Jediná pláž se zlatým pískem na Tenerife

Kam letos k moři a tipy na levné letenky

Poslední aktualizace červen 2023: Přidány naše dojmy z řeckého ostrova Skiathos. K moři jezdíme na vlastní pěst, tj. bez cestovky – teď už se dvěma dětmi, zde návod na první let. V roce 2023 je to s odlety k moři z Prahy nic moc a čeká se velký zájem, takže neváhat. Pokud vám nevadí dojet do Vídně, Vratislavi, Norimberka, Bratislavy, Katowic nebo Berlína, tak je těch plážových možností víc a mnohdy za o dost nižší cenu. Uvidíme, jak to bude letos s rušením letů, snad už to nebude jako loni, ale pro jistotu: Tady můj návod, co v případě zrušeného/zpožděného letu dělat – pro uplatnění nároku na odškodnění použijte tento odkaz.

Zároveň upozorním, že i s malými dětmi létáme pouze s příručními zavazadly, i tak nám přijde, že máme věcí moc. Veškeré info o povolených (zdarma) zavazadlech pro děti do 2 let a jak to je u těch starších, najdete v obsáhlém článku s přehlednými tabulkami: Letecky s dětmi a pravidla aerolinek. Další tipy na letenky a kam vyrazit najdete také v článku ohledně státních svátků 2023.

Další články: Jak najít levný hotelS miminkem letadlemMobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Tipy na cesty s miminkem/kojencem

1. Dovolená na Mallorce

Na Mallorku doporučuji vyrazit na okraji sezóny – buď na jejím začátku nebo konci. My Mallorku navštívili koncem března – zde náš itinerář a náklady a měli jsme pěkné počasí “na šaty a sandále” a koupání pro otužilejší jedince taky proběhlo – voda měla cca 15 stupňů. Rozhodně jsme ale načerpali hodně sluníčka a nikde téměř žádní turisté. Na Mallorku se dostanete (nejen) s Ryanair z Prahy za rozumný peníz, a pokud chcete náklady snížit, hledejte letenky z Vídně nebo Norimberka. Na mém předplatném najdete ke stažení mapu Mallorky s našimi tipy – restaurace, pláže, výlety (zobrazíte ve svých Google mapách a máte hotovo).

2. Dovolená na Sicílii

Wizzair (povolená zavazadla pro kojence zde) vás z Prahy vezme do Catanie. My jsme předloni na Sicíli strávili týden v půlce června a letěli pouze s příručními zavazadly i s malým Adámkem. Bylo už krásně a teplo, turistů né ještě tolik. A městečko Sciacca, kde jsem zakotvili, mohu pro jeho autenticitu a pocit, že jste mezi místními (a ne turisty), jedině doporučit. Podrobné informace z naší cesty najdete v článku Týden na Sicílii. Na Sicílii se také dostanete téměř ze všech okolních letišť (Bratislava, Vídeň, Vratislav, Norimberk, Berlín).

Výhled z našeho apartmánu na přístav
Výhled z našeho apartmánu na přístav

3. Na pláž na jih Itálie – Bari, Monopoli

Z Prahy do Bari se letos dostanete s Ryanair. Byla jsem tam před pár lety s mamkou na pár dní začátkem června. Ještě nebylo přílišné horko a na plážích byli jen místní. Bydlely jsme v Monopoli, krásné přímořské městečko. Víc se dočtete v mém článku Itálie – Bari, Monopoli. Letos letíme v červenci z Prahy do Pescary a budeme bydlet v městečku Termoli.

Monopoli Itálie
Monopoli Itálie

4. Dovolená na Sardínii

Do Cagliari se letos létá (krom pražských Smartwings) z lětišť kolem – takže Vídeň, , Krakov, Norimberk. Do Alghero nově z Bratislavy nebo Vídně. Na Sardínii jsme byli dvakrát, ale pokaždé jen pár dní. A pokaždé se mi moc líbila. Rozmanitost pláží je víc než dostačující. Vše z naší poslední návštěvy ostrova jsem sepsala do článku Sardínie.

Sardínie na víkend
Sardínie – poblíž Cagliari

5. K moři do Řecka

Ryanair (povolená zavazadla pro kojence zde) vás letos z Prahy vezme na Rhodos, Korfu a také Skiathos. Z ostrova Skiathos jsme se zrovna vrátili – tady náš report. Rhodos jsem navštívila už hodně dávno, ale Korfu předloni už s naším malým Adámkem. Bydleli jsme u českořecké rodiny, blízko moře, s bazénem a barem, v apartmánu se zahradou. Vše jsem opět sepsala do článku Korfu na týden.

ubytování na Korfu
ubytování na Korfu

6. Zakynthos – dovolená v Řecku

Na Zakynthos se dostanete s Ryanair nebo Wizzair z Vídně. Z Prahy do Vídně je to cca 3 hodiny autem. Parkovali jsme v Parktiger za 45 EUR/týden a odtamtud je to kolem 10 minut pěšky na vlak a pak dvě zastávky přímo na letiště. Dali jsme to s 1,5letým synem – na letišti je u odletových gates parádní dětský koutek plný prolejzaček typu Hry bez hranic (kdo pamatuje?). Na Zakynthos jsme letěli poslední zářijový týden, sezóna už pomalu končila a bylo ještě letní počasí. Detaily z naší cesty a kde jsme bydleli najdete v článku Zakynthos nejen s malými dětmi. Z Vídně krom Zakynthosu můžete zaletět i na další řecké ostrovy.

