Výhled z Palazzo Contarini del Bavolo

Benátky

BENÁTKY

Benátky od konce dubna 2024 zavedly vstupní poplatek pro všechny denní turisty! Poplatek se vás týká, pokud vám je nad 14 let a nemáte v Benátkách ubytování – jste tedy denním turistou (vybírá se od 8.30 do 16h). Poplatek zaplaťte předem zde.

Které dny se platí vstupné do Benátek

 • duben: 25, 26, 27, 28, 29, 30
 • květen: 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26
 • červen: 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30
 • červenec: 6, 7, 13 a 14

Co udělat před cestou do Benátek

 • rezervujte si hotel v Benátkách (tipy níže) NEBO zaplatit vstupné
 • stáhněte si náš česko-italský slovník na cesty
 • stáhněte si do mobilu naši mapu co vidět (místa, která v Benátkách nevynechat)

Benátky, italsky Venezia, jsou hlavním městem italského regionu Veneto. Své jméno nesou Benátky po svém původním obyvatelstvu. Benátky jsou ostrovním městem, které se skládá z více než 110 ostrovů. Známé je také každoročním konáním Benátského karnevalu (Carnival of Venezia), který je pořádán vždy v únoru. Níže kde se nám tam líbilo a námi ověřené tipy

Turisté na gondole
Turisté na gondole

LETECKY DO BENÁTEK 2024

Mezi benátská letiště patří Marco Polo a Treviso. Z Prahy v roce 2024 na Marco Polo létá Wizzair a na Treviso Ryanair. Letenku Praha-Benátky jsem sehnala za 1 250 Kč zpáteční na jeden květnový víkend a dá se i levněji. Vzala jsem s sebou rodiče a manžela – překvapení k narozeninám.

Nastudujte náš návod na letenky a ubytování

Ještě na letišti nevěděli, kam letí 🙂 Na letišti Marco Polo jsem chtěla vybrat eura, ale nenašla jsem bankomat žádné banky, nýbrž pouze bankomaty směnáren, které účtují poplatky navíc. Příště do Benátek vezmu nějaká eura už z ČR (v Benátkách všude zaplatíte kartou, ale sem tam se hotovost hodí).

Tak fotogenické město jsem už dlouho nenavštívila
Tak fotogenické město jsem už dlouho nenavštívila

TIP: Z letiště do Benátek lodí

No není to romantika? Do města kanálů připlout? A tohle můžete udělat na letišti Marco Polo. Z terminálu projdete krytými chodbami až k přístavu. Nasednete na water bus. Cesta do Benátek trvá cca 40 min a plavba stojí 15 EUR jedním směrem. Se zastávkou na ostrově Murano. Detailní informace najdete na webu letiště. Jako zážitek si kupte tyto jízdenky na water taxi z letiště na hotel – je tam i varianta soukromého watertaxi (logicky dražší), kterou si dovedu představit jako super dárek nebo místo pro žádost o ruku…Nebo můžete jet autobusem. Z letiště Treviso jezdí tento autobus.

Lodí z letiště do Benátek
Lodí z letiště do Benátek

MHD V BENÁTKÁCH

Z letiště Marco Polo jezdí pravidelné autobusové přímé linky až do Benátek – linka č. 5. Jedna cesta stojí 8 EUR a trvá cca 25 minut. Autobusy jsou dost prostorné, takže i přes velký zájem turistů se všichni vejdou.

TIP: Jak ušetřit na autobusu z letiště do Benátek

Místo 8 EUR za jízdenku zaplatíte pouze 1,50 EUR. Stačí z letiště pěšky dojít na stanici, která se nachází mimo letiště. Tam už je cena nižší. My jsme měli hotel pár stanic od letiště a druhý den jsem platili za autobus už jen tuto nižší cenu.

