Abruzzo itálie

Abruzzo Itálie – naše dovolená u moře se dvěma dětmi

Jestli vám název italského regionu Abruzzo doposud unikal, nejste jediní. My jsme na tento kraj přišli díky levným letenkám z Prahy do Pescary. Pescara je největší město regionu Abruzzo, nicméně hlavním městem je L’Aquila. Jde o střední Itálii a níže se dočtete, jak jsme tam strávili týden začátkem července.

Před cestou si stáhněte náš česko-italský slovník do kapsy. Pokud se chystáte s dětmi, zde tipy pro děti do letadla. Naše další italské cesty: Sicílie, Bari, Sardínie, Řím a Vatikán, Benátky.

Letenky Pescara

Na jaře jsem se dívali, kam zaletět na červencové státní svátky (šetříme dny dovolené). Cenově to dobře vyšlo právě do Pescary. Itálie, moře – řekli jsme si, že to bude vyhovovat. Letěli jsme z Prahy s Ryanair a dalo by se letět také do Bari, Říma, Neapole a dojet vlakem. Z Pescary do kolem nás létá ještě do Krakova.

Pokud vám to zpátky z Pescary letí brzy ráno, doporučuju se ubytovat u letiště a dojít tam pěšky, nespoléhat se na italskou veřejnou dopravu. Navíc brzy ráno toho stejně moc nejezdí. My nocovali v tomto penzionu a velká spokojenost – 10 minut pěšky od letiště a snídaně formou samoobsluhy, takže já si ji třeba dala už večer, protože ráno nemám hlad :D. Kdyby měli plno, skvěle hodnocený za parádní cenu je také Dolce Casa nebo dražší tento HomeAway

Uličky městečka Campobasso
Uličky městečka Campobasso

Itálie vlakem

Tady jsme si půjčili jsme auto, chtěli jsme výletovat podle sebe a ne jízdních řádů italské hromadné dopravy. Nicméně jsme se nevešli všichni (letěli s námi i moji rodiče), a tak mamka vyrazila z letiště autobusem do centra Pescary a tam nasedla na vlak, který ji za 1:15 dovezl téměř až k našemu apartmánu. Kde jsme se ubytovali, o tom níže.

Z letiště do centra Pescary jeďte autobusem 8 nebo 38. Staví před letištěm – musíte přejít silnici. Jízdenky lze koupit v automatu přímo v autobuse, nicméně po jedné a za přesnou hotovost 1.50 EUR za osobu (děti prý nemají slevu, poradil mi spolucestující) – automat nevrací…nebo takto to alespoň bylo v našem autobuse.

Západ slunce v Termoli
Západ slunce v Termoli

Výhoda této části Itálie je, že podél pobřeží vede železnice, a tak můžete na výlet i bez auta. Dejte ale pozor na různé tipy vlaků – rychlík může mít vyprodaná ta nejlevnější místa a vy pak budete čekat na regionální vlak, jak se to při odjezdu stalo nám. Z “našeho” městečka jsme se totiž do Pescary potřebovali přesunout den před ranním odletem.

Vlaková spojení hledejte na webu Trenitalia a nebo Rome2rio. Bohužel, oficiální weby v Itálii jsou často v dost nepřehledném stavu. Děti do 4 let cestují zdarma. Dospělý za trasu Termoli-Pescara platil 7,50 EUR. A taky se informujte ohledně stávek, protože ty jsou v Itálii poměrně časté.

Ubytování Pescara

Pokud se rozhodnete nocovat v Pescaře, tak tady pár vytipovaných míst s dobrým hodnocením a lokalitou v centru: Krásné nové pokoje v samotném centru Pescary mají Carducci 83. Terrazze Caracciolo nabízí jednoduché pokoje, ale k tomu střešní terasu dokonce s vířivkou! Villa Zagara Luxury Bed And Breakfast je s bazénem a snídaní. A pokud chcete hlavně moře, tak za super cenu je Lortica apartment (2 ložnice a snídaně v ceně). Nejlevnější dobře hodnocenou variantou severně od centra je B&B Le Mansarde.

