Sardínie na víkend

Sardínie

Poslední aktualizace textu duben 2023 – přidány tipy na letenky, na ubytování a kam se jít v horku zchladit a není to pláž. V článku najdete informace o dopravě, ubytování, tipy na výlety a co si dát k jídlu. Pozor na řušení a zpoždění letů – tady můj návod, co dělat – pro uplatnění nároku na odškodnění použijte tento odkaz.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Kam v zimě za teplemMobilní appky do zahraničíTipy na cesty s miminkem/kojencem Havajské ostrovy • Portugalsko 2022 • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021Malta

Sardinie je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři. Jedná se o italský ostrov vzdálený 12 km směrem na jih od francouzské Korsiky. Svou charakteristikou, podobou měst a stylem života se v mnohém také Korsice podobá. Sardinie je ideálním místem pro letní dovolenou strávenou jak u moře, tak aktivně.

Sardínie na víkend
Sardínie na víkend

Letecky na Sardínii

Na Sardinii najdete hned několik letišť: Olbia-Costa Smeralda, Alghero-Fertilia a největší Cagliari-Elmas, které se nachází na samém jihu ostrova. Do Alghero létá Ryanair z Bratislavy, a Vídně. Do Cagliari létá opět Ryanair – z Vídně, Norimberka a Krakova. Do Olbie létají z Prahy přímé lety společnosti Smart Wings, nicméně tyto lety lze očekávat pouze v letních měsících. V létě 2019 jsme za letenku zaplatili 3100 Kč/osoba. Samotný let trvá zhruba 2h. Auto s půjčovny rezervujte přes Rentalcars.

Jih Sardínie
Jih Sardínie

CAGLIARI – SARDINIE

Cagliari je hlavní město Sardinie a čítá na 160 000 obyvatel. Město se může pochlubit hezkým starým centrem s pěknými výhledy a zelení. Z letiště Elmas jezdí každých 30 minut autobus do centra města (na autobusové nádraží, které leží hned vedle vlakového nádraží a přístavu). Cesta trvá 15 minut a jízdenka stojí 2 EUR.

Cagliari
Cagliari
Cagliari
Cagliari

V Cagliari je příjemné strávit den, projít se, dát si kafe v jedné z početných kaváren, nebo nakoupit suvenýry. Byla by ale škoda v Cagliari zůstat celou dobu pobytu, protože i když nemáte k dispozici auto nebo motorku, je velmi lehké po ostrově cestovat.

UBYTOVÁNÍ NA SARDÍNII – KEMPY nebo VILY

Kempy Sardínie

Pokud na Sardinii nemíříte s cestovní kanceláří, doporučuju nocovat po kempech jako my při naší první návštěvě ostrova. Kempů je na ostrově dost a ceny začínají již na 14 EUR/osoba/noc. Je dobré si vybrat kemp poblíž moře – pak se ze stanu vyhřátého od slunka můžete jít rovnou vykoupat do moře, posnídat a vydat se někam na výlet. Večer zase u moře povečeřet nebo popít. Například kemp PINI E MARE, který se nachází asi 2 minuty od moře u vesnice Capitana (po cestě z Cagliari do města Villasimius), je dobrou volbou. Jeho jedinou nevýhodou je, že večer zde není mnoho možností se projít (kromě prolézání kamenů podíl pláže), protože silnice je zde úzká a poměrně rušná, a tak pokud nemáte jiný způsob dopravy, se nikam nedostanete.

Výhled v Vily Rafael na Sardínii
Výhled v Vily Rafael na Sardínii

Ubytování ve vile na Sardínii

Kvůli nedostatku dovolené jsme na ostrově v létě 2019 strávili pouze prodloužený víkend (3 noci). Nechtěli jsme tedy po ostrově překonávat velké vzdálenosti a trávit příliš času v autě. Hledali jsme ubytování blízko Cagliari a zakotvili v krásné vile – Vila Rafael ve vesničce Capoterra. Vlastně se spíš vyjelo za Cagliari na kopec a tam stála vila s několika málo pokoji a krásnou terasou, kde nám ráno servírovali hojnou snídani. Než ubytování rezervujete, podívejte se na mé tipy, jak ušetřit za hotel. Zde seznam hotelů.

Sardská snídaně
Sardská snídaně

DOPRAVA A VÝLETY PO SARDINII

Sardínie autobusem

Z autobusového nádraží v Cagliari odjíždí denně autobusy všemi směry. Ceny jízdenek jsou v porovnání se Západní Evropou velmi nízké a pohybují se mezi 1.5 EUR a 5 EUR, pokud mluvíme o jízdenkách na jihu ostrova. Jízdenky lze většinou nakoupit i v místních tabácích, čímž se dá ušetřit za přirážku, kterou účtují řidiči při zakoupení jízdenky přímo v autobuse. Autobusy někdy mívají mírné zpoždění, ale nelze na to spoléhat a vyplatí se být na zastávce včas.

Sem jedině autem
Sem jedině autem

Sardínie autem

Při druhé návštěvě ostrova jsme si půjčili auto a byl to fajn počin vzhledem k možnostem prozkoumávat místa, která v průvodcích nenajdete. Taky jsme uvítali možnost dojet až k pláži, byť zaplatit parkovné, ale často jsou pláže ještě kus od hlavní silnice a pěšky by se v tom horku člověk pěkně zapotil.

