Brooklyn Bridge

Americké vízum krok za krokem aneb když ESTA nestačí

Většině Čechů pro výlet do Spojených států amerických stačí ESTA. Česká republika je totiž součástí amerického bezvízového programu (Visa Waiver Program), což cestu do US značně zjednodušuje. Potřebujete biometrický pas. Vyplníte on-line formulář alespoň 72 hodin před cestou, zaplatíte 14 USD a můžete se do Ameriky vydat obchodně i soukromě až na 90 dní.

Další články: Jak na ubytování zdarmaFloridaHavajKorfuZakynthosCesty s miminkem

Jak na vízum do USA

ESTA nebo vízum?

I mně ESTA při mé cestě do New Yorku v roce 2015 stačila. Potřebovala jsem ji taky pro přestup v Americe na cestě do Guatemaly. Letos se do Států chystám znovu s tím rozdílem, že jsem si musela zažádat o americké vízum. Navštívila jsem totiž jednu ze zemí, která mě z ESTy diskvalifikuje – Írán. Od roku 2016 musejí Češi (a další členové bezvízového programu), kteří v období od 1. března 2011 až dnes navštívili Irák, Írán, Sýrii nebo Súdán. A právě Írán je teď u nás velmi oblíbenou destinací.

New York is never a mistake
New York is never a mistake

Americké vízum – návod

Na stránkách Americké ambasády najdete podrobný postup, jak o vízum žádat a co je k tomu potřeba. Níže můj návod s odkazy na jednotlivé stránky, snad vám ušetří čas. Celý proces se skládá ze dvou částí: první část procesu zvládnete do hodiny on-line a potřebujete k tomu biometrický cestovní pas (já použila ten, ve kterém nemám vízum z Íránu, mám totiž dva). Potřebujete udělat následující kroky:

  1. Vyplnit žádost
  2. Zaplatit poplatek
  3. Sjednat datum a času pohovoru

Druhá část procesu spočívá v návštěvě ambasády a pohovoru, po kterém vám oznámí, zda vám vízum dají a pokud ano, do 5 pracovních dnů vám pas pošlou na adresu, kterou jste uvedli v žádosti.

Chelsea market, New York
Chelsea market, New York

Udělejte si fotku bez brýlí

Budete potřebovat fotografii BEZ BRÝLÍ a máte dvě možnosti. Buď máte fotografii, která splňuje požadavky, a podaří se vám ji nahrát už v průběhu vyplňování žádosti, nebo do žádosti nahrajete náhradní fotografii a tu správnou přinesete fyzicky na pohovor na Americkou ambasádu. Svou fotografii můžete otestovat dřív, než začnete formulář vyplňovat. Já jsem se zkoušela vyfotit na mobil, ale zkouškou neprošla. Použila jsem tedy náhradní fotku a došla si udělat klasickou pasovou fotografii. Nebyla jsem si jistá, zda splňuje požadavky, a tak jsem ji poslala na kontaktní e-mail CONSPrague@state.gov. Odpověděli mi téměř ihned, a to jsem se pak ptala ještě na další věci.

Zjistěte, o jaké vízum žádat

Do žádosti je potřeba vyplnit také typ víza, o které žádáte. Pokud se do Ameriky chystáte jako turista, budete žádat o nepřistěhovalecké vízum B-2, pokud pracovně, tak B-1. Lze žádat i o kombinaci těchto dvou, což byl i můj případ.

Vyplňte on-line žádost

Na vyplnění formuláře DS-160 budete potřebovat zhruba půl hodiny. Po odeslání formuláře se vám objeví potvrzení s čárovým kódem, které vytiskněte a vemte s sebou na pohovor.

Zaplaťte vízový poplatek

Budete si muset vytvořit profil a až poté budete moct vízový poplatek zaplatit. Výše poplatku je 160 USD (cca 3360 CZK). Zaplatit můžete on-line kartou. Po zaplacení vám na e-mail přijde potvrzení, které vytiskněte a vemte s sebou na pohovor.

Sjednejte si pohovor

Po zaplacení poplatku vás systém nechá si vybrat datum a přibližný čas pohovoru. V mém případě měli první volný termín zhruba za 10 dní od podání žádosti (bylo to začátkem dubna). Přečtěte si informace o průběhu pohovoru a bezpečnostních pravidlech na ambasádě. S sebou byste neměli mít žádná velká zavazadla ani elektroniku (např. notebook). Já jsem kvůli tomu jela nejdřív do práce, abych tam s sebou notebook netahala. Ale viděla jsem, že někteří tam notebooky měli a dali jim je u vstupu do úschovny. U vstupu vám také vezmou mobil, který nejdříve musíte zcela vypnout. Proto doporučuji s sebou vzít knihu, v čekárně na ambasádě pouští CNN bez zvuku.

New York, u radnice
New York, u radnice

Návštěva ambasády

Čas pohovoru je orientační. Před ambasádou si stoupnete do řady a je jedno, zda člověk před vámi je objednaný na čas až po vás. První, co udělejte po příchodu do čekárny: vezměte si lístek z číslem (jako na poště). Čekárna je rozdělená na žadatele o nepřistěhovalecké vízum a na žadatele i vízum přistěhovalecké plus američtí občané. Až na vás přijde řada, dostanete se k první ze tří přepážek, kde odevzdáte pas a fotografii. Pak si jdete sednout a čekáte, až se vaše číslo objeví na displeji znovu. U druhé přepážky vám sejmou otisky prstů a znovu si jdete sednout. U třetí přepážky probíhá už vlastní pohovor. Ten můj trval asi minutu a skončil tím, že mi do pěti pracovních dnů přijde pas na adresu, kterou jsem uvedla v žádosti.

Za jak dlouho přišel pas

Cestovní pas mi poslali na adresu mnou určenou. Na pohovoru jsem byla ve čtvrtek a další úterý jsem už pas měla zpátky. Při cestě do New Yorku (JFK) jsem pak šla do jiné fronty než držitelé ESTy, k automatům, u kterých to ten den šlo rychleji, než ve frontě mé kolegyně, která měla ESTu. Při cestě na Havaj k automatům chodili jak držitelé ESTy, tak víz. U Automatu jen naskenujete pas, necháte si vzít otisk prstů a vyfotit se. Poté dojdete k přepážce, kde se vás úředník zeptá na pár věcí, hodí vám do pasu razítko a je to. Na mém webu najdete můj článek s tipy do New Yorku z roku 2015 (a drobným updatem o rok později) a také z našich líbánek na Havaji nebo z Floridy, kde jsme iděli start rakety.

Letiště Praha
Letiště Praha
Hawaii

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top