fbpx
New York - Brooklyn bridge

New York – naše mapa, co vidět a průvodce

Cestu do New York City pečivě naplánujte, ať zbytečně neplatíte víc za hotel nebo nestojíte několikahodinovou frontu na některé památky – je potřeba si dopředu koupit lístek, díky kterému frontu přeskočíte. Níže naše mapa s místy v NYC, která nevynechat – ke stažení do mobilu, ušetří vám hafo času a tip na nejlevnější pivo v NYC nechybí. A pozor – níže popsána možnost, jak se účastnit natáčení slavných TV shows zdarma.

New York

Co zařídit před odletem do New Yorku:

  • Pro vstup do USA budete potřebovat ESTu – já ale navštívila v posledních 5 letech Írán, a tak jsem musela mít vízum – více v článku Americké vízum – návod.
  • Stáhněte si naši mapu New Yorku do mobilu = velká úspora času a naše tipy na jednom místě
  • Reuervujte si cenově dostupný hotel, dokud je k dispozici
  • Rezervujte si vstupy na atrakce a památky – rozhodněte se, zda půjdete na všechny tři hlavní vyhlídky The Edge, Top of The Rock i Empire State Building

Letenky Praha – New York

Přímý let Praha New York zajišťují sezónně Delta Airlines. Levnější ale bude mrknout po letenkách s přestupem. Například se Swiss přes Zurich (krátké přestupy na pohodu) nebo s Lufthansou přes Mnichov nebo Frankfurt. Dále pak s Austrian přes Vídeň. Nicméně pozor, všechny tyto letecké společnosti létají na letiště EWR – Newark Liberty Airport. KLM s přestupem v Amsterdamu létají na letiště JFK.

Praha – New York doba letu

Doba letu Praha New York je cca 9 hodin a zpátky cca 8 hodin. Letíte-li ale s přestupem, tak to bude kolem 9 až 12 hodin dle délky přestupu. Cesta zpět je většinou trochu kratší (i vlivem větrů tímto směrem).

New York hotely

Hotely v New Yorku nejsou levný, připravte si pro 2 na 4 noci kolem 30 tisíc a spíš víc. Níže mám ale pár tipů. Dobrodruhům ale doporučím službu Home Exchange, díky které tam Martin s tátou a bráchou měli ubytování zdarma, a ušetřili tak přes 40 tisíc. Náš kompletní návod na Home Exchange najdete ZDE a vybrané hotely níže.

hotel v Harlemu – Soul Food Mont Morris
Civilian hotel – terasa

Tady jsem vybrala pár dobře hodnocených a “levnějších” hotelů na Manhattanu a v okolí, tak třeba budou mít volno (počítejte s tím, že NYC je obrovský a že nachodíte víc než někde na túře v přírodě, takže se hodí bydlet co nejblíž). Zároveň dejte pozor, abyste nerezervovali výborně hodnocené ubytování, které má ale pouze 1 review – i proto jsem níže vybírala výborně hodnocené hotely a vysokým počtem reviews.

  • Soul Food Mont Morris – krásné pokoje s koupelnou, v Harlemu, super hodnocení (velký počet, takže ověřeno) a cena ok
  • HI New York City Hostel – levné, ale dobře hodnocené, za rohem od Broadwaye a 10 min pěšky od Central Parku, krom velkokapacitních dormitories mají také čtyřlůžkové pokoje
  • Arlo Mid Town – na Manhattanu kousek od Times Square, výborně hodnocené a cena ok, z některých pokojů top výhled (doporučeno od vás)
  • CIVILIAN hotel – na Manhattanu, s krásnou terasou i pokoji, výborně hodnocený a z těch levnějších
hotel na Manhattanu – Arlo Midtown
Civilian hotel – pokoj

New York mapa

Stáhněte si do mobilu naši mapu 👉🏼 NEW YORK MAPA ZDE 👈🏼, ve které najdete místa, kde nám líbilo, kde se najíst, ze kterého parku je dobrý výhled na Manhattan nebo kde čepují nejlevnější pivo. Ušetří vám spoustu času, nebudete to muset klikat ručně.

New York památky a atrakce

Někteří si kupují New York CityPASS, v rámci kterého pak mají zahrnuto vstupné na pět míst a to v průběhu 9 dní – včetně dvojího vstupu na Empire State Building (během dne a ten samý den večer). Pokud ale nechcete na všech pět míst v NY Passu, nebo vás naopak lákají ještě jiná místa, kde se platí vstupné, tak se Pass nevyplatí. Níže popíšu, co si myslím, že stojí za to.

