fbpx
poprve letadlem s miminkem nebo kojencem

Poprvé letadlem s miminkem – jak koupit letenku a povolená zavazadla pro kojence

Chystáte-li se poprvé s vaším dítkem do letadla, zde najdete informace k jednotlivým aerolinkám ohledně povolených zavazadel a pár tipů pro ulehčení letu. V článku se zaměřuji na děti do 2 let. Nad 2 roky už většinou platíme klasickou plnou cenu letenky, ale jisté výhody kolem přepravy zavazadel zdarma vaše dítě má i nadále – detailněji níže.

Pro kompletní přípravu na cestu jsme pro vás s Martinem vytvořili on-line kurz Letadlem s dětmi: 11 videolekcí s poznámkami, přehledně a aktuálně, k tomu ke stažení balící seznam a certifikát “Můj první let” s autorskou omalovánkou na památku. Dozvíte se také naše vychytávky, které bysme na začátku bývali rádi znali. A tady 11 tipů, jak zvládnout let s dětmi.

Získejte cestovatelský občasník ZDARMA! Moje aktuální tipy a vždy 🎁 k tomu. Níže zadejte e-mail a začne vám chodit (cca 6x ročně). 👇🏼👇🏼👇🏼

Text prošel revizí několika z vás, kteří pracujete na letišti nebo s dětmi létáte často – děkuji za to! Než se začtete do pravidel cestování s miminkem jednotlivých aerolinek, podívejte se na článek ohledně cestovního dokladu pro ně. Abyste ho stihli vyřídit. Nevynechte mé tipy, jak sbalit miminko/kojence k moři a jak si sbalit do příručního zavazadla. Pokud nelétáte, může vám být k užit ku článek o tom, jak připravit auto na cestu s miminkem. A pak už jen ušetřit za hotel díky mému návodu.

tolik věcí a přitom jen s příručními zavazadly
tolik věcí a přitom jen s příručními zavazadly

Letecky s dětmi

S dětmi létáme od 2020 a naše zkušenosti jsou následující – převážně tedy s lowcost aerolinkami a pouze s příručními zavazadly – to ale neznamená, že jsme neměli kočárek nebo autosedačku, dočtete se níže. Máme za sebou i několik dálkových letů jak s kojencem, tak s dítětem nad 2 roky.

Letadlem s miminkem
Nastudujte náš návod na cestování letadlem s dětmi

Kam jsme s dětmi už letěli? Se Smartwings jsme letěli na Tenerife a do Malagy, s Wizzair jsme letěli na Zakynthos a do Emirátů. S portugalskými TAP jsme letěli do Algarve. S Eurowings a Norwegian do Stockholmu. S LOTem na Floridu a s Turkish Airlines na Maledivy.

S Ryanair jsme letěli na Mallorcu, do Alicante, KorfuSicílii, Azorské ostrovy, do Zadaru, do Košic, do Andalusie, do Itálie, na Skiathos,… S Voloteou do Toulouse. S Easyjetem na výměnu domovů do Finska nebo do Lisabonu.

Zde vám ještě přidávám odkazy na informace ohledně létání s dětmi jednotlivých aerolinek, to kdybyste si chtěli dohledat přesné znění nebo zjistit detaily, o kterých v článku nepíšu:

Kolik stojí letenka pro dítě do 2 let

Tohle je mýtus, nicméně u klasických aerolinek kojenci létají pouze za poplatky (řádově pár stovek), což se zejména u dálkových letů vyplatí. Jinak je tomu u nízkonákladových aerolinek. Tam kojenci do 2 let platí fixní sumu, která někdy může být i vyšší než cena letenky pro dospělého. Tomu se dá ale vyhnout – popíšu níže.

AerolinkaCena jednosměrné letenky do 1,99 let
Ryanair25 € / 25 £ / cca 600 Kč
Wizzair31 € / 760 Kč 
Easyjet25 £ / 729 Kč
Smartwings – není nízkonákladovka386 – 500 Kč
Volotea50 € (cca 1200 Kč)
Vuelingcena se liší a nenašla jsem pevný tarif…
Eurowings25 € / 613 Kč

Při nákupu letenek pro dítě do 2 let nemáte nárok na další sedadlo. Dítě je u vás na klíně po celou dobu letu a při vzletu/přistání musí být připoutané pásem, který dostanete od personálu. U některých aerolinek bývá pravidlem, že dospělý s kojencem na klíně sedí vždy u okna, ale už se mi stalo, že tomu tak nebylo.

