Rhodos dovolená

Rhodos

Rhodos – dovolená v Řecku

Na Rhodosu si dejte pozor na mobilní data – víc níže. Na tento řecký ostrov jsem vyrazila se dvěma malými dětmi a tentokrát jsme neměli půjčené auto. Na Rhodosu vás čeká výborná řecká gastronomie, musíte navštívit akropoli v Lindosu a podívat se na podle mě nejhezčí pláž Rhodosu. Rhodos s dětmi nabízí výlet Údolí motýlů.

Na co nezapomenout před odletem na Rhodos

 • vypnout si automatický výběr mobilní sítě (nebezpečí, že se vám mobil i přes lokalitu v EU připojí na tureckou zpoplatněnou síť)
 • stáhnout si mapu Rhodosu do offline (Mapy.cz a Google Maps)
 • připravit se na to, že se tam toaletní papír nehází do WC
 • vodu z kohoutku na Rhodosu pít můžete
 • pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, sbalit si dle mého návodu
Roaming v Řecku
Roaming na Rhodosu – pozor na tureckou síť
Nejteplejší pláž na Rhodosu
Nejteplejší moře na Rhodosu je v zátoce sv. Pavla

Rhodos letenky

Letecky z Prahy na Rhodos se v roce 2024 dostanete lépe než jiné roky, protože tam létá Ryanair za slušný peníz (úterky, soboty a neděle). Další přímé lety zajišťují Smartwings a Eurowings. Také se na Rhodos dá letět s mezipřistáním v Aténách. Nás letenky vyšly na 1900 Kč zpáteční.

Z letiště na Rhodosu se dostanete buď autobusem nebo si ve vašem ubytování domluvte transfer – nás stálo těch cca 40 min jízdy do Haraki 60 EUR. Ale to jsme měli dodávku se dvěma autosedačkami.

Pláž v Haraki
Pláž v Haraki

Ubytování Rhodos – levné nebo s vlastním bazénem?

Rhodos je poměrně dost turistické místo, a tak tu najdete nespočet hotelů. My byli v Charaki a za mě to byla nejlepší volba: méně turistické, v květnu ještě na rozdíl od jiných míst Rhodosu klidné, pláž vhodná i pro děti a druhá velká písčitá 15 min pěšky. Jedinou nevýhodou (a z hlediska davů turistů i výhodou) je, že sem bus zajíždí pouze 2x denně. Níže mnou doporučené hotely, které vybírám tak, aby byly levnější a přitom dobře hodnocené.

Je tam výhled na hrad, který v noci svítí, a hned u toho spousty apartmánů jako třeba Haraki Dream View, který bude nejspíš už obsazený. V tom případě zkuste naši záložní variantu – Haraki Stone Apartments, krásně rekonstruované a výborně hodnocené. A ta cena (alespoň v květnu…).

Příště ale musíme do apartmánu s vlastním bazénem Mylos Luxury Escape, to je WOW (viz foto níže)! Skvěle hodnocené, blízko pláže ve Faliraki a ještě k tomu za dobrou cenu. Pokud šetříte, zkuste štěstí, zda bude volné tohle megalevné ubytování v centru Faliraki (a přitom hodnocení nad 9!) – jsou to pěkné jednoduché pokoje.

Soukromá terasa s bazénem ZDE

Potřebujete-li hotel přímo v centru města Rhodos, tak Island Boutique hotel je blízko jak do centra města, tak na pláž – a velice dobře hodnocený. Kdybych na Rhodos jela bez dětí, tak bych určitě jednu noc chtěla strávit v Lindosu a užít si tam večer/brzké ráno bez davů turistů. Taky je tam zátoka s teplejším mořem, než jinde na ostrově, a právě u té se nachází dobré ubytování St Pauls Studios.

výhled na St Paul bay - zátoku s nejteplejším moře na Rhodosu (a taky nejklidnějším)
výhled na St Paul bay – zátoku s nejteplejším moře na Rhodosu (a taky nejklidnějším)

V Pefkos zvolte tohle ubytování s bazénem (a u pláže): Pefkos Filoxenia. A pak mě dost zaujal tento výborně hodnocený Aelia Sea View Bungalow u pláže v Gennadi, kde vám na uvítanou nechají ovoce – koukněte na foto níže.

