fbpx
Ubytování Krkonoše Horní Maršov

Jak se nám spalo Pod Svatou Annou v Horním Maršově v Krkonoších

Pocházím z Podkrkonoší, a tak Krkonoše považuju za svůj domov. I proto jsem tam nebyla mockrát na delší dovolené. Chyba. Nedávno jsme měli možnost strávit prodloužený víkend v penzionu v Horním Maršově. Mají ho v pronájmu dva sympatičtí lidé – Barbora a Ivo. Oba profesionálové v oboru, pracovali v různých krkonošských hotelech a už nechtěli mít podřízené ani nadřízené. Jak se nám u nich líbilo a co dělat v okolí Maršova níže.

Ubytování Krkonoše

Proč je silnice lepší

Na začátek hned dvě informace, které mohou odradit spoustu z vás, ale byla by to škoda. Ta první: Penzion Pod Svatou Annou stojí u silnice. Cože? My pojedeme na hory a místo u sjezdovky nebo turistické trasy budeme spát u silnice? Přesně tak a budete za to rádi. Jednak ta silnice, u které penzion stojí, vede do Pece, kde končí (a Malé Úpy), takže v noci tam projede minimum aut. Hned vedle penzionu navíc najdete unikátní informační centrum Veselý výlet (více níže), kde vám půjčí klíče hned od dvou zajímavých míst (tipy na výlety taky níže). A ta turistická trasa, ta začíná přes silnici!

Náš pokoj, jedna část
Náš pokoj, jedna část
Tajný poklad, zvenku lehce přehlédnutelný
Tajný tip, zvenku lehce přehlédnutelný
Můj oblíbený koutek v našem pokoji
Můj oblíbený koutek v našem pokoji

Zvenčí oldtimes, uvnitř po rekonstrukci

Tou druhou informací, která vás může odradit, je pohled na penzion zvenčí. Hmmm, nic moc, to jako tohle Babka propaguje? Penzion prošel rekonstrukcí a uvnitř vypadá jako v pohádce. Šest pokojů s vlastní koupelnou a dřevěnými prvky. Útulný. Zejména v zimě, když jsou krátké dny, si v podvečer rozsvítíte lampu, která rozzáří dřevo po místnosti, knihu do ruky a je to.

My jsme bydleli v Hnědém pokoji. Líbila se mi právě ta dřevěná stěna, která pokoj rozděluje na dva menší. Vyspí se tam až 4 osoby. My s sebou měli desetiměsíčního Adámka, a tak jsme chtěli prostor na hraní – dali jsme deku na zem a bylo. Výhodou tohoto pokoje je taky umyvadlo navíc – krom koupelny najdete další přímo v pokoji, velké a ze zrcadlem. Praktické jak pr účely paralelizace ranní hygieny celé rodiny, tak pro přípavu příkrmů pro kojence.

Copak snídaně, ale ta kavárna!

V dolním patře penzionu najdete snídaňovnu, totiž světnici, kde se podává snídaně. Slané, sladké, koláč, vajíčka, jindy párek, i kaše. Za mě moc dobrý a na nic si to nehraje. Za nakládanými sledi jeďte do Helsinek. Velký plusem penzionu je ale druhá dolní místnost, ve které se skrývá kavárna! Ano, přijdete z výletu, dáte nožky nahoru a drahou polovičku pošlete o patro níž pro latté (v mém případě lungo, ale do kávy vám mluvit nebudu). V kavárně mají i dobrůtky a vězte, že výdejové okénko je v případě uzavření podniků otevřené.

Kavárna v přízemí penzionu
Kavárna v přízemí penzionu

Penzion Pod Svatou Annou mohu doporučit o to víc, že Barbora s Ivem se aktivně zajímají o zpětnou vazbou a neptají se, zda se nám líbilo, jen na oko. Ceny ubytování v této části Krkonoš můžete porovnat zde.

Horní Maršov žije

Vůbec jsem nečekala, že Horní Maršov mě tak okouzlí (a nejsou to blabla kecy). Už podle slov Barbory z penzionu – jsme tu taková komunita, navzájem se podporujeme, zajímá nás tento kraj a jeho historie, pečujeme o ni. Například:

Veselý výlet – nejlepší Íčko

Veselý výlet hned vedle penzionu Pod Svatou Annou v sobě skrývá práci hned několika lidí, kteří pečují o nejen o návštěvníky regionu, ale také o turistické stezky, jejich značení nebo zprostředkovávání historie míst, po kterých se procházíte. Vydávají také sezónní časopis (zdarma), ve kterém se dozvíte, co se děje a dočtete příběhy z historie Krkonoš. Krom rady kolem výletů a půjčení klíčů od památek ve Veselém výletu také nakoupíte zboží od (nejen) regionálních tvůrců. Včetně diáře, který Lenka (žena stojící za íčkem) dala dohromady s Kateřinou Winter a který seznamuje s ženami z Krkonoš – píšu o něm ve svém článku s tipy na dárky. Suvenýry, jak má být.

