co si sbalit k moři

Seznam věcí na dovolenou k moři + PDF ke stažení

K moři létáme celoročně, a tak už balení na cesty trvá jen chvíli. Vždycky se mi ale stane, že zapomenu něco vyprat, dokoupit, doplnit nebo vyměnit včas před odletem. A tak vznikl tento balicí seznam na dovolenou k moři do tepla a na pláž, který si níže můžete stáhnout i jako odškrtávací balicí seznam v PDF.

1. Plavky, šaty na pláž a žabky

Základní výbava na pláž. Doporučím vzít dvoje plavky na střídačku nebo převlečení, když jedny budete mít mokré. Kombinaci dvoudílných (kvůli opálení) a jednodílných (ledacos schovají a jsou lichotivé). Páni by krom kraťasových plavek měli zjistit, zda třeba do bazénu nevyžadují plavky elastické bez nohavic.

plavky s ochranou zad a rukou
plavky s ochranou zad a rukou – jsou to tyto (sleva s kódem CESTUJZABABKU5)

Letíte-li do z hlediska ozonové díry rizikového místa nebo se chystáte hodně šnorchlovat, zvažte plavky s dlouhým rukávem a krytím zad (sleva s kódem CESTUJZABABKU5) nebo UV triko – nám se vyplatilo na Maledivách.

Ujasněte si, v čem budete chodit na pláž, protože z hotelového pokoje asi nepůjdete rovnou v plavkách. Chce to tedy nějaké šaty na plavky nebo přehoz, kterým se obvážete a kterému nebude vadit vlhká látka plavek při návratu z pláže. A pohodlnou, nejlépe gumovou obuv k tomu – já vozím žabky, ale mohou to být i plážové pantofle – prostě něco, co se dobře nazouvá.

náš opalovací krém
náš opalovací krém
jedete-li autem, mohou se hodit skládací lehátka
jedete-li autem, mohou se hodit skládací lehátka

2. Opalovací krém, pokrývka hlavy a sluneční brýle

Opalovací krém nepodceňte, zejména jeho množství. Bude celé rodině stačit na celou dobu? Pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, měl by být do 100 ml objemu.

Ochranu před sluncem nenechávejte pouze na opalovacím krému. Slamák, klobouk nebo kšilt zajistí stín i tam, kde byste ho jen těžko hledali. Zkontrolujte stav slunečních brýlí – nejsou poškrábané, mají dostatečnou ochranu před UV zářením?

balicí seznam k moři
Můj balicí seznam k moři

3. Můj seznam oblečení na dovolenou k moři

Tady je můj osvědčený seznam, kompletní seznam věcí na dovolenou k moři stáhnete TADY.

 • letní denní šaty cca 3 ks
 • letní šaty na večeři
 • kraťasy a tílko/trička na výlety a sport
 • svetřík/mikina 1-2 ks
 • bambusové spodní prádlo
 • ponožky
 • šátek do chladu do letadla (jsem náchylná na krk)
 • žabky
 • sandále, kterým nevadí se namočit
 • tenisky/botasky na výlety do přírody nebo běh
 • kraťasy a tílko na spaní
 • volné šaty nebo pohodlný ohoz “na doma”
 • letní kalhoty do letadla (v šatech mi není příjemné letět)
 • delší sukně, pokud letíme mimo sezónu

4. Ručník, deka, plážová taška

Zjistěte si, zda vám na ubytování dají i ručníky na pláž. Protože ty z koupelny byste na pláž brát neměli, navíc čím byste se pak po sprše utírali? Já ručníky neberu nikdy, jsou moc těžké a objemné. Ale mám užší lehkou deku a ultralehoučký šátek, případně rychleschnoucí ručník. Na pláž beru velkou síťovku, protože z ní rychle vypadá písek a věcí v ní “dýchají” – nezapaří se.

Nastudujte náš návod na letenky a ubytování

5. Lékárnička a kosmetika

Panthenol, abyste měli čím mazat, když se spálíte. Chladící aloe gel, dále přípravky na ochranu vlasů přes sluncem a jejich regeneraci po zátěži v kombinaci sluníčko a slaná mořská voda. Lidé často zapomínají hřeben!

Také něco na případnou alergii na sluníčko nebo exotické potraviny, pokud nejste zvyklí. Chystáte-li se na loď, nezapomeňte lízátka jako prevenci mořské nemoci. Nosíte brýle? Nebudete na dovolenou potřebovat konktaktní čočky, například do šnorchlu? Nezapomeňte k nim přibalit také roztok na konktatní čočky (může být i nad 100 ml, více v mém článku o kosmetice do letadla).

Oblíbená síťovka na pláž s nepromokavou kapsou
síťovka s nepromokavou kapsou

6. Lahev na pití, sprej a vějíř

Nechcete-li na místě kupovat, tak vemte prázdnou lahev do příručního zavazadla (tu můžete mít), kteru budete na místě doplňovat kohoutkovou vodou (pokud se v destinaci voda z kohoutku pije). Já používám tuto lahev (sleva s kódem CESTUJZABABKU5), ve které voda vydrží studená celý den na pláži. Dobrým nápadem je vzít s sebou také rostřikovač, kterým se můžete osvěžovat. Chladit se v horku můžete také vějířem a viděla jsem prodávat i malé ruční větráčky.

Moje oblíbená lahev - voda v ní vydrží studená celý den
Moje oblíbená lahev – voda v ní vydrží studená celý den
Kam dáte na pláži mobil? Já vozím tuhle kapsičku
Kam dáte na pláži mobil? Já vozím tuhle kapsičku

7. Plážový stan, nafukovací lehátko nebo kruh

Máme skladný plážový stan, který zajistí stín tam, kde nejsou slunečníky ani palmy. Navíc pod palmou pozor, aby na vás nespadl kokos (true story -naštěstí ne naše). Nafukovací lehátko se může hodit jak na ležení na pláži, tak do moře či bazénu. Kruh taky dobře poslouží pro pohodičku ve vlnách.

náš plážový stan
náš plážový stan

8. Hry na pláž a do vody, šnorchl

Někdo bere knihu a karty, někdo na pláži pospává a někdo neposedí. Plážový badminton, míč, létající talíř – frisbee mohou být tou vhodnout aktivitou. Do Řecka nezapomeňte šnorchl nebo jako alternativu plavecké brýle. Možná budete potřebovat i boty do vody.

9. Peníze – eura? Doklady a dokumenty

Vždy máme doma nějaká eura, která v rámci EU bereme s sebou, abysme po příletu měli možnost v případě potřeby něco koupit. Před odletem zpět do ČR eura vyberu z bankomatu (pokud bez bez poplatku, což třeba ve Španělsku skoro nemožné), abych měla doma zas na další cestu.

Samozřejmě nezapomeňte na OP/cestovní pas, rezervaci hotelu a auta, mezinárodní řidičák mimo EU nebo očkovací průkaz.

10. Menstruace u moře

Nepříjemné, leč běžné. Doporučím kombinaci menstruačního kalíšku (do moře naprosto bez problému) a na cestu letadlem menstruační kalhotky (můžete je mít na sobě déle než kalíšek).

Letíte pouze s příručním zavazadlem?

Doporučuji nastudovat moje návody:

Kam vyrazit na dovolenou k moři?

Doporučím načíst naše reporty z cest: Řecký Skiathos, Mallorca, Alicante, Malta, Sicílie, Azorské ostrovy, Sardinie, Korfu, Zakynthos, Málaga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top