Chorvatsko autem - dovolená 2021

Chorvatsko autem – ostrov Krk v dubnu

Do Chorvatska jsme se vydali na konci března 2021 autem s naším ročním synem. Níže popíšu průběh cesty, překračování hranic v době pandemie a naše oblíbené výlety, pláže, restaurace na ostrově Krk a v jeho okolí. Videa z cesty najdete uložená v highlights na mém Instagramu Cestujzababku – a budu ráda, když mi tam napíšete, zda vám článek pomohl. Další cesty v roce 2021: v červnu jsme byli týden na Sicílii, v červenci v Rumunsku, v srpnu ve Švýcarsku, v září na Zakynthosu a v prosinci na Tenerife. V lednu 2021 jsme byli na týden v Malaze, v září 2020 týden na Korfu.

Další články: Kam v roce 2022 k mořiStátní svátky 2022Mobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Tipy na cesty s miminkem/kojencem

Chotvatsko 2021, Vrbnik
Chotvatsko 2021, Vrbnik

Aktuální opatření v Chorvatsku

Informace o aktuálních opatřeních v Chorvatsku najdete na těchto stránkách Safe stay in Croatia dokonce i v češtině. Nebo na webu Croatia.hr. Na přelomu března a dubna 2021 bylo povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách plus venku, pokud nelze dodržet rozestup 1,5m (v reálu ji venku ale nenosil téměř nikdo…). Restaurace mohly mít otevřené zahrádky. Obchody otevřeno, ale regulován počet lidí uvnitř. Další si už nepamatuju.

Statistiky a čísla kolem počtu nakažených v Chorvatsku najdete na webu Croatiacovid19.info .

Baška a koupání v dubnu na Krku
Baška a koupání v dubnu na Krku

Co zařídit před cestou do Chorvatska v roce 2021

Původně jsme počítali s tím, že na cestu budeme každý (děti do 7 let nemusí) potřebovat tři PCR testy, tj. zvýšené náklady o 4 800 Kč na jednoho. Jeden test cestou do Chorvatska, jeden před cestou zpět do ČR a jeden do pěti dní po návratu. Během našeho pobytu v Chorvatsku došlo ale ke dvěma příznivým změnám. 

Opatija
Opatija

Tou první je změna podmínek pro vstup do Chorvatska od 1. dubna 2021 – stačí antigenní test (v ČR zdarma, hradí pojišťovna) a pak další na místě, pokud tam budete déle než 10 dní. Druhou změnou je, že z červených zemí stačí od 5. dubna pouze jeden PCR test, a to po návratu do ČR, pokud nejedete veřejnou dopravou. Autem do Chorvatska tedy začátkem dubna stačí pouze jeden PCR test za cca 1600 Kč, a to už je lepší cenová bilance. POZOR: od 12. dubna 2021 přechází Chorvatsko z červené do tmavě červené, a tak se mění podmínky pro návrat do ČR – nově budete potřebovat test (antigenní nebo PCR) ještě před návratem do ČR a pak PCR test nejdříve

Před cestou jsme také vyplnili příjezdový formulář na adrese https://entercroatia.mup.hr/ – včetně údajů z občanky/pasu a ubytování. Do mailu přišlo potvrzení – případně to lze nahlásit i na hranicích, ale zdržuje to.

Pláž u opuštěného hotelu - viz výlet níže
Pláž u opuštěného hotelu – viz výlet níže

Zároveň nezapomeňte na pojištění na cesty. Zejména v této době, kdy se vám může stát, že budete muset v zahraničí zůstat v karanténě a řešit oddálení návratu do ČR, případně další náklady s prodloužením hotelu tam apod.

Autem přes Rakousko a Slovinsko

Vyráželi jsme autem z Prahy po páté ráno – rodičům doporučím můj článek o tom, jak odjet na cesty bez stresu nebo jak sbalit miminko k moři. V ČR pro průjezd mezi okresy jsme měli pro nás oba vytištěné prohlášení (cesta do zahraničí je povolená výjimka) včetně vytištěné rezervace ubytování jako důkaz. Cestou nás ale nikdo nestavěl.