Autobusy a MHD na ostrově Rhodos

Na ostrově jezdí pravidelné autobusové linky, kterými se bez problému dostanete do hlavních míst Rhodosu. MHD na ostrově provozují dvě autobusové společnosti:

Zatímco společnost KTEL se poslední dobou jeví jako velice spolehlivá a mám osobní zkušenost z Lindosu, kde bylo strasně moc lidí a měli tam od nich člověka, který pomáhal kupovat jízdenky, organizoval, kdo kam má jít a autobusy odjížděli na čas. Tak společnost Roda na západním pobřeží včetně odjezdů z města Rhodos na letiště není úplně spolehlivá.

Autobusy na Rhodosu staví v každé dědině, u téměř každého hotelu, takže během cesty máte pocit, že víc stojíte než jedete. Někdy se ale může stát, že vám autobus na některé “méně významné” zastávce prostě nezastaví (někdy je plno, jindy se jim prostě nechce?). Nám se to stalo a psali nám i naši sledující na Instagramu.

autobus společnosti KTEL
autobus společnosti KTEL

Na hlavním tahu z Faliraki do hlavního města Rhodos zaplatíte za jízdenku 2.20 EUR. Spoj Faliraki-Rhodos jezdí co dvacet minut – vždy v celou, pak ve 20 a 40 minut po celé hodině. Poslední bus z Rhodos směrem na Falikari jede o půlnoci.

Autopůjčovny na Rhodosu

Pro výlety po ostrově je ale lepší půjčit si auto – nejlevnější autopůjčovnu hledáme vždy tady. Půjčení auta na Rhodosu není drahé a záleží, na jakou společnost narazíte. Za auto na týden zaplatíte pouhých 1800 Kč (červen) a po mojí zkušenosti s autobusy bych ho spíš vzala a projela celý ostrov.

Benzín na Rhodosu vyjde zhruba na 1,38 EUR za litr. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo ni 80 km/h. Při plánování tras nezapomeňte na to, že se nacházíte na ostrově, kde kilometry ubíhají pomaleji. Silnice jsou klikaté, terén nerovný. Silnice na východním pobřeží jsou ještě celkem rychlé, horší je to ve vnitrozemí.

pláž v Haraki
pláž v Haraki

Rhodos teplota moře

 • duben: 18 °C
 • květen: 20 °C
 • červen: 24 °C
 • červenec: 26 °C
 • srpen: 28 °C
 • září: 27 °C
 • říjen: 24 °C
 • listopad: 21 °C

Zdroj dat: Seatemperature.org

Kdo máte rád teplejší moře a nechcete na Rhodos letět v plné sezóně, konec září bude dobrou volbou – poté už zas mohou mít některé restaurace po sezóně zavřeno. Nebojte se ale ani května, na pláži nám bylo v první polovině už hej.

Co vidět na ostrově Rhodos

Rozhodně nevynechte UNESCO památky – starobylé město Lindos a staré město Rhodos. Ve staré části Rhodosu, která patří mezi nejzachovalejší středověká město Evropy, stojí významný Palác velmistrů (postaven Johanity). Níže celý seznam tipů na výlety po Rhodosu.

FALIRAKI

Faliraki je jedno z nejvíc turistických míst na Rhodosu. Velké množství návštěvníků ostrova je ubytováno právě ve Faliraki, je to tu prakticky hotel na hotelu. Městečko samotné je poměrně dost poznamenaná turismem, protože zde najdete zejména turistické obchody, atrakce, taverny a diskotéky.

Zajímavou atrakcí je malý pouťový park, kde si za 3 EUR můžete koupit lístek na obří kolo (byť trochu menší než v Londýně). Navíc jste v Řecku, uvolněná atmosféra je na denním pořádku, takže to kolo můžete objet klidně pětkrát, přece by nemělo cenu nasedat pouze kvůli jednou nahoru a jednou dolů.

