Zrušený zpožděný let odškodnění kompenzace návod

5 způsobů, jak získat kompenzaci za zpožděný let, zrušený let a overbooking

Naštěstí jsem tohle za ta léta létání řešila jen třikrát. Naposledy teď v lednu 2024 – čekám na reakci aerolinky (zpoždění letu z důvodu závady na letadle přes 5h). Nicméně dostat z aerolinek peníze, na které dle regulí EU máte právo, je někdy pěkný oříšek. V článku najdete můj návod, jak v situaci zrušeného/zpožděného letu nebo overbookingu postupovat.

Pokud tím nechcete trávit moc času, přistupte rovnou k poslednímu kroku mého návodu – předání případu právníkům, kteří ho vyřeší za vás – POUŽIJTE TENTO ODKAZ – nic neplatíte, když neuspějete. V případě výplaty kompenzace zaplatíte firmě 25 procent z ní.

A pokud jste už na letišti a nevíte, zda váš let bude na čas, tak sledujte trasu vašeho letadla na webu (nebo v appce) Flightradar24. Tam totiž zpoždění uvídíte dřív, než ho letiště zveřejní na tabuli. Zároveň tam najdete statistiky daného spoje za posledních 14 dní a hned si uděláte obrázek, kolikrát byl let zpožděný (a jak moc) nebo zrušený.

Jak funguje odškodnění za zpožděný/zrušený let v EU

Na odškodnění máte nárok, pokud se vám stala jedna z následujících věcí:

 • Zrušili váš let méně než 14 dní předem?
 • Zpozdil se váš let o víc než 3 hodiny (počítá se čas příletu oproti plánu)?
 • Nevzali vás do letadla pro nedostatek míst?

Výše odškodnění závisí na vzdálenosti letu, která se počítá jako ta nejkratší přímá trasa – tzn. bez přestupů a můžete ji zjistit přes web greatcirclemap.com:

 • 250 euro na letech do 1500 km
 • 400 euro na letech do 3500 km
 • 600 euro nad 3500 km

Zároveň musí jít o lety v rámci EU (stačí i pouze odlet z EU do třetí země) a nebo lety s příletem do EU a zároveň provozované evropským dopravcem. Platí to také pro Švýcarsko, Norsko, Island a samozřejmě také pro zámořská teritoria Francie (Guadeloupe, Martinik,…) nebo portugalská souostroví Madeira a Azory.

Zrušený/zpožděný let – kdy máte nárok na kompenzaci?

Letos je to se zrušenými a zpožděnými lety trochu složitější, a tak se pojďme podívat, za kterých okolností máte právo na odškodnění. Vždy je třeba zjistit důvod zpoždění/zrušení, aby bylo možné nárok na kompenzaci posoudit.

 • ŠPATNÉ POČASÍ: Nárok nemáte, tohle aerolinka nemohla ovlivnit
 • OMEZENÍ LETOVÉHO PROVOZU: Nárok nemáte, tohle aerolinka nemohla ovlivnit.
 • STÁVKA ZAMĚSTNANCŮ AEROLINKY: Nárok byste měli mít, protože dle regulí EU je z nároků vyňata stávka TŘETÍCH STRAN. Takže například stávka zaměstnanců letiště.
 • NEDOSTATEK PERSONÁLU LETIŠTĚ: Nárok nemáte, tohle opět aerolinka nemohla ovlivnit.
 • NEDOSTATEK ZAMĚSTNANCŮ AEROLINKY: Nárok máte, tohle je problém aerolinky, která prodala službu a není schopna ji doručit.
 • TECHNICKÁ ZÁVADA LETADLA: Nárok máte, pokud nejde o závadu už od výrobce, kdy by se například stahovala z provozu všechna letadla daného typu apod. Tohle musí aerolinka prokázat, takže za mě sotjí za to zkusit odškodnění získat.

A teď jeden nedávný případ z Prahy, který poukazuje na problémovost letošního léta. Cestující z Prahy do Manchesteru neodletěli, letadlo odletělo bez nich. Nestihli totiž projít bezpečnostní kontrolou, která je na Terminálu 1  až u gate. Čí je to vina?

 • aerolinka tvrdí, že její ne, letadlo měla připravené a na bezpečnostní kontrolu neměla vliv
 • letiště tvrdí, že jeho ne, že bezpečnostní kontrolu na daném letu posílili a handlingová společnost nekomunikovala situaci a rizika s letištěm dostatečně
 • handlingová společnost zajišťující odbavení letu a cestujících, že její ne, protože postupovala v souladu s požadavky aerolinky

Když se vám něco z toho stane, nezapomeňte sesbírat co nejvíc důkazů – vyfotit odletovou/příletovou tabuli, získat písemné vyjádření o daném letu a důvodu zrušení/zpoždění od letiště/zaměstnanců aerolinky,… Prvním krokem bude požadovat kompenzaci přímo u aerolinky. Nebojte se připomínat se nebo psát maily často, aerolinky totiž mnohdy spoléhají na to, že mlčením zákazníky odradí. Ideálně když se dostanete k e-mailu konkrétního zaměstnance, což nebývá lehké.

5 tipů, co dělat, když aerolinka nezaplatí?

