Jediná pláž se zlatým pískem na Tenerife

Kam letos k moři a tipy na levné letenky

K moři jezdíme na vlastní pěst, tj. bez cestovky. V roce 2022 je to s odlety k moři z Prahy vcelku dobrý. Na pláž se totiž dostanete za drobný peníz díky nízkonákladovým aerolinkám Ryanair a Wizzair. A pokud vám nevadí dojet do Vídně, Vratislavi, Norimberka, Katowic nebo Berlína, tak je těch plážových možností ještě víc. Pozor ale na riziková letiště, kde nestíhají a hodně lety ruší – tady můj návod, co v případě zrušeného/zpožděného letu dělat – pro uplatnění nároku na odškodnění použijte tento odkaz.

Zároveň upozorním, že i s malým Adámkem létáme pouze s příručními zavazadly, i tak nám přijde, že máme věcí moc. Veškeré info o povolených (zdarma) zavazadlech pro děti do 2 let a jak to je u těch starších najdete v obsáhlém článku s přehlednými tabulkami: Letecky s dětmi a pravidla aerolinek. Další tipy na letenky a kam vyrazit najdete také v článku ohledně státních svátků 2022.

Další články: Jak najít levný hotelS miminkem letadlemMobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Tipy na cesty s miminkem/kojencem

1. Dovolená na Sicílii

Můžete si dokonce vybrat. Wizzair (povolená zavazadla pro kojence zde) vás z Prahy vezme jak to Catanie, tak do Palerma na druhou stranu ostrova. My jsme loni na Sicíli strávili týden v půlce června a letěli pouze s příručními zavazadly i s malým Adámkem. Bylo už krásně a teplo, turistů né ještě tolik. A městečko Sciacca, kde jsem zakotvili, mohu pro jeho autenticitu a pocit, že jste mezi místními (a ne turisty), jedině doporučit. Podrobné informace z naší cesty najdete v článku Týden na Sicílii.

Výhled z našeho apartmánu na přístav
Výhled z našeho apartmánu na přístav

2. Na pláž na jih Itálie – Bari, Monopoli

Z Prahy do Bari se letos dostanete s Ryanair i Wizzair (povolená zavazadla pro kojence zde). Byla jsem tam před pár lety s mamkou na pár dní začátkem června. Ještě nebylo přílišné horko a na plážích byli jen místní. Bydlely jsme v Monopoli, krásné přímořské městečko. Víc se dočtete v mém článku Itálie – Bari, Monopoli.

Monopoli Itálie
Monopoli Itálie

3. Dovolená na Sardínii

Do Cagliari létá Volotea (povolená zavazadla pro kojence zde) . Na Sardínii jsme byli dvakrát, ale pokaždé jen pár dní. A pokaždé se mi moc líbila. Rozmanitost pláží je víc než dostačující. Vše z naší poslední návštěvy ostrova jsem sepsala do článku Sardínie.

Sardínie na víkend
Sardínie – poblíž Cagliari

4. K moři do Řecka

Ryanair (povolená zavazadla pro kojence zde) vás letos z Prahy vezme na Rhodos nebo Korfu. Rhodos jsem navštívila už hodně dávno, ale Korfu předloni už s naším malým Adámkem. Bydleli jsme u českořecké rodiny, blízko moře, s bazénem a barem, v apartmánu se zahradou. Vše jsem opět sepsala do článku Korfu na týden.

ubytování na Korfu
ubytování na Korfu

5. Zakynthos z Vídně

Z Prahy do Vídně je to cca 3 hodiny autem. Parkovali jsme v Parktiger za 45 EUR/týden a odtamtud je to kolem 10 minut pěšky na vlak a pak dvě zastávky přímo na letiště. Dali jsme to s 1,5letým synem – na letišti je u odletových gates parádní dětský koutek plný prolejzaček typu Hry bez hranic (kdo pamatuje?). Na Zakynthos jsme letěli poslední zářijový týden, sezóna už pomalu končila a bylo ještě letní počasí. Detaily z naší cesty a kde jsme bydleli najdete v článku Zakynthos nejen s malými dětmi. Z Vídně krom Zakynthosu můžete zaletět i na další řecké ostrovy.

Zakynthos

6. Chorvatsko letadlem nebo autem?

Z Prahy můžete zaletět do Zadaru s Ryanair. My loni vyrazili autem – na ostrov Krk. Byl to ale přelom března/dubna, a tak ještě zcela bez turistů. Pokud se tam vydáte, tak veškeré tipy z naší cesty najdete v článku Chorvatsko autem, jen berte v potaz, že jsme tam jeli mimo sezónu.

Chorvatsko autem - dovolená 2021
Chorvatsko autem – dovolená 2021

7. Portugalsko na víc způsobů

Zde vám neporadím letenky, jen místa. Většina lidí má s mořem spojený Algarve, a tudíž letenky do Fara. Případně Lisabon. Já bych ale v létě zamířila do Porta a údolí řeky Douro (odtamtud pochází portské). Na pobřeží máte pláže taky a vnitrozemí je k objevování na jedničku. Před nebo po konci léta bych vyrazila na Madeiru – ano, tam nejsou moc pláže, ale můžete lodí přeplout na vedlejší ostrov Porto Santo a objevit místo, kam tolik lidí nejezdí (a mají písečné pláže). Plus Madeira nabízí tolik možností nenáročných treků i horský výstup! A pak tu jsou ještě Azory. Tam jedině v létě, v červnu byla docela zima. A počítat s tím, že třeba můžete uvíznout na pár dní na ostrově kvůli špatnému počasí, jako se to stalo Martinovi.

Madeira
Madeira – levády (vodní kanály)

8. Malta

Na Maltu si počkejte na akci na letenky od Air Malta, pro letošek jsem to ještě nezkoumala. Na Maltě jsem byla 3x, z toho jednou celé léto. Není tam moc pláží, spíš kamenité a útesy. Ale kvůli tomu bych na ni nezanevřela, zejména vedlejší ostrov Gozo je oázou klidu. Posuďte sami v mém článku Jak ušetřit na Maltě a nejhezčí místa.

9. Ostrovy Cíes – evropský Karibik

Když projedete Portugalsko až na sever a přejedete hranice do Španělska, musíte posunout ručičku hodinek o hodinu. Díky tomu nezmeškáte trajekt na ostrovy Cíes tak, jako se to málem stalo nám.

Další články: Státní svátky 2022Mobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Tipy na cesty s miminkem/kojencem

4 thoughts on “Kam letos k moři a tipy na levné letenky

 1. Odpovědět
  Blogerka Klárka - 21.1.2022

  Super, děkuji za inspiraci! Úplně jsme dostala chuť hned vyrazit!

 2. Odpovědět
  Eliška - 27.1.2022

  Úžasný! Mám ráda tyhle cestovatelské tipy a že tady jich je. Díky za tipy!

 3. Odpovědět
  Jana - 9.4.2022

  Zajimave cteni. Mam dotaz- pojistujete vzdy letenky i na kratkou dobu? U letecke spol. Nebo jinak? Ted se mi to 2x nevyplatilo, ze jsem nepojistila a vse propadlo- auto, ubytko, letenky:( dekuji
  Jana

  1. Odpovědět
   Babka - 27.4.2022

   Děkuji za pochvalu! Nepojišťujeme vůbec. Ale auto a ubytko rezervujeme vždy tak, aby se do nějaké doby dalo zrušit (free cancellation).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top