fbpx
jak cestovat levně návod

Jak cestovat levně

Týden v Řecku pro rodinu za 15 tisíc mi přijde dost levné, ale cestovat lze i levněji, někdy téměř zdarma. Následující rady na levné cestování fungují i pro běžného pracujícího člověka, který není ani student, ani nomád, a má omezený počet dní dovolené. Máte další tip? Napište pod článek do komentáře a třeba ho zařadím. Na konci článek ode mě máte malý dárek.

1. Zbytečné náklady na letenky

Letenky kupujte v tom nejlevnějším základním tarifu (většinou pouze s batůžkem) – ušetříte, a pokud odbavený kufr potřebujete, přihoďte v posledním kroku. Vyjde to levněji než kupovat vyšší tarif. Máte obavu, že se do malého příručního batohu nevejdete? Nastudujte můj článek Jak si zabalit do kabinového zavazadla.

Pokud jsou letenky z Prahy drahé, podívejte se na odlety z letišť kolem ČR, třeba taková Vídeň má široký výběr a za hubičku. My však máme raději Norimberk (z Prahy tam jsme i za 2h 20 min) a Berlín také stojí za to. Počítala jsem úsporu a při letenkách pro celou rodinu jsme ušetřili 10-20 tisíc. Jak hledáme levné letenky, to jsme ukazovali naživo v tomto webináři – ještě je dostupný.

2. Ubytujte se zdarma přes Home Exchange

Máme za sebou již přes 10 dovolených, kdy jsme nemuseli platit hotel, ale bydleli u lidí doma zdarma – ve vile s bazénem na Floridě nebo v domku se zahradou na Tenerife. Celková úspora od léta 2021 necelých 300 tisíc. A protože chceme záruky, děláme to přes Home Exchange, kde si platíme roční členství ve výši cca 5500 Kč. Kompletní návod najdete v našem webináři Jak na Home Exchange.

RECENZE HOME EXCHANGE
RECENZE HOME EXCHANGE

Další oblíbenou možností je housesitting nebo woofing. Housesitting je založen na tom, že někomu hlídáte jeho dům, zalejváte kytky, staráte se o zvířata. Nemusíte nabízet váš dům, může to být jednostranné. Woofing je zas o tom, že část dne vypomáháte třeba na farmě. Hodně dobrý pro rodiny s dětmi.

3. Levné ubytování seženete v klášteře

V každém, i tom nejdražším městě na světě, najdete kostel s farou, mnohdy i klášter. A právě církevní ubytování bývá často velice levnou alternativou ke klasickým hotelům. Našla jsem dokonce i v Paříži nebo Římě. Ubytování to bývá jednoduché, ale čisté. Někde je pobyt v klášteře spoje s výpomocí.

V ČR dokonce existuje web cirkevnituristika.cz, na kterém taková ubytování najdete. V Praze nedaleko Hradu tak přespíte za pár šupů.

Nastudujte náš návod na letenky a ubytování

4. Vstupné zdarma do muzejí

Než letenky koupíte, podívejte se na muzea, kam plánujete jít. Nemalé peníze totiž ušetříte návštěvou v dny, kdy je vstupné zdarma. Například Louvre v Paříži má vstupné zdarma každý pátek po 18. hodině (kromě července a srpna). Vatikánská muzea zas navštívíte zdarma každou poslední neděli v měsíci od 9 do 14 hodin. Jen se připravte na davy.

řím a vatikán
řím a vatikán

5. Jídlo kupujte v supermarketu nebo jděte do jídelny

V každé zemi najdete diskontní supermarket, kde nakoupíte svačinu, ingredience na vaření a někdy i hotové jídlo za babku. V Norsku jsme místo předražené restaurace koupili jejich výborné sendviče s čerstvou rybou právě v supermarketu. Ve Francii jsme zas náhodou šli těsně po zavíračce kolem zadního vchodu pekárny Paul, kde vyhazovali neprodané pečivo a už tam čekali lidi, že si to vezmou.

Další možností, jak se levně najíst, je v destinaci najít jídelnu – pamatuju si na autentickou místní samooblužnou jídelnu ve Florencii, kde jsme s holkama poobědvaly ve společnosti italských důchodců doslova za babku. Nebo v Québecu dobrá univerzitní jídelna. Jídelny najdete také v nemocnicích, zrovna jednu skvělou jsem včera objevila v samotném centru Prahy.

6. Levné restaurace najdete díky tomuto fíglu

Když do Google map zadáte pojem “cheap eats”, najde vám to levné restaurace v okolí. Často se jedná o místa, kam chodí místní – a to je to, co na cestách chceme: Levná kvalita. Na Maltě jsme tak na ostrově Gozo objevili úplný poklad. V některých destinacích to úplně nefunguje, a tak pečlivě čtěte recenze.

Vyhledejte “cheap eats” v Google mapách
Norský supermarket

7. Auto rezervujte na víckrát

Auto rezervujeme ihned po nákupu letenek na této stránce a s možností zrušení zdarma. Po nějaké době se opět na cenu podíváme a porovnáme s tou naší – občas se stane, že cena pronájmu auta klesne. V ten moment rušíme původní rezervaci a děláme novou = úspora i několik tisíc.

8. Pořiďte kartu se vstupy do salonku

Ověřte si ve vaší bance, zda nemáte nárok (dle výše vašich hypoték, příjmů a celkově peněz, které v bance točíte) na prémiovou platební kartu, v rámci které budete mít vstup do letištních salonků zdarma. My máme zdarma 4 vstupy ročně a na našem Hero najdete návod, jak tento počet zdvojnásobit (u KB).

