Alicante

10 míst v Alicante, která nesmíte vynechat + MAPA

Alicante nás překvapilo krásnými plážemi a příznivým počasím mimo sezónu. Toto přístavní město je součástí Valencie a ve valencijštině se nazývá Alacant. Španělsko je mým favoritem na to, kam se zajet v zimě ohřát, když nechcete letět víc jak 3 hodiny.

Co udělat před cestou do Alicante

Počasí Alicante

Alicante známe mimo sezónu, v létě bychom tam nejeli, to jezdíme jinam a moc horko. Začátkem dubna tam bylo už příjemně, slunečno. Koncem listopadu bylo kolem 20 s tím, že na sluníčku klidně 25. Týden před námi se prý ještě normálně koupali. Týden po nás teplota klesla na 15-16 ve stínu, ale pak zas na pár dní nad 20.

Pláž v Alicante
Pláž v Alicante

Letenky Praha-Alicante

V sezóně 2024 do Alicante z Prahy létají Easyjet a Eurowings. Lze očekávat, že letenky nebudou drahé a taky že v Alicante bude letos dost Čechů. I proto doporučím půjčit auto a nezůstávat ve městě. Ubytování najít někde mimo a prozkoumávat malé vesničky, pár tipů níže.

Naše letenky stály cca 1800 Kč zpáteční (Ryanair z Pardubic) a letěli jsme jako vždy pouze s příručními batohy.

Letenky Pardubice-Alicante

My jsme do Alicante letěli na konci listopadu z Pardubic. Parkování zdarma na letišti. Letiště Pardubice potěšilo dětskou místností a točeným pardubickým Pernštejnem. Ještě by mohli dodat vozíky na zavazadla a bylo by to ideální. Zatím tam na ně měli jen kolejnice. Vozíky nikde.

Autopůjčovna Alicante

Nejčastěji rezervujeme přes Discover cars – tentokrát nejlíp vyšla autopůjčovna Viber, což znamenalo shuttle dodávkou z letiště na jejich základnu. Pro děti měli autosedačky (v tom shuttle autě myslím). My jsme s sebou do auta táhli jako vždy vlastní autosedačky – víc o tom v našem kurzu.

V Alicante jako takovém se ale obejdete i bez auta – mají tam totiž parádní tramvajové linky, které vás vyvezou klidně až do slavného Benidormu nebo na 6km dlouhou pláž (zastávky linek 4 a 5 – Londres nebo Av. Benidorm). Mapa tramvají ke stažení zde.

Alicante tramvaj mapa linek
Alicante tramvaj mapa linek

Jak se dostat z letiště do Alicante

Z letiště do Alicante jezdí autobus C6 nějakých 20 min. Náš odlet z Alicante byl v 7.25 ráno, a tak jsme vyrazili hned na první ranní bus (5.06 zastávka Mercado), ale na světelné tabuli ukazovali, že přijede až někdy před půl 6. Podle jízdního řádu tedy nejel, ale bylo důležité, že přijel a my letadlo v pohodě stihli.

Autobus z letiště Alicante jízdní řád
Autobus z letiště Alicante jízdní řád – odjezdy z letiště vpravo (vlevo odjezdy z města směr letiště)

Výše vidíte jízdní řád, na který se ale nedá spolehnout na minuty. Zároveň si ověřte, zda nedošlo ke změnám, přímo v jejich PDF dokumentu. Platí se kartou 3.85 EUR. Linka jezdí co 20 min, jen ráno má jet nejdřív v 5, pak v 6.

Nebo z letiště do Alicante jeďte taxíkem – cena něco málo pod 20 EUR a možnost objednat i autosedačku pro děti. Psali jste mi pozitivní zkušenosti s Cabify (mobilní aplikace s fialovou ikonou).

Ubytování Alicante

My jsme v Alicante nejdřív strávili 5 nocí v apartmánu přes Home Exchange – v rezidenční čtvrti východně od centra, směrem ke slavné pláži San Juan. Poslední dvě noci jsme si zaplatili tento krásný dvoupokojový apartmán přímo v centru Alicante.

Hezky v centru Alicante najdete tyto velmi dobře hodnocené apartmány. Levnější variantou je pak tento apartmán. Kdo rád design a chce to mít blíž k pláži, jděte do tohoto krásného apartmánu. A kdo chce terasu s výhledy ve čtvrti Santa Cruz, tak snad bude ještě volný tento.

10 tipů, co vidět v Alicante a kam na výlet

Tipy na Alicante jsem zanesla i do mapy – včetně výletů a restaurací, kde se nám líbilo. Ušetří vám to čas, mapu zobrazíte v Google mapách – mapa Alicante ZDE.

Castillo de Santa Bárbara

Mně nejvíc dostal výtah na Castillo de Santa Bárbara. Normálně z pláže v Alicante projdete několik set metrů dlouhým tunelem, na jehož konci je výtah, který vás vyveze do 1. a 2. patra hradu. To se jen tak nevidí. Jízdné se platí jen cestou nahoru, dolu je zdarma. Stojí 2.70 EUR a děti do 5 let zdarma. Víc o hradu v Alicante tady. Lákalo nás to sejít dolů po hradbách, ale s kočárkem jsme to neriskovali.

Výhled z hradu v Alicante
Výhled z hradu v Alicante

Mushroom street Alicante

Mushroom street v Alicante je zajímavá hlavně pro děti. Po ulici jsou rozeseté houby nadlidské velikosti, houbové domečky a skluzavky. Původně se jí říkalo San Francisco street. Prý to mělo ulici zastraktivnit a přitáhnout do tamních obchodů víc lidí, což se povedlo – zdroj.