Na svůj pás nandáte ten pro děti do 2 let
Na svůj pás nandáte ten pro děti do 2 let

Kočárek do letadla

Kočárek si vždy s sebou můžete vzít zdarma – a to i korbičku, nicméně zase může mít každá aerolinka trochu jiná pravidla, třeba že musí jít složit do max. 3 kusů (u Wizzair do 2 kusů). S kočárkem není problém ani po dovršení 2 let věku dítěte. Jen s ním zajděte na check-in, aby vám ho označili (případně by to mělo být možné udělat i u gate, ale to nemám vyzkoušené).

Kočárek si většinou můžete vzít až k letadlu (a to i korbičku – hluboký kočárek), kde ho rozložíte a předáte pracovníkovi, který ho naloží do nákladního prostoru. Po přistání vám kočárek vydají buď hned u letadla/gate nebo vyjede na páse s ostatními kufry. Pokud si chcete vízt kočárek až na palubu letadla, musít splňovat rozměry dle aerolinky – viz moje tabulka cestovních kočárků.

Kočárky u letadla po přistání
Kočárky u letadla po přistání

Zavazadla do letadla pro kojence

Níže vidíte pravidla pro zavazadla do letadla při cestování s kojencem do 2 let. Před nákupem letenek vemte v potaz také velikost zavazadel, která budete s sebou mít vy, rodiče. Například u Smartwings dítě sice nemá nárok na vlastní tašku (s výjimkou, když si někdo z dospělých v rezervaci koupí odbavené zavazadlo, to pak má dítě do 2 let nárok na 10 kg zavazadlo), ale za to rodič cestuje s velkým příručním zavazadlem – kufrem, a ne malým batůžkem jako třeba u Wizzair.

bude to muset vydržet bez odrážedla
bude to muset vydržet bez odrážedla

Povolená zavazadla pro děti do 2 let:

AerolinkaPovolená zavazadla zdarma
Ryanair1 zavazadlo do 5 kg (45 × 35 × 20 cm) + 2 kusy dětského vybavení
Wizzair1 zavazadlo (40 x 30 x 20 cm) + kočárek NEBO cestovní postýlka
Easyjet1 přebalovací taška (45 × 36 × 20 cm) + 2 kusy dětského vybavení
Smartwingsbez nároku na zavazadlo, kočárek, postýlka a autosedačka zdarma
Voloteabez nároku na zavazadlo, ale 2 kusy dětského vybavení zdarma
Vueling1 kus příručního zavazadla do 10 kg o max. rozměrech 55x40x20 cm + baby bag do 5 kg + 2 kusy dětského vybavení, přičemž odbavení autosedačky je zpoplatněné
Eurowings1 zavazadlo (40 x 30 x 25 cm) a 2 kusy dětského vybavení
Co si můžete vzít s kojencem na cestu letadlem

Lze zdarma letět s kufříkem Trunki?

Lze zdarma přepravit pojízdný dětský kufřík Trunki? Trunki má rozměry 46 x 20.5 x 31 cm (váha 1,7 kg), takže nesplňuje limit pro příruční zavazadlo zdarma. V září 2023 došlo ke změně podmínek u Ryanair, kteří nově Trunki pro děti 2-11 let akceptují! Dost možná o tom ještě pracovníci nebudou vědět, a tak si pro jistotu připravte tuto oficiální stránku Ryanair, kde to píšou (úplně dole).

Ryanair v září 2023 změnil podmínky

Pro kojence do 2 let není Trunki uznávané jako infant zavazadlo (to má být taška s plenkami).

při nástupu do letadla se hodí nosítko
při nástupu do letadla se hodí nosítko

Lze vzít dětské odrážedlo do letadla?