MHD v Benátkách je zajímavým zážitkem pro mnoho cestovatelů. Přímo v Benátkách je MHD zajištěna po vodě – vyplatí se denní jízdenka za 25 EUR, která platí i na lodě, které objíždí všechny okolní ostrovy Benátek (Murano, Burano apod.). Určitě se svezte linkou 1 nebo 2 a naskočte na ni už na autobusovém nádraží, kde vystoupíte cestou z letiště. Po Benátkách si člověk ale vystačí pěšky. Samozřejmě ti z vás, kteří na cestách chtějí vždy všechno vyzkoušet, by se neměli zapomenout svézt po benátských kanálech na gondole. Možností je spousta a benátští gondoliéři se o vás budou téměř přetahovat. Pro lepší zážitek se zkuste s gondoliérem dohodnout na plavbu brzy ráno. Počítejte s cenou 100 EUR.

Na gondoly jsme se raději jen dívali.
Na gondoly jsme se raději jen dívali.

UBYTOVÁNÍ BENÁTKY

Přímo v Benátkách je ubytování dražší a hlavně – platíte tzv. tourist tax, která je 1-5 EUR za osobu a noc (děti mají slevu) a liší se dle typu ubytování a měsíce, kdy do Benátek vyrazíte – je nižší mimo sezónu, což je v Benátkách oficiálně pouze leden. Níže najdete konkrétní tipy na hotely jak přímo v Benátkách, tak v jejich okolí. S rezervací neváhejte, vybírala jsem výborně hodnocené za dobrou cenu.

Levnější variantou je bydlení v městečku Mestre, které leží na pevnině a je spojené s Benátkami mostem. Z Mestre jezdí do Benátek vlaky i autobusy téměř každých 10 minut a cesta netrvá o moc déle. V Mestre jsem našla toto nejlevnější ubytování, které je zároveň hodnocené 9+, což je luxus. Za dvě noci něco přes tři tisíce (pro dva).

My do Benátek přiletěli až v 11h večer, a tak jsem vzala ubytování 2km od letiště za 140 EUR/4 osoby – Venicegreen Agriresort (mají zahradu se zvířátky, za mě třeba ideální, pokud do Benátek cestujete s dětmi).

Ubytování 2km od letiště Marco Polo
Ubytování 2km od letiště Marco Polo

Moc pěkné apartmány a příjemná snídaně vedle recepce. Nabízejí odvoz z letiště (20 EUR/4 osoby i s kufry). Zdálo se mi to na 2km moc, jenže autobus z letiště stojí 8 EUR i na tři zastávky, plus v Itálii není Uber ani žádná jiná podobná taxi služba. A letištní taxi na tuto vzdálenost stálo také 20 EUR. Přes den by to šlo dojít pěšky podél silnice.

Agroturismo
Agroturismo

TIP K UBYTOVÁNÍ: Jak se v Benátkách vyhnout davům

Nocujte tam! Jedna noc stačí a za ty peníze to stojí. My jsme cestovali ve čtyřech a noc v centru – samostatný apartmán přes Booking.com – hledejte Ca’ Riccio vyšel na 222 EUR. A proč to dělat? Většina turistů, codo Benátek jedou, tam nespí. Jakmile začne večer, ulice se postupně vyprazdňují. A ten pocit procházet se podél kanálů, kde jindy pro samé lidi nevidíte na cestu, téměř sami, je přesně ten zážitek, který dělá cestování cestováním.

Ubytování v centru Benátek
Ubytování v centru Benátek

Apartmán pro 4 osoby - dva spí na gauči
Apartmán pro 4 osoby – dva spí na gauči

Další tipy na ubytování v centru Benátek

Ubytování v centru Benátek se dá najít také za příjemné ceny na to, jak turistická destinace to je. Nedaleko náměstí San Marco za dvě noci zaplatíte 4500 Kč v tomto hotelu Ai Cherubini (skvěle hodnocený). Další 9+ hodnocené hotely a apartmány v centru za fajn cenu: Hotel Firenze, Nike Apartamenti, Residence Ca Foscolo, Rosa Salva hotel. U hlavního nádraží seženete levný hotel Leone. Tady je další seznam hotelů v Benátkách

STRAVOVÁNÍ V BENÁTKÁCH

V Benátkách je několik supermarketů Coop, ale jsou to spíš větší prodejny potravin. Na malý hlad přes den stačí jednohubky cicchetti, které najdete v kavárnách a bistrech na každém rohu. Jedna příjemná Cicchetteria al pesce rosso je na dvorku Corte Seconda del Million.

