VARNA
DOPRAVA
Do tohoto bulharského přímořského města z Prahy létá společnost Skyeurope za velmi přívětivé ceny, pokud si letenku zakoupíte několik měsíců dopředu. Je to asi nejrychlejší a cenově přijatelný způsob dopravy do této destinace. Z letiště jezdí autobus číslo 409, jízdenka stojí 1 Lv do centra Varny nebo 3 Lv na Zlaté písky, které se nachází 17 km severně od města. Autobus 409 jezdí i o víkendech v intervalech 15 min.
Centrum Varny kolem katedrály se dá projít pěšky, ale funguje tu poměrně hustá síť městské hromadné dopravy (1 jízdenka = 1 Lv).
STRAVOVÁNÍ
V porovnání s ČR je ve Varně vcelku levněji nebo stejně draho. Pro rychlé občerstvení je dobré ochutnat různé druhy místního pečiva – většinou jde o listové těsto plněné sýrem typu Ricotty. Kdo má hlad na maso, tomu přijde vhod kebab ze stánku, jehož cena se pohybuje na polovině ceny v ČR. Jídlo můžete zapít bulharským pivem (Zagorka, Kamenitza,..), které není špatné – některé bulharské pivovary se chlubí značkou „česká tradice“. Pro abstinenty se nabízí opravdu neobvyklý nasládlý nápoj, který se vyrábí ze stejných ingrediencí jako chléb a jako chléb také chutná. Mé pojmenování pro tento nápoj je 100% džus z chleba. Cena zmrzliny se ve Varně pohybuje okolo 1,20 Lv / 100g – zde pozor, nejedná se o cenu za kopeček, ale za sto gramů!!! Babce se stalo, že dostala půlkilový kopeček zmrzliny, který se jí zákonitě dost prodražil..
UBYTOVÁNÍ
Kromě luxusnějších i méně luxusních hotelů kolem Zlatých písků se ve Varně dá sehnat i o dost levnější ubytování přímo u obyvatel města. Já znovu doporučím Hospitalityclub nebo Couchsurfing (webové stránky, přes které se dá sehnat ubytování zdarma u někoho v přímo v lokalitě).
ZÁBAVA A KULTURA
Bulharská hudba má co dočinění s tou tureckou, můžete ji slyšet nejen z rádií a TV, ale také jako vyzvánění mobilních telefonů mnoha místních obyvatel. Během roku je Varna studentské město, a tak to tu zde po nocích žije. V létě sem míří hodně turistů, a tak to žije v okolí hotelových resortů. Cena piva začíná na 1,5 Lv.
Během dne se dá vykoupat na městské pláži, která ale nepatří mezi nejčistší a je možná lepší si zajet na Zlaté písky a cestou se stavit v klášteře Aladža (vstupné 5 Lv).
V okolí Varny se dá zajet také na útesy Kaliakra, do Balčiku nebo Kamenného lesa.
OSTATNÍ
Z Varny jezdí vlaky do velmi zajímavých částí vnitrozemí Bulharska a přes pohraniční město Ruse se dá zajet až do Bucuresti za přijatelnou cenu – nižší než v ČR. Úroveň vlaků kolísá od těch postarších k těm trochu modernějším, většinou s místenkami.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Ve Varně doporučuji restaurační síť Staria Chinar, mají několik poboček po celém městě. Já byl nejvíce spokojený v pobočce Tsaribrod:
https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-staria-chinar-varna/
Nabízejí klasická bulharská jídla moc dobře zpracovaná a za rozumné ceny.