NOČNÍ RHODOS

Jednou z možností, jak využít teplé letní večery na ostrově, je vyrazit do hlavního města Rhodos. Projděte se uličkami starého města, vyfoťte minarety a navštivte některou z celé řady řeckých tavern nabízejících pravé řecké pokrmy.

výhled na Akropoli v Lindosu

AKROPOLIS V LINDOSU

Návštěvu Akropole v Lindosu nesmíte vynechat a doporučím vstupenky rezervovat předem, jinak si vystojíte pěknou frontu – vstupenky zde. Lindos se nachází v údolí v zátoce u moře, kam s autem raději nezajíždějte. Vozidlo zaparkujte na parkovišti nahoře na kopci, dolů sejděte pěšky nebo sjeďte shuttle busem (jezdí jednou za deset minut do cca 19 hodin a stojí 0,50 EUR). Druhou možností je zkusit zdarma parkovat z druhé strany těsně pod hlavní silnicí pod odbočkou směr St. Paul bay.

Dole vás uvítá mini kruhový objezd a hned za ním spousty malebných úzkých uliček plných roztomilých obchůdků se suvenýry a řeckými specialitami. Uličkami se propletete za chvilku a pak už zbývá zhruba desetiminutový výstup na kopec k akropoli. Z akropole je krásný výhled nejen na městečko Lindos, ale také na Středozemní moře, čímž se jednoznačně odlišuje od akropole v Aténách.

Akropole Rhodos
Akropole Lindos

LINDOS

Do městečka UNESCO Lindos zajeďte, i kdybyste se nechystali na akropoli. Jen počítejte s velkým množstvím turistů. Projděte se starými uličkami, ve kterých se i s mapou zaručeně ztratíte. Leč dobré kafe tam, aby člověk pohledal. Za to na oběd vyberte jednu z mnoha tavern, které mají střešní terasu – nebo drink při západu slunce na takovém místě ideální. A nevynechte tam pláž s nejteplejším moře viz sekce o plážích na ostrově Rhodos.

Lindos Řecko
Lindos Řecko
uličky Lindosu
uličky Lindosu

KAMIROS A KRITINIA

Sem si raději kupte tento jednodenní výlet (dobré recenze), protože autobusy Roda se tam sice můžete dostat, ale zpátky se pak může stát, že to jede až další den (psali to cestovatelé, že se jim stalo). Není na to spoleh a stepovat pak marně někde ve vedru na autobusové zastávce během dovolené není to, co chcete.

PLÁŽE RHODOS

Na Rhodosu jsou písečné pláže, které někdy plynule přecházejí v pláže oblázkové. Jedinečné jsou tyto pláže tím, že voda je krásně průzračná a nezkalená.

Pláž Tsambika

Za nejhezčí pláž ostrova je považována pláž Tsambika rozprostírající se v zátoce Archangelos, zhruba 26 km jižně od hlavního města.

Pláž v Monolithosu

Na pláži lze za 15 EUR pobýt na lehátku pod slunečníkem, nebo zadarmo na ručníku na písku. Nad pláží se tyčí kopec s klášterem Tsambika. Ke klášteru vede 300 schodů, které lze ale vyjít za 15 minut. Nahoře se pak naskýtá krásný výhled na zátoku i na města směrem na sever.

Pláž Monolithos

Další krásná a možná i díky komplikovanější dostupnosti klidná pláž je kousek pod troskami hradu Monolithos ve stejnojmenné vesnici. K této ukázkově oblázkové pláži vede strmá klikatá cesta.

pláž Agia Agathi
pláž Agia Agathi

Pláž Agia Agathi

Další krásnou písečnou a hůř dostupnou pláží na ostrově Rhodos je Agia Agathi Beach kousek za městečkem Haraki. Většina lidí tam tedy jede autem, ale my v Haraki bydleli, takže jsme to měli 20 minut pěšky. Nebo vyražte na výlet katamaránem i s obědem.

