fbpx

Bělehrad – Srbsko

BĚLEHRAD

GruzieJugoslávieMinskBosna a Hercegovina

DOPRAVA

Do Bělehradu zatím nízkonákladové společnosti nelétají. Autobusová doprava je schůdným řešením, když ale budete mít štěstí, najdete letenky ČSA za přijatelnou cenu.
Z letiště do centra města jezdí autobus č. 72 každou půlhodinu a stojí v přepočtu 10 Kč.
Městská hromadná doprava v Bělehradě je možná trochu chaotičtější než jinde, ale to by rozhodně nemělo nikoho odradit. Síť MHD je dostatečně ustá, takže se dostanete všude, navíc tramvaje i autobusy jezdí poměřně často, takže nikdy nečekáte moc dlouho. Hlavními zastávkami jsou Hlavní nádraží, Slavija a Zeleni venac. Na každou jízdu je potřeba jeden lístek (cena je 29 CSD, což je zhruba 10 CZK), se kterým nelze přestupovat. Žádné denní jízdenky neexistují, a tak doporučuji si koupit najednou třeba deset lístků. Prodejní místa najdete snadno, jsou všude. Bělehradská MHD nemusí ale být až tak spolehlivá, pokud mluvíme o časech a nebo také trasách linek.

STRAVOVÁNÍ

V Bělehradě je trochu levněji nebo stejně draho jako v ČR, rozdílem jsou ale hospody či diskotéky-to se ceny vyšplhají dost nahoru. V supermarketech můžete zakoupit různé druhy mini tyčinek za pakatel (zejména třeba banánky-ale pozor, nekupujte v záchvatu toho, že to je tak levné, velké kvantum, po třetí tyčince jsem už ji nemohla ani cítit..). Ochutnat byste určitě měli Ratluk. Doporučuji zajít také do místních pekáren-obejděte jich víc, ceny se mohou dosti lišit. Prodávají zde různé druhy slaného i sladkého pečiva a také čerstvé sendviče za cenu okolo 100 DIN. Znamenitý sendvič je ten se smaženou paprikou. Z řady pečiv byste neměli přijít o Pleskanicu.

V bělehradských domácnostech dělají moc dobré dorty, takže pokud budete někam pozváni, určitě neodmítněte, až vám nabídnou dort. Tradiční je dort na způsob Medovníku, ale je ještě daleko propracovanější a hutnější a lepší-až se divim, že si ho ještě nikdo nenechal patentovat.
Z nápojů je tradiční slivovice, Pelinkovač, Viniak, srbské pivo Jelen. Na kafe či malé občerstvení můžete zajít do zdejšího „řetězce“ Knjaz Miloš.

UBYTOVÁNÍ

Nemám tušení, jak je to v Bělehradě s hotely a hostely. Nejlepší, co můžete udělat, je kontaktovat členy HC, je jich mnoho a jsou velmi aktivní, často pořádají srazy a můžete si být skoro jistí, že vám na váš dotaz odpoví.

ZÁBAVA A KULTURA

Večer je nejlepší někam zajít, ale připravit se na vyšší ceny než u nás. Mohu doporučit hospůdku ve starém vagónu ve čtvrti Čukarica (na pomezí ulic Požeška a Beogradsgok). Vyhlášenými částmi Bělehradu v oblasti klubů, barů a kaváren jsou Skadarlija a Kej (u Dunaje) a ostrůvek Ada Ciganlija. Kdo touží po diskotéce, docela dobrá je Cabare rose (blízko Sajamu) . Specifikem místních diskoték je živá hudba od jedné ráno a obsluhující číšníci v olbeku! Vstup se neplatí, ale nápoje jsou předražené.
Co se týče kulturního programu, je dobré zajít do informačního centra a vyzvednout si leták, který vychází každý měsíc a obsahuje informace o akcích konáných v Bělehradě.

OSTATNÍ

Na nákupy zajeďte k tzv. Kynézům (srbsky Číňani)-jedná se o dva velké domy plné čínských (pozor ne vietnamských) prodejců. Ceny jsou tu někdy až šměšně nízké, zejména bizuterie a různé korálky a oblečení (jezdí tam plno linek, např. bus 89). V úterý mají zavřeno. Nové obchodní centrum je nedaleko Číňanů a jmenuje se Delta city. Plno obchodů najdete také na hlavní pěší zóně-v ulici Knjaz Michailova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top