Sedm netradičních tipů na výlety nejen po Česku

Tento článek je pro ty, co už nevědí, kam by vyrazili na výlet, už je nebaví jet na další profláknutý zámek a chtějí zažít ten opojný pocit, kdy objevují sami, aniž by jim někdo jiný předem poradil, kam jít a co tam bude. Tohle byla naše motivace vymyslet tzv. spontánní výlety a já jsem na základě inspirace naší a dalších lidí dala dohromady následující tipy na JINÉ výlety. Užijte si je! Případně se inspirujte našimi cestami jako překvapení – kdy jeden z nás neví, že někam poletí, natož aby věděl kam.

Další články: Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

1. Střídavý vedoucí výpravy

Funguje to tak, že buď vyrazíte rovnou z vašeho domova nebo si startovní místo určíte třeba uprostřed města – například si můžete vybrat jednu z pražských čtvrtí. My tenkrát vyšli s Vinohrad. Já jsem začala v roli vedoucí. To znamenalo, že jsem určovala, kam teď zahnem a navrhovala, co budeme dělat, například:

  • teď si tady dáme pivo
  • vylezem na vyhlídku
  • zahrajem si minigolf

Martin mě následoval a když se mu něco fakt nechtělo dělat, mohl využít veta. Po 30 minutách jsme se v roli vedoucího vystřídali. Z Vinohrad jsme se pěšky dostali až na nádraží Bubny a Letnou. Objevili několik míst, která bychom v průvodcích jen těžko hledali. Tento výlet využívá jednoho z principů divadelní improvizace – ANO A. Zamená to, že přijímám nabídku druhého a něco k ní přidávám, tvoříme tak něco společného.

Nádraží Bubny, tam nás to při tomhle výletě zaválo

2. Spontánní výlet vlakem bez mobilu a bez věcí na náhodné místo

Sejdete se v pátek po práci na nádraží (my jezdíme z Praha hl. n.), mobily necháte doma, každý s sebou max. 3 věci (peněženka a klíče se nepočítají) a jízdenky koupíte tam, co člověk ve frontě před vámi. Musí to být mimo váš kraj a jinam, než jste jeli minule, pokud to není poprvé. Tento výlet je skvělý v tom, že bez mobilu si nemůžete najít, co kde je. Musíte se ptát, být pozorní k cedulím a zapamatovat si odjezdy vlaků na další den. A taky najednou máte spoustu času povídat si. Ve videu na stránce O Babce mluvím o to, co jsme na spontánních výletech zažili.

Výlet bez zavazadel a mobilů
Které tři věci byste si vzali s sebou vy?

Máme za sebou devět spontánních výletů během léta i zimy a vždy jsme objevili krásná místa, o kterých jsme neměli tušení. Podívali jsme se takhle už do Ostravy, Brna, Broumova, Plzně, Jindřichova Hradce, Pelhřimova, Zábřehu na Moravě Pardubic a Českých Budějovic. Jedeme vždy na víkend.

3. Výlet za předky aneb návrat do historie

Tento výlet vyžaduje přípravu předem. A to zjistit, ke kterým místům se vaši předci pojí. Kam chodil děda do školy? Kde bydlela babička? Kde se rodiče seznámili? Kde měla teta cukrárnu? Pokud k místům budete mít i rodinné fotografie, vemte je s sebou. Pokud je to možné, doptejte se v rodině na detaily místa – jak to tam vypadalo, co se tam dělo? No a pak už stačí vyrazit a dané místo najít. Zjistit, jak to tam vypadá dnes, zavzpomínat, předat dětem kus rodinné historie.

4. Smyslový výlet

Tohle je pro odvážnější povahy. Musíte být alespoň dva. Jeden si zaváže oči a nechá se druhým vést. Pěšky, vlakem, MHD, lanovkou. Do přírody i do města. Nepřežeňte to se vzdáleností, protože se zavřenýma očima člověku přijde i 100 m hrozná dálka. Účelem je vnímat okolí ostatními smysly, které jinak často zrak přebije. Teplo/chlad, vůně (do výletu zakomponujte třeba i kavárnu), zvuky (schválně: vybavíte si teď hned, jak je slyšet les?). Pokud je výlet delší, vystřídejte se v roli toho se zavázanýma očima.

Ilustrační foto, tady Martin spí a letíme na Zéland 😀

5. Rekonstrukce lásky a rodinná tradice

Výlet vysvětlím na příkladu první rande. Jedni mí známí každý rok na své výročí seznámení jedou na ten stejný výlet, jako byli na prvním rande. Stejný itinerář, možná stejné oblečení a další věci a k tomu čas společně rekapitulovat. Tohle si dovedu představit i v podobě například prvního výletu s prvním miminkem (přesně vím, kam bysme jeli my). Jednou za rok se tam vydat znovu, až je z toho rodinná tradice.

6. Intuitivní výlet pro jednotlivce

Jít sám/sama za nosem. Vyjděte ven nebo si určete nějaké místo jako start výletu. Rozhlídněte se kolem a jděte tam, kam vás to táhne. Někdy se ve vás bude odehrávat dialog “chce se mi jít doleva, ale rozumější/správnější by bylo jít doprava. V rámci tohoto výletu poslouchejte vždy tu verzi “chce se mi” – táhne mě to tam, i když to nedává smysl, vždyť objektivně je to hezčí jinde. Na tomhle výletě jde o naslouchání vaší intuici. Uvidíte, co objevíte, když poslechnete sebe a né rozumy ostatních, které v sobě máte uložené jako vzorce.

7. Výlet bude doplněn za nějaký čas

Tohle je výzva pro vás – napište mi, na jaký výlet jste se vydali vy. Autor/ka toho, který sem nakonec přidám, ode mě dostane překvapení! Jiným výletům zdar!

Jak je z výletů výše vidět, jsou zaměřené spíš na to s kým (včetně sama se sebou), než na to kam. Ale zaručuju vám, že objevíte krásná místa a budete za to rádi. Budou totiž jen vaše. Dejte mi vědět, kam jste se dostali.

Další články: Letenka jako překvapeníZakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top