Ubytování v Broumovském klášteře

Netradiční ubytování v Broumovském klášteře a výlety po okolí

Netradiční hotely my rádi. Ubytování ve věži, v hausbótu, v bývalé kapli, ve vlaku nebo na vysílači. Všechno tohle jsou prima dárky. A my si tentokrát nadělili tři noci v Domě hostů v Broumovském klášteře. V klášteře jsme spali v Japonsku, ale ten byl buddhistický. Sbalili jsme tedy kimona (nepřesně řečeno) a vyrazili do kláštera katolického 🙂 Níže recenze (neplacená!) na náš pobyt i s půlročním Adamem a tipy na výlety po okolí, na Instagramu v highlights i videa. Cestování zdar! Na Žďár!

Broumovské náměstí
Broumovské náměstí
Ubytování v Broumovském klášteře
Ubytování v Broumovském klášteře
Broumovský klášter
Broumovský klášter
Zahrady kláštera
Zahrady kláštera
Zahrady kláštera
Zahrady kláštera

Na dovolenou do kláštera

Rezervaci nejlíp uděláte přes web Broumovského kláštera. Doporučuju u toho mrknout na program kláštera, protože svůj pobyt můžete spojit třeba s meditačním kurzem nebo koštováním vína ve sklepě kláštera, které probíhá každý čtvrtek. V poznámce rezervace jsem poprosila o postýlku pro Adámka, nebyl problém. Parkování je za klášterem a na vykládku věcí můžete zajet až na dvůr. Ocenili jsme bezbariérový přístup – Dům hostů se totiž nachází ve třetím patře.

Klášter

Klášterní cela jako hotelový pokoj

Než pobyt rezervujete, doporučuju přečíst tohle: Dům hostů je netypický hostel. Hostel proto, že pokoje mají pouze umyvadlo. WC a sprchy jsou společné. Nebojte se, je jich dost, jsou nové a čisté (a samozřejmě oddělené muži/ženy). Není to ale hostel typu “party place”, kam pojedete s kámošema, potkáte další lidi a společně zakalíte. Všude na chodbě jsou cedulky s nápisem silencio (ticho). Jste přeci v klášteře, tak co třeba vyzkoušet, co může takové ticho přinést?

Výhled z pokoje
Výhled z pokoje
Pokoj, vlastně cela
Pokoj, vlastně cela
Naše cela
Naše cela
Výhled do ještě neopravené části kláštera
Výhled do ještě neopravené části kláštera
Společné sociální zařízení
Společné sociální zařízení
Sprchy v klášteře
Sprchy v klášteře

Pokoje jsou rozeseté po dvou dlouhých chodbách. Ten náš se jmenoval Cela č. 345. Každá “cela” je jednoduše, ale vkusně zařízená. Dřevený nábytek bez příkras, kříž nad stolem. Na stole dvě klášterní minerálky. A na věšáku dva hábity, nebo, chcete-li, župany. Ideální na cestu do sprchy nebo na snídani.

Na snídani stylově
Na snídani stylově
Večer je potřeba klášter zamykat
Večer je potřeba klášter zamykat
V kostele kláštera
V kostele kláštera
Když je klášter v klidu, můžeme být taky v klidu
Když je klášter v klidu, můžeme být taky v klidu

Dobré ráno ve spolek

Snídaně mají v klášteře dobré a bohaté. Podávají se mezi osmou a devátou ranní. Nevýhodou je, že místnost, kde se snídá, je poměrně malá. A tak lidé chodí na snídani v předtihu “zabrat” si  místo. Na to jsme přišli až poslední den, protože jsme jinak chodili až po osmé. Ale sedli jsme si vždy, jen prostě nemáte stůl sami pro sebe. Takže pokud chcete romantiku, jděte snídat třeba v půl deváté, to už je zbytek lidí po. Jo a je tam lednice, kam si můžete dát…vychladit pivko. Nebo radši –>

Snídaně v klášteře
Snídaně v klášteře
Snídaně v klášteře
Snídaně v klášteře

Kam v Broumově na jídlo?

V Broumovském klášteře se nám líbilo i proto, že hned u kláštera je jejich kavárna s kvalitní kávou a dortíky. A za ní klášterní restaurace Baroque U Tří růží, kde výborně vaří a čepují místní pivo. Takže když se vám nikam nechce, můžete celý den zůstat v areálu kláštera – mají tam krásné zahrady, na kávičku do kavárny ArtCafé a večeři do restaurace. Která navíc zavírá pozdě, takže jsme dali Adámka spát, zapli chůvičku v mobilu (aplikace Baby monitor 3G) a vyrazili na pivko.

Baroque restaurace U tří růží
Baroque restaurace U tří růží
Na pivo ke klášteru
Na pivo ke klášteru

V Broumově ještě doporučím veganskou restauraci Kočka na kari. Prostory obyč, ale jídlo moc dobré. Každý den pevně dané menu, žádné složité vymýšlení s nekonečně dlouhého jídelníčku.

Kočka na kari
Kočka na kari
Vzorková prodejna Primátor
Vzorková prodejna Primátor

A pokud máte rádi echt místní hospody, tak zajděte do vzorkové prodejny pivovaru Primátor. Už od rána tam potkáte místní milovníky chmelového moku. Popíjí pivo za cenu lidovou přímo v prodejně.