Santa Cruz uličky

Čtvrť Santa Cruz – ideální na procházku, hezké domky, náměstíčka, uličky. Dobré kafe jsme si dali v espresso baru Swallow u Plaza del Carmen. Kde je také pěkné dětské hřiště. Určitě dojděte k bazilice Santa Maria Alicante.

Promenáda

Při západu slunce se jděte projít na promenádu a podél moře. Promenáda má krásné typicky španělské dláždění a je lemovaná palmami. Turistické obchůdky nechybí, ty ignorujte 🙂 Sejděte z ní na náměstíčko, které je zarostlé starými stromy a vypadá spíš jako minidžungle – jmenuje se Placa Gabriel Miró.

Mercado Alicante – tržnice

V Alicante byste neměli vynechat tržnici, v jejíž zadní části se přes den dobře najíte. Jen zavírají kolem čtvrté, tak to nenechávejte na pozdní odpoledne. 

Alicante moře – městská pláž

Mile mě překvapila, protože často jsou městské pláže o ničem. Tahle je ale dlouhá, velká, s bělavým pískem a dětskými hřišti. V dochozí vzdálenosti z centra Alicante. Bohatě vystačí, ale rozhodně se jeďte podívat i na pláž San Juan viz níže.

Zajímavosti v okolí Alicante

Okolí Alicante je nádherný, do vnitrozemí na výhledy a za autentickými vesničkami nebo podél pobřeží na pláže a přímořská městečka. Pokud jste bez auta, využijte tamních tramvajových linek.

Pláž San Juan

Linka číslo 4 jede na slavnou pláž San Juan (zastávky Av. Benidorm nebo Londres) – nedaleko pláže zajděte na jídlo do Fa&Ne (starší manželský pár, ceny lidové, jídlo autentické a dobré). Několik kilometrů dlouhá pláž lemovaná obchůdky, restauracemi, s několika dětskými hřišti. jízdenka stojí pod 2 eura, koupíte ji přímo v tramvaji, děti do 10 let zdarma.

San Juan pláž
San Juan pláž

Slavný Benidorm

Tramvají dojedete také až do slavného Benidormu, kam my jsme zajeli autem a hned jeli zas pryč. Benidorm se nám nelíbil: vysoké budovy a la Dubaj, příliš turistů i na konci listopadu. Ale někdo to chce vidět. Vyražte tramvají číslo 1.

Městečko Castalla

Autem doporučuju vyrazit do vnitrozemí. Ty vesničky tam mají kouzlo a restaurace jsou levné – typicky 3 chodové menu za 12 EUR. My vyrazili do městečka Castalla a najedli se tam v typické restauraci Nou Trinquet. V rámci menu jsme měli gaspacho a paellu, ale vše na “horský” způsob, takže jsme odjížděli zas o něco chytřejší vyvedeni z omylu, že gaspacho je vždy z rajčat a paella má červenou barvu.

Castalla bylo téměř bez lidí. Až trochu strašidelné. Třípatrové dětské hřiště s tématikou Playmobil zaujalo (najdete na Google mapách). Hrad byl zavřenej a cesta k němu dost neudržovaná. Nicméně pod hradem několik hezkých vyhlídek s parkem.

Villajoysa
Villajoyosa

Městečko Villajoyosa

Městečko Villajoyosa je slavné barevnými domky, které lemují nejednu ulici. Zaparkovali jsme kousek vedle pláže, která je taky super a taky s několika dětskými hřišti. Zašli jsme na luxusní snídani (já vejce Benedikt) do El Palacete. Je to butikový hotel s kavárnou a výhledem na náměstíčko s kostelem.

Co bylo legrační: jezdící schody z pláže na úroveň hlavní obchodní ulice v kopci. Svezli jsme se tuším 3 jezdícími schody – dětem se to bude líbit, navíc na konci krásné dětské hřiště v několika patrech parčíku (tudíž ve stínu).

Altea
Altea

Městečko Altea

Městečko Altea rozhodně ve vašem itineráři nesmí chybět. To se zase pyšní bělavými domky v roztomilých uličkách, některé s parádními výhledy na moře a uličky pod vámi. Projděte se jednou z těchto uliček: Carrer Ponent, Carrer Agulló nebo Carrer Bonavista, dojděte k vyhlídce na jejich konci a pak k náměstí s kostelem.

Odtamtud vede turistická ulička s obchůdky Carrer Sant Miquel. Ta vás dovede až k podniku Nou Fornet Café, kde jsme posvačili a dali kafe. Poté jsme sešli dolu na pláž, opět dětská hřiště.

Alicante s dětmi
El Mundo de los Ninos

Alicante pro děti

Krom již zmíněné Mushroom street a mnoha dětských hřišť byste neměli vynechat El Mundo de los Ninos – taková pouť, kolotoče, autíčka, skákací hrady, dokonce i lodičky, stánek s jídlem a pitím. Stačí se tam jen projít, člověk ani nemusí nic kupovat. Děti se vyřádily.

dětské hřiště na každém rohu
dětské hřiště na každém rohu

Alicante nebo Málaga, co je lepší?

Mám čerstvou zkušenost z obou lokalit – Alicante koncem listopadu a Málaga v půlce března. Pláž se mi víc líbí v Alicante (světlejší písek). Málaga měla víc turistů a vyšší ceny. A taky chladnější podnebí, jak to tak průběžně během roku sleduju. Řídila bych se asi cenou letenek a ubytování, doporučit mohu obě destinace.

Další tipy: PortoLisabonStockholmMallorcaSkiathosItálie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top