Ubytování Abruzzo – Termoli

Nemáme rádi takové ty dlouhé pláže plné slunečníků a hotelů, které u Pescary jsou – Alba Adriatica a spol. Nicméně někomu to může vyhovovat, navíc s malými dětmi. My jsme ale chtěli městečko s historickým centrem, kde žijí místní a nebude příliš turistů. Přejížděli jsme prstem po mapě, až se nám zalíbilo Termoli. Něco málo přes hodinu vlakem jižně od Pescary.

Náš apartmán

Ubytovaní jsme byli v tomto dvoupokojovém apartmánu s exkluzivní velkou terasou v 10. patře. Výhled na moře od východu slunce po západ. Nádhera. V domě výtah, do kterého se nám kočárek vešel pouze v případě, když jsme sundali jedno kolo. Pokud vyrážíte ve dvou, užijte si noc přímo v historickém centru v Dimora Marinucci nebo v nových designových pokojích B&B via Oliviero. Chcete-li si vařit, tak běžte do tohoto vyňuňaného tiny housu – jednomístného apartmánu Zefiro21 Tiny House.

Terasa našeho apartmánu
Terasa našeho apartmánu

Městečko a pláž Termoli

Termoli je parádní městečko, pokud si nechcete půjčovat auto. Máte vše v dosahu, všude dojdete pěšky, jezdí tam autobus, na vlakovou stanici je to kousek. Naše volba se nám ukázala jako správná. Pláž hned pod starým městem byla vhodná pro malé děti, protože hodně dlouho mělko, písek, zmrzka a dětské prvky v dosahu (ty byly sice u placených slunečníků, ale když si člověk dal něco v bistru, tak po dobu konzumace tam mohl být).

Pláž u starého města
Pláž u starého města

Promenáda a obchůdky nejvíce ožijí večer. Djete pozor na italskou siestu, kdy na ulici mezi 12. a 16. hodinou nepotkáte živáčka (krom turistů). My jsme v Termoli prožili první červencový týden a to ještě turisté orpavdu nebyli. Jejich nárůst byl znást o víkendu a to další pondělí už nepolevil, sezóna se rozjela v plném proudu. Takže kdybych sem měla jet znovu, tak bych to opět směřovala na začátek sezóny, klidně červen.

Posezení před katedrálou v Termoli
Posezení před katedrálou v Termoli

Na konci sezóny to taky nemusí být špatné, nicméně nevím, jak čistá je pak voda na plážích takhle u města. Protože i během naší návštěvy bylo znát, že nejsem někde na ostrově mimo civilizaci a voda v moři nebyla nej (zároveň nebyla špatná, ale prostě jste stále ve městě). Pláž je to dlouhá několik možná i desítek kilometrů a co je posetá slunečníky, které stojí 20-50 EUR za den (1 slunečník a 2 lehátka). Co pár set metrů natrefíte na tzv. spaggia libera – veřejnou pláž. Poznáte ji podle různých barev a typů slunečníků bez ladu a skladu. Nám vyhovovala ta hned pod hradbami historického centra Termoli, můžete to střídat.

Výhled ze starého města
Výhled ze starého města

Tohle jsou naše oblíbená místa, kde se v Termoli najíst: La Sbirra cucina tipica Napoletana (super chobotnice, těstoviny s mořskými plody,..) a Marea Fish Bar (proslulý rybími specialitami, jak je neznáte – co takhle rybu a la burger?). No a samozřejmě je za mě nutnost sednout si na drink nebo jídlo před katedrálu v srdci starého města. Při západu slunce, to je prostě romantika. Nezapomeňte najít tamní nejužší uličku.

Rybí burger
Rybí burger

Nezapomeňte, že vám budou v restauracích účtovat couvert. Většinou 1,50-2,50 EUR za osobu, takže to může účet trochu prodražit. Variantou je vzít si pizzu s sebou. Na druhou stranu když platíte couvert, už nikdo nepočítá s dýškem, nemusíte to tedy řešit.

