Mt Aspiring trek

ROZHOVOR: Jaké to je, když se Češka zamiluje do novozélanďana a založí tam rodinu

S Káťou jsme se seznámily na vysoké škole, když jsme v červnu 2009 letěly na semestr na Nový Zéland. Tehdy jsme tam takhle letěly hned čtyři holky. Dvě z nich dnes mají za manžele Novozélanďana a jedna z nich – Káťa na Novém Zélandu dnes žije. A se Samem mají malou holčičku. Byli jsme se za nimi na konci roku 2017 podívat. Napadlo mě s Káťou udělat rozhovor a podívat se tak na Zéland očima Češky, pro kterou se tato mnohými vysněná země stala domovem.

letos v lednu, setkání na Otago Peninsule
letos v lednu, setkání na Otago Peninsule

Jak se život na NZ liší od toho českého?

Obecně se to dá těžko říct, mohu mluvit jen za sebe. Nás zpět na Zéland táhla možnost být blíže přírodě a moři, koupit si vlastní dům a celkově mít více prostoru pro život. Zéland je o něco málo větší než Velká Británie a přitom tu žije jen necelých 5 milionů lidí. Z toho jen malá část je na jižním ostrově, kde bydlíme my. To znamená, že za rodiči na oběd tu běžně člověk třeba jede 3 hodiny tam a 3 hodiny zpět. Pro většinu Čechů už by z toho byla zahraniční dovolená.

červen 2009, studentky právě dorazily na Zéland
červen 2009, studentky právě dorazily na Zéland

Co mají Češi a Zélanďané společného?

Většina Novozélanďanů má kořeny v Evropě, jejich rodiny sem přišly na konci 19.století z Irska, Skotska a dalších zemí. Nejsou tedy kulturně až tak odlišní a společného s Čechy mají mnohé. Třeba smysl pro humor, sportovního ducha a určitě také nepohrdnou dobrým pivem!

Hokey Pokey zmrzlinou jsme se ládovaly i v zimě
Hokey Pokey zmrzlinou jsme se ládovaly i v zimě

Kdy jet na Zéland na dovolenou a na jak dlouho?

Určitě bych jela minimálně na 3 týdny. V hlavní sezoně (od Vánoc do konce ledna) sem přijíždí nejvíce turistů, takže je třeba plánovat a rezervovat s předstihem. Pokud bych si mohla vybrat, jela bych v únoru nebo březnu, kdy už je tu klidněji, počasí je ustálenější a moře teplejší.

Která místa tam máš nejradši?

Nový Zéland je plný nádherných míst. Já mám nejradši ta, která si můžu v klidu užít sama nebo s kamarády a rodinou, bez zástupu turistů. Máme štěstí, že žijeme na Otago Peninsula, poloostrově plném nádherných pláží. Naše oblíbená je Allan’s Beach, kam jezdíme sbírat green-lipped mussels (zelené mušle). Americká televize CCN dokonce Otago Peninsula nazvala jedním z nejkrásnějších míst na světě, kde požádat přítelkyni o ruku!

A ještě jedna z roku 2009
A ještě jedna z roku 2009

Co ti na NZ chybí?

Dobrý chleba! Taky rodina, kamarádi, IKEA a větší výběr sýrů…asi ne přesně v tomto pořadí, hlavně ta rodina!

Jaké problémy dnešní Zéland řeší?

Stejně jako jiné země není Zéland zdaleka bezchybný. V zahraničí má pověst čisté, nedotčené země, ale díky intenzivnímu zemědělství to není již dnes zdaleka pravda. Manžel je podmořský biolog, tak na téma ekologie doma narážíme denně…

Dalšími problémy tu jsou domácí násilí, ve kterém bohužel Nový Zéland zaujímá nejvyšší příčku ze zemí OECD a také předražené bydlení v metropolích, především v Aucklandu. Letos se tam průměrná cena domu vyšplhala nad 1mil dolarů, což je pro představu kolem 17mil korun. Tyto ceny jsou pro velkou část populace nedosažitelné a vedou k dalším problémům jako chudoba, zdravotní problémy u dětí atd.

Otago Peninsula
Otago Peninsula

Jak se Novozélanďané dívají na Evropu?

V mnohém berou Evropu jako vzor. Velká většina Zélanďanů se do Evropy vydává na “zkušenou” buď po střední škole nebo v rámci studia. Obdivují evropskou historii a láká je rušnější život ve městech, na která nejsou doma zvyklí. Mnoho z nich míří do Londýna a odtud zvládnou během roku nebo dvou procestovat celou Evropu.

S jakými aerolinkami lítáš do ČR nejradši a proč?

Nejlepší zkušenost mám s Emirates a Air New Zealand. Dobré jsou ale i Korean Air, Lufthansa a Quantas. Do ČR létám přibližně jednou za rok a řídím se hlavně cenou a délkou letu/počtem přestupů.

Naposledy jsem zkusila kombinaci ČSA a Korean Air a byla jsem zklamaná z přístupu Českých aerolinek. Po zkušenosti se jim příště raději vyhnu.

Nugget point v Catlins
Nugget point v Catlins

Jak trávíš víkendy?