Pokud se vám nedaří váš nárok uplatnit, tak přistupte k druhému kroku mého návodu – sežeňte kontakt na ombudsmana aerolinky. Nezabralo ani to? Třetím krokem je obrátit se na Úřad pro civilní letectví. U tohoto úřadu si veřejnost může stěžovat na to, že aerolinka neplní regule EU (nebo třeba také na bezpečnost letu).

Úřad řeší pouze odlety z českých letišť nebo odlety z letišť mimo EU provozované dopravcem EU. Neplatí to pro odlety z jiných států EU, než je ČR! Než stížnost u tohoto úřadu podáte, musíte nejdřív kompenzaci požadovat přímo u aerolinky. Když do 2 měsíců nedostanete uspokojivou odpověď, vyplníte formulář dle následujícího postupu.

Úřad pro civilní letectví aerolinku kontaktuje a požádá o její stanovisko s lhůtou 6 týdnů. S tímto postupem nemám zkušenost, a tak nevím, jak dobře funguje. Když by ani toto nezabralo, šla bych do poslední šance – čtvrtý krok mého návodu:

Zkusila bych to přes právníky – POUŽIJTE TENTO ODKAZ – většinou nic nestojí, pokud neuspějí. Pokud se jim zadaří, vezmou si z vašeho odškodnění cca 25 %. MŮJ TIP: My jsme cestovali ve dvou. Právníky jsme použili na jednoho z nás a když uspěli, použili jsme to jako precedens pro druhého z nás – dali jsme kompenzaci prvnímu? Ten druhý je totožný případ, takže má nárok taky. Podařilo se a peníze jsme dostali.

Přeci jen mě napadá ještě jedna – pátá – možnost a tou je kontaktovat banku o vrácení platby za letenky (v případě, že ani to vám aerolinka nezaplatila). Pro tuto možnost je ale tuším potřeba, abyste letenky platili kreditkou.

Overbooking a jak se mu vyhnout?

Aerolinky prodávají víc letenek, než je míst v letadle. Na oblíbených spojích (pravidelných linkách) se vám tedy může stát, že třeba až u gate zjistíte, že se nevejdete do letadla. Narvané spoje jsou například do Londýna, Dublinu, Bergama, Neapole.

Overbooking dělají i nízkonákladovky včetně Ryanair, a tak zrovna na příkladu Ryanairu uvedu, jak tomu předejít.: Nenechat check-in na poslední chvíli. Na letišti si ho dělá minimum lidí, ale mám na mysli on-line check-in. My ho děláme hned, jak to jde. A ti, kdo si zaplatí priority, mají výhodu – check-in mohou udělat už 60 dní před odletem. V rámci check-inu totiž dostanete boarding pass s vaším sedadlem. Zpozorněte tedy, pokud váš boarding pass sedadlo neobsahuje.

Také nechoďte do letadla poslední – aby se vám nestalo, že už nebude místo (ano, pokud se dobrovolníci nenajdou během check-inu, řeší se to až u gate). Zároveň vás uklidním – cestující se zdravotním znevýhodněním a cestující na ZPÁTEČNÍM letu by neměli být vyloučeni z přepravy kvůli overbookingu. A zároveň se overbooking netýká desítek lidí, spíše jednotek. Nicméně v době, kdy se ruší hodně letů, to znamená moc pasažérů na jeden let.

Když už se vám to stane, tak zkuste najít jiného dobrovolníka. Pokud vám to nevadí a neodletíte, tak vám aerolinka buď vrátí peníze nebo nabídne jiný let (včetně hotelu, pokud třeba). A bude se vás týkat nárok na odškodnění dle regulí EU (250-600 €).

Další články: Kam v zimě za teplemJak najít levnější letenkyRozměry příručních zavazadelJak na hotel zdarmaJak sbalit do příručníhoKorfu s příručnímAzory s příručnímMobilní appky na cesty 

4 thoughts on “5 způsobů, jak získat kompenzaci za zpožděný let, zrušený let a overbooking

 1. Odpovědět
  Tomas - 27.9.2022

  Dobry den,

  Poprosim omradu, jestli budete vedet.
  Rodice meli zpozdeny let o 3,5 hodiny.

  Letadlo melo zpozdeni pravdepodobne z duvodu predchozich letu, kde nabralo zpozdeni vlivem pocasi.

  Muze toto byt duvod zamitnuti nebo se toto retezeni nebere v potaz a jde to na vrub aerolinky?

  Jeste upresnim, ze se jednalo o let Ostrava-Burgas operovany smartwings.

  Dekuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 29.9.2022

   Doporučuji případ zaregistrovat zde: https://claimcloud.cz/cs/?a_box=sqy33k65

   Pokud je počasí na předchozí rotaci, tak je to mimořádná okolnost, ale i tak je lepší to zkusit registrovat a v případě, že kompenzaci nedostanete, nic neplatíte.

 2. Odpovědět
  Jana Dohnalová - 2.5.2023

  Dobrý den, četla jsem si Váš článek ohledně overbookingu. Chtěla jsem se zeptat, pokud chceme letět rodina o 5- ti členech, budeme tedy na jedné letence a jen jeden člen si zaplatí priority, bude mít dřívější check-in jen tento jeden pasažer, nebo půjde check-in 60 dnů dopředu i pro ostatní cestující uvedené na jedné letence. Děkuji.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   To nevím, nemám vyzkoušeno, ale dáválo by to tak smysl, že to půjde jen jednomu členovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top