darky na posledni chvili

Dárky pro cestovatele na poslední chvíli: 20 skvělých tipů

Seznam tipů na dárky pro cestovatele na poslední chvíli a hned máte inspiraci, co koupit těm, kteří rádi cestují – ať už manželovi, manželce, kamarádce nebo rodičům. Jste bezradní? Napište mi v rámci tipu číslo 8 a já vám najdu letenky jako dárek :).

1. Letenka jako překvapení

Na leden 2024 seženete letenky za tisícovku a rozhodně pod dva tisíce – Riga, Barcelona, Madrid, Benátky, Řím,…Takže to ani není tak drahý dárek a můžete si dovolit trochu zariskovat a překvapit své blízké. My si letenky dáváme tak, že ten druhý neví, kam letí, někdy až do přistání – víc v tomto návodu.

Nevěděla jsem až do přistání

Ve výběru letenek vám pomůže můj přehled státních svátků 2024, ať ušetříte dny dovolené. Místo letenky lze u některých aerolinek koupit dárkový poukaz.

2. Jazykový kurz on-line

Tohle obdarovaný ocení, zejména pokud se chystá do destinace, kde se tím jazykem mluví. Nejlepší máte vybrat kurz na Online Jazyky, protože mají mobilní aplikaci, která člověka motivuje denně tomu chvilku věnovat, stačí pár minut. Navíc sleva s kódem JAZYKYZABABKU do 24. 12.

Alternativou je jazykový dárek – online studium jazyků včetně tzv. konverzačního klubu, který slouží k rozmluvení se. Mají tři úrovně co se rozsahu a délky studia týče a vybírat můžete mezi angličtinou, španělštinou, němčinou, francouzštinou, italštinou a ruštinou. Vybírejte na Easylingo.

3. Členství na Home Exchange

Výměna domovů šetří peníze na cestách. Někdo jede k vám a vy k někomu, nemusí to být ve stejný čas a se stejnými lidmi – detailně to popisuju v tomto článku. Nicméně když se s někým domluvíte na výměně, musíte před odjezdem zaplatit roční členský poplatek cca 4 900 Kč. A právě ten může být dárkem vedoucím k novým zážitkům.

Home Exchange v Norsku
Home Exchange v Norsku

4. Kurz Letadlem s dětmi

Jedenáct videolekcí s poznámkami, přehledovými tabulkami, balicí seznam ke stažení, certifikát Můj první let na památku a vše, co potřebujete o létání s miminkem a dětmi vědět – kurz ZDE. Kéž by na to někdo před pár lety takhle naservíroval. Vše ověřeno na vlastní kůži a fígle nechybí. Do Vánoc zařazuji všechny objednávky do soutěže o kočárek do letadla Cybex Orfeo a další ceny!

Cestování s dětmi letadlem
Cestování s dětmi letadlem

5. Poukaz od obchodu Pod 7 kilo

Tento obchod se zaměřuje na ty nejlehčí a nejskladnější vychytávky na cesty, ideální do příručního zavazadla. My odtamtud máme skvělý příruční batoh (viz úvodní foto tohoto článku) nebo kompresní vaky – ty jsou nyní vyprodané, tak darujte poukaz a vaky si obdarovaný vybere v lednu (to budou mít doskladněno). Poukazy na Pod7kilo ZDE.

6. Darujte místo u vánočního stolu hladovějícím dětem

Jen 550 Kč stačí a zajistíte 1 dítěti obědy na celý rok. Dobročinná organizace Mary’s Meals zajišťuje obědy ve školách dětem v těch nejchudších zemích. Díky tomu, že se děti ve škole najědí, tak je jednak rodiče do té školy pošlou a druhak mají energii na učení (vzdělání) a lepší budoucnost.. Darujte obědy dětem ZDE.

7. Vstup do letištního salonku

Zde měli výborný odhad mí kolegové – dostala jsem vstup do salónku před odletem na svatební cestu. A přesně to splnilo účel dárku – udělalo nám to velkou radost a při už tak drahých líbánkách bychom si salónek sami nekoupili. Na letišti v Praze lze koupit vstup buď do Erste (Terminál 2) nebo do MasterCard (Terminál 1). Jen si předem ověřte, zda váš cestovatel náhodou salónek již nekoupil nebo nevlastní platební kartu, která ho opravňuje ke vstupu zdarma.

