. Mohla. Měli jsme zase trojku pro sebe.

Ryanair i Wizzair nabízejí rodinám výhodnější ceny sedadel, a tak se může vyplatit sedadlo koupit rovnou – zde odkaz na Family seating u Ryanair. Pokud chcete pro svého kojence do 2 let věku vlastní sedadlo (pozor, pži vzletu a přistání bude muset sedět u vás na klíně i tak), tak při rezervaci letenky mu koupíte dospěláckou letenku – místo jména napíšete INFANT a do kolonky příjmení jeho příjmení (v případně nízkonákladovek může být levnější než pro kojence), ke které následně telefonicky přiřadíte kojence. Zde návod na vlastní sedadlo pro kojence u Wizzair.

Další čtení: Jaký batoh do letadlaSrovnání kočárků do letadlaSeznam věcí na dovolenou k mořiZakázané jídlo do letadla – Jak odjet na dovolenou s miminkem bez stresu nebo jak jezdit s kočárkem v MHD

Po příletu
Po příletu

MálagaZakynthosTenerifeSicílieKorfuSardínieMadeiraRhodosMaltaAlicante

8 thoughts on “Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

 1. Odpovědět
  Jarka - 17.6.2021

  Dobrý den, prosím co to máte za tu clonu proti slunci? Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 21.6.2021

   Zdravím, je to béžová clona z drogerie DM.

  2. Odpovědět
   Kamila - 20.2.2023

   Zdravím, takže u Ryanair je zabelená autosedačka do podpalubí zdarma? Nemusím za ni platit jako za zavazadlo? Díky za odpověď 🙂 za 2 týdny frčíme na Tenerife se třemi dětmi, ale poprvé s autosedačkou

   1. Tereza Schindlerová
    Odpovědět

    ano přesně tak

 2. Odpovědět
  Vladka - 21.2.2022

  Dobrý den. Když jezdíte jen s příručními zavazadly, kde si necháváte odbavit kočárek? Na checkinu nebo vám ho označí až u Gatu? Wizzair. Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 14.3.2022

   Označujeme na check-inu.

 3. Odpovědět
  Klara - 2.3.2022

  Zdravím, mohu se zeptat co máte za cestovní kočárek pro kojence, co nesedí? Dekuju 🙂

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 14.3.2022

   byl to nějaký no name z Číny koupený z druhé ruky. Nicméně klidně vemte ten, co máte. Aerolinka vám ho vezme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top