Atény Řecko

Atény

ATÉNY

ZakynthosKorfuMalta SardínieRhodosMadeiraTenerifeŘím

Text zaktualizován v květnu 2023

ATÉNY LETECKY

Vydala jsem se do Atén s Air Serbia s přestupem v Bělehradě. Cenově to vyšlo na cca 4 000 CZK a bylo to přesně na termín Velikonoc. Krom Air Serbia lze letenky sehnat s Aegean nebo Eurowings (přímé a dražší spoje), případně Austrian přes Vídeň nebo Swiss přes Curych. Z letiště do Atén jezdí metro za 12 EUR jedna cesta. Lístek koupíte v automatu buď jednotlivě, nebo pro dvojici.

MHD V ATÉNÁCH

Městská hromadná doprava v Aténách je zabezpečena autobusy, trolejbusy, metrem, vlaky a tramvajemi. Bližší informace o MHD v Aténách včetne plánku najdete na webu společnosti Oasa. Denní jízdenky stojí 3 EUR, týdenní 10 EUR (týdenní platí od momentu, kdy ji označíte, 7 dní). Jedna jízda stojí 1 EUR (přestupní jakkoliv, jedinným limitem je čas) a pokud jste držitelem nějakého studentského průkazu, můžete jezdit za 0,50 EUR. Autobusy jezdí v intervalech 5 – 15 min a nikde neprocházíte turniketem – čili černý pasažér se tu má dobře stejně jako v Praze.

UBYTOVÁNÍ V ATÉNÁCH

Přes Booking.com najdete cenově přijatelný ubytko poměrně v centru města. My platili nedaleko Monasteriki 65 EUR za pokoj a noc, se snídaní – Hotel Ambrosia, mohu doporučit.

Nebo můžete zkusit výměnu domovů. Jen v roce 2023 jsme za prvních pár měsíců strávili zdarma 8 nocí na Mallorce a 9 nocí v Chorvatsku. Já vozím Becherovku, pivo, hašlerky, lázeňské oplatky, studentskou pečeť, fernet -ale ne vždy všechno!

TZATZIKI, SOUVLAKI – ŘECKÁ GASTRONOMIE

Řekové rádi jedí a umí si to užít. Je to na nich také vidět. Mohou být někdy zavalitější, ale spokojení! Každého, kdo se zamyslí nad řeckou gastronomií, jako první napadne řecký salát. Je pravdou, že se konzumuje v poměrně velké míře, ale v Řecku se tento salát nejmenuje řecký, nýbrž Horiatiki salad. Znamená to “venkovský salát”. Pokud tedy budete na řeckém menu hledat tuto dobrotu, nedivte se, že ji nenaleznete pod nám známým názvem “řecký salát”. Cena salátu se liší dle místa, může stát od 4,50 EUR výše.

Pokud máte omezený rozpočet a hledáte něco, čeho se najíte za pár šupů, tak je dobrou volbou Souvlaki – maso na špízu se zeleninou a Tzatziki zabalené v Pitě. V pouličním bufetu stojí od 1, 60 EUR a výše. Dobrou volbou je také Kuluri – kulatý koláč sladší chuti posypaný sezamem. Cena od 0, 50 EUR dle druhu. K dostání je toto pečivo u pouličních prodejců snad na každém rohu.

Za zajímavé považuji ochutnat místní slané pečivo. Jde o pečivo z listového těsta plněné buď sýrem – Tiropita, špenátem – Spanakopita nebo bramborami – Patatopita. Cenově vyjde dost levně – od 1,30 EUR do 2,00 EUR.

Pokud se ocitnete v Řecku, musíte ochutnat řeckou kávu, která se velice podobá té, kterou pijí v Turecku a bývalé Jugoslávii. Dvakrát převařená káva, nerozpustná, Vás dokonale probudí a navíc je nejlevnější. Jinak obecně je káva v Řecku navzdory mému očekávání drahou zálažitostí. Pije ji každý a prodejci toho využívají. Došlo to tak daleko, že si obyvatelé Atén jednoho dne usmysleli, že budou stávkovat, a v sobotu nikdo do kavárny nezašel. Nevím, jestli tento bojkot měl nějaké pozitivní následky, ale káva je stále poměrně drahá. Oblíbené Frappé vyjde na cca 3,50 EUR a více, doporučuji zkusit také Cappuccino freddo – studené cappuccino.

Typickým alkoholem je ouzo, ale zkuste také místní pivo Alpha (0,5 l od 3,50 EUR). Na víno zajděte do I. P. P. O. baru (Thiseos street 11), kde mají lahev výborného za 20 EUR.

Po cestě z Akropole si dejte něco dobrého v bistru Underdog – krom vymazlené přípravy kávy (zkuste kávu s tonicem) nabízejí také skvělý brunch, burgr či lívance s medem.

Většinou se nevyplácí slepě následovat žebříčky oblíbenosti restaurací na Tripadvisoru, ale my jsme na jednu narazili omylem a docela brzy v podvečer, kdy byla ještě skoro prázdná. Zdákly to vypadá jako takový menší pajzl., ale je to tu vlastně docela hezké a hlavně, vaří skvěle! Dejte si třeba grilované chapadlo chobotnice (12 EUR) či Mousaku. A zapijte to jejcih speciálním vínem, které voní po jehličí.

