málaga co vidět

Málaga: co vidět, kde nám chutnalo + mapa ke stažení

Do Málagy doporučím vyrazit na okrajích sezóny – březen/duben nebo říjen/listopad. Budete tam mít pěkné – téměř letní počasí, a vyměníte tak českou zimu za sluníčko a vitamin sea. Auto si nemusíte nutně půjčovat, všude se dostanete MHD. V Málaze téměř všude berou karty, hotovost jsme v podstatě nepotřebovali. Níže deset tipů, kde se ubytovat.

Co udělat před cestou do Málagy

Letenky Praha-Málaga a Ostrava-Málaga

Na trase z Prahy do Málagy panuje velká konkurence, lítají to Smartwings, Eurowings i Ryanair. A tak je z čeho vybírat a lze i kombinovat lety. Díky tomu je taky cena příznivá (kolem 3 000 Kč je to za mě už fajn). V černu navíc začínají Ryanair létat do Málagy také z Ostravy.

Let trvá kolem 3 hodin a na co dejte pozor – časy odletů. Protože Ryanair u Eurowings je mají v příliš brzkých ranních hodinách. Budete-li mít odlet z Málagy v šest ráno, nezbyde vám, než si na letiště vzít taxi (Bolt) za cca 20-30 EUR.

I v březnu do plavek
důkaz, že jsem se v Málaze v březnu koupala

Málaga letiště a jak se dostat do centra

Z Lětiště v Málaze se do centra města dostanete krásným vlakovým spojením Renfe za pouhých 12 minut a cenu jízdenky 2,30 EUR (děti opět zdarma). Vlak jezdí co 20 minut a z nádraží jsme to pohodlně na hotel došli pěšky. Jde o linku C1 a při cestě z centra Málagy na letiště pojedete směr Fuengirola. První jede v 5:20 a poslední v 23:30 (z letiště do centra Málagy jede poslední v 0:54 a první v 6:44) – aktuálnost ověřte ZDE.

VIP sala salónek na letišti v Málaze
VIP sala salónek na letišti v Málaze

Letiště v Málaze je veliké a i v březnu bylo plné turistů. Proto před odletem zpět do Prahy doporučuji využít salónek (sala VIP). Děti do 6 let mají vstup zdarma, je tam hodně místa, jídlo za mě i přes nedávné špatné recenze dobré – včetně teplých tapas nebo veganské zmrzliny. Vzadu navíc dětské stolky s židličkami a žíněnky s autodráhou. Na mém předplatném najdete návod, jak zdvojnásobit počet volných vstupů ročně do salonků (KB).

Výhled cestou z Gibralfara
Alcazaba

Ubytování Málaga

Při hledání ubytování v Málaze si dejte pozor na jednu věc – hodně apartmánů nemá moc okna a pak se tam nedá pořádně větrat, čtěte tedy pozorně recenze. Já jich takto několik málem rezervovala a pak ne. Níže kde jsme bydleli my plus můj výběr, kdyby měli plno.

My bydleli přímo v historickém centru v apartmánu El Alamo – byla jsem moc spokojená, pro rodinu se 2 dětmi na pohodu, všechno blízko, výtah, klimatizace a perfektní komunikace majitelů. Samooblužný check-in, takže možno i pozdě v noci. Nejspíš nebude volný, ale zkuste to.

Náš apartmán El Alamo
Obývák našeho apartmánu

Výborně hodnocené ubytování je Holidays2Malaga u katedrály. Je to krásný apartmán s velkou knihovnou a stylovou výbavou. Nebo také přímo v historickém centru tohle studio s vyvýšenou postelí.

Apartmán přímo u katedrály
Studio s vyvýšenou postelí

Pokud mají již plno, zkuste se podívat na Shantis Andalusian Rooms – jsou to pouze pokoje, ale výjimečně dobře hodnocené. Máte-li rádi posezení na terase s výhledem na staré město, rezervujte si Apartamentos Avenue Rooms – název mate, ale jsou to celé apartmány, ne pouze pokoje.

Ubytovat se v Málaze můžete i hned u pláže v apartmánu Beach House a aspoň si pláž užijete i bez lidí. U pláže můžete levněji bydlet v Torremolinos, kam jezdí vlak. Z výborně hodnocených apartmánů za dobrou cenu tam je nejlevnější Estudio en la Carihuela.

Apartmán na pláži v Málaze
Studio v Torremolinos

Trochu blíž k pláži v Torremolinos můžete bydlet v apartmánu Playa la Carihuela se zahradou a bazénem. Nebo ještě o blok blíž v apartmánu s balkonem s výhledem na moře Dona Lucia.

Tipy, co vidět v Málaze

Přes 50 tipů, co navštívit v Málaze a okolí, všechna místa, která nás tam zaujala, najdete v této mapě ke stažení do mobilu – ušetříte čas ručním klikáním a rovnou budete vědět, co zajímavého je poblíž vás. A pozor, pokud se chystáte například do Butterfly parku nebo Sealife muzea, sežeňte si reklamní kartičky se slevou (my je viděli například v parkovišti u Center Pompidou.

