Mobilní aplikace na cesty po Česku

Mobilní aplikace na cestování po Česku pro Android i iOS

Níže najdete zajímavé mobilní aplikace, které vám zpříjemní cestování po Česku. Některé praktické, jiné zaměřené na objevování historie a přírody. Částečně inspirováno mým dřívějším článkem o aplikacích na cesty po světě, v tomto článku se zaměřím výhradně na Česko. Některé appky jsou pro Android i iOS, jiné jen pro jednu platformu – my máme s manželem (ne)výhodu – já mám iOS, manžel Android, a tak se můžeme doplňovat 🙂 A pokud vás zajímá, jak se dělá to kafe podle fotky viz titulka tohoto článku, tak si přečtěte tripreport z Bratislavy.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Kam v zimě za teplemMobilní appky do zahraničíTipy na cesty s miminkem/kojencem Havajské ostrovy • Portugalsko 2022 • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021SardínieMalta

1. Co je to za ptáka?

Appka BirdNET (Android) vám pomůže rozpoznat ptačí zpěv. Možná netušíte, jaké ptactvo lítá u vašeho domu.

Appku můžete použít i na ptactvo u vás doma/na parapetu/terase
Appku můžete použít i na ptactvo u vás doma/na parapetu/terase – tohle je u nás

2. Zde bývávalo…

Appka Zaniklé obce (Android a webová stránka) umí vyhledávat podle názvu a nabízí detailní informace včetněch dobových fotografií míst, kde dříve bydleli lidi a dnes už jsou jen ruiny. Bude se vám hodit zejména v pohraničí. My využili například při toulkách v Adršpachu.

3. Něco bych si dala

Na tento účel používám appku Gastromapa Lukáše Hejlíka. Najdete tam kvalitní bistra, kavárny, restaurace a obchody v okolí. Přehledně na mapě. Když nenajdu tam, tak zkouším Instagram hledání podle lokality . Případně Google Maps a dám vyhledávat “restaurants” nebo “bistro” v okolí a podle hodnocení a fotek se rozhoduji, kam zavítáme.

Další appkou, která zaplní hladového, je Nesnězeno. Tu ale využijete nejvíc v Praze a v Brně. Podniky, kterým zbylo jídlo, ho nabízejí se slevou. Appka hledá ve vašem okolí, můžete tak objevit zajímavé místo, kam by vás jinak nenapadlo jít. A ještě ušetřit.

A pokud máte rádi pivo, tak zkuste appku Brewee, kde najdete minipivovary v ČR i ve světe.

Zase si ten mobil nezasekejte miliony aplikací...
Zase si ten mobil nezasekejte miliony aplikací…

4. Záchvěv urbexu

Nejsme žádní urbexmasteři – teda až na náš urbex výlet do bývalé Jugoslávie, ale když narazíme na bývalou továrnu (zejména na Ústecku a Liberecku jich je hodně), tak nás baví ji prolézt a představovat si dřívější časy slávy. No a komu se to nechce hledat, může se připravit s appkou Prázdné domy.

5. Chci být túristou

Tak si stáhněte appku Mapy.cz a k tomu ČR do offlinu. Až totiž budete někde v přírodě, může se vám stát, že nebudete mít signál. Takže ani data. V appce přepněte na turistickou vrstvu map a uvidíte v ní turistické trasy (červená, modrá, žlutá, já bych je všechny snědla…) a zajímavá místa. Navíc v appce můžete naplánovat výlet – zadáte jen lokalitu, kde to má být, a pak jak zhruba dlouhý okruh chcete jít. A samo to vygeneruje trasu. Jen doporučuju i nadále používat selský rozum, někdy ten automat zůstává prostě jen automatem….

Mapa Prahy v CAMPu
Mapa Prahy v CAMPu, pěkná, ale na cesty nepraktická

A jak najít zajímavá místa, kde nebudou davy lidí? Vyzkoušejte mobilní aplikaci Drobné památky. Jsou to zvonice, památníky, pomníky, pamětní desky a další zajímavosti, které jsou mnohdy ve stínu těch mainstreamových památek podceňovány.

6. Můj vlak

Evidentně pro ty, kteří jezdí vlakem. V appce jednoduše nakoupíte jízdenky tam, kde na nádraží není prodejní okénko. Když navíc v aplikaci vytvoříte inKartu – a tedy ověříte svou totožnost, tak při předložení jízdenek nemusíte ukazovat občanku. V appce sbíráte body, za které lze pak dokoupit různé slevy na jízdenky nebo upgrade do první třídy.

7. Koupačku!

Od toho tu je mobilní appka Swimplaces (Kde se koupat). Na mapě najdete, kde se dá kolem vás koupat – rybník, řeka, koupaliště, přehrada. S fotkami a hodnocením.

Třeba takovej bazén bych si dala líbit
Třeba takovej bazén bych si dala líbit

8. Pro nocležníky

Má-li to být pod střechou a né hotel, tak použijte Airbnb (pokud zvažujete stát se hostitelem, použijte tento doporučovací odkaz). Pozorně si ale přečtěte podmínky ubytování, někde třeba nechtějí miminka, jinde se hradí poplatek navíc za úklid (ten ale uvidíte v rozpisu ceny). Pro pobyty v přírodě se hodí Bez kempu.

A jestli vás láká výměna domovů, tak funguje i v rámci Česka – stáhněte si appku a podívejte se sami – při registraci použijte náš doporučovací odkaz (martin-cc28e) a dostanete quest points navíc. Nebo si přečtěte můj článek, ve kterém popisuju naši zkušenost s Home Exchange.

9. Člověče, zachraň se

Záchranka. Aplikace, díky které můžete rychle zavolat 155 a zároveň se odešlou informace o vaší poloze – ušetříte tak čas popisováním toho, kde jste. A když budete někde, kde je signál slabý, appka umí odeslat i SMS. Detailní popis hezky shrnut na webu MKlife.

10. O houby jde

Co Čech, to houbař? A přesně proto tu je mobilní Aplikace na houby. Appka vznikla v Dánsku a je nejlepší na jejich houby. Ale na vývoji se podílel Čech, a tak to pozná i většinu českých hub – víc si přečtěte v detailnějším článku. Tuhle appku budu teprve zkoušet. Na houby chodím až na podzim.

Tuhle jsme nevzali
Tuhle jsme nevzali

11. Čeští farmáři

Tuhle jsem psala o tom, že samosběr může být taky výlet. Loni jsme sbírali meruňky pod zříceninou hradu Hazmberk, který jsme do té doby neznali. Appka Adresář farmářů (i web) na mapě zobrazí místa, kde nakoupit ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a další přímo od zemědělců. Vy budete mít dobré jídlo a farmář díky přímému nákupu víc peněz. A jako bonus objevíte další kus ČR.

Meruňky pod Hazmburkem
Meruňky pod Hazmburkem

12. Změňte to v Praze

Aplikaci Zmente.to používáme v Praze, když jdeme po rozbitém chodníku nebo míjíme vrak auta. Situaci stačí vyfotit a přes appku odeslat. Když přidáte svůj e-mail, zjistíte, kdy a jak byla situace vyřešena. Podílíme se tak na vylepšení veřejného prostoru kolem nás, heč.

A teď už si stačí vybrat jeden z výletů v záložce Česko a vyrazit. Nebo se přidat do skupiny Cestování po Česku a sdílet se mnou svá dobrodružství.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Kam v zimě za teplemMobilní appky do zahraničíTipy na cesty s miminkem/kojencem Havajské ostrovy • Portugalsko 2022 • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021SardínieMalta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top