Co dělat v Liberci, když prší

Co dělat v Liberci, když prší

Do Liberce jezdím pravidelně, a tak jsem s pomocí místní kámošky dala dohromady dle mého dobré i méně známé tipy na to, jak Liberec zažít v jeho autenticitě i přesto, že prší. V liberci se totiž nudit nebudete, mají tam bohatou kulturní i gastro scénu a o prožitky tam není nouze. A když už tam budete, spojte to s nocováním na Ještědu – je to nezapomenutelný zážitek, který nestojí majlant. Tady mrkněte na ceny hotelu Ještěd.

1. Zajděte do bývalých lázní – galerie!

Neměli byste vynechat Oblastní galerii Liberce v bývalých lázních. Výstavní prostory v místě původního bazénu i pod ním, oddělené skleněnou podlahou/stropem. Navíc dost baby-friendly (kočárky k vypůjčení, dětský koutek v kavárně a část galerie dedikovaná dětem). V rámci stálých expozic se dozvíte i o historii lázní a budování nové podoby stavby.

A pozor, od října 2023 kavárnu v galerii provozují liberečtí Nordbeans, výborná pražírna kávy. Se vstupenkou tam máte slevu 5 % na pečivo a kafe. No neber to, navíc když je venku hnusně… A pokud nemáte dost, hned naproti je Severočeské muzeum s možností parkování.

Galerie v bývalých lázních
Galerie v bývalých lázních

2. Nechte se uést atmosférou Malého divadla

Večer doporučuji zajít do Malého divadla. – je to druhá scéna libereckého Šaldova divadla s nově rekonstruovaným předsálím do podoby stylového baru. Měla jsem štěstí a zrovna v pátek hráli Aloise Nebela na základě knihy od souseda z Lomnice – Járy Rudiše. Atmosféra mlhavých hor Sudet se na jeviště podařila z knihy přenést natolik, že jsme o tom mluvily celý víkend. Prý tam jsou všechna představení skvělá a já ještě chci na Sialská trojčata o vzniku rozhledny na Ještědu.

Předsálí Malého divadla
Předsálí Malého divadla
Po divadle vás nikho nevyhazuje a posedíte
Po divadle vás nikho nevyhazuje a posedíte

3. Dejte si dobrou kávu

Zajímavých podniků je v Liberci hafo, nejdřív zmíním slavný DOK u libereckého nádraží. Kavárna a bistro s vlastní pekárnou a kávou Nordbeans. Zaujme nejen vytuněnými chutěmi, ale také interiérem a balkónkem s výhledem do kolejiště. Na kávu jsme naposledy zašli do Wink café – nesmím opomenout jejich vlastní dortíky. Mikynu vám asi nemusím představovat – ta je blízko galerie Lázně, tak se hodí to s nimi spojit, jen pozor, zavírají v pět. A pro zrnka s sebou jděte do obchůdku Ape pražírny na náměstí. Skvělé ceny a krom kávy také oříšky nebo sušené ovoce.

liberecké náměstí
liberecké náměstí

4. Ohřejte se v sauně

V liberecké saunii najdete vše, co pravý milovník sauny potřebuje. Součástí je finská sauna, parní sauna, tropická sauna, solná sauna, k ochlazení nejen sprchy, bazén nebo studna, ale i ochlazovací vědra a tunel. Zajděte sem na saunové rituály. Pokud ale chcete něco míň známého a údajně i míň zalidněného, tak zkuste Saunový svět v libereckém aquaparku Babylon. Najdete zde finskou saunu a tureckou lázeň (páru).

5. Zažijte neotřelé kino

Kino Varšava s kavárnou je jiné než multiplexy. Má svou jedinečnou architekturu ve stylu art-deco a vizi být multifunkčním prostorem.

6. Zajděte na dobré jídlo

Zde pár míst, která mám v Liberci ráda: bistro Omam se pyšní barevným menu s vůní Blízkého východu. Falafel, hummus, libanonské mezze, babaganouch,… Na polední menu zajděte do Black horse. Levná vietnamská kuchyně vás nezklame v Mam Mam, ale pokud rádi a hezké sezení, tak zajděte do MOC u bazénu. Levný oběd dostanete v jídelně u Bláhů. Ještě jsem neměla možnost vyzkoušet nedávno otevřené a chválené Bistretto. Zajímavým místem pro večeři je vyhlídka, hotel a restaurace Liberecká výšina. No a samozřejmě se dobře najíte i v DOKu.

Oběd v Omam
Oběd v Omam

7. Schovejte se do podzemí

Navštivte liberecký kryt civilní obrany – budete ale potřebovat mít štěstí, že zrovna v ten den bude prohlídka a že chytnete vstupenky. Prohlídky se většinou konají první sobotu v měsíci a je vždy hned několik skupin. Návštěva krytu, který měl chránit před jadernými, chemickými nebo biologickými zbraněmi hromadného ničení, trvá 70-90 minut.

Prohlídka libereckého krytu
Prohlídka libereckého krytu

8. Udělejte si nákup domů – čtěte!

V Liberci byste měli ochutnat Ještědku. Zajděte si pro ni buď k Bláhům (mají také dobrou a levnou jídelnu) nebo kousek vedle ke Kendikovi. Zvenčí téměř neoznačené potraviny, uvnitř poklady! Plno českých značek z regionů, které v supermarketech ani nevidíte. K tomu zahraniční dobroty a vlastní lahůdky. Víc takových míst u nás! Obě místa najdete hned u autobusáku v centru – Fugnerova.

Ještědka - typické pečivo z Liberce
Ještědka – typické pečivo z Liberce

9. Už neprší? Tak honem na vyhlídku ZDARMA

Můj největší objev je vyhlídková terasa ZDARMA nejen na Ještěd ze 17. patra Krajského úřadu a výšky 78 metrů – nejvyšší budova Liberce, kam jede jeden z nejdelších paternosterů (16 stanic, 35 kabin!). Terasa je přístupná většinou přes léto a to v otevírací době Krajského úřadu. Ve všední dny 8 – 16 h (po, st) nebo 8- 15 h (út, čt, pá). Paternoster jede rychlostí 0,3 m a uveze max. 2 osoby.

Ještěd
Ještěd

10. Jste optimisti? Tak si dejte noc v tomto hotelu

Do rána může být jasno a co může být v Liberci lepší než východ slunce na Ještědu a bez lidí, přičemž na něj můžete koukat v pyžamu, protože trávíte noc přímo v hotelu Ještěd? My byli třikrát a stále nemáme dost. Tip na originální zážitkový dárek.

Hotelový pokoj na Ještědu
Hotelový pokoj na Ještědu

Užijte si Liberec za jakéhokoliv počasí a zde další inspirace na výlety po Česku: Orlické hory, Broumovsko, Krkonoše, Česká Kanada, průvodce městem Most nebo netradiční výlety po Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top