V letištním salonku při odletu na svatební cestu na Havaj
V letištním salonku při odletu na svatební cestu na Havaj

8. Naše videonávody a tipy na letenky

Přístup k videonávodům, jak hledat letenky, ubytování, na co pozor v autopůjčovnách, tipy na letenky a možnost vyhledání na míru. Darovat moje předplatné na Herohero.com můžete na jakýkoliv počet měsíců, takže to může být i docela levný dárek a mnoho muziky 🙂 – stačí kliknout na kolonku dárku vpravo nahoře na této stránce – bude to chtít registraci, aby měli e-mail, kam poslat poukaz.

9. Luxusní ubytování v bývalé kapli

Nově zrekonstruovaný penzion – původně kaple. Stavba kaple je zachována, o to unikátnější tenhle hotel je. Na pokoji romatická vana, gramofon. Venku sauna. Rání domácí snídaně, večer posedíte v atriu kaple se sklenkou výborného alsaského vína. Byli jsme tam už třikrát a máme to tam rádi. Hned u Žďárského zámku, hned v přírodě. Do konce roku lahev vína dle vlastního výběru k poukazům nad 5 000 Kč zdarma!

Víc na kaple.cz

Další tipy na ubytování v klášterech nebo na faře najdete v tomto článku od Kudy z nudy. Zejména ty fary jsou cenově velmi přívětivé. Objevila jsem také web Církevní turistika.

10. Ubytování na kolonádě v Poděbradech

Jmenuje se to Královské apartmá a je to nádherný apartmán v Poděbradech přímo u kolonády. NIdy bych nevěřila, že bydlet s výhledem na ni bude takový wow. Mají tam totiž romatický balkonek se stolkem a židlemi tak akorát pro dva. Do konce roku sleva 15 %! Apartmán má dvě ložnice.

11. Voucher na jízdenky na vlak

Na naše spontánní výlety jezdíme vlakem tam, co člověk ve frontě před námi. České dráhy prodávají dárkové vouchery v různých hodnotách. Platnost 12 měsíců. Za mě lepší než kilometrická banka. Jen pozor, na menších nádražích může být problém s jejich uplatněním – resp. na nádražích provozovaných SŽDC.

Poukazy na vlakové jízdenky
Poukazy na vlakové jízdenky

12. Noční vlak do zahraničí

Na popularitě znovu získávají noční vlakové spoje. A nabídka se rozšiřuje. Sama mám zkušenost jen z Thajska, ale zrovna tohle by bylo něco, co bych ráda vyzkoušela. Poprad, Budapešť, Krakov nebo Curych? Mrkněte na mapu nočních spojů ČD.

13. Poukaz do cestovatelské restaurace

Najděte restauraci, kde vaří jídlo jako v zemi, kam jste letos cestovali. Poukaz na konzumaci bude hezký dárek a ještě u toho obdarovaný zavzpomíná (snad) na pozitivní zážitky. V jiném článku průběžně aktualizuji tipy na cestovatelské restaurace v Praze.

Restaurace Arepas de Lyna
Restaurace Arepas de Lyna

14. Private Check-in na letišti

Přijedu na letiště, nemusím do fronty na přepážku s kuframa, to zařídí poskytovatel služby. Zavedou mě do salónku. Dám si sklenku vína a něco na zub (nečekejte gastro hody, ale jako snídaně poslouží); a nakonec projdu privátní security, odkud pokračuju rovnou do letadla.

Private check-in letiště Praha
Private check-in letiště Praha

Takhle vypadá služba Private check-in pražského letiště a vyplatí se pro dvě osoby (2 990 Kč, jedna stojí 1 950).
Za mě supr dárek pro někoho, kdo:
* má koupenou letenku z Terminálu 2
* letí s kufry, ne pouze s příručním
* letí na dovolenou, ne business trip
* letí v čase 5-21
* nerad stojí ve frontě a chce si zpříjemnit odlet

Pro rezervaci budete potřebovat jména cestujících a číslo letu. Služba se platí až na místě, takže jako dárek udělejte rezervaci na datum a čas a věnujte poukaz z hotovostí…

15. Let vzducholodí

Německé město Friedrichshafen je slavné pro své letiště vzducholodí a také díky Ferdinandu von Zeppelinovi, který tam v roce 1892 založil továrnu na vzducholodě a řiditelné balony. Pro Martina let vzducholodí byl splněný sen, a tak věřím, že to je dobrý tip na dárek pro další nadšence do létání.

uvnitř vzducholodě
uvnitř vzducholodě
Startuje se nedaleko Bodamského jezera
Startuje se nedaleko Bodamského jezera

Martin měl koupený 30 minutový let. K Vánocům bych vytvořila poukaz s tím, že koupíte konkrétní let později – a spojila bych to s výletem k Bodamskému jezeru. Na webu zeppelin-nt.de prodávají i dárkové poukazy. Nebo na jejich e-shopu můžete koupit třeba tričko jako “poukaz na let”.

