Guadeloupe

ostrovy v karibiku

Ostrovy Karibiku

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Tradiční marmelády z exotického ovoce

Nechte zimu doma a vydejte se do Karibiku na ostrov Svatý Martin, Guadeloupe nebo Dominiku. Ochutnejte domácí kokosový sorbet, vyzkoušejte banány na vaření a hlavně se pořádně nabažte kvalitního bílého rumu – každý den to chce aspoň jeden Ti’Punch! Nejdříve si ale prostudujte seznam suvenýrů, které byste si neměli zapomenout přivézt s sebou domů.

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Pojištění v Karibiku

Hodně ostrovů Karibiku spadá pod některou z evropských zemí, ať už to je Francie, Holandsko nebo další. Platí tam evropské zákony, oficiální měnou je euro, volání telefonem stojí stejně, jako kdybyste volali v rámci Evropy. Jak to je ale s pojištěním? V případě pojištění na území Evropy počítejte s tím, že vám takové pojištění uznáno v Karibiku nebude. Nicméně je ale lepší na pojišťovnu napsat e-mail a ponechat si odpověď pro jistotu, že by pak pojišťovna tvrdila něco jiného.

Doprava mezi ostrovy Karibiku

Pokud nepatříte mezi zákazníky výletních lodí, budete se muset o přepravu mezi jednotlivými ostrovy postarat sami. Nejlevnější variantou bývá lodní doprava, která dobře funguje například mezi Anguillou a Svatým Martinem nebo Guadeloupem, Martiniquem a Dominikou. Letecká doprava je dražší alternativou, ale při včasné koupi letenek se lze dostat na slušnou cenu. Hlavními aerolinkami v rámci Karibiku jsou Air Caraibes a Air Antilles.

Karibská gastronomie a ovoce Karibiku

Prodavačky místních specialit
Tradiční koláčky s kokosem, guavou nebo mangem

Ostrovy, které v Karibiku navštívíte, jsou ovlivněny většinou americkou nebo francouzskou kuchyní. Na Guadeloupu a okolních ostrovech můžete ochutnat kreolské speciality, jako je:

Sauce créole – kreolská omáčka sladkokyselé chuti

Kokosový sorbet – tradiční zmrzlina vyráběná v dřevěné nádobě, koupíte u stánku na ulici, cena cca 2 EUR

Boudins – malé tmavé jitrničky

Accras – smažené krokety z tresky

Boukit – něco jako český langoš, akorát rozříznutý s náplní uvnitř

Agoulou – sendvič ze stánku, většinou šunka, sýr, maso a vejce

Místní specialitou jsou také banány na vaření, které jsou trochu větší než klasické banány. Tyto se smaží a přidávají k hlavnímu jídlu a francouzsky se jim říká plantain. Kdo máte rád mořské plody,zajděte na Svatém Martinovi do jednoho z mnoha lolo restaurantů rychlého občerstvení a zkuste krevety na špízu.

V Karibiku by měl každý využít možnosti ochutnat exotické ovoce, které v Čechách nepořídí a když už ano, tak bez chuti. Co takhle zkusit guavu nebo maracuju? Mango všichni známe, ale v Karibiku je daleko chutnější. Starfruit je pak ovocným druhem u nás prakticky neznámým – má tvar hvězdice a místní z toho vyrábí výbornou marmeládu.

US Market
Karibská vanilka

Potraviny na ostrovech seženete jednak na trhu – zejména ovoce a zelenina, ale také v supermarketech ve větších městech. Na Guadeloupu má své supermarkety francouzský řetězec Leader Price a místní Ecomax. Na Svatém Martinovi je nejběžnějším řetězcem US market, kde ale často mají prošlé zboží a shnilou zeleninu – tam holt nakupovat pouze těsně po nové dodávce zboží. Platit lze bez problémů kartou.

Co v Karibiku popíjet

Cukrová třtina je v tamních krajinách hojnou rostlinou a hnědý cukr se těší větší slávy než ten bílý. Nejoblíbenějším produktem cukrové třtiny je zde ale bílý rum (rhum). Bílý rum zde má od 40 do 60 % obsahu alkoholu, a tak není divu, že se nejčastěji podává v podobně drinku namíchaném s dalšími surovinami. Asi nejoblíbenějším aperitivem je zde Ti’Punch. Jedná se o bílý rum s limetkou a třtinovým cukrem. Ingredience v podstatě podobné brazilské caipirině, ale způsob servírování je odlišný. Ti punch stojí od 1,50 EUR do 4 USD a místní ho pijí ráno, k obědu, odpoledne i večer.