CO DĚLAT V ATÉNÁCH – AKROPOLE A DALŠÍ

Vstupné na Akropoli je od dubna 2016 zdraženo. Druhou možností je kombo vstupenka, která platí na dalších cca 6 archeologických památek. Tato vstupenka má tu výhodu, že ji můžete zakoupit i na jiných místech, než pouze u pokladny Akropole, kam se často táhne dlouhá fronta. Prostudujte si otevírací dobu a dny, kdy jsou památky zavřené Poslední vstup do Akropole je umožněn ve 14:30, a tak jděte radši dopoledne. Většina památek zavírá v zimní sezone třeba už ve tři, na to pozor.

Olympijský stadion – zde se konaly první obnovené olympijské hry v roce 1892? Ke stadionu dojdete od Akropole pěšky, vstupné stojí 5 EUR a mají to moc pěkně udělané včetně tunelu. Vemte si audioprůvodce, v ceně vstupenky.

atény olympijský stadion

Technopolis je bývalá plynárna, ze které je dnes velmi zajímavé muzeum (vstupné 1 EUR a svezete i na vyhlídku výtahem), kde se konají nejrůznější akce (my jsme narazili na trh místní biogastronomie). Je u toho i pěkná industriální kavárna.

Technopolis atény

Kdo holdujete nakupování, můžete zamířit do outletu Factory Outlet – za městem směrem k přístavu Pireous. Nakupování v Aténách tak může být velmi výhodné a možná, že pořídíte originální kousky.

Procházky malebnými uličkami s obchůdky se suvenýry patří k těm oblíbeným. Mnoho turistů však kdekomu leze na nervy. Mimo sezónu tyto uličky nejsou tak zalidněné, ale ty okolo Romaniki Agory jsou přelidněné stále. V dubnu se dalo davům uniknout v uličce Adrianou – také plná obchůdků.

Zajímavá procházka je také cestou z Omonie na Monastiraiki. Sem Zajděte pouze pokud toužíte poznat více zdejší realitu. Pohybuje se tu mnoho přistěhovalců, cestou narazíte na trh s masem a u kostela Sv. Ireny na květinový trh. Samotný blešák se nachází ve čtvrti Thiseio.

Pokud chcete večer vyrazit do víru měst a navšítivit místní bary, vhodným místem je čtvrť Exarcheia. Nicméně je potřeba si dát pozor a pohybovat se ve skupinách, protože tato čtvrť je také považována za poměrně nebezpečnou.

Atény

Nenechte si ujít rituál střídání stráží u budovy Parlamentu na Syntagmě, které probíhá většinou v každou celou hodinu. Stráž přitom šoupe nohama jako koně – je to nevšední pohled. Tuto podívanou lze spojit s posezením v National garden, která by mohla být vzorem pravého městského parku vybaveného jezírkem, dětským hřištěm a spoustou zelení. Blízko parku, ale z druhé strany než Parlament, stojí Panathinaiko stadion, který také stojí za zhlédnutí.

PŘÍSTAV PIREOUS, KOPEC LYKAVITOSS

Aténským přístavem je Pireous, ke kterému se dostanete metrem M1. Je to konečná stanice. V přístavu lze obdivovat zakotvené lodě místních “mořeplavců”, možná zajímavé a časově méně náročné je svézt se linkou 904, která lemuje celé pobřeží a pohled z okýnka autobusu bohatě postačí. Na procházku nebo večeři v nějaké turistické restauraci je lepší zajít v oblasti zastávky metra jménem Faliro. Je to u basketbalového stadionu – bílé stavení, podobné ostatním olympijským stadionům v Aténách.

k moři z Atén

Máte-li chuť si dát voraz na malebné pláži, vyražte busem A2 ze zastávky Academia u Parlamentu do Kalamaki. Cesta trvá něco kolem 30 min (jede tam i tram, ale trvá to déle) a na místě vás čeká bílý písek s krásně modrou vodou a k tomu plážové bistro s vynikajícím tratziki a souvlaki. Místní důchodci si tu ve všední den dávají ouzo s ledem a klábosí celé hodiny. V březnu tu nechyběli řečtí otužilci s plaveckými čepicemi na hlavách a tělem ponořeným do vody. Výhodou je, že se odtud dá jet busem přímo na letiště (cesta trvá cca 40 min a stojí 6 EUR, spoje najdete na maps.google.com).

Pěkný výhled na Atény se naskýtá z kopce Lykavittos, kam jede za 5 EUR lanovka (zpáteční jízdenka stojí 7,50 EUR), ale lze to vyjít i pěšky. Na vrcholku Lykavitosse si lze dát v restauraci oběd nebo kafíčko či řecké frappé.

Na výlet z Atén

Máte-li v Aténách víc času, půjčte si auto a vyrazte na průzkum dalších míst kolem. Řecký venkov je na našem bucket listu už dlouho a musí to být autentické dobrodružství.

Pozor, v Řecku mají úzké roury odpadních vod, a tak v žádném případě nevhazujte toaletní papír do záchodu.

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top