Pro milovníky urbexu tip na výlet níže
Pro milovníky urbexu tip na výlet níže

Na hranicích s Rakouskem stačilo ukázat cestovní doklady a uvést, že jen projíždíme. Do Rakouska jsme předem online koupili jak dálniční známku, tak předplatili mýto na daný úsek, díky kterému jsme mohli jet v pruhu bez zastavování. 

Na hranicích se Slovinskem nechtěli nic. Za hranicemi jsme v pojízdné budce zakoupili dálniční známku platnou 7 dní.

V podveřer už bylo na koupání chladněji
V podveřer už bylo na koupání chladněji

Na hranicích s Chorvatskem jsme stáli 2,5h v koloně. Bylo potřeba ukázat cestovní doklady a negativní PCR testy (od 1. dubna 2021 už jen antigenní test). Ušetřit na mýtném a možná čas na hranicích by se dal alternativní cestou přes přechod u Rijeky. Zejména pokud jedete pouze na sever Chorvatska a nechcete stát ve frontě na hranicích s těmi, kteří jedou na jih. Tuto trasu jsme zvolili pro cestu zpět a celou dobu to krásně jelo. Pro zjištění, jak to se zácpou vypadá v daný čas, zkuste vaši trasu vyroutovat již pár dní předem ve stejný čas (ideálně i den). Samozřejmě v období svátků a prázdnin to bude ještě jinak. A pak také stáhněte mobilní aplikaci HAK Croatia trafiic – najdete v ní webkamery hraničních přechodů nebo také případné potíže v lodní dopravě.

Kastav - viz výlet níže
Kastav – viz výlet níže

Proč jet na ostrov Krk a kde hledat ubytování

Chtěli jsme v autě trávit spíš míň času, ale zároveň užít krásného moře. Krk tohle splňuje a já ostrovy ráda. S malým dítětem jsme potřebovali apartmán s oddělenou ložnicí a pokojem navíc, protože tam Martin částečně pracoval. Tak aby měl klid. V dochozí vzdálenosti od města i pláže, ať nemusíme pořád někam jezdit a máme vše u nosu. Městečko Krk se ukázalo být ideální základnou. Je dost velké na to, abych se tam měla s kočárkem kde procházet, kam zajít na kávu a jídlo, nakoupit. A zároveň si udržuje svou malebnost a atmosféru rybářské vesnice.

Tento apartmán jsme našli ve vilové čtvrti východně od historického centra města. Druhou možností byla západní část, ale tam byl pak Martin běhat a je to jeden velký kemp, který vás nepustí k pláži. Z apartmánu jsem sešla dolů k vodě a napojila se na promenádu, po které se dalo jít až do centra. Cestou 2-3 dětská hřiště. Nejhezčí je to u pláže před branami starého města.

Mestečko Krk
Městečko Krk

Ostrov Krk v dubnu – mimo sezónu

Do konce března vládl v městečku klid. Dost podniků mělo zavřeno, zmrzlinu nešlo sehnat. Připadala jsem si tam jako místní. Zašla ke kadeřnici, v ulicích sem tam někdo, často nikdo. Až jsme během vyletování někdy měli problém najít otevřenou restauraci, kde si dát oběd. S příchodem dubna ale ve městě (a v dalších taky) vykoukly suvenýr shopy, restaurace i cukrárny. A bohužel taky lidí v ulicích naráz přibylo. Už jsem se musela vyhýbat a v tu chvíli jsem si uvědomila, jak vzácné momenty jsem tam měla možnost ještě v březnu prožít. Netuším, jak to v Krku vypadá v létě.

