Jak si užít Skalní město Adršpach

Jak si užít návštěvu Skalního města Adršpach co nejvíc

Skalní město Adršpach jsme navštívili několikrát a naposledy v květnu 2020, to ještě byla platná některá opatření karantény, jako nosit roušku. Lidí už ale venku přibývalo, a to i v Adršpachu. Níže čtyři rady, které vám návštěvu Adršpašských skal zpříjemní. Budu ráda za označení vašich zážitků hashtagem #sbabkoupocesku. A pak mrkněte do záložky Netradiční spaní třeba na článek o tom, jak jsme měli celý hotel pro sebe – jičínskou věž!

Další články: Víkend v Orlických horáchČeská KanadaŽďár nad Sázavou

Skalní město Adršpach je o chodníčkách a schodech, pro člověka z města adrenalin tak akorát :D
Skalní město Adršpach je o chodníčkách a schodech, pro člověka z města adrenalin tak akorát 😀

1. Vyberte ten správný vstup

Na mapě většinou uvidíte pouze jeden vstup do Skalního města. Ale existují dva! Ten druhý bývá bez front, chodí tamtudy převážně Češi a zejména horolezci. Najdete ho tak, že ve vesnici odbočíte z hlavní silnice u rybníka na cestu, která vás dovede ke kolejím. Ty přejdete a po pěšině dojdete do místa, kde je na mapy.cz značen přístřešek a ozvěna. Tam vám pracovník prodá vstupenku a vpustí dovnitř. Ocitnete se rovnou na zeleném okruhu. Teď si číkáte, proč sem místo dlouhého popisu nedám mapu s vyznačeným vstupem. To abyste měli taky trochu toho objevování pro sebe a…ti, kteří na to budou líní, tam aspoň nebudou zvětšovat frontu 🙂

Alternativní vstup do Skalního města Adršpach
Alternativní vstup do Skalního města Adršpach

2. Zvolte správný směr

Tohle se nám nepovedlo. Zprvu geniální nápad jít okruh opačným směrem než ostatní se ukázal jako nesmysl ze tří důvodů. Za prvé jsme museli ve všech úzkých uličkách a schodištích (a že jich bylo) čekat, až projdou lidi, co jsou “tím správným směrem”.

Člověče, vyhni se
Člověče, vyhni se
Tohle je brána hlavního vstupu
Tohle je brána hlavního vstupu
Ve dvou se tam prostě nevejdete
Ve dvou se tam prostě nevejdete

Za druhé je směr prohlídky vymyšlený tak, že máte výhledy na skály – třeba Milence – před vámi. My se na ně museli otáčet dozadu. A protože nečteme průvodce, nevím, kolik nám jich ušlo. A za třetí jsme takto nechtěně (kvůli koroně) potkali daleko víc lidí, než kdybychom šli po směru podobnou rychlostí chůze jako ti před a za námi.

Na milence jsme se museli otáčet dozadu
Na milence jsme se museli otáčet dozadu

3. Hotovost s sebou

Až na vás přijde hlad nebo jen chuť na něco dobrého, tak vězte, že žádný ze stánků u parkovišť před hlavnímk vstupem nebere karty. Chtěli jsme koupit pivo a vodu, prodávající neměl na dvoustokorunu zpět. Na otázku, proč neberou karty, odpověděl, že je tam nebere nikdo. Tak asi tak.

Skály všude, kam se podíváš
Skály všude, kam se podíváš
Vzácný moment bez dalších lidí
Vzácný moment bez dalších lidí

4. Vyražte do skal mimo Skalní město

Nemáte rádi Václavák (kvůli lidem, myšleno před karanténou) a nechcete vstávat brzy (abyste se vyhnuli návštěvnické špičce)? Tak Skalní město vynechte a dejte výlet ve skalách kolem, které nejsou méně krásné, ale rozhodně méně zalidněné. Ve svém článku popisuji tři výlety v okolí Adršpachu, tak se nechte inspirovat.

Na okruhu potkáte takové ty rádoby turisty
Na okruhu potkáte takové ty rádoby turisty v designových teniskách s malým psiskem na vodítku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top