Náměstí pomerančovníků v Marbelle

Naše cesta do španělské Andalusie v době opatření proti šíření koronaviru

Vyrazili jsme v lednu 2021. V článku popíšu, co bylo potřeba pro vstup do Španělska, jak to probíhalo, jaká opatření měli tam a jaký byl poté návrat do ČR. Byo to dost na těsno, o týden později už by to tak hladce nešlo, no přečtěte si to sami. A dám k tomu i pár tipů na výlety a podniky.

Co zjistit před odletem do Španělska

Letenky se Smartwings vyšly pro dva dospělé a kojence 4400 Kč zpáteční. Bylo to díky konkurenci na trase Praha-Malaga, kterou lítá i Ryanair. Kupovali jsme s tím, že v podmínkách byla možnost jednou let změnit zdarma (a doplatit rozdíl ceně tarifu). Při nákupu tedy pečlivě studujte podmínky, ať zbytečně nepřijdete o peníze. A než je koupíte, zjistěte si, jaká opatření v dané zemi zrovna platí. Pustí vás tam vůbec? My věděli, že se nedá cestovat mezi provinciemi – naplánovali jsme naši cestu na místa v rámci provincie Andalusie. Také jsme věděli, že restaurace a obchody jsou otevřené.

Co zařídit před odletem do Malagy

Nejdřív bylo potřeba objednat se na PCR test tak, aby výsledek byl před odletem a zároveň to nebylo déle než 72 hodin – některé země mají pouze 48 h. Odlet jsme měli v neděli v podvečer, na test jsme šli v pátek ráno. Výsledek byl v sobotu ráno. Oba negativní. Náš téměř roční Adámek nemusel.

Dále jsme potřebovali pro vstup do Španělska QR kód. Ten jde ale vygenerovat až v momentě, kdy znáte číslo sedadla v letadle, které se tam vyplňuje. Stačí si ho vygenerovat až na letišti po check-inu, není třeba ho tisknout.

Létání v době covidu

Na letišti na přepážce kontrolovali negativní PCR testy. QR kód pak důkladně kontrolovali po příletu do Malagy. Ale šlo to rychle, nezdrželo nás to. Celou dobu na letišti i v letadle jsme měli respirátory. Krom jídla a pití. Také jsme důkladně vydezinfikovali sedačky – ale to zejména kvůli Adámkovi.

Na pražském letišti sotvá pár odletů v ten den, v Malaze trochu víc, ale i tak bylo prázdno. Divný pocit. Nikde nikdo, v Praze duty free obchody otevřené. Ostatní ne.

Vývoj opatření v Andalusii

Když jsme do Malagy přiletěli, věděli jsme, že všude musíme mít roušku, nesmíme vycházet po 22. hodině a nesmíme vyrazit za hranice provincie – tedy Andalusie. Rezervovali jsme jeden hotel u moře na první půlku pobytu a druhý ve vnitrozemí na zbytek času. To byla neděle. Jenže v počty nakažených koronavirem začaly rychle růst. V Andalusii aktualizují opatření dvakrát týdně – o půlnoci z úterka na středu a z pátka na sobotu. Z úterý na středu nám zavřeli hranice měst. Rozhodli jsme se zůstat v Marbelle, protože do obvodu města patří dlouhá část pobřeží a vesničky kolem, dokonce i na výlet do kopců se dalo.

Situace se zhoršovala, nicméně obchody a restaurace zavřely až pár dní po našem odletu zpět domů. Bylo to ted tak tak.

Kde se najíst a napít v Marbelle

Ve starém městě Bartolo – typický bar, kam si místní dopoledne zajdou na kávu a španělskou omeletu. Na snídani a dopolední svačinu zajděte na trh! V horním patře jsou i kavárny a stánky s jídlem a s terasou. Na rybu jsme zašli do restaurace Altamirano, už trochu turistická, ale sedíte ve starém městě na malém náměstí.

Na pivko zajděte to baru Acapulco, také tam potkáte místní. Výborné tapas mají v Taberna Casa Bianca.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top