POZOR: Odrážedla/koloběžky se u nízkonákladovek nepovažují za dětské vybavení! Je to pouze kočárek, dětská postýlka a autosedačka. Nicméně vím o případech, kdy odrážedlo u Ryanair prošlo – záleží na presonálu. U charterů jako např. Smartwings je větší šance a většinou projde. Další možností je ho rozložit a sbalit do odbaveného zavazadla nebo do autosedačky, kterou přepravujete zdarma. Nebo do kočárku. Popřípadě můžete v destinaci nějaké levné koupit a pak před odletem domů darovat tamnímu dítěti.

Nosící krosna pro děti do letadla?

S Ryanair si nosící krosnu můžete vzít zdarma místo kočárku – viz podmínky aerolinky (článek 3.6). Necháte ji ne check-inu označit a odevzdáte u letadla. Zpátky vám ji dají bu’d opět u letadla nebo vyjede na zavazadlovém páse či v nadrozměrných zavazadlech.

Druhou možností je nosící krosnu zabalit jako níže na fotce a prohlásit za autosedačku (tu vám pak přepraví zdarma) – my jsme to nezkoušeli, tohle je od sledujících na Instagramu. My vozíme nosítko.

Povolená zavazadla pro děti nad 2 roky

U Ryanair si děti do 12 let mohou zdarma vzít 2 kusy dětského vybavení plus příruční zavazadlo jako dospělí (potvrzeno pracovníky i na oficiálním účtu Ryanairu na Twitteru). U Wizzair si děti nad 2 roky mohou zdarma vzít kočárek a nepotvrzenou informací je i autosedačka nebo dětská postýlka – máme 1 zkušenost s dítětem nad 2 roky na trase Vídeň-Dubaj. Zároveň pokud máte autosedačku, která splňuje kritéria pro použití na palubě letadla, můžete ji svému dítěti vzít zdarma. U dětí do dvou let si budete potřebovat přikoupit sedadlo.

Jídlo a pití pro miminka do letadla

V Praze na letišti můžete svému dítku vzít tekutiny do 200 ml – tohle může mít každé letiště trochu jinak, obecně ale platí, že objem má být úměrný délce letu. Nicméně už jsem vezla i polévku 500 ml. Od té doby, co máme Adámka, vozíme jídlo a pití dle libosti a na bepečnostní kontrole ho prohlásíme za baby food. Zatím nebyl problém, ale to může být náhoda. Na co ale dejte pozor, zejména mimo EU – v Dubaji mi při odletu zabavili malou dětskou vidličku. Kovovou. Chtěli mi vzít i tu plastovou, ale pak mi ji nechali.

nezapomeňte do letadla vzít pár oblíbených hraček
nezapomeňte do letadla vzít pár oblíbených hraček

Termoska s vodou na sunar by neměla být problém. Nicméně teplou vodu vám dají i v letadle, když prodávají nápoje. Nemám s tím osobní zkušenost, vycházím z toho, co jste mi psali na Instagramu.

Jídlo a pití s sebou vozíme v papírové tašce navíc – nikdo nás zatím neprudil s tím, že je to mimo povolená příruční zavazadla. Pokud máte obavy, kupte si něco malého v duty free a řekněte si o velkou tašku, do které ostatní věci dejte. Limit na zavazadla se totiž nevztahuje na to, co jte nakopili v obchodech na letišti.

Vlastní sedadlo pro kojence?

Pokud přeci jen chcete pro své dítě mladší dvou let vlastní sedadlo, tak to lze zařídit viz tabulka níže. U Wizzair svému dítěti místo kojenecké letenky koupíte tu dospěláckou s tím, že do kolonky JMÉNO napíšete INFANT a do kolonky PŘÍJMENÍ jeho příjmení. Tento fígl lze využít také v případě, že letenka pro dospělého je levnější než pro kojence – typicky nízkonákladovky. Máte sedadlo navíc a platíte pouze dospělý tarif, kojenecký tarif v tomto případě platit nemusíte, nicméně ztratíte tím nárok na dětské zavazadlo zdarma, cituji z webu Wizzair: “If an extra seat was booked, additional baggage allowance for infants and the infant fee are not applicable.”

