fbpx
Korsika

KORSIKA

SardínieMadeiraMaltaKaribik EvropyAzoryKorsika

KORSIKA LETECKY

V roce 2019 se na Korsiku z Prahy dostanete nejlépe s Ryanairem do italské Pisy a pak trajektem na ostrov. Další možností je letět s negarantovaným přestupem z Prahy s Voloteou – a to buď přes Toulouse, Bordeaux nebo Paříž. Nejspíš s přespáním.

KORSIKA AUTOBUSEM

Na Korsiku jsem v roce 2008 jela autobusem hned dvakrát – nejdřív jako průvodkyně turistického zájezdu a pak jako vedoucí cyklozájezdu s CK Mundo. Z Čech vede asi nejrychlejší pozemní cesta na ostrov přes italské Livorno, odkud odplouvá trajekt do korsické Bastie. Je možno volit mezi dvěmi dopravními společnostmi – Corsica ferries a Moby. Trajekt bývá často zpožděn, cesta 80 km mezi Livornem a Korsikou trvá min. 4h, na palubě jsou volně k dispozici lehátka – kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Pisa je po cestě na trajekt
Pisa je po cestě na trajekt

Na Korsice se dá pohybovat částečně vlakem nebo místními autobusy – cesta však zabere dost času kvůli nižší kvalitě místních silnic – nezpevněné, bez krajnice, úzké a pořádně klikaté. Stopování tu není zvykem, ale dá se.

Trajekt Livorno-Corsica
Trajekt Livorno-Corsica

KORSICKÁ GASTRONOMIE

Korsická gastronomie je ovlivněná zčásti francouzskou kulturou a zčásti kulturou italskou (vzhledem k politické a geografické poloze ostrova). Korsičané během dne kvůli horku moc nejedí, zato večer si dopřejí pořádnou baštu o několika chodech. Mezi místní speciality patří vepřové na kaštanech (divočáci, na které v přírodě často narazíte, ze živí kaštany, a pak jejich maso dostane příchuť těchto plodů). Z plodů místních kaštanovníků se vyrábí prakticky vše – kaštanová mouka a z ní poté různé pečivo, kaštanová marmeláda, kaštanový likér (liqueur de chataîgne), kaštanová zmrzlina, pivo Pietra…další specialitou jsou kosí paštiky (pâté de merle). Korsika je ostrov, a tak není divu, že v místní kuchyni najdete spoustu druhů ryb a mořských plodů. Jako příloha se běžně podávají různě ochucené těstoviny nebo rýže. Pokud chcete zahnat hlad a zaplatit minimum, zajděte do pekárny (boulangerie) a zkuste Bastelle – kapsu plněnou cibulí, sýrem brocciu, špenátem nebo zeleninovou směsí. Cena se pohybuje okolo 2 EUR.

Korsika

Vydatné jídlo můžete zapít místním vínem – na Korsice je 8 vinných oblastí titulovaných značkou nejvyšší kvality AOC. Dobré jsou ale i levnější varianty těchto odrůd a pokud holdujete růžovému vínu, tak si pochutnáte na lahvi v ceně již od 2 EUR. Těm, co dávají přednost tvrdšímu alkoholu, doporučuji ochutnat velmi silnou Eau de vie – pálenka z macchií (=společenství různých keříků a bylin, které dohromady tvoří souvislý neprůchodný porost a najdete je na Korsice téměř všude).

Korsika
Korsika

UBYTOVÁNÍ NA KORSICE

Korsika je oblíbenou turistickou destinací, a tak zde najdete hodně hotelů, ale i kempů. Cena v kempech se pohybuje okolo 6 EUR/os./noc a pokud vás je víc, tak se dá usmlouvat nějaká ta sleva. V zimě se Korsika dost vylidní a z turistických městeček zbydou opuštěné rybářské přístavy. Kempy jsou zavřené, a tak nezbývá, než vyzkoušet ochotu místního obyvatelstva.

Korsika

ZÁBAVA A KULTURA

Korsičané jsou velmi hrdí na svou kulturu, a tak pevně dodržují místní svátky a oslavují je s elánem. Jde jednak o křesťanské svátky, ale také o oslavy korsických bojovníků za nezávislost (Pascal Paoli, Sampiero Corso). Korsičané umí velmi působivě zpívat a pokud budete mít štěstí, tak můžete zaslechnout píseň Mort aux vaches (k poslechnutí i na you tube).

Korsika

OSTATNÍ

Korsika oplývá krásnou přírodou, kde se mísí moře s horami – nejvyšší hora Monte Cinto má 2 705 m. Ideální podmínky na ostrově jsou jak pro pěší turisty (kteří si mohou dát jeden z nejdelších pochodů ve Francii, který vede skrz celou Korsiku křížem krážem a jmenuje se GR 20. Spí se v boudách Refuge nebo na vyznačených místech), tak pro cyklisty (pro které bude největší zážitek výšlap na Col de Bavella 1218 m nebo na Col de Verghlio 1477 m a následný sjezd k moři podél žulových skalnatých útvarů).

Jestliže máte dost času, můžete si z nejjižnějšího města ostrova – Bonifacia – zajet na 12 km vzdálenou Sardinii.

SardínieMadeiraMalta • Karibik EvropyAzoryKorsika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top