Co je na památkách a zajímavých místech v New Yorku dobré, je, že to mají dobře zorganizované, a na určité místo pustí vždy jen takový počet lidí, aby si to tam mohli užít. Takže ačkoliv stojíte frontu, tak pak uvnitř není přecpáno.

Top of the Rock

New York

Tohle je snad nejlepší zážitek z celého New Yorku ( i když Martin si myslí něco jiného – čtěte dále). Jedná se o vyhlídku na střeše výškové budovy Rockefeller center. Svezete rychlým výtahem se skleněným stropem (uvidíte, jak ubíhají jednotlivá patra) a naskytne se vám neskutečný výhled na celé město – z jedné strany Empire State Building a z druhé Central park. Můžete sem ve dny i po setmění – podle toho, jaký pohled na NYC vás více láká (den/noc).

Lístek si kupte online, popřípadě na místě. Na místě se vám ale může stát, že vám to napíše, že další možný vstup je třeba až za hodinu, protože kapacita návštěvníků na aktuální hodinu je již vyčerpána. Mně se tohle stalo, a tak jsem místo za hodinu zvolila vstup až za dvě a během té doby šla prozkoumat Central park.

New York

Konkurentem Top of the Rock je vyjížďka na Empire State Building. Znamená to ale dalších skoro 50 USD a navíc z této budovy neuvidíte dominantu New Yorku – právě Empire State Building. Já jsem se sem vydala v noci a bylo to zklamání, jinými slovy za ty peníze to nestálo a bohatě postačí Top of the Rock. A teď co vnímá jako top zážitek z NYC Martin?

The Edge Observation Deck

Podle Martina je TOP výhled na New York z nové prosklené plošiny The Edge – ano, pod vámi je sklo a průhled až dolů. Vyhlídka je navíc trochu levnější než ty ostatní.

New York

The Summit vyhlídka v New Yorku

The Summit One Vanderbilt je také jedna z nejnovějších vyhlídek New Yorku, která mě dost dost láká. Není to totiž jen vyhlídka, ale taky umělecká instalace, kde se prolíná světlo, sklo a zrcadla. Prosklený výtah, prosklené boxy, díky kterým se cítíte, jako kdybyste se vznášeli nad ulicemi New Yorku.

Pátá avenue – 5th Av

Když už se budete pohybovat u Rockefeller center, zamiřte také na Pátou avenue – ulici plnou těch nejdražších obchodů (něco jako Pařížská v Praze) včetně designového Apple obchodu.

Central park

Je fakt ohromnej, takže si na něj vyhraďte dostatek času, protože za hodinku to nedáte. Park si můžete projet na kole – půjčovna NYC Bikes 58th, st/7th ave vám při šikovném smlouvání půjčí 2 kola na 2h za 30 USD. O dost víc zaplatíte naháněčům u vchodu do Central parku (zelená kola).

ZOO Central Park New York

Vychvalovaná.

Socha svobody

Socha svobody z trajektu ze Staten Island - zdarma
Socha svobody z trajektu ze Staten Island – zdarma

Pokud vám nezáleží na tom se podívat přímo k ní nebo šetříte, tak si udělejte výlet lodí zdarma na Staten Island a zpět – po cestě se vám naskytnou na Sochu svobody krásné výhledy, tam dáte kafe a další lodí můžete zase zpátky na Manhattan. Dělá to tak hodně turistů. Rychle si po nástupu zaberte místa venku, ať to dobře nafotíte. Trajekt je zdarma a vyplouvá dle jízdního řádu ze South Ferry Station (Lower Manhattan).

Rozhodnete-li se vyrazit až k Soše svobody, tak pro vás mám jednu hodně dobrou radu: Kupte si vstupenku do její koruny (Statue of Liberty Crown). Proč? Přeskočíte tím několikahodinovou frontu na loď, kterou stojí ti, co do koruny nejdou.

New York

Brooklyn Bridge

New York

New York

Times square

Tam se taky stojí fronta na zlevněné lístky na večerní představení na Broadway.

Památník 9/11 + Wall street

New York

High line + Chelsea market

New York

Jedná se o pěší stezku po bývalých kolejích. Mrkněte se na Gebrianovo video – je to fakt dobře udělanej veřejněj prostor uprostřed města.

High Line
High Line

Intrepid

New York

I když nejste nadšenci do létání, válčení a lodí, Intrepid vás uchvátí. Krom ponorky, do které se dá vlézt, uvidíte taky Concorde – letadlo British Airways, které přeletělo Atlantik za rekordních 2h 52 minut, no a kdo by se nechtěla na vlastní oči mrknout na vesmírnou raketu NASA – Enterprise. Celé muzeum se rozkládá na letadlové lodi, kterou také můžete prolézt křížem krážem. Dvě hodiny jsou málo.

