Město Most půrvodce

Krátký průvodce městem Most – jednodenní výlet

Tohle je report z jedné dubnové neděle, kdy jsme ráno sedli do auta a vyrazili směrem Most. Že nás to nenapadlo dřív, z Prahy tam jste za hodinku! A navíc se vám cestou naskytnou krásné výhledy na České středohoří, což je další kapitola s tipy na výlety. Další články z našich výletů po ČR: Orlické hory, Broumovsko, Krkonoše, Česká Kanada nebo netradiční výlety po Praze.

Zámek Hněvín
Hrad Hněvín

Starý Most srovnán se zemí

Asi víte, ale město Most původně stálo trochu vedle. Kde přesně a co tam bylo, je vidět na Mapy.cz, když zahledáte výraz Bývalé královské město Most. Město bylo srovnáno se zemí – práce dokončeny v roce 1987, za účelem těžby uhlí. V tomto článku najdete dobové fotografie a srovnání s dnešní podobou krajiny.

Hledala nějaké neotřelé průvodce nově postaveným Mostem a jeho sedmdesátkovou-osmdesátkovou architekturou. Našla jsem skvělý web Starymost.wz.cz – najdete tam veškeré detaily i dobové fotografie. Níže popisuju, kudy jsme to vzali my. A pokud vás zajímají místa ze seriálu Most, tak tady článek šéfredaktora Forbesu, kde píše také o tamním autodromu a hipodromu.

Na Hněvíně
Na Hněvíně

Kopec Hněvín

Vzali jsme to tam rovnou po cestě a nestydatě dojeli až nahoru, kupodivu to jde. V neděli dopoledne tam téměř nikdo nebyl, nebylo vyloženě krásně, ale výhedy nádherné. Jak na stávající město Most, tak na přesunutý kostel a také na jejich pláž. O té víc níže.

Mostecký mrakodrap SHD Komes

Pátá nejvyšší budova v ČR, pokud nepočítáme kostelní věže. Do konce minulého století dokonce nejvyšší, než ji předběhly budovy na Pankráci a jedna v Brně :). Původně sídlo Severočeských hnědouhelných dolů (SHD) o výšce 96 metrů a 25 patrech. Vlezli jsme dovnitř, dole paní na vrátnici, vyšla jsem schody do prvního patra, kde viselo několik obrazů s částmi Mostu a jedna mozaika. A pak jsem si všimla výtahu…vyjeli jsme do 21. patra, kde byly jen složené koberce a prázdno, nicméně krásný výhled do okolí. Paní na vrátnici říkala, že se v horním patře občas dělají párty.

Pohled od Prioru a Repre domu
Pohled od Prioru a Repre domu

Kousek níž před budovou se nachází park Střed se zničenými fontánami a retro židličkami. Připomnělo mi to dětství a Bulharsko. Doporučuju si ho ale projít – narazili jsme totiž i na kamenné ufo.

Park Střed
Park Střed

Prior, kulturní dům Repre a planetárium

Tyto tři budovy v těsném sousedství na vás dýchnou nedávnou historii. Původní dlažební kameny, na mnoha místech polámané od aut, která asi mířila do repre domu, doplňuje devadesátková zámecká dlažba. Směrem k Finančnímu úřadu projdete kolem barokní sochy – takových elementů tu najdete víc, jsou to často sochy a další prvky z původního Mostu. Trochu se to do zástavby 80. let nehodí, ale kde jinde tohle uvidíte?

1. náměstí a mostecké divado

Pokračovali jsme dál až na 1. náměstí. Všimněte si těch názvů – tř. Budovatelů, Moskevská, … Koupili jsme si oběd z výdejního okénka restaurace Gate – moc dobrý! A snědli ho právě u divadla. Zdálo se, že v normálních časech tu fungovala divadelní kavárna. Na kávu jsme zašli do Deli by Lagarto, kde mě překvapili vymakanými záskuskama typu Ifcafé. Cena tomu taky odpovídala.

Přemístěný mostecký kostel

Kostel stál původně o pěkný kus vedle – 841 m, a byl přemístěn, aby nebyl srovnán se zemí kvůli těžbě uhlí jako zbytek původního Mostu. Už necestujeme stylem vidět všechno na první dobrou, a tak jsme kolem kostela pouze projeli. Příště 🙂 Každopádně tip pro rodiče malých dětí – u kostela mají krásné dětské hřiště.

Mostecký kostel
Mostecký kostel s useknutou věží 😀

Mostecká pláž a jezero Most

Na tohle jsem valila oči. Jede se tam přes několik kruháčů, jejichž účel jsme nepochopili – možná se v létě počítá s velkou kapacitou. Každopádně u jezera se rozkládá pláž a obvodová cesta vhodná pro běžce, cyklisty a chodce. Mostecké jezero vzniklo v rámci rekultivace dolu Ležáky, který do srpna 1999 sloužil k těžbě hnědého uhlí. Pro rodiče malých dětí – u jezera najdete krásné a velké hřiště, kde si vyhrají i dospělí – já jsem se zhoupla na pneumatice a svezla na kladce. V roce 2023 vznikla info stránka o Mosteckém jezeře, na které najdete aktuální info o stáncích a službách.

Rychlodráha do Litvínova

Tohle jsme tentokrát vynechali, ale příště se tam určitě vydáme. Nechtěli jsme spěchat a na jeden den by toho už bylo moc. Každopádně tramvají z Mostu do Litvínova po rychlodráze, jak tomu říkají, to bude zážitek. Určitě se do Mostu ještě vrátíme a prozkoumáme taky jeho okolí. Dycky Most! Pokud máte radši přírodu, tak se s námi podívejte do Beskyd a Hostýnských vrchů, na Broumovsko, do Adršpachu nebo do Jižních Čech.

Tohle je zrovna servisní tramvaj
Tohle je zrovna servisní tramvaj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top