S miminkem do letadla

Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

KorfuSardínieMadeiraRhodosBariMalta

Už léta létáme (ta zvukomalba!) pouze s příručním zavazadlem a je tomu tak i ve třech – s naším miminkem Adamem. Níže mé tipy na cestování letadlem s kojencem (letěli jsme v 7, v 11 a v 16 měsících). Včetně seznamu, co dítěti sbalit s sebou a co naopak nechat doma. Nezapomeňte miminku pořídit cestovní doklad – více ZDE. O tom, jak do letadla zabalit dětskou autosedačku, jsem napsala separé článek. V dalších článcích najdete rady, jak vybrat kočárek na cesty, jak odjet na dovolenou s miminkem bez stresu nebo jak jezdit s kočárkem v MHD. A pokud jste v očekávání, napsala jsem také článek o cestování letadlem v těhotenství.

K moři s kojencem

Děti do dvou let zdarma? Ani náhodou!

Nenechte se zmást mýtem, že děti do dvou let létají zdarma. Není to pravda, většinou něco zaplatíte. U dálkových letů je to zlomek normální ceny, ale u nízkonákladových společností na krátké lety letenka pro kojence vyjde kolikrát podobně jako pro dospělého. Například když jsme letěli z Prahy na Korfu, letenka pro dva dospělé a jednoho kojence vyšla na 4 500 Kč, přičemž za kojence jsme zaplatili plošný poplatek 25 EUR za každou cestu, to je za zpáteční cca 1 350 Kč. Tato cena platí v případě, že máte miminko u sebe na klíně. Kdybyste pro něho chtěli vlastní sedačku, bude to už jiná cena.

S miminkem na dovolenou

Zavazadla pro miminka do letadla

Opět zde platí: nastudujte podmínky konkrétní aerolinky, protože se často dost liší. U Ryanair můžete miminku s sebou vzít příruční zavazadlo do 5 kg a 2 kusy dalšího vybavení. My jsme vzali autosedačku (abychom ušetřili na půjčovném a zároveň autopůjčovny mají kolikrát ty autosedačky dost ožvejkaný) a hluboký kočárek (protože Adam ještě neseděl a chtěla jsem, aby měl možnost být v úplném lehu a v klidu se na pláži vyspat). V jiném článku jsem pro vás napsala návod, jak dětskou autosedačku zabablit do letadla.

Autosedačka zabalená na cestu letadlem
Autosedačka zabalená na cestu letadlem
Lehký kočárek na cesty - složitelný do 1ks
Lehký hluboký kočárek na cesty – složitelný do 1ks

Hluboký kočárek jsme koupili cestovní a lehký, co jde složit do 1 kusu. Nicméně na letišti nám řekli, že kočárek lze mít až do 15 kg a až 3 kusů při složení – opět se to liší aerolinka od aerolinky. Kočárek jsme si nechali až k letadlu, kde ho manžel složil a předal personálu. Ale na přepážce jsme ho ještě předtím nechali označit štítkem, kdyby ho ztratili. Do Španělska, když bylo Adámkovi 11 měsíců, jsem si s sebou vzali náš klasický kočárek z dvojkombinace.

Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze
Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze

Seznam oblečení pro miminko k moři

Letěli jsme na týden. Řecký ostrov Korfu. V ubytování nám zajistili postýlku a udělali první nákup (v neděli v den příletu měly obchody zavřeno). Poprosila jsem je tedy o plenky, vlhčené ubrousky a dva zeleninové příkrmy. Tyto položky jsem tak nemusela tahat z ČR. Adámkovi jsem zabalila do cestovní tašky, která neměla mít přes 5 kg, nikdo to ale nekontroloval.

Jak sbalit miminko na dovolenou
Vše pro našeho kojence přišlo do této tašky

Komu se nechce číst, tak jsem po návratu z Korfu natočila video u vybalené tašky s komentářem, které věci pro Adámka se hodily nejvíc a které jsem nevyužila. Video zde:

Zde seznam oblečení pro miminko k moři s tím, že jsem s sebou vzala vzorek pracího prášku na přeprání:

 • merino body a tepláky a ponožky do letadla (do chladu)
 • letní merino body s krátkým rukávem (rychle schne, dobré na pocení i přeprání)
 • 4 letní overaly (společně s merino bodýčkem nosil nejvíc)
 • 2 trička (na válení na deku i bez plínky)
 • klobouček chránící krk zezadu s možností zavázat

Jaké oblečení jsem měla zbytečně navíc:

 • 1 letní tepláky a 1 kraťasy (nebyo třeba)
 • 2 pyžama (bylo na to moc horko, spal v letních overalech)
 • slinták (moc horko na to mu dávat ještě něco dalšího kolem krku)
Seznam k moři s miminkem
Tohle jsem s sebou pro miminko měla a škrtlé jsem nevyužila

Jaké plenky vzít miminku k moři

Jednorázové plenky jsem vyřešila nákupem až v destinaci, a tak jsem s sebou vzala jen pár kusů na cestu. K tomu jsme přibalila látkové plenky. Plavky jsme do moře nepoužívali (tedy my jo, Adámek ne :D), ale do bazénu ano. Zapomněla jsem je však doma, a tak náhradním řešením byly látkové kalhotky od plenek Charlie Banana. Po koupání jsem je ihned svlékla a stejně během těch tří minut ve vodě na čůrání nedošlo.

