poprve letadlem s miminkem nebo kojencem

Poprvé letadlem s miminkem – jak koupit letenku a povolená zavazadla pro kojence

Chystáte-li se poprvé s vaším dítkem do letadla, zde najdete informace k jednotlivým aerolinkám ohledně povolených zavazadel a pár tipů pro ulehčení letu. V článku se zaměřuji na děti do 2 let. Nad 2 roky už většinou platíme klasickou plnou cenu letenky, ale jisté výhody kolem přepravy zavazadel zdarma vaše dítě má i nadále – detailněji níže. Text prošel revizí několika z vás, kteří pracujete na letišti nebo s dětmi létáte často – děkuji za to! Než se začtete do pravidel cestování s miminkem jednotlivých aerolinek, podívejte se na článek ohledně cestovního dokladu pro ně. Abyste ho stihli vyřídit. Nevynechte mé tipy, jak sbalit miminko/kojence k moři a jak si sbalit do příručního zavazadla. Pokud nelétáte, může vám být k užitku článek o tom, jak připravit auto na cestu s miminkem. A pak už jen ušetřit za hotel díky mému návodu.

tolik věcí a přitom jen s příručními zavazadly
tolik věcí a přitom jen s příručními zavazadly

Se Smartwings jsme letěli na Tenerife, s Wizzair jsme letěli na Zakynthos, s Ryanair jsme letěli na Korfu a na Sicílii, s Voloteou do Toulouse. S Easyjetem na výměnu domovů do Finska.

AerolinkaKam v roce 2022 létá (můj výběr)
RyanairKorfu, Bari, Benátky, Bordeaux, Rhodos, Mallorca, Pisa, Pescara, Malaga, Řím, Neapol, z Berlína Kos
WizzairSicílie, Bari, Benátky, Neapol, Řím, Kypr a z Vídně Zakynthos, Soluň, Santorini, Rhodos, Mykonos, Kréta, Korfu, Chania
EasyjetPorto, Basilej
Smartwings – není nízkonákladovkaTenerife a spouuuusta dalších
VoloteaSardinie, Nantes
VuelingBilbao

Zde vám ještě přidávám odkazy na informace ohledně létání s dětmi jednotlivých aerolinek, to kdybyste si chtěli dohledat přesné znění nebo zjistit detaily, o kterých v článku nepíšu:

Děti do 2 let nelétají zdarma

Tohle je mýtus, nicméně u klasických aerolinek kojenci létají pouze za poplatky (řádově pár stovek), což se zejména u dálkových letů vyplatí. Jinak je tomu u nízkonákladových aerolinek. Tam kojenci do 2 let platí fixní sumu, která někdy může být i vyšší než cena letenky pro dospělého. Tomu se dá ale vyhnout – popíšu níže.

AerolinkaCena jednosměrné letenky do 1,99 let
Ryanair25 € (cca 610 Kč)
Wizzair31 € (820 Kč) 
Easyjet25 £ (cca 731 Kč)
Smartwings – není nízkonákladovka386 – 500 Kč
Volotea50 € (cca 1220 Kč)
Vuelingcena se liší a nenašla jsem pevný tarif…

Při nákupu letenek pro dítě do 2 let nemáte nárok na další sedadlo. Dítě je u vás na klíně po celou dobu letu a při vzletu/přistání musí být připoutané pásem, který dostanete od personálu. U některých aerolinek bývá pravidlem, že dospělý s kojencem na klíně sedí vždy u okna, ale už se mi stalo, že tomu tak nebylo.

Na svůj pás nandáte ten pro děti do 2 let
Na svůj pás nandáte ten pro děti do 2 let

Kočárek, postýlka, autosedačka a zavazadlo pro kojence

Kočárek si vždy s sebou můžete vzít zdarma – a to i korbičku, nicméně zase může mít každá aerolinka trochu jiná pravidla, třeba že musí jít složit do max. 3 kusů. S kočárkem není problém ani po dovršení 2 let věku dítěte. Jen s ním zajděte na check-in, aby vám ho označili (případně by to mělo být možné udělat i u gate, ale to nemám vyzkoušené). Většinou si ho můžete vzít až k letadlu, kde ho rozložíte a předáte pracovníkovi, který ho naloží do nákladního prostoru. Po přistání vám kočárek vydají buď hned u letadla/gate nebo vyjede na páse s ostatními kufry.

Kočárky u letadla po přistání
Kočárky u letadla po přistání

Níže vidíte pravidla pro zavazadla do letadla při cestování s kojencem do 2 let. Před nákupem letenek vemte v potaz také velikost zavazadel, která budete s sebou mít vy, rodiče. Například u Smartwings dítě sice nemá nárok na vlastní tašku (s výjimkou, když si někdo z dospělých v rezervaci koupí odbavené zavazadlo, to pak má dítě do 2 let nárok na 10 kg zavazadlo), ale za to rodič cestuje s velkým příručním zavazadlem – kufrem, a ne malým batůžkem jako třeba u Wizzair.

bude to muset vydržet bez odrážedla
bude to muset vydržet bez odrážedla

POZOR: Odrážedlo/koloběžka se u nízkonákladovek nepovažují za dětské vybavení! Je to pouze kočárek, dětská postýlka a autosedačka. U charterů jako např. Smartwing ale projde.

