S miminkem do letadla

Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

ZakynthosTenerifeSicílieKorfuSardínieMadeiraRhodosMalta

Poslední aktualizace článku: květen 2022 – nové tipy na konci článku kolem sedadel v letadle a přehledná tabulka ceny letenek pro děti do 2 let + přibyl detailní článek o pravidlech létání s dětmi s Ryanair, Wizzair, Easyjet, Voloteou a Smartwings včetně toho, co si můžete s sebou vzít, zda kočárek, dětskou postýlku, autosedačku nebo jak to je s odrážedlem. Přečtěte si také článek 11 tipů, jak zvládnout dlouhý let s dětmi nebo Jak si sbalit do příručního zavazadla. Pro detailní návod na létání s dětmi si pusťte záznam našeho webináře.

Získejte cestovatelský občasník ZDARMA! Moje aktuální tipy a vždy 🎁 k tomu. Níže zadejte e-mail a začne vám chodit (cca 6x ročně). 👇🏼👇🏼👇🏼

Už léta létáme (ta zvukomalba!) pouze s příručním zavazadlem a je tomu tak i ve třech – s naším miminkem – teď už teda malým klukem Adamem. Níže mé tipy na cestování letadlem s kojencem, které s každou další cestou doplňuji. Letěli jsme v 7 měsících na Korfu, v 11 měsících do Malagy, v 16 měsících na Sicílii, v roce a půl na Zakynthos a těsně před dovršením 2 let na Tenerife. Nechybí seznam, co dítěti sbalit s sebou a co naopak nechat doma. Nezapomeňte miminku pořídit cestovní doklad – více ZDE. O tom, jak do letadla zabalit dětskou autosedačku, jsem napsala separé článek. V dalších článcích najdete rady, jak vybrat kočárek na cesty, jak odjet na dovolenou autem s miminkem bez stresu nebo jak jezdit s kočárkem v MHD. A pokud jste v očekávání, napsala jsem také článek o cestování letadlem v těhotenství.

Další články: Jak hledat ubytováníRumunsko 2021Chorvatsko 2021Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencemŠest netradičních výletůNetradiční hotely

K moři s kojencem

Děti do dvou let zdarma? Ani náhodou!

Nenechte se zmást mýtem, že děti do dvou let létají zdarma. Není to pravda, většinou něco zaplatíte. U dálkových letů je to zlomek normální ceny, ale u nízkonákladových společností na krátké lety letenka pro kojence vyjde kolikrát podobně jako pro dospělého. Například když jsme letěli z Prahy na Korfu, letenka pro dva dospělé a jednoho kojence vyšla na 4 500 Kč, přičemž za kojence jsme zaplatili plošný poplatek 25 EUR za každou cestu, to je za zpáteční cca 1 350 Kč. Tato cena platí v případě, že máte miminko u sebe na klíně. Kdybyste pro něho chtěli vlastní sedačku, bude to už jiná cena.

Porovnání ceny letenky kojenec vs. dospělý – letenka u klasické aerolinky

Na screenshotu výše vidíte detailní rozpis ceny letenky za kojence vs. dospělého u klasické aerolinky – tedy né nízkonákladovka (takhle detailně se to jen tak nevidí). Zatímco dospělý zaplatí poplatky a taxy ve výši 3118 Kč, tak kojenec pouze 271 Kč.

NízkonákladovkaCena jednosměrné letenky za dítě do 1,99 let
🛫VOLOTEA50 € (CCA 1220 Kč)
🛫RYANAIR25 € (CCA 610 Kč)
🛫WIZZAIR31 € (820 Kč) 
Další aerolinky najdete v článku Poprvé letadlem
S miminkem na dovolenou

Zavazadla pro miminka do letadla

Opět zde platí: nastudujte podmínky konkrétní aerolinky, protože se často dost liší. U Ryanair můžete miminku s sebou vzít příruční zavazadlo do 5 kg a 2 kusy dalšího vybavení. My jsme vzali autosedačku (abychom ušetřili na půjčovném a zároveň autopůjčovny mají kolikrát ty autosedačky dost ožvejkaný) a hluboký kočárek (protože Adam ještě neseděl a chtěla jsem, aby měl možnost být v úplném lehu a v klidu se na pláži vyspat). Co se autosedačky týče, pořídili jsme teď na Malvíku lehkou autosedačku s isofixem na cesty letadlem. Budeme ji brát jen na cesty, takže jsme vybrali levnější, než co máme doma v autě. Dvě rizika našeho řešení: 1. vždy je lepší mít autosedačku do protisměru a 2. autosedačka se manipulací na letišti může poškodit, ani o tom nebudete vědět. Historii autosedačky z půjčovny ale také neznáte.

