Varna

Cestuj za babku – Varna

VARNA

DOPRAVA

Do tohoto bulharského přímořského města z Prahy létá společnost Skyeurope za velmi přívětivé ceny, pokud si letenku zakoupíte několik měsíců dopředu. Je to asi nejrychlejší a cenově přijatelný způsob dopravy do této destinace. Z letiště jezdí autobus číslo 409, jízdenka stojí 1 Lv do centra Varny nebo 3 Lv na Zlaté písky, které se nachází 17 km severně od města. Autobus 409 jezdí i o víkendech v intervalech 15 min.

Centrum Varny kolem katedrály se dá projít pěšky, ale funguje tu poměrně hustá síť městské hromadné dopravy (1 jízdenka = 1 Lv).

STRAVOVÁNÍ

V porovnání s ČR je ve Varně vcelku levněji nebo stejně draho. Pro rychlé občerstvení je dobré ochutnat různé druhy místního pečiva – většinou jde o listové těsto plněné sýrem typu Ricotty. Kdo má hlad na maso, tomu přijde vhod kebab ze stánku, jehož cena se pohybuje na polovině ceny v ČR. Jídlo můžete zapít bulharským pivem (Zagorka, Kamenitza,..), které není špatné – některé bulharské pivovary se chlubí značkou „česká tradice“. Pro abstinenty se nabízí opravdu neobvyklý nasládlý nápoj, který se vyrábí ze stejných ingrediencí jako chléb a jako chléb také chutná. Mé pojmenování pro tento nápoj je 100% džus z chleba. Cena zmrzliny se ve Varně pohybuje okolo 1,20 Lv / 100g – zde pozor, nejedná se o cenu za kopeček, ale za sto gramů!!! Babce se stalo, že dostala půlkilový kopeček zmrzliny, který se jí zákonitě dost prodražil..

UBYTOVÁNÍ

Kromě luxusnějších i méně luxusních hotelů kolem Zlatých písků se ve Varně dá sehnat i o dost levnější ubytování přímo u obyvatel města. Já znovu doporučím Hospitalityclub nebo Couchsurfing (webové stránky, přes které se dá sehnat ubytování zdarma u někoho v přímo v lokalitě).

ZÁBAVA A KULTURA

Bulharská hudba má co dočinění s tou tureckou, můžete ji slyšet nejen z rádií a TV, ale také jako vyzvánění mobilních telefonů mnoha místních obyvatel. Během roku je Varna studentské město, a tak to tu zde po nocích žije. V létě sem míří hodně turistů, a tak to žije v okolí hotelových resortů. Cena piva začíná na 1,5 Lv.

Během dne se dá vykoupat na městské pláži, která ale nepatří mezi nejčistší a je možná lepší si zajet na Zlaté písky a cestou se stavit v klášteře Aladža (vstupné 5 Lv).

V okolí Varny se dá zajet také na útesy Kaliakra, do Balčiku nebo Kamenného lesa.

OSTATNÍ

Z Varny jezdí vlaky do velmi zajímavých částí vnitrozemí Bulharska a přes pohraniční město Ruse se dá zajet až do Bucuresti za přijatelnou cenu – nižší než v ČR. Úroveň vlaků kolísá od těch postarších k těm trochu modernějším, většinou s místenkami.

fotogalerie

Katedrála
auta z 16. patra

1 thought on “Varna

  1. Odpovědět
    Jídlo na cestách - 7.10.2022

    Ve Varně doporučuji restaurační síť Staria Chinar, mají několik poboček po celém městě. Já byl nejvíce spokojený v pobočce Tsaribrod:

    https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-staria-chinar-varna/

    Nabízejí klasická bulharská jídla moc dobře zpracovaná a za rozumné ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top