Katedrála Málaga – prohlídka střechy

Vstup zdarma do katedrály v Málaze je od pondělí do soboty 8.30-9.00 a v neděli 8.30-9.30. V ostatní časy a mimo bohoslužby se platí vstupné, buď samotný interiér nebo společně se vstupenkou na střechu katedrály. Katedrála má nedokončenou druhou věž, a tak se jí říká “jednoruká dáma”.

Alcazaba de Málaga

Pevnost Alcazaba bude nejspíš nejoblíbenější památkou v Málaze. DOstanete se tam pěšky po schodech nebo výtahem s kočárkem. Čekají vás výhledy, zahrady, fontánky, pomerančovníky, keře a zjevný vliv Arabů, kteří ji měli jistou dobu v rukou. Vstupné činí 3,50 EUR a já doporučím koupit kombinované s hradem Gibralfaro za 5,50 EUR, které můžete použít klidně další den – není nutno obojí v jeden den.

Hrad Gibralfaro

Hrad Gibralfaro mě zaujal víc než Alcazaba a možná to je proto, že tam bylo míň lidí – přeci jen je výš a musí se tam chvíli jít. Nebo dole chytněte autobus číslo 35 a do 20 min jste nahoře u bran, za cenu lístku 1.40 EUR. Hrad se dá téměř celý obejít po hradbách, na nádvoří se nachází menší muzeum a kavárna, kde od pohlednu neměli dobré kafe.

Dolů však doporučím jít pěšky i s kočárkem, cesta je prudká jen ze začátku, krásné výhledy, po cestě vyhlídky a projdete krásně až k Alcazabě a do centra ke katedrále.

Museo Picasso Málaga a Rodný dům Pabla Picassa

Málaga je rodištěm pabla Picassa, a tak kde jinde zhlédnout jeho originální díla. Buď navštivte Museo Picasso Málaga, jen prostudujte aktuality, protože v době naší návštěvy procházelo rekonstrukcí a hlavní díla nebyla k vidění (možná i proto nebyla u muzea fronta). Nebo zajděte do jeho rodného domu, kde je také muzeum – Museo Casa Natal Picasso.

Centro Pompidou Málaga

Centre Pompidou znáte z Paříže a právě v Málaze je jediná oficiální pobočka tohoto muzea na světě. Jde o výstavní síň, kde můžete vidět výstavy z Paříže. I kdybyste nešli dovnitř, je zajímavé to vidět zvenčí – ostatně při cestě na pláž stavbu neminete.

Promenáda Muelle Uno

Tahle přístavní promenáda je zajímavá architektonicky. Táhne se nad ní totiž bílá pergola vypadající trochu jako kostlivec a věřím, že za ni budete rádi – protože se díky ní dostanete z centra na pláž ve stínu.

Málaga pláž Malagueta

Na pláž v Málaze dojdete z centra města pohodlně pěšky za cca 15 minut. Pláž La Malagueta je dost dlouhá a s dětskými hřišti. Vlez do vody vhodný i pro malé děti. Písek trochu tmavší než třeba v Alicante a pozor na vajgly. Tip: na pláži nevím o veřejném WC, nicméně kousek od pláže v podzemním parkovišti u Centra Pompidou najdete v patře -1 parádní veřejné záchody zdarma.

Co vidět v okolí Málagy – výlety

Caminito del Rey

Velmi populární je výlet na Caminito del Rey, to je ta cesta, kde umírali turisté, však již opravená. Ale nic pro povahy se strachem z výšek. Pokud s sebou nemáte děti pod 8 let, rozhodně si tento výlet dejte. Říkalo se jí “nejnebezpečnější stezka světa” nebo také “stezka smrti”. Stezka je totiž zavěšená na stovky metrů vysokou skalní stěnu, podél které se táhne.

Caminito del Rey – v překladu králova procházečka je dlouhá necelých 8 kilometrů a jde se cca 3-4 hodiny. Z Málagy se dostanete vlakem do vesnice El Chorro nebo vlastním autem (parkovat se dá u tamního informačního centra za 2 eura na den) nebo si bookněte výlet denní výlet přímo z Málagy i s dopravou.

Vstupenky na Caminito del Rey musíte objednat dost předem, jinak nebudou. Zejména ty levnější bez průvodce nebývají. Pokud už nejsou, máte stále šanci je sehnat u prostředníků, ze kterým vám doporučím tady GetYourGuide, za ty ručím.

Ronda

Do Rondy je to z Málagy asi 100 km, ale jestli máte čas, rozhodně ji nevynechte. Bude tam nejspíš dost turistů. Ronda stojí na dvou skalních masivech, mezi kterými je hluboká rokle. Dvě části města spojuje most z 18. století Puente Nuevo. A právě to je ta atrakce, za kterou tam lidé jezdí.

Ronda vám totiž nabídne dechberoucí pohled na vztyčený most, který jste dost možná už někde v cestopisech viděli. Nemáte půjčené auto? Tak vyražte na tour přímo z Málagy a budete to mít bez organizačního zatížení.

