Cestovní doklad pro miminko aneb poprvé s dítětem za hranice

Už neplatí, že by se dítě zapisovalo do občanského průkazu rodiče. A ať je to jakkoliv legrační, budete pro vaše miminko na cesty do zahraničí potřebovat jeho vlastní občanku nebo cestovní pas. Ano i s fotografií. Níže můj tip na to, co se (ne)vyplatí pořídit.

Cestovní pas pro miminko

Adámek měl v pěti měsících svůj první cestovní pas. A já mám pro vás tip, pokud vám do odletu/odjezdu zbývá málo času a nevíte, zda pas stíháte pořídit. Vydání pasu pro dítě do 15 let stojí ve standardní lhůtě 30 dní 100 Kč. Ve zrychlené to jde do tisíců viz můj článek Kolik stojí pas.

Vydání OP standardně stojí pro děti do 15 let také 100 Kč, ale zrychleně do 5 prac. dní 300 Kč a do 24h 500 Kč. Paní na úřadě mi tedy poradila: Nechte synovi udělat pas za 100 Kč – mělo by se to do dvou týdnů stihnout. A kdyby náhodou ne, uděláte OP zrychleně za pár stovek místo 1000-2000 Kč za zrychlený pas. Pas byl nakonec hotov za 10 dní.

Kolik stojí doklady pro miminko
Kolik stojí doklady pro miminko

Když byl Adámkovi rok a čtvrt, naznali jsme, že na fotce v cestovním pase si už moc pododný není. Nechtěli jsme to riskovat, a tak jsem na cesty do zahraničí pořídila nový cestovní doklad. Níže na fotografii vidíte, že na to mají i položku ve formuláři: “Byl vydán návrh na vyhotovené nového CP z důvodu: podstatné změny podoby” – tohle jsem vyplňovala u druhého syna také v jedno roce (měl pas z dob, kdy mu byly dva měsíce).

Doklad pro miminko se vám navíc hodí také do (nejen) pražské MHD, kterou s kočárkem jezdí i jeden doprovod zdarma. Nebudete muset pořizovat žádnou kartičku od dopravního podniku, postačí vám občanka/cestovní pas dítěte.

letecky s miminkem

Pokud navíc budete žádat o cestovní doklad ve zrychlené lhůtě, budete ho muset vyzvednout na Ministerstvu vnitra. Ale samozřejmě pořád lepší, než si nechat dvolenou propadnout. Na váš první let s miminkem nebo malým dítkem vás nejlíp připraví náš on-line kurz Letadlem s dětmi (možno si přát i jako dárek, poukazy máme).

Další články: Zakázané jídlo do letadlaSkiathosMallorcaZakynthosSicílieKorfuSardínieRumunskoChorvatskoJak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top