Dovolená v Jižní Koreji překvapí i zkušené cestovatele. Les má otevírací dobu, na ulici nenajdete odpadkový koš a v hotelu nesmíte jíst syrovou rybu. Níže další zajímavosti Jižní Korey, po přečtění budete na cestu připraveni rozhodně líp než my.
Co připravit před odletem do Jižní Koreje
- Vízum netřeba řešit, aktuálně netřeba ani elektronická cestovní autorizace K-ETA – víc tu
- Stáhnout si mapy do offline – pouze Mapy.cz, protože Google Maps tam do offlinu stáhnout nejdou
- Stáhnout si mobilní aplikace Naver – pro navigaci (Google Maps navigace tam moc nefunguje)
- Stáhnout si mobilní aplikaci Papago pro překlady korejštiny
- Předem si v Revolutu směnit korejské wony, kterými budete platit na místě
- Nezapomenout si vzít fyzickou Revolut kartu, Apple Pay totiž funguje výjimečně!
- Zajistit si roaming buď od operátora nebo přes Airalo
Angličtina v Jižní Koreji
Neumíte anglicky? Nevadí! Korejci taky ne a když ano, tak jejich výslovnosti není rozumět. Takže on-line překladač Papago jsme využili opravdu často. V Seoulu a dalších turistických místech bude v angličtině víc nápisů a třeba i menu v restauraci. Na Jeju ani v Suwonu ale moc ne. Nejhorší je, že Korejec nepochopí ani tu nejzákladnější otázku a časem se naučíte mluvit korejskou angličtinou s důrazem na poslední slabiku (podobně jako Italové: “drinK” “BookinG”).
Platby kartou v Jižní Koreji
Naver Pay a Kakao Pay jsou nejrozšířenější jihokorejské platby mobilem a s Apple Pay tam moc nepochodíte. Ve velkých obchodních centrech nebo opět v Seoulu možná ano, ale jinak ne. Kartou však zaplatíte všude. Nám naši Revolutku vzali téměř na každém místě, jen asi dvakrát šlo platit pouze korejskou kartou. Hotovost jsme potřebovali výjimečně – jednou na vlak z Incheonu na Gimpo a pak v obchůdku, kde měli limit pro platbu kartou.
Počasí v Jižní Koreji
V zimě je tam zima, jako u nás, v létě teplo, jako u nás. ALE…v létě je to tedy jiné teplo: Je totiž doprovázené vlhkostí, a tak se venku cítíte jak v sauně. Uvnitř všude klimatizují, to vám bude hej (na rozdíl od Emirátů to nepřehánějí, nenastydli jsme – Martin si teda myslí, že přehánějí). Ale jakmile vyjdete ven, udeří do vás vlna horka. Oblečení, které si přeperete, hned tak neuschne (zlváště na ostrově Jeju se to táhlo).
Jihokorejské záchody
Hi-tech toalety značky Samsung apod. vás nemusejí vůběc strašit. Nebojte, nebude vás to oplachovat, pokud nebudete zběsile mačkat tlačítka na ovladači. Jediný problém je občas najít tlačítko spláchnout. Nejčastěji byla na boku toalety páčka a la po staru.
Korejské restaurace
V restauracích to často chodí tak, že vás usadí ke stolu, donesou vám karafu vody (zdarma) a většinou pouze korejské menu (zde použijte překladač fotek Papago). Dejte si pozor, ať toho neobjednáte příliš – jídla totiž bývají v setu například s miso polévkou, udon polévkou a malými mističkami plnými korejských pickles – nakládané zeleniny včetně kimči.
V některých restauracích a zejména ve foodcourtech obchodních center lze objednat přes obrazovku (někdy pouze v korejštině, ale za to s obrázky), kde i zaplatíte, takže je celý proces jednodušší.
Nejčastěji používají hůlky, které najdete v šuplíku na boku stolu – společně s ubrousky nebo lžicí. Někdy si lze doprovodné pickles a miso polévkou bezplatně přidávat buď na požádání nebo na samooblužném pultu. Ne všude, ale poměrně často si po jídle zákazníci sami odnášejí nádobí – včetně hotelových snídaní. V Koreji se nadává dýško, nikdy! Cena je vždy konečná.
Pravidla a zákazy v Jižní Koreji
Připravte se, že Korejci jsou velice procesní a na vše mají pravidlo, přes které nejede vlak. A tak na každém rohu uvidíte několik cedulí s tím, co se nesmí – například že děti na vyhlídku nesmějí s lízátkem nebo že v hotelu nesmíte jíst sashimi a v apartmánu vařit rybu (kvůli pachům). To samé v auto z autopůjčovny – možná budete podepisovat papír, ve které napsáno, že v autě něsmíte vozit syrové ryby.
