autem s miminkem

Jak a co si sbalit na dovolenou autem s miminkem a odjet bez stresu

Cílem článku je podpořit páry v cestování i poté, co si pořídíte potomka. Jak si sbalit na cesty, aniž by u toho bylo moc stresu. Aby tam zůstalo těšení se. Protože sezení doma ještě nikomu neprospělo. První řádky tohoto článku jsem napsala v červnu 2020. V době, kdy našemu Adámkovi byly 4 měsíce. Za sebou jsme měli čtyři cesty vždy na 3-7 nocí. Zatím jen po Česku. – PAUZA – Další řádky jsem psala až v dubnu 2021, Adámkovi byl rok a byli jsme na dalších cestách. Zrovna jsme se vrátili z Chorvatska. Byli jsme také na Korfu, ve Španělsku, v České Kanadě, v Beskydech, v Broumově, ve Žďáru nad Sázavou nebo v Krkonoších. A teď je listopad 2021 a za sebou máme procestované léto: začalo na Sicílii, pokračovali jsme roadtripem po Rumunsku, pak jsem zaletěla do Toulouse a v srpnu jsme se vydali na tři týdny do Švýcarska v rámci Home Exchange (výměna ubytování). V září jsme ještě dali týden na Zakynthu. Posouváme se do dubna 2022. V zimě jsme stihli týden na Tenerife, pár dní jižně od Říma a týden v Emirátech (bez CK). Seznam oblečení na cesty pro miminko a kojence jsem popsala v jiném článku.

Další články: Poprvé letadlem – pravidla pro kojenceJak sbalit miminko na cestyJak ušetřit za hotelCestovní doklad pro miminkoVýměna domovůKočárek na cesty Jak si sbalit do příručního

Tetris v reálném životě
Tetris v reálném životě – dole v článku ještě ukázka z Chorvatska

1. Míň stresu při balení a odjezdu

Nám zatím pomáhají dvě věci. Jednou je seznam, který při balení odškrtáváme – ten jsme měli ze začátku, teď už jedem na automat, ale to také díky tomu, že cestujeme hodně, a tak to máme zajetý a zapamatovaný. Důležité na tom je, že balí máma i táta. Ne pouze jeden.

Balicí seznam, použitý 2x, teď už někde v rodinné kronice
Balicí seznam, použitý 2x, teď už někde v rodinné kronice

Tou druhou věcí je odnést část sbalených tašek a kočárek do kufru auta večer před odjezdem. To u nás dělá Martin. A já jsem za to nesmírně ráda. Protože to nejlepší na tom je, že při samotném odjezdu vycházíme z bytu už bez zavazadel. Pouze my tři. I když to není realita, ten pocit lehkosti je do startu dovolené velkým plusem.

Dva kočárky s sebou bereme jen výjimečně
Dva kočárky s sebou bereme jen výjimečně – přečtěte si článek o tom, jaké kočárky na cesty máme

 

Martin je pyšnej, že ve vejde pod roletku
Martin je pyšnej, že ve vejde pod roletku

2. Příprava vozidla na cestu s dítětem

Naproti autosedačce máme zrcadlo, do kterého vidí řidič. Spolujezdec má při ruce ruční zrcátko, kterým se na dítě podívá i během jízdy. Zároveň jsme investovali asi 2000 Kč do kvalitních stínidel do oken, protože ta levná nedoléhala nebo přesně neseděla na tvar. Adámkovi budou brzy dva roky a stále jezdí v protisměru, je to bezpečnější.

Zrcadlo, přes které dítě vidí na řidiče a naopak
Zrcadlo, přes které dítě vidí na řidiče a naopak

 

Ukázka instalace zrcadla na opěrku auta
Ukázka instalace zrcadla na opěrku auta

Vzadu na autě máme samolepku, která ostatní účastníky silničního provozu informuje o tom, že vezeme dítě. Samolepka je decentní, žádné “Julinka a Sebík”. Ale moje úvaha je taková, že když ostatní uvidí, že vezeme dítě, budou se mít víc na pozoru. Pojedou třeba méně afresivně apod.

Samolepka na vozidlo Baby inside
Samolepka na vozidlo Baby inside

3. Hygienická taštička pro mimi

Tenhle tip jsem dostala od kamarádky a osvědčil se. Je to průsvitná taštička (aby bylo rychle vidět, co je uvnitř a co chybí), ve které vozím léky pro případ potřeby, kapičky, nůžky, hřeben, minikrém proti sluníčku, minikrém na opruzeniny. Vyplatí se ji mít sbalenou permanentně, takže mít dané předměty dvakrát. Až na nůžky a hřeben to tak mám.