AIO plenka Charlie Banana místo plavek
AIO plenka Charlie Banana místo plavek
 • 3 x látkové pleny (doplněk k jednorázovým, na přeprání a náhrada za plavky)
 • 2 x klasické látkové plínky (bohatě stačilo)
 • 1 x velká látková plena (na pláž na deku – deku nám půjčili v ubytování)
 • 1 x přikrývka do postýlky (v postatě taky plena, nebyla nutná)
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou

Co dalšího nezapomenout kojenci k moři zabalit

 • clona proti slunci
 • nosítko – chytře jsme přibalili k autosedačce
 • síťované nosítko Tonga – hodí se k vodě, protože síťovina rychleji uschne než klasické nosítko, je to vhodné když potřebujete dítě chvíli nosit a nechce se vám dávat do klasického nosítka – tohle je jen přes rameno a místo předloktí máte váhu dítěte právě na rameni
 • lékárnička
 • hračky
 • hygiena
Jak sbalit kojence k moři
Krémy, základní lékárnička, hračky, hygiena, jídelní potřeby, sluneční clona,…
 • krém proti slunci – nejvíc lidí mi doporučilo Anthelios od La Roche-Posay. Velké balení vyjde na dost peněz, takže do letadla do příručního zavazadla max. 100 ml odlít do jiné nádoby nebo si v lékárně říct o vzorek viz foto níže (často je nemají jí, ale líná huba…). Měla jsem s sebou obojí, vzorek i odlito v náhradním obalu. Na místě využito.
Krém proti sluníčku pro děti - Anthelios od La Roche Posay
Krém proti sluníčku pro děti – Anthelios od La Roche-Posay
 • batůžek se šňůrkami – na cesty s miminkem autem beru většinou hned dva, ale k moři jsem do příručního zavazadla vzala jen jeden, využili jsme na věci pro Adámka na pláž, na výlet apod. Místo kočártašky, kterou jsme s sebou neměli. Na plenky, ubrousky, jídlo, hračky,…
Praktický batoh se šňůrkami
Praktický batoh se šňůrkami jsme používali na pláž a dávali ho dolů do kočárku

Kojící oblečení na cesty pro mamku

Nejsem zastánce vyloženě kojícího oblečení, protože je to jednoúčelové a co s tím pak? Nicméně jsem si oblíbila jednu českou a cenově přívětivou značku Jakomama.cz – jejich způsob vyřešení kojícího oblečení je totiž neotřelý. To máte pružné tílko a přes to si nakombinujete různé barevné díly triček s krátkým rukávem, která končí pod prsy. Měla jsem černé a šedé tílko a k tomu asi čtyři vršky. Na cesty ideální.

Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj
Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj

Co nechat doma

 • chůvičku, používali jsme aplikaci 3G Baby monitor v mobilu
 • krém na komáry koupit až na místě, ať má ty správné účinné látky na tamní hmyz

Jaká byla cesta ledadlem s kojencem

Cestou tam jsme byli natěšení, takže to uteklo. Adámek část letu spal. Děti do dvou let na klíně musejí vždy sedět u okna, Martin seděl vedle nás, protože jsem si u Rynaiar zaplatili sedačku.

Pohoda v letadle
Pohoda v letadle

Cestou zpět jsme chtěli zkusit, zda nás rozsadí, i když cestujeme s miminkem. A rozsadili, takže jsme si opět sedačky koupili. Let z Korfu do Prahy byl náročnější, navečer, byli jsme unavení a Adámek za letu nezamhouřil oka. A co víc, z letiště jsme na Vinohrady jeli MHD a v neděli večer to moc nejezdilo…štreka.

Další čtení: jak vybrat kočárek na cesty, jak odjet na dovolenou s miminkem bez stresu nebo jak jezdit s kočárkem v MHD, S miminkem na Korfu.

Po příletu
Po příletu

KorfuSardínieMadeiraRhodosBariMalta

2 thoughts on “Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

 1. Odpovědět
  Jarka - 17.6.2021

  Dobrý den, prosím co to máte za tu clonu proti slunci? Děkuji

  1. Odpovědět
   Babka - 21.6.2021

   Zdravím, je to béžová clona z drogerie DM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top