Cestujeme často a stojí nás to hodně. A přesně to nás nutí na cestách šetřit. ALE rádi jíme a nechceme se na cestách připravit o objevování místní kuchyně. Teď v Normandii jsme náklady na stravování řešili následovně —>
👉🏻 Ubytování vždy se snídaní. Samotná snídaně v kavárně by vyšla nejmíň na 10 € za osobu, přičemž cena ubytování se snídaní nebyla vyšší než v hotelích bez snídaně.
👉🏻 Dopolední a odpolední svačina ze supermarketu. Comté, Morbier a další francouzské sýry v kombinaci se sezonní zeleninou a ovocem…lepší než zmrzka nebo wafle na prasáka (no jo, držíme dietu a vůbec z toho nejsme zpruzení).
👉🏻 S sebou několik lahví, do kterých po celou dobu doplňujeme vodu.
👉🏻 Obědy a večeře nám to nedalo a vždy jsme zašli do restaurace. Polední menu je vždy výhodné a ve Francii si krom 3 chodů můžete vybrat levnější variantu bez dezertu nebo naopak bez předkrmu. No a protože Normandie, tak proběhly slávky (moules frites), ústřice, krevety a poprvé jsem i přes vydatné zkušenosti z rybářské rodiny v Bretagni, kde jsem v roce 2005 byla jako au-pair, vyzkoušela rejnoka. Na večeři se dobrou volbou staly místní creperies – palačinkárny se slanými gallettes za cenu od 7 € výš za kus (a k večeři stačí jedna). Restaurace většinou hledám zadáním hesla “cheap eats” v Google mapách – a často tak objevím kvalitní místa, kam chodí místní.
Obědy na trhu.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.