New York

MoMA muzeum

Muzeum moderního umění v New Yorku – zkráceně MoMA – vstupenky zde, je veřejnosti přístupné zdarma vždy v pátek od 16 do 20 hodin. Využijte toho! A ano, fronta bude. Ale naštěstí se pohybuje rychle.

Guggenheim muzeum

Známá galerie moderního umění pro svůj jedinečný interiér – jdete v podstatě po obvodu kružnice nahoru/dolů, stojí za návštěvu.

Little Island @Pier55

Hodně fotogenické – jde o park na umělém ostrově na řece Hudson, který byl otevřen v roce 2021, takže poměrně novinka.

Gansevoort Island aneb newyorská pláž

Taky nová věc – první pláž na Manhattanu. Ideální na odpolední šlofík a fajn výhed na panorama NYC.

SEAPORT

Zrenovovaná čtvrť aneb přestěhovaný Smorgasburg – street food, super obchůdky a nakoupíte zde i zlevněné lístky na Broadway

Union Square

Zde si zahrajte šachy 🙂

České centrum v New Yorku

Zašla jsem si tam na koncert. No proč ne, že.

Natáčení TV show zdarma

V New Yorku se můžete bezplatně účastnit natáčení slavných televizních pořadů jako například The Kelly Clarkson Show a spousty dalších. Stačí se zaregistrovat ZDE a tam také vybranou show rezervovat. Není to nikdy jisté, je tam dress code, plno pravidel, bezpečnostní kontrola, musíte dodržet čas atp. Nicméně jsem vysledovala, že dopředu to bývá obsazené, ale na poslední chvíli se občas místo uvolní.

Počasí New York

Byla jsem tam v květnu a v prosinci. Obojí bylo super a mělo něco do sebe, teploty a podnebí podobně jako u nás. Martin tam byl v půlce dubna a chytli zrovna chladnější počasí. V květnu tam můžete zažít Manhattanhenge a Fleet Week. V prosinci zase zažijete vánoční atmosféru a můžete zajít bruslit k Rockefeller centru nebo na hokej na New Jersey Devils. Na konci článku více včetně výletu do Philadelphie.

New York čas

V NYC je čas posunutý o 6 hodin dozadu. Takže když my máme ráno, v New Yorku mají hlubokou noc. Vstávají, když nám začíná odpoledne. A když jdeme spát, tak v New Yorku končí odpoledne. Lety do New Yorku bývají přes den a po příletu musíte ideálně vydržet o těch 6 hodin déle vzhůru. Lety zpět do Evropy bývají na noc.

Letiště New York – JFK

Z letiště JFK na Manhattan budete muset jednou přestupovat. Nejdříve vás doveze Air train na stanici Jamaica, odkud dále pokračujte metrem. Air train stojí 5 USD a lístky se kupují až při východu. Čili při nástupu do vlaku jízdenky neshánějte, koupíte je až na výstupní stanici. Air train objíždí všechny terminály a je to docela hezká projížďka téměř mezi letadly. Jedna jízda metrem stojí 2,75 USD, takže celá cesta z letiště vyjde na 7,75 USD a trvá cca 45 min, pokud jedete na Manhattan.

MHD v New Yorku

V New Yorku asi nejvíce využijete subway – metro. Pokud nebydlíte na Manhattanu a nehodláte hodně chodit pěšky, vyplatí se koupit týdenní lítačku Metro card za 31 USD (v ceně je i nový poplatek za vydání karty 1 USD). Jednotlivé jízdy metrem stojí 2,75 USD a dobíjí se také na kartu Metro card. V metru se nelekněte sedaček blízko u sebe – lidi jsou zvyklí se na sebe mačkat.

Newyorské metro je dost spletité a komplikované, bez mapy, kterou vám dají u okýnka v metru, to nedáte. Každou linkou projíždí dva druhy vlaků – local a express. Local staví všude a express některé stanice vynechává (které, to poznáte právě na mapě – stanice označené černým puntíkem jsou obsluhovány pouze local vlaky). V noci však express vlaky staví všude, tj. jedou trasu local vlaku. Většinou to tedy vypadá tak, že na stanici nemáte dva koridory, ale hned čtyři – pro local a express vlaky oběma směry. Na nástupišti na jedné straně jezdí local a na druhé express.

Autobusy pravděpodobně nevyužijete a i samotní Newyorčané mají problém se v nich vyznat. Nicméně na autobusy vám lítačka platí taky.