V jiném článku jsem pro vás napsala návod, jak dětskou autosedačku zabablit do letadla. Nicméně na Zakynthos jsme letěli s Wizzair a tam jsme mohli mít pouze 1 zavazadlo pro Adámka a kočárek. Autosedačka musela zůstat doma. Ta půjčená byla zašlá s nejistou historií – TIP: vzali jsme staré prostěradlo, Martin to něho udělal díry a vystlali jsme jím autosedačku (né vícevrstevnatě, v rámci zachování bezpečnosti!).

Autosedačka zabalená na cestu letadlem
Autosedačka zabalená na cestu letadlem
Lehký kočárek na cesty - složitelný do 1ks
Lehký hluboký kočárek na cesty – složitelný do 1ks

Hluboký kočárek jsme koupili z druhé ruky cestovní a lehký, co jde složit do 1 kusu (značku už nevím, bylo to něco z Číny). Nicméně na letišti nám řekli, že kočárek lze mít až do 15 kg a až 3 kusů při složení – opět se to liší aerolinka od aerolinky. Kočárek jsme si nechali až k letadlu, kde ho manžel složil a předal personálu. Ale na přepážce jsme ho ještě předtím nechali označit štítkem, kdyby ho ztratili. Do Španělska, když bylo Adámkovi 11 měsíců, jsme si s sebou vzali náš klasický kočárek z dvojkombinace. Později jsme s sebou brali už jen golfáč – třeba na Zakynthosu by se nám větší ani nevešel do kufru auta.

Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze
Takhle složený kočárek u letadla předáte obsluze

Seznam oblečení pro miminko k moři

Letěli jsme pokaždé na týden. Na Korfu nám v ubytování zajistili postýlku a udělali první nákup (v neděli v den příletu měly obchody zavřeno). Poprosila jsem je tedy o plenky, vlhčené ubrousky a dva zeleninové příkrmy. Tyto položky jsem tak nemusela tahat z ČR. Adámkovi jsem zabalila do cestovní tašky, která neměla mít přes 5 kg, nikdo to ale nekontroloval.

Jak sbalit miminko na dovolenou
Vše pro našeho kojence přišlo do této tašky

Komu se nechce číst, tak jsem po návratu z Korfu natočila video u vybalené tašky s komentářem, které věci pro Adámka se hodily nejvíc a které jsem nevyužila. Video zde:

Zde seznam oblečení pro miminko k moři s tím, že jsem s sebou vzala vzorek pracího prášku na přeprání:

 • merino body a tepláky a ponožky do letadla (do chladu)
 • letní merino body s krátkým rukávem (rychle schne, dobré na pocení i přeprání)
 • 4 letní overaly (společně s merino bodýčkem nosil nejvíc)
 • 2 trička (na válení na deku i bez plínky)
 • klobouček chránící krk zezadu s možností zavázat

Jaké oblečení jsem měla zbytečně navíc:

 • 1 letní tepláky a 1 kraťasy (nebyo třeba)
 • 2 pyžama (bylo na to moc horko, spal v letních overalech)
 • slinták (moc horko na to mu dávat ještě něco dalšího kolem krku)
Seznam k moři s miminkem
Tohle jsem s sebou pro miminko měla a škrtlé jsem nevyužila

Co sbalit 1-2 letému dítěti k moři

Podívejte se na video Co jsem sbalila 1,5 letému synovi na týden na Zakynthos nebo Co jsem sbalila dvouletému synovi na týden na Tenerife. Co se týče seznamu k moři pro kojence, na Zakynthos jsem v roce a půl brala hodně triček s krátkým rukávem, musela jsem počítat s tím, že větší dítě se už víc umaže než miminko. Přibyly taky hračky. Velice jsem ocenila mušelínový set od Jakomama.cz – na pláž ideální, rychle schne. Moc jsem nevyužila UV triko, byli jsme na konci září a nechtěl to mít na sobě. UV triko se ale dost hodilo v březnu v Emirátech, slunko dost šajnilo a Adámek ho už neodmítal.