U Ryanair tohle nemusí zafungovat – záleží, koho budete mít na drátě/na chatu. Psali jste mi ale, že jste koupili dítěti pod 2 roky dospěláckou letenku a pak napsali na chat, kde vám ji změnili na kojeneckou, aniž by chtěli cokoliv doplatit. Nicméně nejhorší, co se může stát, že doplatíte infant fee. Nezapomeňte ale, že tímto způsobem kojenec ztratí nárok na zavazadlo pro kojence, ALE bude mít nárok na stejné zavazadlo jako dospělý. Kočárek a dětské vybavení můžete i tak přepravit zdarma.

AerolinkaJak kojenci rezervovat sedadlo
Ryanairnelze online, zavolat na infolinku nebo zkusit koupit dospěláckou letenku a pak jim napsat přes chat (vaše zkušenost)
Wizzairkoupit dospělou letenku a do kolonky JMÉNO napsat INFANT, do kolonky PŘÍJMENÍ napsat jeho příjmení
Easyjetnelze online, zavolat na infolinku
Smartwings – není nízkonákladovkatelefonicky
Voloteanezjištěno

S autosedačkou do letadla?

Často mi chodí dotazy, jak na to. Na webu aerolinek se většinou dočtete, jak vzít s sebou autosedačku na palubu letadla a které certifikace musí mít (tohle se dle mého vyplatí u dětí nad 2 roky, je to totiž způsob, jak autosedačku přepravit zaručeně zdarma a bez nutnosti přikupovat sedadlo jako u kojence). Nicméně my si s sebou bereme autosedačku jako odbavené zavazadlo – buď v rámci přepravy dětského vybavení zdarma nebo zavazadlo zakoupíme. V článku Jak zabalit autosedačku do letadla píšu také o tom, kterou jsme pro tyto účely vybrali a jaké to má nevýhody. Vajíčko (autosedačku pro miminka) je možné vzít až ke gate podobně, jako je tomu u kočárku. Nejdřív ji ale nechte na check-in přepážce označit. Tohle je ověřeno u Ryanair, nemusí fungovat všude.

takhle balíme autosedačku do letadla
takhle balíme autosedačku do letadla

Rozsadí nás v letadle? Výhody pro rodiny

Rozsadí dospělé, nicméně nerozsadí děti. Ryanair má pro rodiny systém tzv. family seating. Když si jeden dospělý koupí sedadlo v ceně pro rodiny 4 EUR, tak může vybrat sedadla až 4 dětem, které s ním cestují. My si někdy sedadla koupíme a někdy zkoušíme fígl. Když chceme, abychom pro sebe měli celou řadu (3 sedadla), ale nemáme pro Adámka sedadlo koupené (platilo do 2 let věku), tak koupíme pro mě a Martina A a C a doufáme, že bíčko mezi námi zůstane volné. Ne vždy to ale vyšlo. Pak se ale většinou stalo, že chudák, který mezi námi měl sedět, si našel jiné místo.

Kolem 2 let je vlastní sedadlo už úlevou
Kolem 2 let je vlastní sedadlo už úlevou

Přeskočíte s dětmi frontu?

Zde chci vyzdvihnout Wizzair, protože u těch při cestování s dětmi do 2 let mají až 2 doprobázející dospělí a neomezený počet dalších jejich dětí priority jak na check-in, tak při nástupu do letadla. A to se moc hodí. Většinou s malým zkoušíme jít dopředu i u jiných společností a často to vyjde. Easyjet například píše, že při cestování s dítětem do 5 let budete mít přednostní nástup do letadla. Easyjet nás při cestě do Finska dokonce nechal sedět společně.

Výhody na letišti pro rodiny s dětmi

Některá letiště mají pro rodiny s dětmi speciální frontu na bezpečnostní kontrolu – například když jsme odlítali z Tenerife, nemuseli jsme do dlouhé řady a místo toho šli k pásu pro rodiny, kde nikdo nebyl.

letištní kočárek
letištní kočárek
parkoviště letištních kočárků
parkoviště letištních kočárků

Na větších letištích si většinou za bezpečnostní kontrolou můžete půjčit kočárek. Bývají zaparkované jako košíky u supermarketu (Praha), pak ho necháte u gate. Ale třeba při přestupu v Mnichově jsem se na kočárek musela doptávat letištního personálu a chvíli to trvalo, než ho našli.

