Jídlo do letadla

Jídlo do letadla – co je zakázané?

Svačina do letadla je základ, ale ne každou si můžete na palubu vzít. K letadlu jdete pouze s příručními zavazadly, se kterými nejdřív musíte projít bezpečnostní kontrolou. A právě na té vás čeká nejvíc omezení.

V Evropské unii s sebou můžete mít tekutiny/krémy/gely do maximálního objemu 100 ml, které vložíte do průhledného uzavíratelného sáčku o max. objemu 1 litr. Uvnitř sáčku nemá být víc než 10 kusů lahviček/tub s tekutinami a každý cestující může mít takový pytlík pouze jeden.

Nicméně některá evropská letiště už mají nové moderní rentgeny, do kterých jednak není třeba tekutiny vyndávat z batohů a ani se omezovat na 100 ml. Pohodlně tak bezpečnostní kontrolou projdete třeba v Helsinkách. Letiště Praha by omezení 100 ml mělo zrušit kolem roku 2025.

Sendvič a bageta do letadla

S pevnou stravou si nemusíte lámat hlavu, můžete si vzít, na co budete mít chuť. Dobrou zprávou je, že i salát nebývá problémem (pokud se bavíme o salátu s kousky zeleniny a né o “mokré” variantě, která by šla označit za kaši). Takže doma před odletem v klidu namažte chleba, klidně do něj vložte řízek, kyselou okurku, tohle nikoho zajímat nebude. Na obrázku moje vychytávka s gumičkou, aby to drží pěkně pohromadě.

vlastní jídlo do letadla, které vám ušetří peníze

Ovoce a zelenina

Ovoce i zeleninu si do letadla můžete vzít, pokud se však nebavíme o plném kokosu (o tom píšou na webu ženevského letiště :D) nebo zavařeninách – ty podléhají limitu 100 ml. Zároveň letíte-li třeba na Nový Zéland, tam je dovoz jídla zakázaný. Já tam sice (už dávno) provezla jablko, ale zapomněla jsem ho v krosně a nedošlo mi to ani v momentě, kdy mi ji očichávali hned dva celní psi. Celník se mě zeptal, zda mám v batohu nějaké jídlo. Já že ne.

Ananas vám do letadla nejspíš projde i celý, ale nápoj do max. 100 ml

Džem, marmeláda, med nebo pomazánka

Tady pozor, džemy a pomazánky mají podobnou konzistenci jako krémy. A krémy patří mezi oemezené věci do 100 ml. Takže teoreticky na cestách můžete koupit miniaturu marmelády někomu domů jako dárek, ale musí mít max. objem 100 ml a hlavně: musí to na sobě mít napsané! Už mi takhle vyhodili portugalské tremocos v nálevu, protože prý nebylo bez originálního nápisu jasné, že splňují limit.

Sardinky, rybičky a paštika

Stejně jako u marmelád. Musíte mít balení do 100 ml. A i tak se vám může stát, že to na bezpečnostní kontrole zabaví.

Mohu si vzít do letadla sýr?

Tvrdý sýr jako Eidam nebo Comté není problém. Horší je to s měkkými sýry. Například ve Francii měli přímo vyfoceno, které sýry do letadla můžete mít a které ne. Mezi ty zakázané patří ty měkké/tekutější – camembert, roquefort, bryndza, taveňák, hermelín.

A bacha na měkké sýry, které v příručním zavazadle z Francie nepřevezete!
A bacha na měkké sýry, které v příručním zavazadle z Francie nepřevezete!

Voda do letadla

Tu si vzít můžete a rozhodně to udělejte. Zejména nízkonákladovky vám ani napít nedají (zdarma). Možnosti máte dvě: buď si z domu vezmete prázdnou lahev a za bezpečnostní kontrolou najdete na letišti pítko a vodu si do lahve doplníte (pítka na letištích bývají, v Praze potvrzuji). Nebo si za bezpečnostní kontrolou vodu koupíte v automatu, kavárně nebo duty free obchodě. Přinejhorším si ji koupíte až v letadle.

Alkohol

Alkohol převážet můžete, jen myslete na různé povolené limity v rámci EU a mimo EU. Dárek z duty free v podobě lahve vína tedy není problém. Problém by ale byl, kdybyste to víno pak chtěli na palubě letadla vypít. Požívání vlastního alkoholu v letadle je zakázané a už jsem viděla na to personál cestující upozorňovat.

Jídlo do letadla pro děti

Kojenecká a dětská strava má v případě tekutin z pravidla do 100 ml výjimku. Dětem tedy můžete vzít i nad 100 ml, ale množství přímo uměrné délce letu. Aneb pro hodinový let asi nepotřebujete 20 přednídávek. Ale já beru hodně kapsiček, které pak použiju i v destinaci – zejména poud jde o místo, kde nevím, zda takové zboží prodávají. Kompletní návod na létání s miminkem a malými dětmi nastudujte našem brífinku před odletem.

Prášek

Prášek není problém, ať už jde o prací prášek nebo prášek, ze kterého si v Norsku na treku uvaříte vytuněnej guláš. Nicméně opět platí pravidla různých států – například do USA můžete vzít balení prášku max. 350 g.

Káva do letadla

Kafe do letadla ve smyslu kávových zrnek nebo mletou kávu si vzít můžete. Co může být problém, je přinést si na palubu horký nápoj.

Klobásy, uzeniny a salámy

Jasně, Uherák si vzít do letadla můžete. Jediným háčkem může být destinace, do které letíte. Třeba na Maledivy nemůžete dovážet vepřové maso. Zejména pokud letíte mimo EU, zjištěte si více o dovozu potravin.

Na let s Turkish Airlines si vlastní jídlo neberte, dávají toho mraky

Čokoláda, bonbony a zmrzlina

Dobrá zpráva na konec. Čokoláda je do letadla povolená a vřele ji doporučuji vzít s sebou, protože nikdy nevíte, zda v tom letadle náhodou nebudete sedět o dost dýl, než jste mysleli. Jako já s mamkou při cestě do Guatemaly, kdy nám po 5 hodinách sedánku v letadle řekli, že se let ruší.

Koho by napadlo brát do letadla zmrzlinu, tak to prosím nedělejte. Led taky ne. naopak letíte-li na narozeninovou oslavu, můžete převážet celý dort. Ještě jsem to sice neviděla, ale kdyby náhodou..

Na závěr vás chci upozornit, že už se dá dobře najíst na palubě letadla, aniž byste za to zaplatili majlant. My si pravidelně dáváme u Ryanair jejich menu s teplým jídlem (zelené curry mňam a těstoviny pro děti) za cca 10 EUR i s dezertem.

u Ryanairu máme rádi green curry a těstoviny bolognese

Vlastní jídlo do letadla Smartwings

Lidé se často ptají, jak je to s vlastním jídlem v letadlech Smartwings. Nevím o žádném omezení krom těch zmíněných výše – platí tedy to samé, co pro další lety. Svoji svačinu mít můžete, alkohol vlastní pít na palubě ne.

Další tipy: Rozměry příručních zavazadelJak na zavazadla RyanairJak se sbalit do příručního batohuCo zabalit miminku k moři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top