Mobilní appky pro cestovatele v zahraničí i ČR

Toto je vítězné téma článku v anketě, která proběhla na Facebooku Cestuj za babku. Dala jsem pro vás dohromady seznam mobilních aplikací, které na cestách nejvíc používám. Ať obsah i appky dobře slouží!

Kam na jídlo?

V Izraeli bylo draho, a tak jsme stravu řešili pomocí Google Maps. Konkrétně hledáním dotazu „cheap eats“ v okolí. Pak už se stačí orientovat podle fotografií jídel dané restaurace, jejího hodnocení (alespoň 4) a slovních recenzí. Recenze ale berte s rezervou – co člověk, to názor – například v Japonsku měly některé nudné a předražené restaurace skvělé hodnocení od Američanů typu „ve čtyřech lidech nás ta večeře i s vínem stála krásných 400 dolarů“. Na Maltě jsme díky cheap eats objevili několik restaurací evidentně spíše pro místňáky a to je přesně to, co na cestách hledám – taková místa jsou často někde schovaná, nenapadlo by nás tam jít, ale bývají levná a s dobrým hodnocením.

Výsledek hledání „cheap eats“ v Lisabonu
Hodnocení cheap eats restaurací v Lisabonu

Další možností je otevřít Instagram a najít hashtag, který bude odpovídat gastroscéně dané lokality – food…, gastro…, foodlover…,…

V ČR mi poslední dobou dobře funguje Gastromapa Lukáše Hejlíka – uvidíme, zda její obsah vydrží aktuální a návaly lidí neodradí cestovatele jako my.

Akce v okolí

Je super na cestách narazit na nějakou lokální akci – ať už kulturní nebo sportovní. Jenže jak se dozvědět, co se v destinaci vaší cesty koná? Na to používám mobilní aplikaci Facebook Local. Díky ní jsme s holkama ve Francii věděly, že se v sobotu ve vesnici vedle bude konat Svátek sýra. Byly jsme tam jediné turistky, nafasovaly sklenky na víno a ochutnávku včetně ukázek, jak se který sýr dělá. Na Maltě jsme takhle zase zajeli na koncert v nově otevřeném pivovaru, kde shodou okolností obsluhovala holčina z našich končin!

Facebook Local – výsledky vyhledávání v Québecu
Detail akce ve Vallettě

V ČR po příjezdu na místo obejdu náves/město a prošmejdím vývěsky a informační tabule. Funguje to dobře, většinou plakáty na každou více i méně významnou akci.

Kde bydlet?

Booking.com

Nejčastěji používáme Booking.com (v odkazu sleva 10 %), máme rádi ubytování se snídaní. Na Booking je spoleh, jsou schopni vyřešit změnu rezervace na poslední chvíli a často bez poplatku (pokud je s tím daný hotel ok) – v Bangkoku jsme nabrali den zpoždění (ne naší vinou) a Booking nám umožnil rezervaci bezplatně posunout, i když to bylo v ten den.

A protože nejsem plánovací typ, vždycky dopředu rezervuju několik ubytování na jeden termín, všechny se zrušením do nějakého termínu zdarma (free cancellation), a rozhoduji se později. Jedinkrát se mi to nevyplatilo – měla jsem rezervované ubytování v Kjótu na tři noci po sobě (každou noc rezervaci zvlášť), protože jsme si nebyli jistí, který den tam přesně dorazíme. A ejhle, omylem jsem rezervovala na každou noc jiný typ pokoje. A protože to byl samooblužný hotel bez živého personálu, musela jsem situaci složitě řešit přes helpdesk. K naší smůle byl hotel plný, a tak jsme se druhý den museli odhlásit a později opět přihlásit (check-in) do jiného pokoje…

Tipli.cz

Další výhodou Bookingu je cashback – já používám Tipli.cz a z každé rezervace, kterou přes Tipli udělám, dostanu po jejím naplnění cca 3 % z částky zpět. Ze poslední rok mi vyplatili něco kolem 2000 Kč (cestujeme opravdu hodně…).

Můj „výdělek“ na Tipli.cz za poslední rok
Až 4 % zpět, v reálu to je 2 -3 %

Hotwire.com

Hotwire.com jsme se nám vyplatil na Floridě, kde je ubytování drahé. Zároveň jsme neměli plán cesty a nocleh řešili vždy v ten den ráno. A na tohle se přesně tato appka hodí – jedná se o aukci volných pokojů, díky které chtějí hotely doplnit stav. A jsou ochotni jít s cenou dolů. Někdy je to sleva 20 %, jindy 40 %. U hodně drahých hotelů i víc, ale to platit nechcete.

Airbnb.com

Jedeme-li ale do drahé destinace, hledáme přes Airbnb.com (v odkazu sleva 725 kč) a občas i přes Couchsurfing.com. Nevýhodou Airbnb je, že často platíte předem, což trochu znemožňuje s rezervací hýbat, natož aby vám pomohli vyřešit její změnu kvůli zrušenému letu – to se mi s mamkou stalo na cestě do Guatemaly. Týpek v našem ubytování nám sice rezervaci do dalšího dne podržel, ale účtoval si cenu i té první noci.

Máš eura?