Na letištích se často vyskytuje tzv. baby room, klidé místo pro kojení a přebalení, někdy i s mikrovlnkou a lednicí. Nastudujte mapu letiště. V Praze v Terminálu 2 najdete za bezpečnostní kontrolou vytuněnou dětskou místnost i s přebalovákem, mikrovlnkou a ušákem na kojení. Sledujte směrovky, budete muset po schodech (někde tam bude i výtah) do patra a pak to jsou nenápadné dveře. Ve Vídni mají skvělý dětský koutek poblíž gate F1. Je to taková ta projelzačka ve stylu Her bez hranic a zabaví se tu děti malé i větší (ostatní i rodiče). Adámek si tam pobíhá a my se v klidu nasvačíme. Hezký malý koutek měli také na příletech v Římě u výdeje zavazadel. V polské Vratislavi mají malý dětský koutek u gates. V Alicante měli také u gates zmiňovanou baby room – zalezli jsme si tam jako do obýváku. Křesla, pár hraček, mikrovlnka, lednice a WC.

Letenka pro ještě nenarozené dítě?

Nezkoušeli jsme, ale v případě, že chcete koupit letenku pro miminko, které se ještě nenarodilo, tak se nabízí možnost koupit letenky jen pro dospělé a pak si aerolince zavolat po porodu a přikoupit letenku pro dítě – z hlediska kapacity letadla je to jedno, protože dítě do 2 let sedí na klíně dospělého a nemá své vlastní sedadlo. Z hlediska ceny je to také jedno – u nízkonákladovek to je pevná cena viz tabulka výše a u klasických aerolinek platíte jen poplatky (pár stovek). Druhou možností je koupit letenku i pro miminko (infant letenka) a místo jména napsat TBA (tohle mi poradil Ryanair). Po narození je pak kontaktovat, aby jméno upravili.

Boarding pass pro plyšáka

Našla jsem na webu Eurowings palubní vstupenku k vytisknutí – můžete ji nadepsat jménem oblíbeného plyšáka vašeho dítěte. Blbinka, ale sympatická.

Další články: Jak ušetřit za hotelTipy na cesty s miminkem/kojencem Mobilní appky na cestyHavajské ostrovy • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021

5 thoughts on “Poprvé letadlem s miminkem – jak koupit letenku a povolená zavazadla pro kojence

 1. Odpovědět
  Daniel - 8.2.2023

  Dobrý den/Ahoj. Děkuji za parádní souhrn. Chystám se letět s WizzAir, se ženou a 8 měsíčním prckem na Balkán. Rádi bychom přepravili kočárek i autosedačku, na místě využijeme obojí. Pokud koupím dítěti sezení pro dospělého a v letadle bude v sedačce, neztratí tím nárok na přepravu kočárku? Máte prosím zkušenost? Děkuji mnohokrát a přeji spoustu krásných cest.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   zkušenost nemám, ale kočárek podle mě vezmou zdarma vždy

 2. Odpovědět
  Eva - 16.2.2023

  Dobrý den, od letušky z instagramu mám info, že by horkou vodu v letadle pro děti nebrala. Prý může být kontaminovaná protože nádrže pro vodu do wc a na kafe jsou moc blízko. Ještě osobní zkušenost s Katovicemi. Kubiky pro malou nechali ale vodu vyhodili

 3. Odpovědět
  Tereza - 24.7.2023

  Dobrý den, děkuji za super článek. Chystáme se letět Vídeň-Abú Dhabí-Male s Wizzair. Chceme letět jen s příručními zavazadly. Nechceme brát cestovní kočárek, ale sportak Thule Urban Glide. Na palubu nám ho asi nevezmou nebo ano? Pokud by byla potřeba ho odbavit, je na to nárok zdarma i když koupíme letenky jen s příručním zavazadlem?
  Děkuji za odpověď.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   můžete ho odevzdat u letadla a nebo zdarma odbavit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top