Singapur jsem navštívila dvakrát – poprvé na pouhý den, kdy jsme tu měli stopover na cestě z Taiwanu. Podruhé na necelý týden a pracovně. Při práci jsem toho moc nestihla, a tak na poznávání došlo až o víkendu. Níže jsem pro vás sepsala tipy, kam v Singapuru zajít, kde nasát jeho atmosféru a kam vyjet, když chcete do přírody.
Co si sbalit do Singapuru
Při balení myslete na to, že letíte do Asie, kde je horko a vlhko. V Singapuru navíc nevíte, kdy začne lejt jako z konve. Takže jsem si zabalila rychleschnoucí oblečení, gumové sandále, kterým nebude vadit voda, pláštenku a deštník. Venku je tam sice vedro, ale uvnitř všude klimatizují tak, že je to o zdraví. Takže jsem přibalila i svetřík a šátek na krk.
V Singapuru se platí singapurskými dolary (SGD), které máte nejlepší vybrat z bankomatu až na místě. Takže nemusíte tahat cizí měnu už z ČR – ale kdybyste přeci jen chtěli, tak vemte USD.
Přespat na letišti Changi
Na singapurském letišti jsme se krásně dospali na lehátkách v tamní relax zóně. Navíc v listopadu 2017 otevřeli nový terminál, kde očekávám další příležitosti pro nocování.
Jak se v Singapuru přemísťovat
MRT je jejich metro provozované firmou SMRT (Singapore Mass Rapid Transit). Kde není metro, tam jedou autobusy. Pokud jste v Singapuru na krátko a jde vám o čas jako mně v sobotu po služebce, využijte služeb Uberu nebo tamní alternativy Grab. Nebudete potřebovat žádnou hotovost a co si budeme povídat, je to pohodlné. Navíc jsem si u několika řidičů dobila telefon.
Najíst se v Singapuru
Typickým singapurským jídlem je Chilli crab. Dále pak Singaporean Laksa. A taky odsud pochází drink Singapore Sling. Levně a dobře se najíte v tzv. hawkers centrech – jsou to v podstatě foodcourty, kde si objednáte u různých stánků a přinesete k jednomu stolu. Jídla stojí kolem 5 SGD, pohoda. Nudle, polévky, seafood a taky – Western food, o které ale na cestách nestojím. Hawkers centra najdete po celém Singapuru. S jídlem tu opravdu problém není.
Noční safari v singapurské ZOO
Každý den večer probíhá v singapurské ZOO noční safari. Koupili jsme levnější vstupné přes Voyagin platné až od 21:15. Celé je to koncipované na davy, což bylo poznat podle zábradlí na dlouhé fronty. My jsme ale díky pozdější návštěvě žádnou frontu čekat nemuseli. V Parku se dá svézt vláčkem a projít několik naučných stezek. Sedli jsme do vláčku a hurá na výlet (jízda trvá 40min). Z repráku nám pustili výklad, cestou jsme míjeli nejrůznější exotická zvířata, která se jakože náhodou promenádovala přesně na tom místě, které bylo nasvícené. Buď to mají fakt promakaný, nebo je to nějakej podvod. Například jsem nevěřila, když se nám přišly ukázat postupně tři hyeny a nastavily se vedle sebe jak na focení. A hezky na světle. Divné, že?
Každopádně to byla úchvatná podívaná včetně velkého bílého lva, leoparda, hrocha nebo tapíra. Letající veverka se nám neukázala. Začalo nám lejt, a tak jsme chvíli čekali, až se vyprší hlavní várka vody, a pak prošli všechny stezky. I když mají otevřeno do půlnoci, některá zvářata byla před zavíračkou už schovaná – možná i proto je vstupné po deváté hodině levnější. Zvířata totiž krmí někdy po sedmé, a to se ukazují.