Exotické likéry
Exotické zdobené marmelády

Nejvyhlášenější bílý rum je z Martiniku, odkud pochází také pojem “Rhum Agricole” – bílý rum, který vzniká fermentací a destilací šťávy z cukrové třtiny. Tento rum má také zvou Apellation (něco jako známka jakosti používaná také u francouzských vín). Portuglaskou obdobou bílého rumu přezdívaného rhum agricole je aguardente de cana, ze které na Madeiře míchají drink poncha. Starý bílý rum (vieux rhum) je dražší variantou, většinou zbarvený do hněda.

Kromě klasických nápojů z bílého rumu, jako je Pina Colada, Cuba Livre nebo Ti-punch, nezapomeňte ochutnat Planteur – likér z bílého rumu a džusu z několika druhů exotického ovoce. Planteur lze již hotový koupit v lahvích, ale můžete si ho také namíchat sami.

Karibské pivo Carib
Pivo Kubuli z ostrova Dominika

V Karibiku nenajdete moc dobrých piv, ale zde jsou některé z místních značek: Presidente, Carib, Kubuli na Dominice. Nicméně na pivo Kubuli lahvuje firma o ostrova Svatá Lucie, která je největším místním dodavatelem piv a nealkoholických nápojů.

Noční život v Karibiku

Velmi oblíbené tu jsou taneční večery, kde uvidíte místní hubené i tlusté dámy tančit jako o život, v objetí malých i velkých mužů. Je až úžasné, jak tu každý umí velmi dobře zouk, salsu nebo matoubu. Jakmile se v sále objevíte, nemyslete si, že pro vás nikdo nepřijde. Místní tancují rádi a rádi si o tanec také říkají. Odmítnutí by mohlo urazit, tak začněte trénovat radši už teď.

Suvenýry – co si přivézt z Karibiku

Některé karibské ostrovy jsou díky neexistující dani z přidané hodnoty rájem pro nákupy. Například na Svatém Martinovi ve městě Phillipsburg lze pořídit eletroniku, šperky, alkohol a cigarety za příjemné ceny. V obchodech často uvidíte za pultem Indy ochotné smlouvat. Dejte si ale pozor na záruku – většinou vám řeknou, že jde o mezinárodní záruku (international warranty), ale ta je mnohdy o dost užší než ta v rámci země nákupu.

V Karibiku mají spousty značek bílého rumu
Mušle z Karibiku

Co by vám nemělo v kufru při zpáteční cestě chybět:

Bílý rum – jedna lahev stačit nebude. Je lepší si koupit více lahví čistého rumu a doma pak namíchat drink dle svého gusta, než kupovat již namíchané drinky v lahvi o nízké kvalitě a horší chuti.

Poznávací značka SPZ – prodávají ji na Svatém Martinovi na trhu za 5 USD. Na tomto ostrově totiž každý rok všechna auta mění poznávací značky, a tak není divu, že se s těmi starými začalo obchodovat jako se suvenýry. Skvělá ozdoba domů na zeď!

Marmelády z exotického ovoce – zapomeňte na domácí jahodovou marmeládu a zkuste marmeládu z maracuji, manga, banánu nebo guavy. Navíc většina z nich má kolem 60 % obsahu ovoce.

Mapa Karibiku – každá domácnost na ostrovech má doma pověšenou mapu karibských ostrovů. Proč tuto mapu nemít jako památku na nezapomenutelnou cestu?

Suvenýr z kokosové skořápky – je jich tu spousta, od nejrůznějších krabiček po vyřezávané ozdoby na zeď

Slamák – že by kýč? Ale ne, když ho koupíte hned na začátku pobytu, bude vám sloužit jako praktické stínidlo a doma pak jako památka.

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Lovec ryb na Svatém Martinovi

Prodavačka kokosového sorbetu

Produkty Karibiku

Karibská flóra

Kokosový sorbet z Guadeloupu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top