Stromovny netradiční hotel - treehouse

Jak se nám spalo v treehousu Stromovny aneb další tip na netradiční ubytování

Nejradši mám, když objevím zajímavé ubytování sama, rozuměj někde náhodně něco zahlédnu, jako tuhle dole v novinách článek o Stromovnách. Sotva otevřeli. A tak jsem vymyslela překvapení pro Martina – kdy opět nevěděl, kam se pojede a co bude. Podobně jako to děláme s letenkami. Třeba když jsem Martina a rodiče vzala do Benátek, i když si mysleli, že jedou na víkend do Prahy. Nebo když mě loni Martin po pobytu v Anybody hotelu (taky zářitek!) vzal na brněnské letiště a….za dvě hodiny jsme se octli v Berlíně. My taková překvapení rádi a netradiční hotely ještě víc.

Stromovny
Stromovny

Cesta ke Stromovnám

Neřeknu vám, kde přesně je najdete. Stačí vědět, že nedaleko Českých Budějovic. Martinovi jsem v autě do navigace zadala souřadnice a vyrazili jsme. Taky dostal instrukce, ať si s sebou vezme věci do přírody, ale i do města. A taky do zimy. Instrukce tak trochu na nic, ale už je zvyklej a prostě si nějak zabalí. Jednu důlěžitou věc jsem ale neopomenula – zabalit si do batohů, aby se nám náš náklad včetně postýlky pro Adámka dobře nesl. Z toho plyne, že do Stromoven lze i ve třech – je tam dokonce vysouvací třetí postel.

Kráčíme směrem Stromovny s plnou polní
Kráčíme směrem Stromovny s plnou polní

Po příjezdu k místu jsem dělala zmatenou (to mi jde), čímž jsem zmátla i Martina, geniální. Jeli jsme po lesní cestě, každým metrem víc zablátěné. “Zaparkuj u cesty, až nebudeš chtít blátem pokračovat”, řekla jsem Martinovi. Možná jsme mohli jet dál, ale já si chtěla vychutnat okamžik překvapení. A tak jsme vzali Adámka a všechny bágly a vyrazili poslední kus cesty pěšky. Šli a šli…Martin vpředu, já strategicky vzadu. Až se Stromovny ukázaly.

I postýlku pro Adámka jsme tam donesli
I postýlku pro Adámka jsme tam donesli

 

Kudy dovnitř?
Kudy dovnitř?

Jak vypadá treehouse Stromovny

Do Stromoven se vchází po schodech, které lemují obvod stavby. V prvním patře je balkón s posezením a jednopokojový domek s koupelnou. Schody do druhého patra vás vezmou mezi stromy. A totiž na terasu s posezením, plynovým grilem a výhledem mezi kmeny. Doporučuju tam zajít také v noci podívat se na hvězdy. Vše je komptaktní a útulné, takové dočasné lesní království.

Treehouse nedaleko Budějic
Treehouse nedaleko Budějic

 

Výhled z terasy treehousu
Výhled z terasy treehousu

Jak je to v treehousu s vodou a teplem?

Voda tam teče z nádrží na střeše. To znamená, že ji tam musí vozit, a tak raději neplýtvat. A i když ji vozí pitnou, může se v nádrži zkazit, radši jsme ji nepili – pokud se vydáte, nezapomeňte si s sebou vodu vzít. Ale nemusíte tahat moc, na místě bylo pár litrů k dispozici.

Pohoda uvnitř Stromoven
Pohoda uvnitř Stromoven

V domečku se nemusíte o svou hygienu bát. Najdete tam totiž koupelnu s chemickým WC, umyvadlem a sprchou. Jen pozor, teplota vody rovná se venkovní teplotě. Takže pro otužilce. Nicméně když si to tam pořádně vytopíte (teď nemyslím vodou), tak ještě rádi zajdete pod studenou sprchu.

Výsek koupelny, vlevo WC, vpravo sprcha
Výsek koupelny, vlevo WC, vpravo sprcha

Což mě přivádí k teplu. Byli jsme v listopadu a bylo už dost zima, venku tak 5 stupňů. V kamnech jsme zatopili hned po příjezdu (15 h) a poté je nechali vyhasnout. Ukázalo se, byť to nebyl záměr, že nechat kamna přes noc ležet ladem umožní lepší spánek. Studenější vzduch a vy hezky pod peřinou. Zatopili jsem zase až ráno a stejně to udělali další den. Když totiž pořádně zatopíte, může být uvnitř skoro jako v sauně (teď ta studená sprcha). Treehouse je dobře izolovaný, takže teplo se uvnitř drží vcelku dlouho.

Dobré ráno z lesa
Dobré ráno z lesa

Je v treehousu elektřina a nabiju si mobil?

Není. Je tam plno lampiček a svíček, takže světlo zajištěno. Na dobití mobilu lze použít na místě dostupnou powerbanku nebo si přes den při cestě na výlet dobít v autě. 

Chvilka klidu, zatímco já hlídám Adámka
Chvilka klidu, zatímco já hlídám Adámka

A co v lese budeme jíst?