Cicchetti - místní jednohubky
Cicchetti – místní jednohubky
Cicchetteria al pesce rosso
Cicchetteria al pesce rosso

Na večeři udělejte rezervaci do Osteria da Alberto – my jsme přišli bez rezervace a měli plno. Prý vaří výbornou benátskou kuchyni za dobré ceny. Možná už je to mezi turisty známé, ale místo působilo autenticky a bylo nám líto, že jsme tam nemohli jíst.

Na sklenku vína (například mého oblíbeného Valpolicella) zajděte do Osteria al Ponte. Malý bar, kde se dá taky najíst ve stylu jednohubek a ják by se u nás řeklo “něco k pivu”. Hezké na tomto baru je, že když se lidi nevejdou dovnitř, sedí na schodech mostu vedoucího k nádherné Bazilice dei Santi Giovnni e Paolo (tam jsem byli v neděli ráno na mši, velkolepé místo).

Na tomto mostě se popíjí vínko
Na tomto mostě se popíjí vínko

Na pizzu a různé druhy těstovin (například s omáčkou z černé tekutiny z hlavonožce) doporučuji zajít do benátské pizzerie Casa Mia v Cannaregiu (adresa Sestiere Cannaregio, 4430). Tato pizzerie je schovaná v postranní uličce a velmi oblíbená místním obyvatelstvem pro skvělé jídlo a za dobrou cenu.

TIP: Bufet s typickou benátskou kuchyní

Náš objev. Rosticceria Gislon nedaleko mostu Rialto. Objednáte u pultu a když je u stolků plno, tak i u pultu sníte. Špagety, rizota, mořské plody, saláty. Sklenka bílého nebo točená limča. Vedle seděla babička s dědečkem, o vypadali jako místní štamgasti. Autentická atmosféra a jediné, co budete potřebovat, je průbojnost mezi objednávajícími lidmi.

Turisté chodí na kávu za 8 EUR do nejstarší kavárny v Benátkách – Caffe Florian. My tam nešli. Kafe do dvou eur a basta. Všechna tato místa najdete v naší mapě ke stažení do mobilu (mapa je k nalezení také na mém předplatném společně s dalším prémiovým obsahem).

ZÁBAVA, KULTURA A PAMÁTKY

V Benátkách se mládež setkává spíše doma na večírku nebo při společné večeři. Nicméně je zde mnoho barů nabízejících různé druhy vín a míchaných nápojů. Přes den si můžete zajít na kafe, všude stojí okolo 2 EUR. Specialitou je kafe s grappou (místní velice silný alkohol zajímavé chuti). Kulturní kalendář Benátek najdete na oficiálním webu tamního turistického centra.

TIP: Jak navštívit Dóžecí palác bez lidí

Jděte tam večer! V pátek a sobotu mají až do 23h. My jsme šli neplánovaně ve 21:30 kolem a když jsme zjistili, že mají otevřeno, neváhali jsme. Vstupné 25-30 EUR na osobu, ale za vidění to stojí! U vstupu nám říkali, že na návštěvu potřebujeme alespoň 2h. Riskli jsme to a udělali dobře. Vstupenky pořídíte TADY. Navíc v určité dny lze v Dóžecím paláci přespat!

Dóžecí palác - nikde nikdo
Dóžecí palác – nikde nikdo

Prošli jsme zdobené sály, aniž by byl kolem někdo další. Všeho všudy tipuji do 20 lidí v celém paláci. Nevím, jak to vypadá přes den, ale Most vzdechů je dost úzkej na to, aby se ucpal při desítce lidí naráz. Měli jsme pocit, jako kdyby Dóžecí palác otevřeli jen pro nás.

