fbpx

17 tipů kam v zimě za teplem, sluníčkem a na pláž

EDIT prosinec 2023: Přidán 17. tip. Na letošní zimu máme naplánované dvě cesty do tepla – opětovně na Floridu a nově na Maledivy. Rovnou vás upozorním na nové přímé charterové lety z ČR od Čedoku (Srí Lanka, Madagaskar, Zanzibar) – víc v tipech níže.

Ověřenou stálicí na seznamu je Tenerife, my tam strávili konec prosince s ubytováním zdarma díky Home Exchange. Na letenkách šetříme tak, že létáme pouze s příručními zavazadly dle povolených rozměrů.

Byla by škoda neprodloužit počet prosluněných dní v roce o týden, dva, tři. Pro levnější letenky hledejte odlety i z jiných letišť, než je Praha – více k tomu píšu v článku Jak na levné letenky (včetně příkladů, kolik byla úspora, kde parkovat apod.). Napište nám přes naše předplatné a my vám najedeme letenky a ubytování.

Další články: Vánoční dárky 2023Státní svátky 2023Ryanair zavazadlaZakynthosSicílieKorfuSardínieRumunskoChorvatsko •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

#1 Emiráty

Na konci února 2022 jsme se vydali na týden do Emirátů na vlastní pěst (včetně výpočtu nákladů) – odlet z Vídně se ukázal jako nejlevnější (3 000 kč na osobu), úspora za tříčlennou rodinu oproti odletu z Prahy byla 18 tisíc! V Dubaji už jsme byli dříve, a tak jsme se rozhodli navštívit na vlastní pěst další Emiráty. V roce 2023 se tam dostanete na nízkonákladové lince Vídeň-Abu Dhabí. Zároveň někteří doporučují si koupit navazující let z Abu Dhabí na Maledivy, což z této lukrativní destinace dělá hned přístupnější cíl. Jenže pozor, pokud vám zrušení některý z letů a vy nestihnete ten další, máte smůlu, protože přestup není aerolinkou krytý.

#2 Kanárské ostrovy

Nepotřebujete-li vyloženě tropy a nechcete letět příliš daleko, Kanáry jsou ideální volbou. Na přelomu 2021/2022 jsme chytli krásné počasí, nejlepší koupání bylo na pláži Las Teresitas (mělká), jinak to bylo spíš pro otužilejší, ale i tak v porovnání s počasím v ČR dobíjející. Nejtepleji je prý na jihu Tenerife (na severu často prší). V roce 2023 máte plno možností, jak se tam dostat za levno – a to nejen na Tenerife, ale třeba i na Lanzarote, Fuerteventuru nebo ostrov Gran Canaria. Podívejte se na Ryanair a Wizzair s odlety z Bratislavy, Vídně, Norimberka, Katowic nebo Berlína. Více info o naší návštěvě Tenerife zde.

Dramatické pozadí tenerifské pláže

#3 Svatý Martin a Guadeloupe

Sint Maarten – Saint Martin

Karibik. Pár hodin letu a jste na pláži s azurově modrou vodou, na kterou dopadají paprsky slunce na obloze bez mráčků. Svatý Martin je hodně drahý ostrov, ale my onehdá sehnali letenku 2 za 1 z Paříže s Air Caraibes . Svatý Martin je unikátní leteckou přistávací dráhou hned za pláží, takže máte pocit, že to letadlo spadne na vás.

Guadeloupe je cenově přijatelnější ostrov. Najdete tam francouzské supermarkety, díky čemuž také trochu ušetříte. Je to vlastně taková Francie v Karibiku. Hezká příroda i koupání, Tam chci znovu. Více v mém reportu z Guadeloupe.

Guadeloupe – pláž před ruinami hotelu

#4 Nový Zéland

Tam to chce minimálně na tři týdny. Severní ostrov vynechte, leťte rovnou na jih, půjčte auto, přibalte stan a hurá do přírody. Detaily včetně itineráře a nákladů najdete sepsané ve čtyřech článcích v reportu ze Zélandu (Aotearoa).

Stewart Island trek

#5 Srí Lanka

Ideální pro ty, co rádi tráví dovolenou různorodými činnostmi. Na Cejlonu je totiž všechno: kultura, výborné (pálivé) jídlo, pláže a potápění, safari, výšlap na východ slunce na Adamovu horu, archeologická naleziště Sigiriya, Polonarruwa a Anuradhapura, jízda vlakem a také čajové plantáže. V sezóně 2024 tam navíc létá přímo Čedok (LOT). Pro více se mrkněte na můj report ze Srí Lanky.

Srí Lanka – pláž Mirissa
Srí Lanka – tady bude večeře

#6 Ekvádor a Amazonie

Něco pro dobrodružnější povahy. Já jsem letěla do Quita (hlavní město Ekvádoru ve výšce 2 850 – poznáte to při chůzi do kopce), procestovala Ekvádor a pak nasedla na jednu loď, druhou, třetí, až doplula k Amazonce a do největšího města na světě, kam nevede silnice – Iquitos. Následovaly tři dny v pralese a přelet do Limy. Z této cesty článek nemám, tak se kdyžtak ptejte přes Messenger.

