Bosna a Hercegovina

Sarajevský panelák
Staré město Bascarsija
Mostar
Srebrenice

BOSNA A HERCEGOVINA

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

DOPRAVA

Do Bosny a Hercegoviny z ČR nelétají přímé linky, a tak se cesta letecky přímo do BiH může prodražit. Babka zvolila cestu autobusem z Prahy do Bělehradu (zpáteční studentská jízdenka stojí 1800 CZK, lístky možno zakoupit na Onlinebus). Z Bělehradu pak jezdí autobusy do BiH celkem často (3–4x denně). Jízdenka z Bělehradu do Sarajeva vyjde na 1590 DIN (zhruba 530 CZK).

V Bělehradu musíte počítat s tím, že neplatíte pouze za jízdenku, ale také za povinnou rezervaci, za žeton a za batoh. Žeton potřebujete k tomu, abyste se vůbec dostali do prostoru pro nástup do autobusu (pěkná ukázka toho, jak se Srbové snaží vydělat úplně na všem). Za batoh platíte až zvlášť u autobusu.

V BiH je asi nejlepší se pohybovat autobusem. Spoje jsou docela časté, akorát cesta trvá celou věčnost (např. 60 km jede 4 h!).

Příklady cen jízdného:

Sarajevo – Srebrenice 25 KM + 1 Km (batoh) = 13,4 EUR

Milici – Sarajevo 16 KM = 8,21 EUR

Sarajevo – Mostar 14 KM = 7,2 EUR

V Sarajevu je třeba si dát pozor na to, z jakého aut. Nádraží vám autobus jede, protože tam mají dvě. Celé Sarajevo je rozděleno na bosenskou část a část Republiky srbské, a tak tam mají rozdělená i aut. Nádraží. Jedno pro Republiku srbskou a jedno pro Bosnu. To bosenské je téměř v centru Sarajeva, kdežto srbské do na okraji.

Sarajevská MHD je zabezpečena autobusy, trolejbusy a tramvajemi. Jedna jízdenka stojí 1,60 KM (u řidiče 1,80 KM). Nicméně většina zdejších mladých lidí jezdí načerno a když přijde revizor, tak se s ním hádají.

UBYTOVÁNÍ

Já jsem v Bosně zůstávala s lidmi z Hospitalityclubu
. Není jich tam moc, ale jsou velmi milí a vstřícní.

STRAVOVÁNÍ

Bosenskou specialitou je Cevapi (české čevapčiči). Servíruje se v kapsách podobným těm na gyros, s cibulí, ale bez hořčice. V jídelních lístcích mají Cevapi rozdělené podle počtu kousků. Například můžete dostat 10 kousků za 6 KM (3,10 EUR).
Další specialitou je Boza – nealkoholický nápoj z ječmene, který přijde 0,3 l na 1,5 KM (0,4 EUR). Tento nápoj vřele doporučuji, je dobrý, ale ne přeslazený a zároveň velmi osvěžující!

Zmrzlina (sladoled) je tu levná (1 KM) a dobrá. V cukrárně (slasticarna) můžete ochutnat spoustu různých velmi slaďoučkých zákusků za příjemnou cenu.

Základní potraviny lze nakoupit v supermarketu za trochu levněji než v ČR. Zároveň bych všem cestujícím do Bosny poradila, aby si nevyměňovali peníze v bankách, ale jednoduše zašli do nějakého obchodu, zaplatili v Eurech a nazpátek vám budou vráceny Marky. Takže můžete zajít koupit vodu za 1 KM a zaplatit 20 EUR bankovkou a v tu ráno máte docela slušně rozměněno a navíc za výhodnější kurz než v bance a bez poplatků.

ZÁBAVA A KULTURA

V Sarajevu je spousta barů, kde každému přijde k chuti Sarajevské pivo. Romantici si mohou jít sednout k řece Miljačce, podél které se táhne po večerech aut. Provozu uzavřená silnice, kam si chodí místní obyvatelstvo zabruslit, projet se v kočáře nebo s kočárkem 🙂

V létě tu bývá filmový festival a další kulturní akce. V Sarajevu za návštěvu určitě stojí staré město Bascarsija. Za starým městem se dá vystoupat na kopec na vyhlídku na celé Sarajevo. Dostanete se tam, když půjdete podél hřbitova.

OSTATNÍ

Návštěvu si zaslouží také Mostar, který se může pochlubit slavným mostem, Medugorje (poutní místo zvěstovaní Panny Marie), která se nachází několik km jižně od Mostaru. Banja Luka, Bihac a Tuzla jsou další města navštěvovaná turisty.

Pro ty, koho více zajímá historie regionu, může bát zajímavé se podívat do Srebrenice a velkolepému památníku 8000 mrtvých v Potocari 5 km od Srebrenice.

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top