Trabucco

Trabucco vypadá z dálky jako domek na kůlech stojící ve vodě. Je to však rafinovaný stroj na rybaření, který je možné používat i při nepřízni počasí, když se nedá s lodí na moře. Jedno trabucco najdete právě pod starým městem Termoli na začátku pláže. Kolem Ancony jich je víc a údajně v jednom i restaurace. Množné číslo je trabucchi.

trabucco
trabucco

Tipy na výlety v kraji Abruzzo

My jsme vždy zajeli autem do vnitrozemí prozkoumat vesničky a městečka v kopcích. Jeden den jsme jeli do Guglionesi, kde to bylo snad nejhezčí. Parkovali jsme u parku Castellara, a pokud cestujete s dětmi, možná v parku uvítáte dvě dětská hřiště. Prošli jsme nádhernými uličkami, navštívili hned několik kostelů, jeden s kryptou sv. Adama. A došli až k vyhlídce do kraje – Belvedere. 

Kostel v Guglionesi
Kostel v Guglionesi
Podloubí v Guglionesi
Podloubí v Guglionesi

Druhý den jsme vyrazili do vesničky Larino, kam se dá dostat také vlakem. Historické centrum Larina je poněkud detašované od zbytku města a vlastně právě zajímavé. Opět krásné uličky. A majestátní Duomo San Pardo – doporučuji zajít dovnitř a podívat se na odhalené původní kresby na zdech. Naproti je malý obchůdek místního řezbáře, od kterého jsem Brunovi koupila vyřezávaného andílka z olivového dřeva ke křtu. V nové části Larina najdete také římský amfiteátr.

Duomo v městešku Larino
Duomo v městešku Larino

Další výlet jsme podnikli trochu dál, až do města Campobasso. Parkovali jsme na kruháči na ulici Via Venezia nedaleko kostelíku Sant Antonio. A tamtudy také vstoupili do staré části města. S kočárkem jsme překonali pár schodů a pak se drželi uliček bez schodů. Nicméně by bylo hezké to projít křížem krážem. Na kávu zajděte do pražírny Anima Caffé – jen pozor, tam vám capuccino neudělají. A do stylové retro zmrzlinárny zajděte pod názvem Sapori Riflessi.

Cukrárna v Campobasso
Cukrárna v Campobasso

Cestou jsme z vlaku viděli nastupovat llidi ve stanici San Vito Chietino a už od pohledu to vypadalo jako městečko, kam se rozhodně na výlet vydat. Útesovitý kopec s kostelem a za tím moře. Je to na vlaku, ideální.

Aperitivo v Itálii

Ze začátku nám to trochu unikalo, později jsme pochopili. Aperitivo je setkání s přáteli po práci, než se člověk vydá domu za rodinou nebo někam na večeři. Dá si jeden drink (opravdu jeden, prý se toho Italové fakt drží) a jde se. Výhodou aperitiva je, že k nápoji často dostanete drobné pochutiny zdarma nebo za symbolickou cenu např. 1 EUR. Musíte však dodržet čas, kdy se na aperitivo chodí: většinou mezi 18:00-20:30.

Typický aperitivo drink je spritz, což je některý z hořkých likérů smíchaný s ledem a bublinkami. Účelem aperitiva je připravit žaludek na večeři a mně se líbí, že je to takový hezký předěl mezi dnem a večerem nebo prací a návratem domů. Na druhou stranu, co chudák ten doma s dětmi? 😀

Martin z Itálie domů odlítal dřív, a tak abych nemusela tahat dvě autosedačky vlakem zbytečně já, rozhodli jsme se na cestu zpět Martinovi přikoupit zavazadlo 20 kg, což vyšlo na necelou tisícovku (Ryanair) a obě autosedačky se do toho vešly viz foto. Zde náš návod, jak autosedačky balíme, i když teď už máme naše vaky, takže ten systém je už trochu upgradovaný.

Naše další italské cesty: Sicílie, Bari, Sardínie, Řím a Vatikán, Benátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top