Pláž St Pauls Bay

Překrásnou pláž na Rhodosu najdete hned u městečka Lindos, a to v zátoce St Pauls Bay. Nelekněte se luxusních lehátek za 40-70 EUR na den (jako fakt) a klidně si do první řady před zídku dejte deku. Přijde pán z přilehlé restaurace a….nabídne vám donést kávu nebo frappé, to chcete! Voda je tam klidná a teplá, písek (ne kamínky). S parkováním to tam je horší/placené, ale cestou nahoru k hlavní silnici jsem viděla plácek, kde auta stále dle mého zdarma mimo parking.

Rhodos dovolená
Rhodos dovolená – pláž u Lindosu s nejteplejším mořem

ÚDOLÍ MOTÝLŮ – PETALOUDES

Motýlí údolí se vine podél lesního potoka ve vesničce Petaloudes ve vnitrozemí. K vidění je zde tisíce motýlů sedících na stromech, kamenech i zábradlí. Tento druh motýla se nazývá přástevník kostivalový, křídla má černá se žlutými čárami a když je roztáhne, ukáže se sytě oranžovo-červená barva. Do údolí se vyplatí vyrazit co nejdříve ráno, kdy tam ještě není příliš zalidněno a motýli se neostýchají létat vám přímo kolem hlavy. V 11 hodin je tu už hlava na hlavě, a protože se jedná o lesní stezku z velké většiny po schodech, zácpy tu jsou běžnou věcí.

Údolí motýlů
Údolí motýlů

7 PRAMENŮ A PRŮCHOD TUNELEM

Toto místo leží mezi městy Kolymbia a Archipoli. Údolí Sedmi pramenů nabízí procházky ve vnitrozemí ostrova, které nicméně nejsou nijak dobře značeny, a tak pokud si nechcete dát v letním horku pořádně do těla, uděláte lépe, když se vydáte prozkoumat tunel. Tento tunel je 186 metrů dlouhý a ústí do jezírka. Dá se krásně projít, ovšem s nohama po kotníky ve vodě.

Tunel u Sedmi pramenů

Kolik stojí jídlo na ostrově Rhodos

Dovolená v Řecku nikdy nezklame, co se jídla a jeho cen týče. V supermarketech, obchodech se suvenýry, na benzínové pumpě nebo v restauraci běžně zaplatíte platební kartou (terminál měl i řidič z transferu z letiště). Hotovost mějte pouze do autobusu. Doporučuji si dávat výhodná meníčka – například níže na fotce vidíte, že k menu jsme dostali i malý řecký salát, sklenici vína a dokonce plnohodnotný dezert.

Celodenní menu v Haraki
Celodenní menu v Haraki
Greek salad
Greek salad

Tzatziki – nenechte si ujít řecký jogurt s okurkou, česnekem a kořením. Tento salát je výborný do teplého počasí a zažene hlad.

Řecký salát – salát z okurky, papriky, rajčat, černých oliv, organa a řecké fety je lehké jídlo, které vás v místní taverně vyjde třeba i pouze na 7 eur.

Řecké dezerty – často se podobají našim koláčům, perníku s tím rozdílem, že jsou vlhčí a mnohem sladší. Tyto těžké koláče se jí po menších kouskách, protože díky své hutnosti ihned zaplní žaludek.

Soumo a Ouzo – řecké pálenky, které zakoupíte jak od místních prodejců, kteří tento alkohol vyrábí po domácku, tak v obchodech v dárkových baleních.

Gyros – konečně nějaké maso, a navíc v doprovodu zeleniny, jogurtového drezínku a chlebové pity.

restaurace v Haraki

Další řecké ostrovy, odkud jsem vám sepsala report: SkiathosZakynthosKorfu

Další inspiraci o ostrově Rhodos najdete na blogu kamaráda Yuhů.

MallorcaSardínieMonopoli MaltaMadeiraTenerifeChorvatsko

 

1 thought on “Rhodos

 1. Odpovědět
  Milan - 4.8.2022

  Tohle je vážně paráda.. my letos byli a nemůžeme si vynachválit. Byla to prostě topovka. Nádherné moře, pláž, výběr jídla, málo lidi. Nic lepšího jsme asi nezažili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top