AerolinkaPovolená zavazadla zdarma
Ryanair1 zavazadlo do 5 kg (45 × 35 × 20 cm) + 2 kusy dětského vybavení
Wizzair1 zavazadlo (40 x 30 x 20 cm) + kočárek NEBO cestovní postýlka*
Easyjet1 přebalovací taška (45 × 36 × 20 cm) + 2 kusy dětského vybavení
Smartwingsbez nároku na zavazadlo**, postýlka a autosedačka zdarma
Voloteabez nároku na zavazadlo, ale 2 kusy dětského vybavení zdarma
Vueling1 kus příručního zavazadla do 10 kg o max. rozměrech 55x40x20 cm + baby bag do 5 kg + 2 kusy dětského vybavení, přičemž odbavení autosedačky je zpoplatněné
Co si můžete vzít s kojencem na cestu letadlem

*Tohle je oficiálně z webu, ale dle zkušeností se ale zdá, že Wizzair zdarma přepravuje stejný počet dětského vybavení jako Ryanair, tedy 2 kusy z následujících: kočárek, dětská postýlka, autosedačka.

**U Smartwings děti do dvou let věku cestující na klíně dospělého nemají nárok na přepravu zavazadel. Pokud však tarif dospělého cestujícího ve stejné rezervaci zahrnuje odbavené zavazadlo, může dítě do dvou let věku přepravovat jedno
odbavené zavazadlo do hmotnosti 10 kg a součtu délky, šířky a výšky maximálně 115 cm – zdroj.

Lze zdarma přepravit pojízdný dětský kufřík Trunki? Trunki má rozměry 46 x 20.5 x 31 cm (váha 1,7 kg), což by pro dítě do 2 let do povolených rozměrů u Ryanair pasovalo, nicméně mám informaci, že Ryanair Trunki bere pouze pro cestující s priority. Pro kojence do 2 let není Trunki uznávané jako infant zavazadlo a pro děti nad 2 roky už nesplňuje podmínky klasického příručního zavazadla (40x25x20). Kufřík tedy může projít, ale nelze se na to spolehnout a můžete za něj doplácet!

při nástupu do letadla se hodí nosítko
při nástupu do letadla se hodí nosítko

Jídlo a pití pro miminka do letadla

V Praze na letišti můžete svému dítku vzít tekutiny do 200 ml – tohle může mít každé letiště trochu jinak, obecně ale platí, že objem má být úměrný délce letu. Nicméně už jsem vezla i polévku 500 ml. Od té doby, co máme Adámka, vozíme jídlo a pití dle libosti a na bepečnostní kontrole ho prohlásíme za baby food. Zatím nebyl problém, ale to může být náhoda. Na co ale dejte pozor, zejména mimo EU – v Dubaji mi při odletu zabavili malou dětskou vidličku. Kovovou. Chtěli mi vzít i tu plastovou, ale pak mi ji nechali.

nezapomeňte do letadla vzít pár oblíbených hraček
nezapomeňte do letadla vzít pár oblíbených hraček

Termoska s vodou na sunar by neměla být problém. Nicméně teplou vodu vám dají i v letadle, když prodávají nápoje. Nemám s tím osobní zkušenost, vycházím z toho, co jste mi psali na Instagramu.

Jídlo a pití s sebou vozíme v papírové tašce navíc – nikdo nás zatím neprudil s tím, že je to mimo povolená příruční zavazadla. Pokud máte obavy, kupte si něco malého v duty free a řekněte si o velkou tašku, do které ostatní věci dejte. Limit na zavazadla se totiž nevztahuje na to, co jte nakopili v obchodech na letišti.

Vlastní sedadlo pro kojence?

Pokud přeci jen chcete pro své dítě mladší dvou let vlastní sedadlo, tak to lze zařídit viz tabulka níže. U Wizzair svému dítěti místo kojenecké letenky koupíte tu dospěláckou s tím, že do kolonky JMÉNO napíšete INFANT a do kolonky PŘÍJMENÍ jeho příjmení. Tento fígl lze využít také v případě, že letenka pro dospělého je levnější než pro kojence – typicky nízkonákladovky. U Ryanair tohle nemusí zafungovat – záleží, koho budete mít na drátě/na chatu. Psali jste mi ale, že jste koupili dítěti pod 2 roky dospěláckou letenku a pak napsali na chat, kde vám ji změnili na kojeneckou, aniž by chtěli cokoliv doplatit. Nicméně nejhorší, co se může stát, že doplatíte infant fee. Nezapomeňte ale, že tímto způsobem kojenec ztratí nárok na zavazadlo pro kojence, ALE bude mít nárok na stejné zavazadlo jako dospělý. Kočárek a dětské vybavení můžete i tak přepravit zdarma.