Co vzít k moři ro a půl starému dítěti

Jaké plenky vzít miminku k moři

Jednorázové plenky jsem vyřešila nákupem až v destinaci, a tak jsem s sebou vzala jen pár kusů na cestu. K tomu jsme přibalila látkové plenky. Plavky jsme do moře nepoužívali (tedy my jo, Adámek ne :D), ale do bazénu ano. Zapomněla jsem je však doma, a tak náhradním řešením byly látkové kalhotky od plenek Charlie Banana. Po koupání jsem je ihned svlékla a stejně během těch tří minut ve vodě na čůrání nedošlo.

AIO plenka Charlie Banana místo plavek
AIO plenka Charlie Banana místo plavek
 • 3 x látkové pleny (doplněk k jednorázovým, na přeprání a náhrada za plavky)
 • 2 x klasické látkové plínky (bohatě stačilo)
 • 1 x velká látková plena (na pláž na deku – deku nám půjčili v ubytování)
 • 1 x přikrývka do postýlky (v postatě taky plena, nebyla nutná)
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou
Plenky, přikrývky a prostěradlo, co jsem měla s sebou

Co dalšího nezapomenout kojenci k moři zabalit

 • clona proti slunci
 • nosítko – chytře jsme přibalili k autosedačce, hodí se také v letadle na chození
 • síťované nosítko Tonga – hodí se k vodě, protože síťovina rychleji uschne než klasické nosítko, je to vhodné když potřebujete dítě chvíli nosit a nechce se vám dávat do klasického nosítka – tohle je jen přes rameno a místo předloktí máte váhu dítěte právě na rameni
 • lékárnička – k moři se nám vyplatily výplachové roztoky do očí a nosu, Zyrtec na případnou alergii, minerální roztok pro případ průjmu a čípky na teplotu (Paralen a Nurofen)
 • hračky
 • hygiena
Jak sbalit kojence k moři
Krémy, základní lékárnička, hračky, hygiena, jídelní potřeby, sluneční clona,…
 • krém proti slunci – miminko by na slunci nemělo být vůbec, takže primární je stín, klbouček a celkové krytí. Nicméně i tak jsem mazala a mažu. Naposledy jsem v Emirátech s sebou měla 100 ml balení (splňuje podmínky kosmetiky do příručního zavazadla) krému italské značky Officina Naturae – koupíte na Folly.cz.
Opalovací krémy Officina naturae – vpravo ten pro děti
 • batůžek se šňůrkami – na cesty s miminkem autem beru většinou hned dva, ale k moři jsem do příručního zavazadla vzala jen jeden, využili jsme na věci pro Adámka na pláž, na výlet apod. Místo kočártašky, kterou jsme s sebou neměli. Na plenky, ubrousky, jídlo, hračky,…
Praktický batoh se šňůrkami
Praktický batoh se šňůrkami jsme používali na pláž a dávali ho dolů do kočárku

Kojící oblečení na cesty pro mamku

Nejsem zastánce vyloženě kojícího oblečení, protože je to jednoúčelové a co s tím pak? Nicméně jsem si oblíbila jednu českou a cenově přívětivou značku Jakomama.cz – jejich způsob vyřešení kojícího oblečení je totiž neotřelý. To máte pružné tílko a přes to si nakombinujete různé barevné díly triček s krátkým rukávem, která končí pod prsy. Měla jsem černé a šedé tílko a k tomu asi čtyři vršky. Na cesty ideální.

Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj
Kojící šaty Jakomama.cz s tričkem Kombinuj

Co nechat doma

 • chůvičku, používali jsme aplikaci 3G Baby monitor v mobilu (článek o dalších tipech na mobilní appky na cesty zde: mobilní appky ČR, mobilní appky do světa)
 • krém na komáry koupit až na místě, ať má ty správné účinné látky na tamní hmyz (použili jsme za rok ten z předešlého roku)

Jaká byla cesta ledadlem s kojencem

Cestou tam jsme byli natěšení, takže to uteklo. Adámek část letu spal. Děti do dvou let na klíně musejí vždy sedět u okna (to jsem si myslela do doby, než jsme letěli ze Zakynthosu a vesele nás posadili do uličky, takže…), Martin seděl vedle nás, protože jsem si u Rynaiar zaplatili sedačku.

Pohoda v letadle
Pohoda v letadle

Cestou zpět jsme chtěli zkusit, zda nás rozsadí, i když cestujeme s miminkem. A rozsadili, takže jsme si opět sedačky koupili. Let z Korfu do Prahy byl náročnější, navečer, byli jsme unavení a Adámek za letu nezamhouřil oka. A co víc, z letiště jsme na Vinohrady jeli MHD a v neděli večer to moc nejezdilo…štreka.

Tip ohledně sedadel v letadle

Cestou na Tenerife Martin investoval a koupil sedadla nám (A a C) a doufal, že B mezi námi zůstane volné. Podařilo se, měli jsme celou trojku pro sebe. Cestou zpět nám přiřadili A a B, a tak Martin místo béčka koupil C a opět jsme doufali, že B zůstane volné. Nezůstalo. Ale jak to paní viděla, šla za letuškou, zda je jinde volno a může si přesednout. Mohla. Měli jsme zase trojku pro sebe. Ryanair i Wizzair nabízejí rodinám výhodnější ceny sedadel, a tak se může vyplatit sedadlo koupit rovnou – zde odkaz na Family seating u Ryanair. Pokud chcete pro svého kojence do 2 let věku vlastní sedadlo (pozor, pži vzletu a přistání bude muset sedět u vás na klíně i tak), tak při rezervaci letenky mu koupíte dospěláckou letenku – místo jména napíšete INFANT a do kolonky příjmení jeho příjmení (v případně nízkonákladovek může být levnější než pro kojence), ke které následně telefonicky přiřadíte kojence. Zde návod na vlastní sedadlo pro kojence u Wizzair.

Další čtení: jak vybrat kočárek na cesty, jak odjet na dovolenou s miminkem bez stresu nebo jak jezdit s kočárkem v MHD, S miminkem na Korfu.

Po příletu
Po příletu

KorfuSardínieMadeiraRhodosBariMalta

Další články: Rumunsko 2021Chorvatsko 2021Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencemŠest netradičních výletůNetradiční hotely

8 thoughts on “Jak se sbalit s miminkem k moři a do letadla do příručního zavazadla

 1. Odpovědět
  Jarka - 17.6.2021

  Dobrý den, prosím co to máte za tu clonu proti slunci? Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 21.6.2021

   Zdravím, je to béžová clona z drogerie DM.

  2. Odpovědět
   Kamila - 20.2.2023

   Zdravím, takže u Ryanair je zabelená autosedačka do podpalubí zdarma? Nemusím za ni platit jako za zavazadlo? Díky za odpověď 🙂 za 2 týdny frčíme na Tenerife se třemi dětmi, ale poprvé s autosedačkou

   1. Tereza Schindlerová
    Odpovědět

    ano přesně tak

 2. Odpovědět
  Vladka - 21.2.2022

  Dobrý den. Když jezdíte jen s příručními zavazadly, kde si necháváte odbavit kočárek? Na checkinu nebo vám ho označí až u Gatu? Wizzair. Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 14.3.2022

   Označujeme na check-inu.

 3. Odpovědět
  Klara - 2.3.2022

  Zdravím, mohu se zeptat co máte za cestovní kočárek pro kojence, co nesedí? Dekuju 🙂

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 14.3.2022

   byl to nějaký no name z Číny koupený z druhé ruky. Nicméně klidně vemte ten, co máte. Aerolinka vám ho vezme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top