16. Vstupenka/permince do Kunsthalle, ZOO nebo Pomezí

Loni mi Martin k Vánocům věnoval permici do nově otevřené Kunsthalle a to nás motivovalo pravidelně chodit na výstavy a to v členském předtermínu nebo akce pro členy. Někdo ocení permici do ZOO, jednotliví vstupné už stojí docela dost a s dětmi tam člověk zajde i několikrát ročně.

Pomezí – to jsou interaktivní divadelní představení, ve kterých je divák součástí, mnohdy chodí mezi herci, pohybuje se v prostoru (například domu) dle svého uvážení. Když jsem u divadla, chci ještě zmínit liberecké Malé divadlo F. X. Šaldy s krásným barem a hned dvěma doporučenými představeními – Sialská trojčata o vzniku Ještědu a Alois Nebel.

17. Exkurze na letišti

Co takhle se podívat do míst, kam se normální cestující nedostanou? Na pražském letišti můžete vyrazit na jednu ze sedmi tras, v rámci kterých se podíváte do interiérů/exteriérů letiště, záchranné požární stanice, zázemí zimní údržby nebo na leteckou techniku. Exkurze byly na podzim 2021 obnoveny a trvají cca 2 hodiny a dospělého stojí 250 kč. Mají i rodinné vstupné. Parkování za 100 Kč. Na jedné jsem před lety byla a i přesto, že mám poměrně nalítáno, to bylo hodně zajímavé.

18. Focení pod vodou

Tohle je unikátní zážitek – focení v převleku pod vodou. Dopřála jsem si ho v těhotenství s Adámkem a stálo to za to. Lucie Drlíková s námi probrala návrhy fotek, které pod vodou půjdou udělat. Na místě mě nalíčila, vybraly jsme šaty, dala instruktáž k tomu, jak dýchat a jak se pod vodou tvářit a pak….cvakla foťákem pod vodou a byly z toho parádní fotky.

19. Pivní lázně a unikátní restaurace Ve Skále

Tento dárek jsem dostala loni k Vánocům. Naši nám pohlídali Adámka (důležitá součást dárku!) a my s Martinem vyrazili do Kláštera Hradiště nad Jizerou. Tam jsme si dali soukromou pivní koupel (jinde jsem zažila, že koupel nebyla v odděleném pokoji). Poté jsme zašli na oběd do netradiční restaurace Skála – ano, je to ve skále, místo, kam se uchýlit, když je venku hnusně a sychravo. Dá se to udělat i s přespáním v hotelu, vše je na jednom místě. Takže záleží na rozpočtu.

20. Netradiční ubytování v ČR

Moje oblíbená sekce na blogu. Za mě je top noc na Ještědu – máte západ a východ slunce jen pro sebe a další návštěvníky hotelu, ostatní už jsou dávno doma. Místo v luxusní restauraci s výhledem zajištěné a ráno dobrá snídaně, opět s výhledem – jak jinak. Navíc tento dárek můžete zaplatit také přes firemní benefity Benefit Plus.

Výhled z pokoje na Ještědu
Výhled z pokoje na Ještědu

Hodně neotřelým konceptem je Hotel Anybody v Brně – desítka pokojů, každý stylizován do jednoho z filmů, ve kterém vy hrajete. Na noc se stanete jeho protagonisty a ocitnete se v džungli, kasinu, ve výtahu nebo v letadle. Celým příběhem vás provádí hlas z tabletu. Byli jsme doposud ve čtyřech pokojích a pecka.

Hotel Anybody Brno
Hotel Anybody Brno

Nebo noc v Hausbótu v Praze na Vltavě. Nebo noc v Broumovském klášteře. Snad jste si v našem seznamu pod ázvem Dárky pro cestovatele na poslední chvíli vybrali a přejeme krásné Vánoce a cestám zdar!

Další články: Návod na Ryanair zavazadlaEmiráty na vlastní pěstDovolená v AlicanteDovolená v ItáliiJak zvládnout dlouhý let s dětmiSrovnání cestovních kočárkůKorfuSardínie

1 thought on “Dárky pro cestovatele na poslední chvíli: 20 skvělých tipů

  1. Odpovědět
    Yvett - 22.12.2023

    Perfektní tipy! Některé mám osobně odzkoušené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top