Lisabon

LISABON

Lisabon – Portugalsko

Poslední ktualizace prosinec 2023. Než začnete plánovat svůj portugalský trip, zde jak se portugalsky řekne děkuji: obrigada (říkají ženy), obrigado (říkají muži, čte se to obrigádu, Martinova pomůcka: žádám o brigádu :D). Nově si stáhněte náš česko-portugalský slovník na cesty

Články z Portugalska: AlgarveDouro roadtripPortoAzoryMadeira

Letenky do Lisabonu

Do Lisabonu (portugalsky Lisboa) doporučuji letět s portugalskou národní aerolinkou TAP. Na podzim 2018 jsme byli na víkend bez dovolené, v pátek večer tam, v neděli večer zpět. V sezóně 2023 z Prahy do Lisabonu létají také Easyjet a my se tam s nimi na podzim chystáme.

Nevadí-li vám odlet z Vídně, zkuste tamní spoj s Ryanair. Pokud se tam chystáte poprvé, budete potřebovat alespoň 4 dny. Kdo do Lisabonu zavítáte poněkolikáté, zvažte půjčení auta a objevování portugalského venkova – autenticita a dobré ceny zaručeny.

Modré azulejos - kachličky po celém Lisabonu
Modré azulejos – kachličky po celém Lisabonu

Jak se dostat z letiště do centra Lisabonu

Síť MHD v Lisabonu je vcelku dostatečná, ale ve srovnání s Prahou horší – zde ceník jízdného. Z letiště se do centra Lisabonu dostanete za cca 20 min červenou linkou metra směr Saldanha/S. Sebastiao. Jedna jízda metrem stojí 1,65 EUR – lisabonské metro.

Z letiště do centra Lisabonu se v době mezi půlnocí a pátou hodinou ranní nedostanete jinak než taxíkem. Na druhou stranou jízda taxíkem není tak drahá. Musíte ale počítat s příplatkem kolem 1,7 EUR za zavazadlo a 2.50 EUR za jízdu v noci.

Centrum Lisabonu lze projít pěšky, ale ke vzdálenějším památkám můžete zajet metrem (4 linky), autobusy, vlakem nebo tramvají.

Velmi oblíbená je tramvajová linka č. 28, která projíždí nejznámějšími místy Lisabonu. Podobnou trasou jezdí i turistická linka (červená tramvaj), kde se platí zvláštní jízdné. Vydejte se na komentovanou projížďku a procházku s průvodcem.

Tram číslo 28
Tramvaj žluté barvy – tradice

Pro jízdu metrem je vhodné zakoupit si kartičku nabitou na 10 jízd. Jedna jízda metrem stojí 1,65 EUR. Celodenní jízdenka (24h) vyjde na 6,60 EUR.

Součástí lisabonské MHD jsou také 3 lanové dráhy (elevadores), z nichž Elevador de Santa Justa je turisty nejoblíbenější (nachází se u Praça do Rossio – pozor, oficiální název náměstí je Praça D. Pedro V, ale většina obyvatel města je nazývá „do Rossio“). Jedná se o svislý výtah, který vás doveze na vyhlídkus kavárnou. Odtamtud lze projít po můstku do horní části Lisabonu a čtvrti Bairro Alto. Na vyhlídku se lze ale dostat i bez placení – a to právě z horního Lisabonu po můstku.

Jedna z lanových drah
Jedna z lanových drah

Lisabonské elevadores pomáhají obyvatelstvu vyhnout se výšlapům do strmých kopců. Více informací včetně jízdních řádů (horarios) najdete na webu společnosti zajišťující dopravu po Lisabonu – Carris.

Restaurace v Lisabonu a portugalské gastro

Doplnění z konce roku 2018: Sedněte na tramvaj a jeďte na zastávku Calvário, odkud je to kousíček do Lx Factory – bývalé továrny, dnes hispter bistra a obchůdky.

Zátiší bývalé továrny
Zátiší bývalé továrny

Potraviny v supermarketech nejsou o moc dražší než v ČR. Ovoce je někdy dokonce levnější, to se týká hlavně tropického ovoce.