Veselý výlet hned vedle
Veselý výlet hned vedle

DOTEK – tradice, ekologie, kultura

Centrum obnovy tradic, ekologie a kultury (DOTEK) je dalším místem v Maršově, jehož majitelům záleží na okolí. A taky na planetě. Dům totiž využívá výhradně energii z obnovitelných zdrojů. Stojí hned vedle starého kostela s tajuplným hřbitovem, od kterého vám tam půjčí klíče. Zároveň se u nich můžete najíst a zajít na prohlídku fary – mají tam krom ubytování různé tvořivé dílny pro děti (třeba o zpracování lnu) nebo snad nejmenší loutkové divadlo, které jsem kdy viděla a mechanickou diorámu inspirovanou Krkonošemi.

Mechanické dioráma horské krajiny
Mechanické dioráma horské krajiny

A taky je tam další informační centrum s obchůdkem. Tady je to opět zaměřené více na děti – mají tímetické stezky a questy, půjčí vám batůžek s výbavičkou a vyrazíte na výlet, během kterého plníte úkoly.

Továrna Temný Důl

Kousek severně od penzionu stojí u silnice továrna. Dříve Dixova brusírna dřeva, dnes v rekonstrukci. Občas tam probíhají kulturní akce, a tak mrkněte na jejich web Fabrika žije. Zhora je u fabriky vidět kanál pro svoz dřeva z lesa, poháněný vodou. Více o továrně a její historii najdete na webu Prázdných domů.

Továrna Temný Důl
Továrna Temný Důl
Pohled na továrnu ze stezky vedoucí od Aichelburgu
Pohled na továrnu ze stezky vedoucí od Aichelburgu

Vinotéka Nade dnem, sýrárna a Kopeček

Další tři místní podniky, díky kterým budete rádi, že nejste u sjezdovky, ale právě v Maršově. Ve vinotéce mají nemalý výběr vín z celého světa, doplnili jsme zásoby. Opět značka útulno na pozesení přímo tam. V sýrárně krom sýrů také salámky a fuety, prostě to, co chete k vínu. A taky pivo 😀 V hostinci Na Kopečku je to malé a – vím, opakuji se – útulné. Krb, chaloupka a pochoutky z Krkonoš.

Starý zámek v Horním Maršově
Starý zámek v Horním Maršově

Dejte si procházku Maršovem, zastavte se u starého zámku, respektive jeho čelní fasády, protože i když zepředu vypadá s točitým schodištěm nádherně, je ve špatném stavu. Na mši zajděte do kostela Nanebevzetí panny Marie, protože jedině tak zažijete bohoslužbu v lámavé češtině polského faráře a tamní komunitu, která kostel před jeho příjezdem připraví.

Výlety v okolí Horního Maršova

Byli jsme s kojencem, takže nečekejte žádné dlouhé túry. Ani Sněžku vám tu nedoporučím (krom piva), protože na tu jezdíme z Lomnice na denní výlet a už stačilo. Mám pro vás ale dva méně známé a neméně zajímavé turistické cíle.

Muzeum Vápenka
Muzeum Vápenka

Muzeum Vápenka ukrývá poklady

Půjčili jsme klíče ve Veselém výletu, zaparkovali necelé dva kilometry od Vápenky (Horní Albeřice) a vyrazili. S kočárkem. Muzeum Vápenka leží u bývalého lomu, kde se těžilo. Na ten se podívejte taky, ale jen z dálky. Když Vápenku odemknete, překvapí vás vnitřní zdobení i architektura – modulové kružnice (rozety) a tradiční tesařské postupy (místo hřebíků jako spojnice dřevo apod.). Jsou tu hry pdo děti a noho historických informací o regionu. O lidech, kteří žili v albeřickém údolí.

Muzeum Vápenka
Muzeum Vápenka
Bývalý lom
Bývalý lom
Výhled na boudy
Výhled na boudy

Výlet k Velkým Tippeltovým boudám

Pěšky v podstatě přímo od penzionu. Po modrý, pak po zelený a zpátky po červený kolem lesního hrádku Aichelburgu, od kterého si taky můžete půjčit klíče ve Veselím výletu. Tippeltovy boudy byly po 400 let místem těžkého života horských zemědělců. Jsou to luční enklávy, ve kterých žily dřevařské rodiny. Probíhala tu lesní těžba dřeva. Na tento výlet jsme Adámka vzali do nosítka.

Další recenze z netradičních českých hotelů najdete v sekci Netradiční spaní. Třeba Broumovský klášter nebo v Jičíně můžete mít pro sebe celou věž. Letos se nám moc líbilo v Nové Bystřici a v Orlických horách.

Na závěr dva tipy pro ty, kteří čtou články až do konce. Na oběd zajeďte do Malé Úpy do pivovaru Trautenberk a ochutnejte i jejich pivo nebo zajděte na prohlídku pivovaru. Na výbornou kávu krom kavárny přímo v penzionu a hipsterský oběd zajeďte do Pece do Craft coffee.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top