New York v květnu - u radnice
New York v květnu – u radnice

Jak se v NYC neztratit

Takhle velké město si vyžádalo trochu jiný systém pojmenování ulic, než na jaký jsme u nás zvyklí. Tedy alespoň na Manhattanu tomu tak je. Ze severu na jih se táhnou očíslované avenues a od západu na východ očíslované streets. Pro udání místa v NYC se pak používá roh ulice – tedy místo, kde se protíná avenue se street. Například něco se nachází na 5th avenue, 13th street.

K pohybu po New Yorku budete potřebovat dobrou mapu. Mně se víc než osvědčila mobilní aplikace Maps.me, která vám umožní si stáhnout detailní mapu New Yorku do offlinu, takže vždy budete vědět, kde jste, a to i bez přístupu na internet (využitím kombinace offline mapy a GPS).

Samozřejmě časté používání mapy vám bude užírat baterku mobilu. I na tohle jsou v New Yorku připravení – zásuvky bez problému najdete na různých místech, já nejvíce využívala zásuvky ve Starbucksu. Ale pozor, budete potřebovat adaptér – hlavně si v ČR nekupujte adaptér se třema tyčkama, protože ačkoliv je zde tento produkt vydáván za adaptér vhodný do USA, tak v USA je valná většina zásuvek pouze na dvě tyčky – má dvě díry a ne tři!

Centrum New Yorku
Centrum New Yorku

Wifi v New Yorku

V New Yorku na wifi narazíte všude. Většina podniků je sítí pokryta a jen málokteré se obtěžují si wifi zaheslovat. Velmi rychlou wifi má Starbucks, takže i kdybyste nechtěli konzumovat to jejich velké kafe, tak se stačí kolem Starbucksu projít a jste na wifi.

Postup pro připojení je vždy stejný – připojíte se k wifi a vyskočí okno s reklamou nebo pobídkou ke stažení různých aplikací – to můžete s díky odmítnout, dále odsouhlasit podmínky používání wifi a kliknout na tlačítko připojit se.

Ceny v New Yorku

Ceny jsou v USA uváděné bez daně, takže nikdy pořádně nevíte, kolik přesně daná věc bude stát. V restauracích, barech, taxi navíc počítejte s až 25% dýškem – obecně řečeno 25 % se dává, když jste spokojeni a 15 % když nejste. V barech je zvykem přihodit k ceně drinku jeden dolar. Za vaše dýško můžete občas dostat drink zdarma. Naopak když dýško nedáte, může se vám stát, že v drinku budete mít méně alkoholu než ten zákazník, co dýško dal. Ať už se vám to líbí nebo ne, dýška jsou v USA jasnou věcí a počítá se s nimi.

Kam na jídlo v NYC?

Povinná místa: Katzs delicatessen (nejslavnější pastrami ve městě), Shake Shack (burgery a místní pivo), Murrays bagels. Nejlevnější pivo v New Yorku si dáte za pouhé 3 dolary v Rudys Barr and Grill!

New York obchody

Pokud se do New Yorku chystáte na nákupy, tak si předem zjistěte, do jakého outletu se chcete vydat a jak se tam dostanete – to nej je totiž mimo město – nejlepší jsou Premium Outlets. Macy’s je sympatickej obchoďák typu našeho Máje na Národní třídě. Pozor na americké velikosti, já nosím 38 a v USA je to vel. 6.

Do New Jersey na hokej

V prosinci jsme koupili lístky do Prudential centra v New Jersey a zhlédli hokejový zápas New Jersey Devils. Sama hokej sleduji pouze “když hrajou naši” na MS, ale tohle byl zážitek. Není to totiž pouze o hokeji, ale v přestávkách pořádají nejrůznější (a často vtipné) soutěže. Nebo mezi diváky začnou házet trička NJ Devils. K tomu pivko a burger (jó, připlatíte si).

New Jersey - hokej v Prudential center
New Jersey – hokej v Prudential center

Na výlet do Philadephie

Philadelphia
Philadelphia

Moc fajn město, které na rozdíl od jiných amerických měst vybízí k pohybu pěšky. Ideální na denní výlet. Jeli jsme autem. Ve Philadelphii jsme se zdarma podívali do míst, kde byla podepsána ústava Spojených států amerických. Včetně zevrubného výkladu. No a samozřejmě jsme zajei k soše Rockyho.

Rocky - Philadelphia
Rocky – Philadelphia

A když už budete mít vyřízenou ESTu, tak co třeba zaletět na Havaj? My tam byli v létě 2018 na svatební cestě – více v článku Big Island – Havaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top