Marina Bay Sands a rooftop bazén
Tento hotel se třemi věžemi, které v 57. patře spojuje střešní patro, je známý pro svůj rooftop bazén a výhledy na marinu i Gardens by the Bay. Přemýšlela jsem, jak se nahoru dostat. Dokonce jsem na netu našla článek o tom, jak si holčina vymyslela trik se zapomenutou peněženkou, aby se tam dostala. Já jsem se nakonec rozhodla pro poctivou variantu a za 20 SGD koupila poukaz na drink v rooftop baru Ce la vi, díky kterému jsem se do 57. patra mohla vyvézt legálně. Dalším poctivým způsobem je Observation deck, který je o patro níže než bar a stojí víc než 20 SGD. Takže se to nevyplatí. Z rooftop baru na jedné straně uvidíte i bazén, ale k němu se dá dostat pouze přes turnikety s hotelovou kartou. S drinkem i výhledem jsem byla spokojená, za ty peníze to stálo. Navíc když to srovnám v newyorským Top of the Rock nebo Empire State Building, jedná se vlastně o levnou záležitost.
Gardens by the Bay
K zahradám se dá dostat přes hotel Marina Bay Sands pěkným mostem přes silnici. Můžete se tam procházet zdarma, vstupné se platí do skleníku a skyway. Lístky jsme opět pořídili předem přes Voyagin, opět to vyšlo levněji. Akorát si je pak musíte vyzvednout na přepážce. V Gardens by the Bay si rozhodně nenechte ujít Cloud Forest, vyjedete výtahem nahoru a dolů to sejdete pěšky cestičkou plnou tropických rostlin. Nádhera. Zklamáním byl Flower dome, i když ostatní návštěvníci se horlivě fotili tuhle s jednou kytkou, pak zase s jinou. Ale pro nás byly muškáty všední záležitostí.
Za 8 SGD jsem si přošla OCBC Skyway, která vede přes několik futuristických stromů, kterým tu říkají Supertrees. Tam jděte. Večer stromy krásně svítí a po setmění se často koná tématická světelná show.
Cyklovýlet na Pulau Ubin
Do Changi přístavu jsem se nechala dovézt Uberem. Motorové čluny vyplouvají vždy, když se napočítá 12 pasažérů, cesta trvá cca 15 min a stojí 3 SGD. Na ostrově jsem si za 5 SGD půjčila kolo (řekněte si o zámek) a vyrazila prozkoumat džungli. Dojela jsem na východ k Chek Jawa Wetlands, zamkla kolo a prošla si pěší stezku, která vede nad vodou. Vylezla na rozhlednu. Skvělá procházka, jen to vedro…a stánek s pivem až v přístavu. Tyto mokřiny jsou ale to nejlepší, co jsem na ostrově viděla. Neprojížděla jsem ho ale skrz na skrz. Při jízdě na kole byl legrace, protože v Singapuru se jezdí vlevo, ale zmatení turisté jezdí vpravo, takže pak nevíte, jestli do vás někdo nenarazí, nebo vy do někoho.
Po návratu z Pulau Ubin jsem se prošla Changi Beach parkem, kde je hezká pláž (ale špinavá voda) a můžete odsud pozorovat letadla, jak přistávají na letišti hned za rohem. Jídlo jsem si dala za hubičku v Changi hawkers centru a pak z časových důvodů opět objednala Uber (cesta k Marina Bay Sands mě vyšla na 17 SGD).
Co jsem v Singapuru nestihla
Gillman Barracks – umělecké centrum z bývalých kasáren
Ostrov Sentosa
Suvenýry aneb co ze Singapuru přivézt domů
Inspirovala jsem se tímto seznamem suvenýrů a vzešlo z toho toto: Kaya, sušené mango (kupovala značku 7D – mám ji vyzkoušenou z Filipín), laksa pasta, dále různě druhy past domů na vaření (tom yam, pad thai, seafood,…) a kdybych měla víc času, pokusím se sehnat moc dobrej dezert lapis sagu.
Bonus na závěr
Tohle mi cestou na letiště (Uber, cena 17 SGD) povídal řidič taxíku (v důchodu, 60 let) na téma život v Singapuru (žije tu celý život): “It is boring, nothing happening, we have no news here, everything is working, peaceful, normal as usual” Tak asi tak 🙂
A ještě jedna věc – Singapur má omezení na počet aut, a tak je tam vlastnictví auta dost nákladné. Taže i můj taxikář měl auto pronajaté.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.