Gibraltar

Když už tam budete, zvažt návštěvu Gibraltaru. Dáte si procházku s výhledy, nahoře se nenechte ošálit opicemi, mně tam jedna vyrvala dobrotu, co jsem si nahoře koupila k svačině. Ano, měla jsem to čekat.

Powered by GetYourGuide

Nerja

Krásné městečko s výhledy na moře z výšky a roztomilou pláží. Jen se připravte na lidi, je dost oblíbené. Tak jeďte brzy ráno.

Marbella

Moderní město, kde žije hodně expatů. Spíš bohatší lidí, takže vyšší ceny. Hezká promenáda podél moře, dost dlouhá. My tam strávili týden v lednu viz můj report z Marbelly.

Mijas

Turistické, ale krásné městečko plné uliček a výhledů. Na kávu tam zajděte do Coffeeart.

Dunas de Artola

Chodníčky na pláži s dunami, dá se to obejít i s kočárkem, hezká procházka, věžičky. My se tam navzájem i ztratili 😀

Kde se v Málaze dobře najíst a kam na kávu

Začneme kávou: nejlepší jsem měla v Kima Coffee a to pouze za 2 eura. Nevýhodou je, že nemají venkovní sezení a uvnitř jen vysoké stoličky. Všude kolem jsou ale lavičky, tak vzít kávu s sebou. Další místa pro kávomilce jsou Mia Coffee a Next Level Specialty Coffee.

Jste-li s dětmi, tak využijte dětského hřiště na Plaza Enrique Garcia-Herrera a kávu ze Santa Coffee Camas, kde jsme si dávali i brunch za necelých 11 eur (omeleta, avokádo, toast, džus, kafe).

tržnice
námko s dětským hřištem a kavárnami

Pokračovat budeme pekárnou – narazíte na pobočky La Canasta, což je taková kavárna/restaurace/bar, některé pobočky se sezením uvnitř i venku, některé s teplými jídly – ta u pláže ano.

Oběd jsme se snažili řešit v rámci dobrých cen poledního menu – například u pláže restaurace La Nueva Traina. Za 9.90 euro jsme měli dva chody plus dezert a nápoj (klidně sklenku vína). Na dobré tapas a sezení na náměstíčku Uncibay jsme chodili do Casa Lola – jsou hodně rychlí (jen musíte objednat tapas naráz, druhá runda už je zdlouhavá).

smoothies z trhu
oběd na trhu

V Málaze si jeden den zajděte na oběd na tržnici – Mercado Central de Atarazanas. Bude tam asi dost lidí, a tak jděte spíš dřív než dýl. Ale teda moc dobrý seafood – bu’d u stolku venku nebo na stojáka přímo u stánku. Měli jsme krevetové špízy (5 eur za kus), batatas bravas, pivko. A taky mají super ovocná smoothies za 3 eura.

Chcete-li romantiku a “něco lepšího”, zajděte ke Slovákům do Tasca Láska, kde dělají neotřelé tapas, jaká jinde neuvidíte, dostali dokonce i ocenění. Výhodné to je zejména po příletu nebo před odletem, protože sídlí hned vedle vlakového nádraží, odkud to jezdí na letiště. Majitelka Zuzana má muj obdiv!

Na tapas a sklenku něčeho dobrého zajděte do El Pimpi – ten podnik stojí za návštěvu, leč s dětmi to není úplně ono. Mají několik pater, různé struktury a prostředí, usadíte se buď na baru nebo u sudu nebo u stolku, říká se, že tohle místo v Málaze nesmíte vynechat.

zahrady cestoou z Gibralfara
zahrady cestoou z Gibralfara
Katedrála “jednoruká dáma”

Chcete-li ušetřit, tak ve středu a v neděli mají akci ve 100 Montaditos – všechny jejich minisendviče za euro. Byli jsme, na pohodu, žádná ultrawow gastronomie, ale fakt levný a najíte se dobře. Na zmrzlinu musíte do jedné z poboček Casa Mira.

Všechna tato místa a dalších x doporučených restaurací najdete v mojí mapě ke stažení do mobilu.

Nákupy ve Španělsku

Supermarkety v centru Málagy hledejte spíš malé typu Carrefour Express, Dia. Seženete v nich ale vše potřebné včetně kojenecké stravy a plenek. Dětské ovocné kapsičky měli levnější v supermarketu Dia.

Já vždycky zajdu do těchto obchodů: Oysho, Sfera, Encuentro, Womens Secret, kde hledám něco, co u nás nemáme 😀 Údajně je ve Španělsku levnější Mango než u nás, ale nezkoumala jsem to.

Málaga nebo Alicante, co je lepší?

Za mě Alicante, ale jen o trošku. V Málaze bylo víc turistů, víc Čechů, počasí o trochu horší a studenější než v Alicante. Městská pláž je v obou případech dobrá, ale v Alicante světlejší písek a míň vajglů. Málaga byla také dražší, co se ubytování týče. Před nákupem letenek si tedy krom jejich ceny porovnejte i cenu hotelu.

Dalš inspirace: K moři do ItálieSicílieSkiathosMallorcaTenerifeMaledivy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top