Výlety z Cagliari, když je horko

Hodím vám se mé oblíbené pláže a dvě velmi zajímavá místa, kam zajet v horkých dnech.

1. Porto Flavia – unikátní těžební tunely

Náš objev na Sardínii zejména pro ty, komu je vedro: Porto Flavia severně od městečka Nebida je unikátní konstrukce dvou pod sebou vedoucích tunelů, kde se těžily minerály a pomocí gravitace a sil ve spodním tunelu s jedoucími pásy se minerály dostávaly až k moři, kde na ně čekala loď. Ve srovnání s předchozím způsobem transportu časová úspora měsíc.

Vchod do tunelů
Vchod do tunelů
Na prohlídce nás vzali až k moři
Na prohlídce nás vzali až k moři

Prohlídka trvá cca hodinu, stojí 10 eur a musíte mít plné boty. Já neměla, ale u stánku mi půjčili boty do vody za 2 eura. A pak se vedle na pláži můžete vykoupat.

V tunelu Porto Flavia
V tunelu Porto Flavia
A na konci tunelu výhled na moře
A na konci tunelu výhled na moře

2. Carbonia a Muzeum těžby uhlí

Carbonia je městečko, kde se dřív těžilo uhlí. Na místě tehdejších dolů je dnes muzeum – Museo del carbone (Serbariu). V rámci prohlídky vás vezmou i do podzemí, ale dost chladu poskytne i velká hala s exponáty z dob těžby. Expozice je udělaná tak, že zaujme i děti. Prohlídku rezervujte dopředu, mívají plno. A pak si projděte i město samotné a dejte si třeba….zmrzku.

Ukázka expozice
Ukázka expozice
A pak se nedaleko Porto Flavia vykoupejte
A pak se nedaleko Porto Flavia vykoupejte
Muzeum těžby uhlí na jihu Sardínie
Muzeum těžby uhlí na jihu Sardínie
Je to zajímavý prostor sám o sobě, i kdyby tam muzeum nebylo
Je to zajímavý prostor sám o sobě, i kdyby tam muzeum nebylo

Další výlety na jihu Sardínie:

Festa v Portoscuso

Díky aplikaci Local od Facebooku jsme zjistili, že v sobotu večer je festa v městečku Portoscuso. Vydali jsme se tam, podařilo se i zaparkovat. Všude místní rodiny, stánky s dobrotami i místními produkty. Pouťové atrakce. Ženy, které z těsta válely čertvé těstoviny. Otevřená galerie nebo staré dřevěné lodě v bývalém “přístavu” – Antica Tonnara di Portoscuso (asi zde lovili tuňáky). Ideální způsob, jak zažít místní atmosféru a dobře se najíst.

Portoscuso
Portoscuso
Stolovalo se venku
Stolovalo se venku
Staré lodě
Staré lodě
A malá městská pláž k tomu
A malá městská pláž k tomu

Villasimius

Rozhodně stojí za to navštívit malé, byť turistické městečko s famózními plážemi – Villasimius. Cesta autobusem z Cagliari trvá méně než dvě hodiny a autobusových spojů je víc než dost, a tak lze z Cagliari takto podniknout denní výlet. Z města na pláž je třeba chvíli jít a nebo využít kyvadlové dopravy. Ve Villasimiusu budete mít také plno příležitostí nakoupit sardské speciality a ochutnat místní kuchyni.

Sardinie Villasimius pláž
Sardinie pivo Ichnusa

Pula

Pula je opravdovým skvostem směrem na jihozápad od Cagliari. Toto městečko je tvořeno spousta malými uličkami s méně a více barevnými domky a v době siesty úplně prázdnými. Doporučuji si město projít a poté se nechat autobusem dovézt k moři a římským památkám zvaným NORA. Můžete zde totiž spojit dvě věci v jeden den – návštěvu Nory (vstupné 5,50 EUR) a pláž, která sice nepatří mezi nejlepší na ostrově, ale osvěží vás dostatečně. Stejně tak, jako v případě výletu do města Villasimius, lze i Pulu absolvovat během jednoho dne. Cesta autobusem z Cagliari trvá zhruba 50 minut a stojí 2,50 EUR.

Sardinie Pula
Sardinie Pula - Nora

SARDSKÁ GASTRONOMIE

Na Sardinii seženete vše, co se italské kuchyně týká. Mezi speciality patří ovčí sýr PECORINO a spousta mořských plodů. Kromě vína se zde pije pivo ICHNUSA. Mrkněte do galerie na dobroty, které jsme ochutnali my.

A že vás ostrovy baví? Tak co třeba ještě Tenerife? Tam se dá i v zimě. Nebo Madeira, tam jsme byli i během Vánoc a ve Funchalu 20 stupňů. Nebo Chorvatsko autem.

KorfuChorvatskoMonopoli MaltaMadeiraTenerifeŘím

1 thought on “Sardínie

  1. Odpovědět
    Milena - 1.3.2023

    Zdravím vás, letím na Sardinii za tři týdny a tipy z Cagliari určitě využiji. Snad něco z toho bude fungovat i mimo sezónu. Zdravím z Plzně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top