Kolik stojí pas

Kolik stojí pas do 30 dní vs. na počkání

Vyřízení cestovního pasu v roce 2024 stojí 600 Kč pro osoby nad 15 let a 100 Kč pro osoby mladší 15 let a to ve lhůtě do 30 dní. Zkontrolujte si platnost vašich stávajících cestovních dokladů dřív, než začnete na balit na dovolenou. A pozor, důvodem pro nový pas je také změna podoby!

Kolik stojí vyřízení pasu

ObčanVydání do 30 dníDo 5 pracovních dnůDo 24h pracovního dne
nad 15 let600 Kč3000 Kč6000 Kč
pod 15 let100 kč1000 Kč2000 Kč
Kolik stojí cestovní pas – zdroj: mvcr.cz

Kolik stojí pas na počkání

Nejrychlejší způsob, jak získat nový cestovní doklad, je do 24 hodin pracovního dne na Ministerstvu vnitra na adrese Na Pankráci 72, Praha 4 – případně zažádáte na úřadě s rozšířenou působností a vyzvednete na ministerstvu. Pokud odjíždíte na dovolenou za méně než 24 hodin, zkuste tam zajít a doufejte, že to bude dřív – tedy na počkání. Bude vás to sice stát 6000 Kč (děti do 15 let 2000 Kč), ale lepší, než zmařená dovolená.

Jak dlouho trvá vyřízení pasu

Velice často je cestovní pas připraven k vyzvednutí dříve než za 30 dní, moje zkušenost je cca 14 dní. Nejlepší je se při žádosti zeptat a na základě toho pak zhodnotit, zda máte čas čekat nebo potřebujete využít zrychleného vydání cestovního dokladu. Cestujete po Evropské unii? Možná vám na dovolenou stačí občanka – ta totiž ve zrychlené lhůtě do 24 hodin stojí “jen” 1000 Kč (děti do 15 let 250 Kč).

Co je potřeba pro nový pas

  • občanský průkaz nebo rodný list nebo oddací list (pokud nemáte občanku)
  • vrátit starý pas (stačí při převzetí nového, pokud mezitím budete cestovat – někdy s tím úřednice dělají cavyky)

Pro vyřízení cestovního pasu nepotřebujete žádnou fotografii – tu pořídí na místě. Nepotřebujete vyplňovat ani žádnou žádost, vše vyřeší úředník.

Žádat o nový pas doporučím mimo dovolenkovou sezónu, já to obvykle řeším v zimních měsících, kdy jsou lhůty pro vydání kratší. Chystáte-li se na dovolenou s miminkem, přečtěte si můj návod na první cestovní doklad. Zároveň vězte, že můžete držet i víc cestovních pasů naráz, víc o tom v textu Proč mít dva cestovní pasy.

Další texty: Návod na létání s dětmiZakázané jídlo do letadlaJak si sbalit do příručního zavazadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top