Pokud máte chuť zajít do restaurace, nejvýhodnější jsou polední menu. Většinou je na výběr mezi několika jídly, z nichž je vždy jedno ryba. Každý Portugalec vám ale doporučí: Nechoďte na rybu v pondělí, to není nikdy čerstvá (po víkendu restaurace ještě dodělávají zásoby z minulého týdne).

Samozřejmě, že došlo na chapadla - polvo
Samozřejmě, že došlo na chapadla – polvo

Portugalskou specialitou je Bacalhao (treska) na různé způsoby.
Pokud budete chtít ochutnat portugalskou kuchyni, zajděte do Casa do Alentejo (dům nedaleko centra, kde seženete různé materiály o regionu Alentejo). V domě je také bar s restaurací, kde doporučuji večeřet formou tapaz (vyberete si různá jídla – menší porce a pak je sdílíte všichni dohromady). Velmi dobrá je tzv. Punheta de bacalhao (salát z tzv. graos – zrna s treskou) nebo Porco com amejoias a Alentejana (vepřové z mušlemi a opečenými kostkami brambor).

Casa do Alentejo v Lisabonu
Casa do Alentejo v Lisabonu

Co je typické pro Lisabon? Vhodnou zastávkou cestou na večeři jsou bary specializované na alkoholický nápoj z višní – Ginjinha. Několik takových barů najdete hned u Praça do Rossio, vedle Teatro D. Maria II a také na konci uličky R. Portas de S. Antao. Jeden panák Ginjinhy vyjde na 1,1 EUR a po osmé hodině večer se tu schází mladí lidé.

Jedna ginja hned po příletu
Jedna ginja hned po příletu

Večer se v barové čtvrti Bairro Alto pije většinou pivo (cerveja). V Portugalsku převládají dvě značky – Sagres a Super Bock. Většinou se servíruje do 0,2 l sklenic, půllitry nejsou běžnou záležitostí. Místní pivo je sladší než české. Milovníci sangrie ale také v Lisabonu nebudou zklamaní.

Na dobrou kávu můžete zajít prakticky kamkoliv. Všude je silná, dobrá a levná (0.65 – 1 EUR). Lisabon je plný kaváren Pastelaria, kde vám kromě kávy nabídnou různé pečivo, zákusky a sendviče. Ke kávě rozhodně doporučuji ochutnat tradiční a velmi oblíbený Pastel de natas (zákusek z listového těsta s vanilkovou pudinkovou náplní, cena od 0.80 EUR).

Ubytování Lisabon

V Lisabonu je spousta hostelů a jiných příležitostí k ubytování. Doporučuji se ubytovat ve čtvrti Alfamazde seznam hotelů. Je to pěšky blízko do centra, ve čtvrti samotné najdete nespočet barů a restaurací a zároveň je to tam hezký – úzké uličky. My jsme tam našli velmi útulné ubytování pod názvem 36for2.

Naše ubytování ve čtvrti Alfama
Naše ubytování ve čtvrti Alfama

Noční život v Lisabonu

Doplnění z konce roku 2018: Chcete-li zažít neotřelý roof top bar na střeše parkingu, tak zajděte do PARK baru.

Na střeše tohoto parkovacího domu najdete bar
Na střeše tohoto parkovacího domu najdete bar
Střecha parkovacího domu
Střecha parkovacího domu

V Lisabonu se určitě nudit nebudete. Kulturní kalendář najdete zde. Velmi aktivní je také kulturní centrum v Belému (předměstí Lisabonu, cesta 20 minut vlakem ze stanice Cais do Sodré, cena jízdenky 1,70 EUR). Ve zdejším muzeu zde pořádají výstavy moderního umění, vstup bývá zdarma.

Na večeři a bohatý kulturní program můžete zajít do Restô do Chapitô – restaurace zřízená místní školou cirkusu (Rua Costa do Castelo 7). K ochutnání tu je například Pastel de bacalhao (mleté tresčí maso obalené v těstíčku a osmažené).

Uličky čtvrti Bairro Alto (v překladu vysoká čtvrť)
Uličky čtvrti Bairro Alto (v překladu vysoká čtvrť)

Večer se všichni schází ve čtvrti Bairro Alto. Změť úzkých uliček, kde stojí jeden bar vedle druhého, se po dvanácté hodině večer naplní tak, že je těžké projít. Zde se totiž pije a klábosí vestoje a na ulici. Dovnitř do baru si člověk jde buď pro další pivo nebo odskočit na toaletu. Jeden jediný bar zde míchá specialitu z piva s příchutí kávy a karamelu, která se jmenuje Ponta pé na cona (překlad nebudu uvádět, protože je tak trochu vulgární). Na bar se snadno pomocí názvu tohoto nápoje doptáte.