Rádi jezdíme na ovčí farmu manželových rodičů v Tuatapere a objevujeme nová místa v Dunedinu a okolí. Máme malou dceru, takže na větší výlety často nezbývá energie. Ale moc se nám líbilo ve vesničce Ophir, u slaného jezera Sutton nebo v Catlins.

Jak ses na NZ ocitla?

To se sama sebe taky občas ptám! V roce 2009 jsem se zamilovala nejen do Zélandu, ale i do jednoho fajn kluka, který je dnes mým manželem. Zkusili jsme společně žít i v Praze, ale tam pro podmořského biologa bohužel uplatnění není. Tak jsme se rozhodli zkusit štěstí na NZ.

Každou volnou chvíli jsme trávily v přírodě
Každou volnou chvíli jsme trávily v přírodě

Jaké anglické výrazy jsou pro Zélanďany typické a co znamenají?

Těch je tolik, že ani nevím, kde začít! Na místní angličtinu si člověk chvíli zvyká. “Sweet as” je univerzální odpověď na skoro cokoliv. Znamená to super/dobře/výborně, jednoduše souhlas. Když chcete ještě lépe zapadnout, můžete ještě přidat “Sweet as bro” nebo “Sweet as mate”, něco jako jasně brácho/kámo! Večerkám se tu říká Dairy a dá se tam koupit zmrzlina Hokey Pokey (vanilková s karamelem) a Goodie Goodie Gum Drops (s kousky bombonů). Za tu můžete poděkovat “Ta”. Nejspíš vám na to prodavač odpoví “No worries” (to je další univerzální opověď, podobná jako Sweet as).

To ještě ti dva uprostřed nevěděli, že se vezmou :)
To ještě ti dva uprostřed nevěděli, že se vezmou 🙂

Tvůj oblíbený zélandský film a hudba?

V posledních pár letech tu bylo natočeno několik skvělých filmů! Moje oblíbené komedie jsou Hunt for the Wilder People a What We Do in the Shadows, obě od stejného režiséra Taika Waititi. Mahana je zase nádherný a trochu smutný příběh o dvou maorských rodinách, zasazený do 60. let.

Jaké suvenýry vozíš ze Zélandu do ČR? A naopak?

Ráda podporuji místní ekonomiku a vozím ručně dělané věci nebo něco dobrého k pití či jídlo. Pracovala jsem pro vinařství Jules Taylor, takže jsem často vozila vína. Mám moc ráda místní čokoládu Whittakers a taky výrobky z feijoa ovoce nebo maracuja. Naposledy jsem zase nakoupila bylinkové krémy od My Country Kitchen.

Jak je to s tvým občanstvím?

Mám zatím jen české občanství a na Zélandu jsem ‘permanent resident’. Příští rok si plánuji požádat o novozélandské občanství. Těším se, že na letištích nebudu muset čekat ve frontě s cizinci 🙂 Jsem ráda, že je teď již možné mít občanství dvojí.

Tady jsme studovaly - Dunedin
Tady jsme studovaly – Dunedin

Jaké je tvé nejoblíbenější zélandské jídlo?

Pečené jehněčí. Na to jsou tu odborníci! K tomu pečená zelenina a sladké brambory kumara…a mátová omáčka! Ze sladkého asi Apple Crumble. Nejjednodušší dezert. Toho se nikdy nepřejím.

Co tě na NZ nejvíc překvapilo?

Že jsem si tu našla manžela!

Potkáváš se s maorskou kulturou?

Tady na jihu až tak moc ne, i když bych ráda! Většina maorské populace žije na Severním ostrově.

Jaké je soužití s Novozélanďanem?

Hezké! Byli jsme vychovaní podobně a máme podobné hodnoty…není to asi až tak odlišné od vztahu s Čechem, jak by si někdo mohl myslet. Hlavní rozdíl je asi v tom, že jeden z nás vždycky bude bydlet daleko od rodiny, takže se musíme víc navzájem podpořit. Já v tom mám štěstí, Sam je super manžel a táta pro naši malou Natálku.

Jak je to na NZ se zdravotní péčí?

Zatím jsem ji naštěstí nemusela moc využít, takže nemůžu soudit. Mám zkušenost jen z doby těhotenství a porodu…a to jsem byla s péčí spokojená. I když ve vybavenosti nemocnic je občas vidět nedostatek peněz. Platím si soukromé pojištění, na státní systém úplně nespoléhám. Za návštěvu prakticého doktora tu dospělí platí přibližně 40 dolarů, cca 600Kč. Pro Čechy určitě doporučuji cestovní pojištění, nebo se to tu může prodražit!

Co s sebou nese založení rodiny na Zélandu v česko-zélandskem páru?

Stejně jako jinde hlavně hory plínek, nevyspání, méně peněz na bankovním účtu..a kompenzaci v podobě nejsladšího úsměvu na světě. Co mě neustále zaráží, je česká byrokracie a co všechno je třeba dokládat pro uzavření manželství s cizincem a získání českého občanství pro dítě. Nad některými požadavky mi rozum zůstává stát. Třeba když se rodičům se společným jménem Thomas narodí dcera, je podle českých zákonů Thomasová, i když má v rodném listu Thomas. Musí se vyplnit formulář a požádat o zapsání jména v mužském tvaru. V tom mi Nový Zéland vyhovuje, vše je tady tak nějak jednodušší než v ČR.

Tady vzniklo merino
Tady vzniklo merino

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top