Máme doma kasičku s měnami z celého světa a taky si držíme nějaké to euro. Jinak ale na cesty používáme kartu od Revolut (v odkazu bonus 300 kč). Přes mobilní appku si na účet nahrajete peníze, platební kartu můžete přidat do Apple Pay, můžete vybraz až 4 500 kč z bankomatu bez poplatku a dostanete lepší kurz než od běžné banky, pokud platíte v cizí měně ve všední dny. Na víkend je dobré se předzásobit a cizí měnu přes appku nakoupit ve všední den za lepší kurz.

A kdyby mi někdo ukradl mobil, tak se nemusím bát o své úspory v bance, protože mobilní appku banky nainstalovanou v mobilu nemám vůbec. Vystačím si s Revolutem.

Které víno koupit?

Dovolená. Chcete si na večer koupit lahev vína. Ale kdo se v tom nepřeberném množství má vyznat? Zkuste mobilní aplikaci Vivinonaskenujete etiketu na lahvi, aplikace dohledá, co je to za víno, a zobrazí hodnocení ostatních uživatelů.

Vivino – umí skenovat etikety lahví

V kolik to letí a máme zpoždění?

Na tohle byla ideální appka Inbox od Googlu, kterou ale zrušili. A tak teď, byť nerada, používám appku Google Trips. Nicméně tu teď Google zrušil taky s informací, že nadále nám poslouží Gmail a Google mapy. Očekávám tedy, že se v Gmailu opět objeví záložka „Trips“, kde se mi bude skládat itinerář z doručených e-mailů – letenek, potvrzení ubytování a zakoupených vstupenek. Uvidíme…

Už neexistující Inbox od Google – krásně zobrazoval, zda je let na čas
Google Trips – krom Reservation mě zbytek nezajímá

Letadla pro pokročilé

Manžel používá appku Flightradar24.com, díky které dokáže zjistit, zda letadlo, kterým máme letět, vyrazilo ze své předchozí destinace na čas a jaký typ stroje to bude. To se dobře dělá při letu z destinace, kde daná aerolinka NEMÁ základnu – například KLM přiletí z Amsterdamu a tam se taky vráti. U některých aerolinek v appce najdete trasu konkrétního stroje, takže třeba vidíte, že než přiletí do Prahy, poletí do Paříže a na Korsiku.

Flightradar a aktuální stav vzdušného prostoru
Detail letu

A když pak někde na cestách budete zvědaví, kam letadlo na nebi míří, stačí se podívat do appky a hned víte.

Jak tam bude?

Nějakou dobu před odletem si do iOS aplikace Weather přidám destinaci cesty a sleduji vývoj teplot. Některá oblíbená místa si tam nechávám přes celý rok – třeba mě zajímalo, jak je v zimě na Maltě. Nebo na Sicílii. Jak moc tam prší na podzim? Je lepší tam jet na jaře?

V Japonsku jsme měli štěstí – období dešťů začalo v den našeho odletu domů

Pošli mi pohled, dík!

Taky posíláte pohledy? Nejvíc a odjakživa posílám našim domů – visí na lednici a já si občas hezky počtu, jak jsem se jako au-pair měla v roce 2005 v Bretani, jak jsem dělala v létě 2006 na Maltě servírku, o rok později na Madeiře v hotelu, v roce 2009 studium na Zélandu apod. Sem tam použiju appku Pohlednice od České pošty, díky které mohu vytvořit pohled s vlastní fotkou a textem přímo v mobilu. Výhodou je, že za poštovné zaplatíte stejně jako z ČR (takže se to vyplatí zejména z dalekých destinací s drahým poštovným). Nevýhodou je nízké rozlišení vytisknutých pohlednic a chybějící známka s kolkem exotické destinace.

Pojedeme vlakem?

Vlakové jízdenky, pokud nejedeme na spontánní výlet, kupuju výhradně přes mobilní aplikaci Můj vlak od ČD. Zaregistrovala jsem si tam Inkartu, a tak při kontrole nemusím ukazovat občanku, což hodně cestujících štve. Zároveň při nákupu jízdenky on-line mám místenku zdarma a sbírám nějaké věrnostní body, díky kterým si mohu pořídit například upgrade do 1. třídy nebo slevu na další jízdenku.

Jak je to s mapou?

Kombinuju tři různé mapové aplikace a každou používám za jiným účelem a také dle destinace. Mapy.cz jsou super na turistické trasy, hrady, zámky a další zajímavosti v okolí. Google mapy jsou dobrý na navigaci, aktuální recenze podniků a taky propojení s vaším Gmailem. Díky propojení uvidíte v mapě vyznačené rezervované ubytování z Booking.com. Jejich nevýhodou je, že některé státy nemají dobře pokryté – tuším, že třeba v Negevské poušti v Izraeli to bylo na nic.

Přehledné Mapy.cz – Kanada
Booking.com rezervace v Google mapách

A do třetice – Maps.me, které mi přijdou nejmíň kapacitně náročné při stahování do offlinu, mají jak informace o tom, kde je který podnik, tak turistické trasy (všechny ale červeně – nerozlušuje u nich barvy).

V amazonský džungli měly nejlepší pokrytí Maps.me

Před cestou se dopředu dívám, která z appek má danou destinaci nejlíp zmáknutou a s manželem se domluvíme, kdo co stáhne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top