Sami v Dóžecím paláci
Sami v Dóžecím paláci
Most vzdechů
Most vzdechů
S noční atmosférou je to nejlepší
S noční atmosférou je to nejlepší

TIP: Nejlepší výhled na Benátky

Kupte si předem on-line lístky na věž paláce Contarini del Bavolo. Cena 9 EUR, minimum lidí a výhled na město nádherný. Další dopoučení je věž kostela San Giorgio Maggiore a San Giorgio (jede tam MHD loď).

Výhled z věže paláce Contarini del Bavolo
Výhled z věže paláce Contarini del Bavolo

TIP: Jak se vyhnout frontě do Baziliky sv. Marka

Kupte lístky na daný čas předem na webu Baziliky sv. Marka. Půjdete pak jiným vchodem než ostatní a čekáte max.15 minut. Vstupenky vyjdou na 6 EUR/osoba. V 11h se můžete přidat ke komentované prohlídce zdarma. Během procházení kostel po vyznačené trase (ano, nechodíte si tam, jak se vám zlíbí, ale v houfu lidí postupujete po trase) máte možnost vidět něco navíc, když si připlatíte. My jsme si připlatili jak za poklad (Tesoro della Basilica), tak za zlatý oltář (Palla d’Oro). Obojí je unikát. Relikvie svatých, kalichy a mísy s drahými kameny z Konstantinopole apod.

Náměstí svatého Marka
Náměstí svatého Marka
Ponte di Rialto
Ponte di Rialto

TIP: Nejlepší výhled na Ponte di Rialto

Z terasy obchodního centra vedle mostu! Stačí vstoupit do centra některým ze vstupů z ulice Calle del Fontego a vyjet po červených jezdících schodech až nahoru. Svou návštěvu ale rezervujte zdarma on-line předem, protože tam mají limit na počet lidí na terase. Rezervace se provádí vždy na 15 minut. A když hodně prší, tak je terasa zavřená. Víc info o zdarma rooftop vyhlídce zde.

Tímto způsobem rezervujete vstupenky
Tímto způsobem rezervujete vstupenky
Fronta na terasu - kdo neví, že má rezervovat předem, nepořídí.
Fronta na terasu – kdo neví, že má rezervovat předem, nepořídí.

Velmi zajímavé je se projít podél moře ulicí Fondamenta Zattere Santo Spirito (na jihu Benátek) až k samému cípu na konci. Cestou narazíte na alternativní klub s fotbálkem.

BENÁTSKÉ OSTROVY

Většina turistů při objevování ostrovů okolo Benátek jezdí na Murano. Burano je ale díky různobarevným domkům a menší frekventovanosti návštěvníků mnohem zajímavější – byť se tam pluje cca 40 min.

Na Burano se focení ubránit nedá.
Na Burano se focení ubránit nedá.

Z Burana je ideální jet na další ostrov Torcello, který působí trochu pesimistickým dojmem a na jeho návštěvu stačí půl hodiny. Z Burana je také velmi zajímavé jet zpátky do Benátek přes Sant Erasmo. Zde jezdí jen místní lidé, a tak se Vám může stát, že Vás bude na lodi jen pár. Je to zajímavá projížďka s pěknými výhledy.

Ostrov Burano
Ostrov Burano

Všechna doporučení z tohoto článku najdete v již zmiňované mapě ke stažení do mobilu, kterou sdílím na svém předplatném společně s dalšími mapami, šablonami a návody na cesty.

Korfu • Sardínie • Monopoli • Malta • Madeira • Tenerife • Řím

3 thoughts on “Benátky

 1. Odpovědět
  Valach - 29.4.2023

  Taky jsme tam nedávalo byly. Je to tam moc fajn. Doporučuji jezdit mimo seznovu. Přes léto to je po covidu hodně narvane turisty 🙂

 2. Odpovědět
  Lucie Stoklásková - 18.3.2024

  Dobrý den, ráda bych se ujistila, jestli to chápu správně. Pokud pojedu do Benátek mimo termín, ve který je nutné zaplatit poplatek, nemusím si ani rezervovat vstup? Děkuji, Lucie

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 20.3.2024

   Podle mě nemusíte – ani to na ten termínv tom jejich systému nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top