Do Íránu jsme vyrazily s kamarádkou v září. První týden my dvě a na druhý týden za námi přijel Martin. Letecky s nízkonákladovkou Pegasus Airlines přes Istanbul. Víza jsme ještě řešili přes íránskou ambasádu v Praze, to dnes již není nutné. Projeli jsme základní turistický okruh, který je pro první návštěvu Íránu ideální. Obejdete se bez znalosti jazyka a kultury taky.
Náš itinerář na dva týdny vypadal následovně: Teherán – Kashan – noc v poušti nedaleko Kashanu – Yazd – Isfahan – Shiraz a letecky zpět do Teheránu.
Ubytování jsme většinou hledali až na místě, v Teheránu jsme také nocovali přes Couchsurfing. Z Isfahanu do Shirazu jsme jeli nočním busem. A jedinečným zážitkem byl let v místními aerolinkami Shiraz-Teherán.
Komunikace většinou probíhá přes Whatsapp, nebojte se přes aplikaci napsat i do podniků, je tam dost rozšířený.
Před odletem do Íránu…
…si stáhněte několik VPNek, abyste se tam dostali na Facebook a další blokované stránky. Pro Android doporučovali Psiphon, pro iOS PureVPN, ale většinou jich je potřeba víc, protože někdy funguje jedna VPN, jindy druhá, není na to spoleh. Já jsem nakonec byla celou dobu bez FB a zjistila jsem, že jsem o nic nepřišla J
…si stáhněte appku Maps.me a v ní Írán do offline. Jejich mapy jsou detailní a krom perštiny také v angličtině. Google mapy vám v Íránu budou k ničemu, krom cest tam skoro nic dalšího zaneseného nemají.
…si vyměňte dolary a eura, protože kvůli embargu vám tam vaše platební karty budou leda tak k vystlání peněženky. Na místě využijete obě měny, neměla jsem pocit, že by jedna převažovala. Cestovatelé berou 400 EUR na dva týdny na osobu, já měla ale rezervu a vyplatila se – nečekaný výlet, lepší hotel či unikátní suvenýr za to stojí. Krom toho připočtěte cca 60 USD za jednosměrnou letenku, pokud hodláte ušetřit čas a místo noci v autobusu překonat vzdálenost mezi Shirazem a Teheránem letecky.
…ženám se vyplatí si dobře předem připravit svůj outfit. Základem je dobrý bavlněný šátek, který nesklouzává z hlavy. Zakryté musí být ruce včetně loktů, nohy včetně kotníků a samozřejmě pozadí. S Sebou se vyplatí tedy košile až pod zadek, volné haleny s dlouhým rukávem, vše co nejvíc vzdušné. Kalhoty plátěné volné a do méně tradičních měst také legíny. Sandále jsou v pohodě – aspoň něco v tom vedru. Oblečení můžete koupit také na místě, ale je pak mizivá šance, že jej po návratu domů ještě ponosíte. Místní děvčata v tom umí chodit, a tak vypadají dobře. Turisté pak většinou vypadají v nadměrných a plandavých hadrech jako hastrmani nebo sněhuláci.
…dejte si na rozloučenou pivko a pojměte cestu do Íránu jako očistnou. Alkohol nikde v restauracích ani prodejnách není, leda pod pultem a to údajně nestojí za to.
Co na sebe?
Zakryté vlasy šátkem, vázat se to naučíte asi tak rychle, jako nosit roušku během karantény. Pak je třeba mít na sobě oblečení, které není upnuté na těle a nerýsuje se vám v ně postava – mluvím o ženách. Já třeba měla jedny nevhodné šaty na tělo, i když dlouhé, nemohla jsem je nosit. Je potřeba mít rukávy aspoň po loket a dlouhé kalhoty – lze i legíny, ale musíte mít nějakou delší tuniku přes zadek, prostě ať nekouká vás krásný vytvarovaný zadeček ven. Sandály možno.
Co v Íránu vidět
Asi každý, kdo do Íránu zavítá poprvé, jede následující trasu (někdo od severu na jih a někdo obráceně): Teherán – Kashan – Esfahan – Yazd – Shiraz. My jsme to jeli podobně s tím, že nám to zabralo dva týdny a ze Shirazu zpátky do Teheránu jsme letěli s Aseman Air.
V Teheránu jsme se moc nezdržovali, nechali jsem si chvíli na konec cesty. Se Zuzkou se nám moc líbilo v Kashanu, který jsme ze začátku plánovaly vynechat. Míň turistů, hezké místo a výborná večeře v typické restauraci.
Noc v karavanseraji v poušti byla turistická atrakce, ale bylo nás pár mladých lidí a celé to bylo příjemné. Spát v poušti pod hvězdnou oblohou, to jsem chtěla zažít. Rovnou jsme si následující den domluvily taxi do Yazdu. Bylo to dost daleko a Yazd byl v našem itineráři trochu zajížďka, nicméně stála za to. Město v poušti, domy máme pocit, že jsou z písku, unikátní vzhled ulic.
Isfahan je krásnej a slavnej mostem přes řeku, která je vyschlá – tedy v září byla. Jinak docela turistické město stejně jako Shiraz. Shiraz je akorát menší a jezdí se odtamtud na výlet do Persepolis. Na západ slunce, to je totiž Persepolis nejhezčí. A chce to výklad, abyste dokázali ocenit ty pradávné památky, co tam mají.
Z Shirazu jsme se také vydali na výlet do přírody, zaplatili průvodkyni a bylo to fajn. Akorát příroda tam vypadá jako uschlý les, ve kterém místní piknikují.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.