AerolinkaJak kojenci rezervovat sedadlo
Ryanairnelze online, zavolat na infolinku nebo zkusit koupit dospěláckou letenku a pak jim napsat přes chat (vaše zkušenost)
Wizzairkoupit dospělou letenku a do kolonky JMÉNO napsat INFANT, do kolonky PŘÍJMENÍ napsat jeho příjmení
Easyjetnelze online, zavolat na infolinku
Smartwings – není nízkonákladovkatelefonicky
Voloteanezjištěno

S autosedačkou do letadla?

Často mi chodí dotazy, jak na to. Na webu aerolinek se většinou dočtete, jak vzít s sebou autosedačku na palubu letadla a které certifikace musí mít. Nicméně my si s sebou bereme autosedačku jako odbavené zavazadlo – buď v rámci přepravy dětského vybavení zdarma nebo zavazadlo zakoupíme. V článku Jak zabalit autosedačku do letadla píšu také o tom, kterou jsme pro tyto účely vybrali a jaké to má nevýhody. Vajíčko (autosedačku pro miminka) je možné vzít až ke gate podobně, jako je tomu u kočárku. Nejdřív ji ale nechte na check-in přepážce označit. Tohle je ověřeno u Ryanair, nemusí fungovat všude.

takhle balíme autosedačku do letadla
takhle balíme autosedačku do letadla

Rozsadí nás v letadle? Výhody pro rodiny

Rozsadí dospělé, nicméně nerozsadí děti. Ryanair má pro rodiny systém tzv. family seating. Když si jeden dospělý koupí sedadlo v ceně pro rodiny 4 EUR, tak může vybrat sedadla až 4 dětem, které s ním cestují. My si někdy sedadla koupíme a někdy zkoušíme fígl. Když chceme, abychom pro sebe měli celou řadu (3 sedadla), ale nemáme pro Adámka sedadlo koupené (platilo do 2 let věku), tak koupíme pro mě a Martina A a C a doufáme, že bíčko mezi námi zůstane volné. Ne vždy to ale vyšlo. Pak se ale většinou stalo, že chudák, který mezi námi měl sedět, si našel jiné místo.

Kolem 2 let je vlastní sedadlo už úlevou
Kolem 2 let je vlastní sedadlo už úlevou

Přeskočíte s dětmi frontu?

Zde chci vyzdvihnout Wizzair, protože u těch při cestování s dětmi do 2 let mají až 2 doprobázející dospělí a neomezený počet dalších jejich dětí priority jak na check-in, tak při nástupu do letadla. A to se moc hodí. Většinou s malým zkoušíme jít dopředu i u jiných společností a často to vyjde. Easyjet například píše, že při cestování s dítětem do 5 let budete mít přednostní nástup do letadla. Easyjet nás při cestě do Finska dokonce nechal sedět společně.

Výhody na letišti pro rodiny s dětmi

Některá letiště mají pro rodiny s dětmi speciální frontu na bezpečnostní kontrolu – například když jsme odlítali z Tenerife, nemuseli jsme do dlouhé řady a místo toho šli k pásu pro rodiny, kde nikdo nebyl.

letištní kočárek
letištní kočárek
parkoviště letištních kočárků
parkoviště letištních kočárků

Na větších letištích si většinou za bezpečnostní kontrolou můžete půjčit kočárek. Bývají zaparkované jako košíky u supermarketu (Praha), pak ho necháte u gate. Ale třeba při přestupu v Mnichově jsem se na kočárek musela doptávat letištního personálu a chvíli to trvalo, než ho našli.

Na letištích se často vyskytuje tzv. baby room, klidé místo pro kojení a přebalení, někdy i s mikrovlnkou a lednicí. Nastudujte mapu letiště. V Praze v Terminálu 2 najdete za bezpečnostní kontrolou vytuněnou dětskou místnost i s přebalovákem, mikrovlnkou a ušákem na kojení. Sledujte směrovky, budete muset po schodech (někde tam bude i výtah) do patra a pak to jsou nenápadné dveře. Ve Vídni mají skvělý dětský koutek poblíž gate F1. Je to taková ta projelzačka ve stylu Her bez hranic a zabaví se tu děti malé i větší (ostatní i rodiče). Adámek si tam pobíhá a my se v klidu nasvačíme. Hezký malý koutek měli také na příletech v Římě u výdeje zavazadel. V polské Vratislavi mají malý dětský koutek u gates. V Alicante měli také u gates zmiňovanou baby room – zalezli jsme si tam jako do obýváku. Křesla, pár hraček, mikrovlnka, lednice a WC.

Další články: Jak ušetřit za hotelTipy na cesty s miminkem/kojencem Mobilní appky na cestyHavajské ostrovy • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top