Půjdete na lov, ne? 😀 Já jsem toto ubytování pojmenovala “luxusní punk” a Martin hned tipoval, že by to mohl být treehouse. Luxusní také proto, že každé ráno budete mít dole na zápraží piknikový koš s vyňuňanou snídaní. K tomu si při rezervaci ubytování můžete přikoupit tapas. Vše zajišťuje Bistro de Magdalene. Nám moc chutnalo a dostat neotřelou snídaní až pod nos poté, co jsme dlouho nikde nebyli, bylo velice příjemné.

Snídaně v lese čeká!
Snídaně v lese čeká!

Zároveň si můžete od bistra objednat nebo sami dovézt maso na gril. Jinak s žádným velkým vařením ve Stromovnách nepočítejte, naše maximum bylo uvařit si na kamnech čaj a nalít sklenici vína. Vína, piva a drobných pochutin tam najdete velké zásoby.

Až pod nos a bez kontaktně
Až pod nos a bez kontaktně

Jak si pobyt v treehousu co nejvíc užít

Číst si, povídat si, popíjet vínko, koukat mezi stromy, pobíhat kolem, dívat se z okna, sedět v županu na terase, zase si číst. Knih tam najdete dost, I těch nenáročných obrázkových. Využijte toho, že vás tam nikdo nebude rušit. Budete tam celou dobu sami, ve Stromovnách nikoho dalšího nepotkáte. Klíče vyzvednete na místě a pak je tam necháte. Může to být takový únik mimo cvilizaci.

Výhled z postele přímo do lesa
Výhled z postele přímo do lesa

Zas tak daleko civilizaci ale nebudete. Může se vám stát, že uslyšíte auta přojíždějící po nedaleké silnici. Zároveň nebudete nikde v horách, kde by vás ráno probudil výhled jak z časopisu. Nebudete nikde na turistické trase, odkud byste rovnou vyšli na trek. Ale o tom to je – návrat k “obyčejnému” lesu. Kde na sebe nemusíte klást žádné nároky a jen tak si být.

Zima byla, ale uvnitř se teplo drželo!
Zima byla, ale uvnitř se teplo drželo!

Tipy na výlety po okolí Stromoven

My jsme se jeli podívat a projít kolem kláštera Lomec. Je to poutní místo. Druhý den jsme se jeli podívat do na zámek do Hluboké nad Vltavou. A část dne jsme strávili také v Českých Budějovicích – o těch níže. Cestou zpátky do Prahy jsme to vzali přes Písek.

Lomec
Lomec

Můžete zajet také do Netolic nebo z písničky slavných Vodňan a Baborova. Nebo vylézt na Kleť. My jsme šli cestou být vždy po třetí hodině zpátky v treehousu, abychom si ho pořádně užili a taky – v listopadu se už po čtvrté stmívalo.

Hluboká
Hluboká

 

Hluboká
Hluboká

Kam zajít v Budějicích

My tam máme oblíbenou restauraci Klika. Vaří opravdu dobře a za přijatelné ceny. Pokud máte rádi architektonicky unikátní místa, zajděte do Solnice. Je to historická sýpka z 16. stolení s unikátním dřevěným krovem (svého druhu nejstarším v ČR). Vedle ní na Piaristickém náměstí teď zpřístupnili rajskou zahradu kláštera, uprostřed které stojí jinan dvoulaločný a na pozdim jeho opadané listí zdobilo atrium do žlutého hávu. Nedaleko je Fér café, které zrovna mělo zavřeno.

Panská ulice v Budějicích
Panská ulice v Budějicích

Mezi hipster místa Budějic počítám Café Datel. Na dortík, polívku a dobrý kafe. Ale na koho je to pro popularitu místa až moc rušné, zajděte do Panské ulice do pražírny Jedna radost. V té ulici se také dobře pijde pivko v Žižnivé gumovce.

Solnice restaurace
Solnice restaurace

Na procházku zajděte na Sokolský ostrov, pak podl hradeb k Železnému mostu a k planetáriu přes Zátkovo nábřeží. V planetáriu prý mívají dobré akce. To jsem slyšela v podcastu z Budějic, ve kterém na tipy na neotřelá místa dávala Budějčanda (Instagram).

Procházka Budějicemi
Procházka Budějicemi

Další tipy na neobvyklé hotely

Anybody hotel v Brně asi znáte. Měli jste ale už někdy celou věž pro sebe (Jičín)? Ráda vzpomínám na těch několik nocí na Ještědu. Do kaple ve Žďáru se chci vrátit. A do Broumovského kláštera se dá jet i na meditační kurz.

Čau ze Stromoven!
Čau ze Stromoven!

2 thoughts on “Jak se nám spalo v treehousu Stromovny aneb další tip na netradiční ubytování

 1. Odpovědět
  Věra - 14.10.2021

  Ahoj Terko,
  prosím Vás pěkně o radu. Zvažuji návštěvu Stromoven, ale bojím se v listopadu zimy, respektive délky túry pěšky od auta k ubytování. Nebude nám tam v noci zima?
  Moc děkuji
  Věra

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 25.10.2021

   Zdravím, my byli taky listopadu a zima byla, topili jsme. A pak nám zas bylo vedro. Osvědčilo se zatopit odpoledne a pak to večer už nechat být, do rána se ochladilo, ale pod peřinou se spalo dobře díky chladu kolem (já třeba v přílišném horku u topení spím špatně). Od auta je to chvilka, navíc jsme to chodili i s malým synkem v ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top