Cestovní doklad pro miminko aneb poprvé s dítětem za hranice

Už neplatí, že by se dítě zapisovalo do občanského průkazu rodiče. A ať je to jakkoliv legrační, budete pro vaše miminko na cesty do zahraničí potřebovat jeho vlastní občanku nebo cestovní pas. Ano i s fotografií. Níže můj tip na to, co se (ne)vyplatí pořídit. Pokud poletíte, přečtěte si v rámci příprav můj článek o tom, co sbalit miminku do letadla a k moři. Jedete-li autem, čtěte článek o tom, jak bez stresu odjet na dovolenou s miminkem autem. Případně jak vybrat kočárek na cesty.

Cestovní pas pro miminko

Adámek měl v pěti měsících svůj první cestovní pas. A já mám pro vás tip, pokud vám do odletu/odjezdu zbývá málo času a nevíte, zda pas stíháte pořídit. Vydání pasu pro dítě do 15 let stojí ve standardní lhůtě 30 dní 100 Kč. Ve zrychlené to jde to tisíců. Vydání OP standardně stojí pro děti do 15 let 50 Kč, ale zrychleně do 5 prac. dní 300 Kč a do 24h 500 Kč. Paní na úřadě mi tedy poradila: Nechte synovi udělat pas za 100 Kč – mělo by se to do dvou týdnů stihnout. A kdyby náhodou ne, uděláte OP zrychleně za pár stovek místo 1000-2000 Kč za zrychlený pas. Pas byl nakonec hotov za 10 dní.

Kolik stojí doklady pro miminko
Kolik stojí doklady pro miminko

Teď je Adámkovi rok a čtvrt a naznali jsme, že na fotce v cestovním pase si už moc pododný není. Nechceme to riskovat, a tak budu na letošní cesty do zahraničí pořizovat nový cestovní doklad. Doklad pro miminko se vám navíc hodí také do (nejen) pražské MHD, kterou s kočárkem jezdí i jeden doprovod zdarma. Nebudete muset pořizovat žádnou kartičku od dopravního podniku, postačí vám občanka/cestovní pas dítěte.

letecky s miminkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top