Průhledná, ať dokážu na první pohled zjistit, zda tam je, co hledám
Průhledná, ať dokážu na první pohled zjistit, zda tam je, co hledám

4. Batůžky na šňůrky nevyhazovat

Používám dva. Do jednoho dám zásobu plen (nemám je totiž v malých baleních, kupuju ve velké krabici, a tak jich vždy pár vytáhnu a dám do batůžku). Do druhého hračky na deku, chrastítka, plyšáky apod. – netahám ale moc. Důležité je, že to dělám vždycky stejně, a tak při balení už jedu na automat, systém už mám vymyšlený.

Do jednoho pleny, do druhého hračky
Do jednoho pleny, do druhého hračky

5. Jak na příkrmy

Dokud jsem výhradně kojila, pohoda jazz. Později jsem s sebou vozila Avent napařovací mixér 2v1, zapojit do elektřiny a je to. A vlastní škrabku, jsem levák 😀 Teď Adámek jí to, co my, takže už s sebou nevozím nic spešl – krom kapsiček, tyčinek, křupíků a jednoho příkrmu pro jistotu.

Napařovač s mixérem v jednom
Napařovač s mixérem v jednom

6. A co deka/sedátko/židlička?

Ze začátku jsme vozili lehátko Babybjorn z druhé ruky, osvědčilo se. Židličku ani žádný nástavec jsme nevozili. V rámci omezení počtu zavazadel jsme Adámka při jídle prostě měli na klíně. Nutností ale byla deka – taková ta na piknik zespodu s igelitem – nechtěli jsme, aby v ubytování Adámek ležel na studené podlaze, a dokud nelezl, tak takováhle deka byl jistotou čistoty. Hrazdička ze začátku byla fajn, ale šlo to i bez ní.

Babybjorn na cestach
Babybjorn na cestach

 

Hrací deka je základ, hrazdička bonus
Hrací deka je základ, hrazdička bonus

7. Koupání a spaní miminka na cestách

Umyvadlo je skvělá “vana” pro mimi. Neřešili jsme. Navíc jsme koupali jednou za tři dny. Cestovní postýlku jsme většinou brali s sebou, ale často se ji podařilo v ubytování domluvit, a tak bylo o pár kil v kufru auta míň.

8. Průběh cesty autem s batoletem

Já sedím vepředu, Adámek je zvyklý být vzadu sám. Do Chorvatska jsme vyjeli v pět ráno, protože Adámek je spíš sova než skřivan, rána má pomalejší. Takže do 10.30 v autě spal a to už jsme byli v polovině cesty. Když jde do tuhého, přesedám si dozadu a stanu se animátorkou a podavačkou dobrůtek.

Prohlížení knížek v koloně cestou do Chorvatska
Prohlížení knížek v koloně cestou do Chorvatska
Pauza na cestě a kontrola tlaku v pneu
Pauza na cestě a kontrola tlaku v pneu

Když vím, že by chtěl spát a nejde mu to, pouštím mu nad hlavou z mobilu tyto písničky s cinkáním a zvuky moře – to je zaručený. Případně ukazuju na mobilu fotky psů a dalších oblíbených zvířat. Naopak nefunguje, když pouštím zvuky štěkání. Zatím nepouštím pohádky ani videa. A knížky jsou taky fajn.

Před
Před
Po
Po

Do Rumunska jsme vyjeli také brzy ráno. Teď už Adámekv autě moc nespí, a tak jsme volili co nejkratší přejezdy, později ve Švýcarsku jsme se snažili vejít do 3,5 hodin denně/v kuse.

Další články: Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

2 thoughts on “Jak a co si sbalit na dovolenou autem s miminkem a odjet bez stresu

  1. Odpovědět
    Hanka - 16.6.2023

    Skvele tipy! Prosim odkud mate to zrcadlo nad sedacku? A jake mate zrcatko vepredu, to jsem nepochopila. Moc diky.

    1. Tereza Schindlerová
      Odpovědět
      Tereza Schindlerová - 29.6.2023

      Podívám se, ale jinak zo zrcátko vepředu mám nějaké staré – může být cokoliv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top