Tři dny v amazonský džungli
Na Amazonce

#7 Filipíny

Zaručeně krásné pláže, šnorchlování s želvami a nejsladší mango na světě. Ostrov Palawan je jasnou volbou, ale hledáte-li místo bez lidí, tak Cacnipa island – jedno ubytování pro cca 25 lidí a houpací síť mezi stromy. A ty želvy? S těmi jsme tam šnorchlovali na ostrově Apo celé dny. Více v mém průvodci o Filipínách.

#8 Havaj

Tohle je vzdálená destinace a dokonce dražší než Nový Zéland. Ale ta příroda…my tam letěli na líbánky. Ostrovy Kauai a Big Island. Vyhlídkový let nebo noční šnorchlování s mantou obrovskou (druh rejnoka).

Když poletíte s Korean Air z Prahy do Seoulu, tak cestou na Havaj překročíte datovou hranici a budete mít o den míň.

#9 Yucatán a Guatemala

Na letenky do Cancúnu bývají akce. S mamkou jsme přejely rovnou na ostrov Isla Mujeres s krásnými plážemi, bělavým pískem a azurovou vodou. Pak jsme se vydaly na jih přes Belize (kde bych se příště zastavila šnorchlovat nebo potápět) do Guatemaly.

Isla Mujeres

Mayské chrámy, přírodní památky, jezero Atitlán nebo původní hlavní město Antigua. Nádherná země a vykoupat se můžete zajet jak k Atlantiku, tak k Tichému oceánu.

Jezírka Semuc Champney

#10 Dominikánská republika

Dominikána – Bávaro

V zimě 2024 sem charterově létá také CK Fischer (Punta Cana). Tady jsem strávila pouhý týden a i když je Dominikána velká a za tak krátkou dobu ji nestihnete prozkoumat, na oddech od práce a nasání tepla vitamíu sea postačí. Pokud se chcete projít na dlouuuuhé pláži s bílým pískem, tak jeďte do Bávara (ale pozor na vysoké ceny a turistické rezorty, nenechají vás si tam jen tak položit deku). Já doporučuji rovnou jet jinam, třeba do Las Galeras, na menší pláž, levnější ubytování a klídek. Více opět v mém reportu z Dominikánské republiky.

#11 Kambodža

Cestovala jsem tam 3 týdny a je to autentická země s méně turisty než Thajsko. Projeďte na kole Angkor Wat a zajeďte do džungle na sever země. Více v méme průvodci Kambodžou.

Angkor Wat

#12 Izrael – Negevská poušť

Letenky do Eilatu navíc teď seženete hezky z Prahy. Tam ale nezůstávejte, půjčte auto a rovnou do pouště. Navštivte národní parky, dejte treky kolem Mitzpe Ramonu a nakonec se vykoupejte v Mrtvém moři. Více v mém reportu z Izraele.

#13 Omán

Tam se teprve chystáme, ještě nevíme kdy. Ale dle slov lidí, kteří tam byli, je to skvělá destinace i pro rodiny s dětmi! Tak tu snad jednou najdete článek s názvem Omán s dětmi…

#14 Madagaskar

V sezóně 2024 tam přímo létá díky charterovým spojům Čedok, lze sehnat last minute zájezdy za babku – mnohdy levnějši než kdybyste kupovali letenky zvlášť a jeli na vlastní pěst.

#15 Zanzibar

Zde v zimě 2024 platí to samé co u Madagaskaru – charterové lety přímo z Prahy a last minute zájezdy za dobrou cenu.

#16 Egypt

Tohle není moje oblíbená destinace, ale našim se tam loni líbilo – měli zájezd v kombinaci s několika nocemi na lodi, památkami. Takže dá se to vymyslet a jsou i tací, co tam vyrazí bez cestovky a chválí si to (znám je osobně :).

#17 Alicante

Koupat se nebudete, to říkám rovnou. Ale my letos v Alicante strávili poslední istopadový týden a teploty kolem 20 stupňů a na slunku klidně 25 byůy parádní i pro děti na pláž a písek. Inspirujte se našimi tipy, jak se do Alicante dostat a co tam vidět.

BONUS: Madeira

V létě vedro, v zimě dole ve Funchalu teplota vyšplhá klidně na 20 stupňů. V kopcích samozřejmě zima. Krásná příroda, dá se tam nachodit nekonečno kilometrů podél levád (zavlažovacích kanálků s vodou z hor). Cestu můžete načasovat na jaro, kdy tam všechno kvete. Na ostrově jsem pracovala, strávila Vánoce nebo týden začátkem dubna. Mrkněte na kompletního průvodce Madeirou – mé srdcovky!

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top