Kam z Broumova na výlet

V horku se nabízejí následující tři varianty, kde bude chládek nebo osvěžení. Můžete vyrazit do skal (níže naše trasy) nebo na prohlídku jednoho z dolů a na závěr se vykoupat v jedné z krásných plováren, které v regionu mají. O dalších skalách, kam můžete zavítat, píšu v článku o Adrpšachu – včetně tipů na výlety, kde nebudou davy lidí jako v tamním Skalním městě.

Tuhle bránu určitě znáte
Tuhle bránu určitě znáte
Po žluté viz popis níže
Po žluté viz popis níže

Broumovské stěny a Polické stěny

Skalnatý pás, který od sebe dělí Bromouv a Polici nad Metují. Jedna varianta je zaparkovat u restaurace Amerika (zdarma, my tam v rámci spontánního výletu i obědvali) a vyrazit strmě do kopce až na Hvězdu. Na Chatě Hvězda si doporučuju něco dát, má to tam své kouzlo (jen pozor, po a út zavřeno). A pak jít okruh třeba k Supímu hnízdu a zpět. My jsme s kočárkem navečer šli krátkou trasu dole pod skalami po NS Proč chodit daleko. Ale nahoře jsme to prošli na jednom z našich spontánních výletů bez věcí a mobilů.

S mimi v nosítku obdiv
S mimi v nosítku obdiv
Ale ty výhledy...
Ale ty výhledy…

Další den jsme si dali celodenní výlet do skal z druhé strany od Police nad Metují. Zaparkovali jsme za 60 kč ve Slavným a pak po žluté směr Kamenná brána (znáte z fotek). Tato trasa je poměrně náročná (a romantická) a s dítětem v nosítku ještě víc. Nenechte se odradit, že se hned na začátku vydáte ze sil, později bude líp. Pokračujte stále po žluté až na vyhlídku Koruna. Stojí za tu zacházku. V Zeleném hájku se napojte na zelenou trasu a pokračujte k Pánovu kříži. Máte-li energii, projděte žlutý okruh kolem skal s názvy zvířat, kterém se podobají. Želva, Velbloud, Kačenka nebo Ponorka (to není zvíře). No a pak už jen po asfaltové červené cyklostezce zpět na parkoviště ve Slavným (oddychovka).

Tady ještě můžu, a to jsem nesla jen batoh
Tady ještě můžu, a to jsem nesla jen batoh
Takové krasavce cestou potkáte
Takové krasavce cestou potkáte

Chtěli jsme se naobědvat v kavárno-bistru penzionu Adler, ale měli zavřeno. Náhradní řešení ale předčilo očekávání – restaurace Na Mýtě v Novém Mýtě vaří výborně, osluha moc milá a příjemná zahrádka. S výhledem na prvorepublikovou vilu, ve které restaurace sídlí. A pak jsme se zajeli vykoupat –>

Oběd v Novém Mýtě
Oběd v Novém Mýtě
Koupání v Polici
Koupání v Polici

Koupání na Broumovsku

Překvapilo mě, jaká pěkná koupaliště tam mají. Většinou vypadají jako plovárny s řadou šaten. Po túře v Broumovských a Polických stěnách jsme se osvěžili na plovárně v Polici nad Metují. Po páté hodině nižší vstupné (30 kč), tři bazény (pro nejmenší, pro hravé a pro plavce), kiosek, tráva a otevřeno do sedmi večer.

Koupání v Teplicích
Koupání v Teplicích

Dalším takovým koupalištěm, které jsme vyzkoušeli, bylo to v Teplicích nad Metují. V přírodě, opět plovárna style, k tomu devadesátková houpačka a kolotoč. A z deky můžete mávat vlaku. Podobně jako u  Nové Bystřice.

Měděný důl Bohumír

Hecli jsme se a vyrazili hned po snídani. Zavolala jsem průvodkyni, v kolik mají prohlídky, na desátou jsme to stíhali tak akorát. V měděném dole Bohumír nedaleko obce Jívka se sice už netěží, ale budovy jsou stále využívány. O víkendu je ale na pracovišti klid, a tak prohlídka mohla začít. Vstupné 120 Kč, prohlídka trvá 45 min a končí docela (pro ty, co mají závratě) náročnou sérií pěti svislých žebříků. Zvládli jsme to i s Adámkem v nosítku. Větší děti to také dají.

Vstup do dolu Bohumír
Vstup do dolu Bohumír
V dole Bohumír
V dole Bohumír
V dole Bohumír
V dole Bohumír

Máte-li doly rádi, v regionu můžete ještě navštívit Hornický skanzen Žacléř nebo Centrum vědy a umění Stará Kopalnia v polském Valbřichu.

Tajný tip na závěr

Suvenýry z cest už vozíme minimálně, podtácky, nebo dárky pro blízké. Ale teď jsem si oblíbila koncept podnikových prodejen. Třeba v Broumově sídlí firma Veba. A tak jsme za výhodné ceny (a něco v druhé jakosti) nakoupili ručníky. Budou nám doma tuto dovolenou připomínat. V Nové Bystřici jsme koupili zase povlečení v podnikové prodejně Bellatex. No a v Poděbradech jsme nakoupili Milko jogurty 🙂 Víte-li o dobrých podnikových prodejnách, dejte mi vědět!

Podniková prodejna Veba
Podniková prodejna Veba

S Babkou po Česku

Po narození syna Adama vlivem korony cestujeme zatím po ČR. Pomáhají nám v tom tyto aplikace do mobilu. Reporty z našich výletů najdete v záložce Česko nebo na Instagramu Cestuj za babku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top