Západ slunce u městečka Krk
Západ slunce u městečka Krk

Co dělat v městečku Krk

Doporučuju projít promenádu podél moře východně od centra města. Krásné výhledy na západ slunce nad městem, příležitosti ke koupání a pár podniků. Také parádní dětská hřiště – já mám nejradši to těsně před branami města u přístavu Pižana. Staré město projděte skrz na skrz, zalezte do všech uliček. Podívejte se také na dvůr školy, který se nachází hned vedle hradeb, hezký prostor. A moderní sportovní halu, která svým vzhledem do okolí pěkně zapadá.

Staré město Krku
Staré město Krku – čtěte článek o výběru kočárku na cesty

Za střed města považuju Vela placa, odkud je to už jen pár kroků k “náplavce” a řadě podniků, kde pojíte a popijete s výhledem na moře a přístav. Projděte se promenádou až k autobusáku – naproti jsou dvě pekárny, kde za dobrou cenu koupíte burek, štrudl a další dobroty.

Na jídle jsme byli v konobě Šime na náplavce a v příjemné restauraci se sezením na moři Casa del Padrone. Jinak jsme většinou jedli někde na výletě a taky dost podniků otevřelo až v dubnu. Místní nám ještě doporučovali bistro TOP ve vilové čtvrti.

Oběd v městečku Krk
Oběd v městečku Krk

V centru města se dá nakoupit v menším supermarketu Konzum a DM drogerii – kde seženete přírodní chorvatskou kosmetiku (mají u cenovky vždy chorvatskou vlajku) – já třeba koupila krém na obličej a tělo od Sapunoteky, krásně voní bylinkami.

Výlety a pláže na ostrově Krk

PUNAT – vesnice hned vedle Krku s ohromným skladištěm lodí, jacht a bárek. My si to tam moc oblíbili, protože se tam dá dobře projít po promenádě podél moře a lodí, oblíbili jsme si tam kavárnu Jadro a konobu Riva. A po večeři opět procházka uličkami. A taky tam mají velké dětské hřiště s mnoha prvky.

Dětské hřiště v Punatu
Dětské hřiště v Punatu

VRBNIK – východ ostrova. Ideální na podvečerní procházku malými uličkami a sklenku vína a točeného pivka v café baru Dubravka. Taky tam mají nejužší ulici na světě – Klancic. Toto času ale zavřená. Milé koupání na pláži Zgribnica.

Uličky Vrbniku
Uličky Vrbniku

BAŠKA – městečko na jihu ostrova s na místní poměry velkou a mělkou pláží. Doporučuju v rámci procházky projít zadní uličky.

Pláž v Bašce
Pláž v Bašce

STARA BAŠKA – jih ostrova, vede tam stará silnice. Najdete tam hodně apartmánů, ale líbilo se nám na pláži za městem ještě víc na jih. Je jich tam několik a ty nejvíc dole jsou dle mapy nuda pláže. My jsme tam byli téměř sami, v sezoně asi horší. Každopádně se za nimi tyčí vysoké skály, a tak si připadáte jak někde v Grand Canyonu (skoro, já tam nebyla, tak těžko soudit).

Pláž za Starou Baškou
Pláž za Starou Baškou

DOBRINJ – malá vesnice s výhledy na ostrov a věží, kterou uvidíte ze severních pláží.

MALINSKA – slavná opuštěným hotelem. Jinak toto městečko není zas tak extra. Na jeho severním okraji najdete opuštěný kdysi opulentní hotel Haludovo, který vlastnil Američan v dobách Jugoslávie. Doporučuju se tam podívat, všechno už je rozebrané a dost poničené, ale lobby hotelu a pak pohled z venku od bazénu působí stále luxusně. V mém videu v článku o urbexu v Chorvatsku najdete víc fotek a další taková místa.