9. Plaťte v eurech/místní měně

Nejlepší je mít bankovní účet přímo v eurech a v destinaci, kde se eury platí, platit kartou k danému účtu. Vyhnete se tak nevýhodným kurzům bank. Já na to mám Revolut, kde vedu účty v několika měnách. Pokud mi eura docházejí, výhodně si je tam převedu (Revolut má výhodnější kurz – na omezené množství a ve všední den!). Tohle se nejvíc vyplatí, když máte na místě hradit hotel – tj. vyšší částku.

10. Jeďte na dovolenou po kvartálu, kdy jste dostali bonusy

Dostáváte v práci nemalé roční bonusy? Ty vám mohou totiž pěkně navýšit náhradu mzdy za dovolenou. Náhrada mzdy se počítá z kalendářního čtvrtlení, které předchází čtvrtlení, ve kterém jedete na dovolenou. Takže pokud vám bonusy šly v dubnové výplatě a vy jedete na dovolenou v červenci, bude se náhrada mzdy počítat nejden z výše klasického platu, ale také z těchto bonusů.

11. Trik na koncerty a kulturu zdarma

Možná by vás to nenapadlo, ale funguje to skvěle. Potřebujete k tomu Facebook, kde si po příletu do destinace vyhledáte události v okolí. Zjistíte tak, že zítra bude v 6h koncert na náměstí, v neděli jóga na pláži a příští týden pouťové slavnosti. Mnoho z těchto akcí je zdarma – stejně jako u nás různé festivaly, komunitní setkání nebo dětské dny. Užli jsme si tak slavnost na Azorech, průvod na Maltě nebo koncert v Algarve.

Události v okolí (Facebook)
Azory
Azory – díky Facebooku jsme našli tuhle slavnost

Další možností je vyhledat si v destinaci České centrum a zajít za kulturou tam – stejně jako v Praze pořádá Francouzský institut, Goethe institut (Německo), Instituto Camoes (Portugalsko) nebo Instituto Cervantes (Španělsko) plno akcí. Já si takhle užila báječný koncert v Českém centru v New York City.

12. Mobilní internet ve světě za babku

Použijte mobilní aplikaci Airalo – do které když zadáte kód TEREZA9860 (uložte si), strhne vám to z první objednávky 3 USD. Takže třeba 5 GB dat v USA vás pak vyjde na dolar a kousek. Airalo funguje na bázi e-sim, kterou musí váš telefon podporovat. Místo abyste v destinaci kupovali jejich SIM kartu, koupíte si v této aplikaci data dané země za hubičku – tedy jak kdy. Třeba Jižní Korea je má dost drahé.

13. Cestujte s malými dětmi, ušetříte

Důvod? Děti do 3, někdy 5 let na mnoha místech neplatí vstupné. Je vaším snem navštívit nějakou památku s vysokou cenou vstupného? Pokud budete čekat, až děti povyrostou, zaplatíte dvojnásobek. Což neříkám, že je špatně – ale ne na všechna místa s vámi děti budou chtít.

A to je jiné s miminkem nebo malými dětmi – těm je dobře tam, kde jste vy. Pro všechny, kteří se poprvé s dětmi chystají do letadla, máme vytuněný kurz s bonusy navíc (třeba chůvičkou na měsíc zdarma nebo soutěží o kočárek do letadla). Podívat se na kurz.

14. Zeptejte se nás a ušetříte

Nemáte-li čas tohle všechno studovat a chcete prostě levně odjet na dovolenou, je tu ještě jedna možnost: Pořídit si naše předplatné, kde nám napíšete, kdy a kam chcete jet. My vám najdete letenky a ubytování. Bonus pro vás pouze tady: S tímto odkazem získáte 25% slevu na předplatné na 3 měsíce!

A když nebudete vědět, tak tam najdete už dost tipů pro ostatní i tak. Včetně zdarma map ke stažení do mobilu – Azory, Mallorca, Benátky, Málaga, Alicante a Skiathos.

Často kladené otázky k levnému cestování

Jak cestovat levně po Evropě?

Vychytejte levné letenky od Ryanair mimo sezónu – tím ušetříte za hotel, který je levnější. Nebo to zkombinujte s Home Exchange ubytováním zdarma. Další možností je Interrail – lítačka na evropské vlaky.

Jak cestovat levně po ČR?

Využijte letních a víkendových akcí Českých drah, kupte jejich síťovou jízdenku a projeďte se neozmezeně, kam jen budete chtít. Ubytujte se na faře nebo v klášteře či využijte služby Bezkempu.cz. I v rámci ČR seženete Home Exchange.

Kam jet, když nemáte peníze?

Řecko mi stále přijde cenově dostupné s výborným jídlem. A pokračovala bych Albánií, Bulharskem nebo Rumunskem. Jedno léto jsme vyrazili autem právě do Rumunska a byla to nádhera – spojili jsme to s českými vesnicemi v Banátu.

Kam je nejlevnější cestovat?

Opět budu psát o Řecku, protože mě nepřestává udivovat, že jsme bydleli v krásném apartmánu na Rhodosu za 1500 Kč na noc (2 dospělí, 2 děti) – byl květen a na pláži nám bylo hej. Takže bych to shrnula slovy, že nejde o to KAM, ale KDY – mimo sezónu. Ale pozor, začalo to dělat už víc lidí.

Závěrem: Někteří radí kupovat letenky na úterý, protože je to den, kdy nejméně lidí chce cestovat – často to tak i je, ale není to pravidlem. Jiní radí rezervovat ubytování přes Booking pozdě v noci, protože to hotely zlevňují nevyprodané kapacity na poslední chvíli – to neděláme, protože chceme mít ubytování vyřešeno hned při nákupu letenek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top