Řídit auto v Jižní Koreji
Korejci neřídí dobře, mají hodně nízké rychlostní limity a strašně dlouhé semafory – přípravte se na zácpy. Na červené můžete odbočit doprava, pokud zastavíte a dáte přednost (jako v US). V drtivé většine případů nemůžete odbočit na plné zelené doleva, musíte počkat na zelenou S ŠIPKOU. U-turn, tedy otáčení na světelných křižovatkách je většinou povolenou dopravní značkou.
I když mají pravidla na všechno, tak kupodivu vesele parkují na žluté čáře nebo klidně na kraji rychlostní silnice.
Korejci hodně dbají na postavení ve společnosti a to, zda jste nad mini nebo pod nimi, odvozují i od auta, kterým jezdíte. A tak vás jsou schopni pouštět na kruhovém objezdu, protože máte lepší auto. A naopak – ti, co mají lepší auto, dokazují své postavení tím, že nerespektují pravidla silničního provozu a dělají si, co chtějí.
Jihokorejské snídaně v hotelu
Určitě se vydejte i mimo hlavní turistická korejská místa, ať zažijete tu opravdovou Koreu včetně jejich hotelových snídaní ve formě nakládané zeleniny, pálivých omáček, rýže, kaše s řasami apod. Mně slaná snídaně nevadí, ale tohle mi dalo zabrat a za celý týden se to přejedlo.
Voda z kohoutku v Koreji
Kohoutková voda v Jižní Korey je pitná, ale lidí si kupují balenou pro její lepší chuť. Krom vody mají milion sladkých nápojů, někdy v tom plave želé. Černý čaj jsme nesehanli, všude čaje z obilí a nebo zelený čaj.
Jihokorejské odpadkové koše
Podobně jako v Japonsku, ani v Koreji moc odpadkových košů nenajdete. Chvíli trvá, než si člověk vytvoří návyk “nosit si svůj vlastní koš” (ve formě pytlíku) a celý den své odpadky tahat s sebou. Někdy se podaří vyhodit třeba v muzeu, ale kolikrát koš chybí i na veřejném wc.
Důvodem je, aby Korejci do veřejných košů neodhazovali své soukromé odpadky, za které mají platit. Prý se ale ukázalo, že to stejně moc nefunguje a Jižní Korea počet košů postupně navyšuje – takže pokud se budete pohybovat hodně v Seoulu, tak tam jich je už poměrně dost.
Třídění a vynášení odpadů v Koreji je taky kapitola sama pro sebe. V supermarketu si člověk za těžký prachy koupí oficiální igelitku, která ho pak opravňuje ji nacpat odpadem a v určený den v týdnu ji nechat před domem popelářům. Výhodou tohoto systému je, že i turista si platí za svůj vlastní odpad.
Otevírací doba v Jižní Koreji
Dejte si pozor na pondělky, to má do muzejí zavřeno. A to včetně treků, na které se platí vstupné – takže ne jako tady v EU, kde jsme zvyklí si do přírody chodit, kdy chceme. V Jižní Koreji má otevírací dobu i les. I pronajatý slunečník na pláži musíte v šest opustit, i když je světlo až do osmi. Restaurace často ve tři zavřou a otevřou navečer třeba v 18 hodin.
Tax Free
V obchodě se vás při platbě většího obnosu zeptají, zda s sebou máte cestovní pas a chcete odečíst daň. Jde o nákupy zejméne oblečení, elektorniky, spotřebního zboží. Já pas bohužel nenosila, a tak mi vždy dali účetnku s QR kódem a návodem, jak zaplacenou daň dostat zpět. To provedete v automatu na letišti nebo přímo v obchodním centru, kde nakupujete – musíte naskenovat pas a pak ty QR kódy.
Taxíky v jižní Koreji
Používali jsme UBER a jejich místní appku a ukázalo se, že ceny nejsou fixní – vždy je to pak dle reálné ceny na taxametru. Asi z důvodu zácpy, protože se cesta může pěkně prodloužit. I přesto je v Koreji taxi levné a využívali jsme. MHD stejně tak, jen pozor – musíte si předem koupit a NABÍT kartičku, protože nám se stalo, že jsme sice kartičku měli, ale nenabitou, a v autobuse ji nešlo dobít, ani koupit jízdenku.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.