Vyhlídka Sao Pedro de Alcantara
Vyhlídka Sao Pedro de Alcantara

Kolem druhé hodiny se ta vytrvalejší část mladých lidí přesune blíže ke Cais do Sodré, do diskoték v ulici Rua Nova do Carvalho. Jedna z nejoblíbenějších minidiskoték je Jamaica (no 8). V pátek a v sobotu to žije také na diskotékách v prostoru mezi Cais do Sodré a Santos, v ulici u řeky. Trochu dál na západ leží další pás barů a diskoték (Docas).

Kolem 4.h ranní se pak ještě ti nejaktivnější přesunou například na diskotéku Lux (Cais da Pedra Sta. Apolónia Av. Infante Dom Henrique, Armazém A). Je to několikapatrová diskotéka s terasou na střeše, na kterou se i v 5h ráno stojí fronta.

Centrum Lisabonu
Centrum Lisabonu

Co vidět v Lisabonu za jeden den?

Určitě se musíte projít uličkami čtvrti Alfama, dále k hradu. Pak zas na druhou stranu na kopec a čtvrť Bairro Alto s krásnými výhledy. Někde si dát kafe a pastel de nata, v kterémkoliv cafebaru. K večeru posedět na náměstí Luis de Camoes – takový meeting point před večeří.

MIRADOUROS – LISABONSKÉ VYHLÍDKY

Při procházce Lisabonem narazíte na mnoho vyhlídek (miradouros), ze kterých můžete nafotit město z mnoha pohledů. Mezi nejkrásnější vyhlídky patří ta z Castelo de Sao Jorge a Miradouro da Senhora de Monte (výhled na Lisabon), Santa Catarina (s výhledem na řeku Tejo a západ slunce). Lisabon „zezadu“ je pěkně vidět z parku Eduardo VII.

Vyhlídka u kostela a konventu de Graca
Vyhlídka u kostela a konventu de Graca

Na výlet se jeďte podívat do Belému na slavný památník portugalských mořeplavců Padrao dos descobrimentos, klášter Mosteiro dos Jerónimos. Belém láká davy turistů také pro velkovýrobu slavných Pasteis de Belém (vylepšený Pastel de natas), které můžete ochutnat v jedné z belémských pastelarií.

Ulice čtvrti Alfama v Lisabonu
Ulice čtvrti Alfama v Lisabonu

Sintra a travesseiro

Další výlet, který byste neměli vynechat, je do vesničky vzdálené 40 km od Lisabonu – Sintry. Vlaky jezdí každých 10 – 20 minut ze stanice Estacao do Rossio, jednosměrná jízdenka stojí 1,70 EUR. V Sintře v pastelarii nabízejí místní sladkou specialitu Travesseiro a slanou Queijoadu. Autobusem, taxíkem nebo pěšky dojdete k velikému parku s barevným palácem Palácio de Pena. Vstupenky předem koupíte na těchto stránkách.

Lisabon s dětmi

Cestujete-li s dětmi, jeďte se podívat do lisabonského oceanária, které bylo vyhlášeno jedním z nejlepších na světě. Obří akvária budou zážitkem i pro vás. Další inspiraci na to, co dělat v Lisabonu s dětmi, najdete na Lisbon for kids (v angličtině). Při odletu využijte na lisabonském letišti dětského koutku a la dětské hřiště vedle restaurace Soho (salo nám práci to najít, každý nás posílal někam jinam).

Základní informace o Lisabonu včetně počasí najdete na webu kamaráda Yuhů.

Peniche

Leenky do Lisabonu nemusejí znamenat, že v Lisabonu zůstanete. Nám se na podzim 2023 chtělo vyrazit mimo hlavní město Portugalska, a tak jsme si půjčili auto a strávili 4 noci v Peniche, ráji surfařů. Užili jsme si to tam moc.

Články z Portugalska: AlgarveDouro roadtripPortoAzoryMadeira

Pouliční hráč v Cascais
Ve Čtvrti Baixa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top