Jak a kdy mít dva cestovní pasy?

Cestujete hodně a na různá místa, máte cestovní pas plný fakt hezkých razítek? Pak asi víte, o čem to dneska bude. Pokud jste rodič a chystáte se s vaším dítkem poprvé za hranice ČR, bude se vám hodit článek na téma První cestovní pas.

Ekvádor – jezero “Morče”

Důvody, proč mít více cestovních pasů

Znepřátelené státy

Izrael – Negevská poušť

V létě 2010 jsem navštívila Sýrii (achjo) a Izrael v rámci jedné cesty na Blízký východ. Tyto dvě země spolu nevycházejí dobře, a tak se mohlo stát, že by mě do jedné z nich nepustili, kdyby v pase viděli razítko z druhé země. Už proto jsem si dopředu zařídila pasy dva. Vízum do Sýrie jsem měla v jednom pase, na cestu do Izraele pas druhý. Na hranicích s Izraelem jsem je prosila, aby mi cestovní doklad nerazítkovali, ale holt jsem se vojandě za přepážkou nelíbíla a šup ho tam.

Od té doby jsem v Izraeli byla ještě několikrát, v USA taky, což je samo o sobě v pohodě, kdybych ovšem mezitím nejela také do Íránu. Dva pasy opět dobře posloužily.

Vyřízení cestovního víza

V roce 2009 jsem jela na semestr na Zéland. Tehdy jsme posílali své cestovní pasy na zélandskou ambasádu do UK, aby nám tam vyřídili studentské vízum. Během doby, co byl můj pas sám na cestách a sháněl vízum, jsem ale taky jela do zahraničí. Řešením byl druhý pas.

Íránská poušť

Odcizení pasu na cestách

Když jsem byla v Ekvádoru, okradli tam mého spolucestujícího. Jo, měl blbě všechny důležité věci jako doklady, peníze, f’oťák na jednom místě – v menším batůžku vedle krosny. A o ten přišel. A protože v Ekvádoru není ambasáda a konzulát tam funguje tak, že tam dochází jedna paní stylem “jak se jí zachce”, tak řešení v řádu dní nebylo možné. Nevím proč, ale kamarád tehdy musel čekat 2 týdny, aby mu poslali nový pas z ČR! Naštěstí nám toplány tolik nenarušilo, ale stejně tak by se mohlo stát, že by kvůli tomu nestihl let zpátky či cestu jinam – bez pasu ti prostě nezbyde, než si v oné zemi, kdes ho ztratil, počkat na nový. Kdyby můj kamarád měl tehdy pasy dva, nemuseli jsme se omezovat vůbec, natož vracet do ne příliš zajímavého Guayaquilu na konzulát.

Ekvádor – Otavalo

Razítka v pasu jako vzpomínka?

No jo, člověk ten notýsek všude tahá, je na něm podepsaná amazonská džungle, zélandská ovce, syrská poušť i tonžská pláž a pak ho má prostě vrátit? Ano, přesně tak – po skončení platnosti máme povinnost cestovní doklad vrátit na úřad.

Někde jsem slyšela, že by snad mělo stačit vrátit tu tvrdou první stránku (nutno ověřit). A nebo pas prostě zratit doma v šuplíku. Ztrátu je také povinnost nahlásit. Dostanete podepsat papír o tom, že vám to stát prominul, že nebudete pokutováni a s výhružkou, ať se to už nestane. A úřad váš ztracený pas zneplatní.

Amazonka

Jak na dva pasy?

Stačí přijít na úřad s tím, že potřebujete druhý pas, a udáním důvodu. Určitě těch důvodu může být víc, než jmenuji výše, ale nikdo to nijak nezkoumá a nepotřebujete předkládat žádné důkazy. Prostě cestujete do Izraele a Íránu naráz, nebo vám pas leží někde na ambasádě a vy mezitím potřebujete taky vyjet. Tady si přečtěte detaily o tom, kolik stojí vyrížení pasu.

Tak nějak tuším, že po uplynutí důvodu dvou cestovních pasů bych měla svůj druhý pas vrátit. Cestuji ale tak často, že mám doma pasy dva a beru je na všechny delší cesty. Každý mám v jiném zavazadle – to kdyby mi jedno z nich ukradli nebo se ztratilo. A jsem v klidu.

Izrael – Mitzpe Ramon

A teď už hurá na dovolenou: MaledivyEmirátyFloridaMálagaAlicante

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top