Opuštěný hotel Haludovo Palace
Opuštěný hotel Haludovo Palace

Výlet trajektem na ostrov Cres

Původně jsem chtěla na ostrov Rab, ale lodní lístek je o dost dražší a plavba o dost delší. Na Cres se pluje ani ne půl hodiny a v častých intervalech – podívejte se na plavební řád. V dubnu to bylo opět téměř bez lidí, auta ani z daleka spodek trajektu nezaplnila.

Trajekt na ostrov Cres
Trajekt na ostrov Cres

Nejdřív jsme vyrazili na sever do vesničky Beli. Většina aut jela na druhou stranu. V Beli jsme prošli snad všechny uličky a zase to na nás dýchlo venkovskou atmosféru, velký klid a respekt k lidem, kteří tu žijí. Nebude to lehký život, i když při návštěvě je tam člověku krásně. Podívali jsme se taky na kamenný most z dob římských.

Vesnička Beli
Vesnička Beli

Oběd jsme si dali v jediné otevřené restauraci v hlavním městě Cres. Bylo posledního března, všichni se připravovali na otvíračku 1. dubna. V pekárně jsme si koupili svačinu, mezi 12. a 13. hodinou měli výprodej 🙂 A došlo na zmrzlinu.

Městečko Cres
Městečko Cres

Pak jsme prošli uličky městečka Osor a došli až na pláž, kde stojí bývalý klášter a jsou tam zbytky kostela s oltářem a prázdnými hrobkami v zemi, před kostelem dokonce ležely máry…

Kostel u vesničky Osor
Kostel u vesničky Osor

Nakonec jsme se jeli vykoupat na pláž Zdovica u městečka Valun, která bude možná v sezoně placená, bylo tam okýnko a vstup do přilehlého kempu, nevím.

Výlet na chorvatskou pevninu – Cirkewica, Kastav, Opatija

Cirkewica je fajn městečku u rušné silnice, takže žádné terno, ale mají tam krásnou promenádu s mnoha menšími plážemi a vymakaným dětským hřištěm i s kolotočem. Konečně jsme tam vychytali polední menu – za 40 kn! V konobě Trabakul.

Kastav stojí na kopci a mají tam hned několik vyhlídek – z parku v centru města, pak úzkými uličkami směr kostel a za kostelem je krásný výhled i staré zvony. A pak ještě víc dozadu k rotundě, na kterou se dá vylézt.

Výhled za kostelem ve vesnici Kastav
Výhled za kostelem ve vesnici Kastav

Opatija byl kontrastem k dosavadním výletům. Placené parkování, všude drahé obhocdy a nobl restaurace, drahá auta a paničky v luxusním oblečení. Mají tam ale hezkou promenádu podél moře. Nás zaujala jejich tržnice – vzadu s bufáčem. A pak jsme našla místní dobře hodnocenou a levnou restauraci u sportovní haly sportu boccia. Jmenuje se Bocarija grill.

Opatija riviera
Opatija riviera

Ceny v Chorvatsku v dubnu 2021

Vše jsme násobili 3,5 (nutno zjistit aktuální kurz). Kopeček zmrzliny (velký kopec) se pohyboval 8-12 kn. Kalamáry bez přílohy 50-80 kn, příloha blitva (mangold) 17-25 kn. Káva 8-10 kn. Velké točené pivo drahé – často kolem 20 kn. Deci domácího bílého vína 8-12 kn. Ražnici nebo čevapi nebo pljeskavica bez přílohy cca 50 kn.

Další články: Kam v roce 2022 k mořiStátní svátky 2022Mobilní appky na cestyVýlety 7x JINAK • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Tipy na cesty s miminkem/kojencem

Ostrov Krk a Casa del Pedrone
Ostrov Krk a Casa del Pedrone

2 thoughts on “Chorvatsko autem – ostrov Krk v dubnu

  1. Odpovědět
    Daniel Habětínek - 10.6.2021

    Děkuji za pěkný popis, tipy a informace. Chystáme se na Krk v červnu.

  2. Odpovědět
    VD - 28.2.2023

    Děkujeme moc za informace, skvěle zpracované!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top