Zakynthos

7. Chorvatsko letadlem nebo autem?

Z Prahy můžete zaletět do Zadaru (Ryanair) a letos nově do Dubrovníku a Splitu s Croatia Airlines. My jsme v Chorvatsku strávili už dovje Velikonoce – v roce 2023 jsme zašátkem dubna dali hodinový let do Zadaru a pak autem na Korčulu (tam už údajně tolik Čechů nejezdí). Na Velikonoce 2021 jsme vyrazili autem – na ostrov Krk. Přelom března/dubna, a tak ještě zcela bez turistů. Pokud se tam vydáte, tak veškeré tipy z naší cesty najdete v článku Chorvatsko autem, jen berte v potaz, že jsme tam jeli mimo sezónu.

Chorvatsko autem - dovolená 2021
Chorvatsko autem – dovolená 2021

8. Portugalsko – kouzelná dovolená

Většina lidí má s mořem spojený Algarve, a tudíž letenky do Fara, kde jsme strávili hodně teplý červnový týden. Případně Lisabon. Já bych ale v létě zamířila do Porta a údolí řeky Douro (odtamtud pochází portské). Na pobřeží máte pláže taky a vnitrozemí je k objevování na jedničku. Před nebo po konci léta bych vyrazila na Madeiru – ano, tam nejsou moc pláže, ale můžete lodí přeplout na vedlejší ostrov Porto Santo a objevit místo, kam tolik lidí nejezdí (a mají písečné pláže). Plus Madeira nabízí tolik možností nenáročných treků i horský výstup! A pak tu jsou ještě Azory. Tam jedině v létě, v červnu byla docela zima. A počítat s tím, že třeba můžete uvíznout na pár dní na ostrově kvůli špatnému počasí, jako se to stalo Martinovi.

Madeira
Madeira – levády (vodní kanály)

9. Malta – letní dovolená

Na Maltu si počkejte na akci na letenky od Air Malta. nebo mrkněte na spoje z Vídně či Vratislavi (Ryanair). Na Maltě jsem byla 3x, z toho jednou celé léto. Není tam moc pláží, spíš kamenité a útesy. Ale kvůli tomu bych na ni nezanevřela, zejména vedlejší ostrov Gozo je oázou klidu. Posuďte sami v mém článku Jak ušetřit na Maltě a nejhezčí místa.

10. Dovolená Kypr

Kdo neodolal letošním levným letenkám z Prahy do Larnaky (Wizzair) nebo z Vídně na Paphos i do Larnaky (Wizzair i Ryanair)? Kypr se dělí na řeckou a tureckou část, nejspíše se budete držet v té řecké, mně se ale před lety líbilo právě v té turecké – jen si zjistěte, jak se to s přejezdem autem z autopůjčovny – pokud budete hledat nejlepší autopůjčovnu, tak začněte na TADY. Zde můj starší článek z Kypru.

11. Ostrovy Cíes – evropský Karibik

Když projedete Portugalsko až na sever a přejedete hranice do Španělska, musíte posunout ručičku hodinek o hodinu. Díky tomu nezmeškáte trajekt na ostrovy Cíes tak, jako se to málem stalo nám.

Další články: Státní svátky 2023Mobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Tipy na cesty s miminkem/kojencem

4 thoughts on “Kam letos k moři a tipy na levné letenky

 1. Odpovědět
  Blogerka Klárka - 21.1.2022

  Super, děkuji za inspiraci! Úplně jsme dostala chuť hned vyrazit!

 2. Odpovědět
  Eliška - 27.1.2022

  Úžasný! Mám ráda tyhle cestovatelské tipy a že tady jich je. Díky za tipy!

 3. Odpovědět
  Jana - 9.4.2022

  Zajimave cteni. Mam dotaz- pojistujete vzdy letenky i na kratkou dobu? U letecke spol. Nebo jinak? Ted se mi to 2x nevyplatilo, ze jsem nepojistila a vse propadlo- auto, ubytko, letenky:( dekuji
  Jana

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 27.4.2022

   Děkuji za pochvalu! Nepojišťujeme vůbec. Ale auto a ubytko rezervujeme vždy tak, aby se do nějaké doby dalo zrušit (free cancellation).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top