11 tipů kam v zimě za teplem, sluníčkem a na pláž

Leden, čas začít přemýšlet, kam se zaletět ohřát. Byla by škoda neprodloužit počet prosluněných dní v roce o týden, dva, tři. Pokud máte podobné pohnutky, tak se nechte inspirovat tímto seznamem míst, kam jsem se za teplem v předešlých letech vydala já.

#1 Srí Lanka

Ideální pro ty, co rádi tráví dovolenou různorodými činnostmi. Na Cejlonu je totiž všechno: kultura, výborné (pálivé) jídlo, pláže a potápění, safari, výšlap na východ slunce na Adamovu horu, archeologická naleziště Sigiriya, Polonarruwa a Anuradhapura, jízda vlakem a také čajové plantáže. Pro více se mrkněte na můj report ze Srí Lanky.

Srí Lanka – pláž Mirissa
Srí Lanka – tady bude večeře

#2 Svatý Martin a Guadeloupe

Sint Maarten – Saint Martin

Karibik. Pár hodin letu a jste na pláži s azurově modrou vodou, na kterou dopadají paprsky slunce na obloze bez mráčků. Svatý Martin je hodně drahý ostrov, ale my onehdá sehnali letenku 2 za 1 z Paříže s Air Caraibes . Svatý Martin je unikátní leteckou přistávací dráhou hned za pláží, takže máte pocit, že to letadlo spadne na vás.

Guadeloupe je cenově přijatelnější ostrov. Najdete tam francouzské supermarkety, díky čemuž také trochu ušetříte. Je to vlastně taková Francie v Karibiku. Hezká příroda i koupání, Tam chci znovu. Více v mém reportu z Guadeloupe.

Guadeloupe – pláž před ruinami hotelu

#3 Nový Zéland

Tam to chce minimálně na tři týdny. Severní ostrov vynechte, leťte rovnou na jih, půjčte auto, přibalte stan a hurá do přírody. Detaily včetně itineráře a nákladů najdete sepsané ve čtyřech článcích v reportu ze Zélandu (Aotearoa).

Stewart Island trek

#4 Ekvádor a Amazonie

Něco pro dobrodružnější povahy. Já jsem letěla do Quita (hlavní město Ekvádoru ve výšce 2 850 – poznáte to při chůzi do kopce), procestovala Ekvádor a pak nasedla na jednu loď, druhou, třetí, až doplula k Amazonce a do největšího města na světě, kam nevede silnice – Iquitos. Následovaly tři dny v pralese a přelet do Limy. Z této cesty článek nemám, tak se kdyžtak ptejte přes Messenger.

Tři dny v amazonský džungli
Na Amazonce

#5 Filipíny

Zaručeně krásné pláže, šnorchlování s želvami a nejsladší mango na světě. Ostrov Palawan je jasnou volbou, ale hledáte-li místo bez lidí, tak Cacnipa island – jedno ubytování pro cca 25 lidí a houpací síť mezi stromy. A ty želvy? S těmi jsme tam šnorchlovali na ostrově Apo celé dny. Více v mém průvodci o Filipínách.

#6 Havaj

Tohle je vzdálená destinace a dokonce dražší než Nový Zéland. Ale ta příroda…my tam letěli na líbánky. Ostrovy Kauai a Big Island. Vyhlídkový let nebo noční šnorchlování s mantou obrovskou (druh rejnoka).

Když poletíte s Korean Air z Prahy do Seoulu, tak cestou na Havaj překročíte datovou hranici a budete mít o den míň.

#7 Yucatán a Guatemala

Na letenky do Cancúnu bývají akce. S mamkou jsme přejely rovnou na ostrov Isla Mujeres s krásnými plážemi, bělavým pískem a azurovou vodou. Pak jsme se vydaly na jih přes Belize (kde bych se příště zastavila šnorchlovat nebo potápět) do Guatemaly.

Isla Mujeres

Mayské chrámy, přírodní památky, jezero Atitlán nebo původní hlavní město Antigua. Nádherná země a vykoupat se můžete zajet jak k Atlantiku, tak k Tichému oceánu.

Jezírka Semuc Champney

#8 Dominikánská republika

Dominikána – Bávaro

Tady jsem strávila pouhý týden a i když je Dominikána velká a za tak krátkou dobu ji nestihnete prozkoumat, na oddech od práce a nasání tepla vitamíu sea postačí. Pokud se chcete projít na dlouuuuhé pláži s bílým pískem, tak jeďte do Bávara (ale pozor na vysoké ceny a turistické rezorty, nenechají vás si tam jen tak položit deku). Já doporučuji rovnou jet jinam, třeba do Las Galeras, na menší pláž, levnější ubytování a klídek. Více opět v mém reportu z Dominikáské republiky.

#9 Kambodža

Cestovala jsem tam 3 týdny a je to autentická země s méně turisty než Thajsko. Projeďte na kole Angkor Wat a zajeďte do džungle na sever země. Více v méme průvodci Kambodžou.

Angkor Wat

#10 Izrael – Negevská poušť

Letenky do Eilatu navíc teď seženete hezky z Prahy. Tam ale nezůstávejte, půjčte auto a rovnou do pouště. Navštivte národní parky, dejte treky kolem Mitzpe Ramonu a nakonec se vykoupejte v Mrtvém moři. Více v mém reportu z Izraele.

#11 Kanárské ostrovy

V zimě se tam asi nevykoupete, ale bude příjemně teplíčko. Nepotřebujete-li vyloženě tropy a opálení a nechcete letět daleko, Kanáry jsou ideální volbou. Nejtepleji je prý na jihu Tenerife. Já tam byla v květnu, koupání proběhlo, ale nesmělé. Více info o mé návštěvě Tenerife zde.

Dramatické pozadí tenerifské pláže

BONUS: Madeira

V létě vedro, v zimě dole ve Funchalu teplota vyšplhá klidně na 20 stupňů. V kopcích samozřejmě zima. Krásná příroda, dá se tam nachodit nekonečno kilometrů podél levád (zavlažovacích kanálků s vodou z hor). Cestu můžete načasovat na jaro, kdy tam všechno kvete. Na ostrově jsem pracovala, strávila Vánoce nebo týden začátkem dubna. Mrkněte na kompletního průvodce Madeirou – mé srdcovky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top